انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71571 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 23:30

ستاره صبح-

مراسم سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، عصر پنجشنبه (۱۰ بهمن) در هتل انقلاب تهران با اجرای فرزاد حسنی برگزار شد.
جعفر گودرزی دبیر شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، در این مراسم گفت: وعده ما برای تجلیل و معرفی برگزیدگان آکادمی سیزدهمین شب منتقدان سینمای ایران، تقریباً یک ماه پیش از این بود که تقدیر حوادث، اوراقی را در زندگی همه ما رقم زد که مع‌الاسف، رنگ و بویی سوگوارانه داشت. شهادت سردار سلیمانی و حوادث پس‌ازآن، ازجمله درگذشت غم‌انگیز هم‌وطنان در مراسم کرمان و جان باختن غریبانه عزیزانمان در سانحه هوایی هواپیمای اوکراین و متعاقب آن، سیل سیستان و بلوچستان، هنوز هم به سختی در خاطرمان جمع می‌شود و به‌طور قطع، رمق برگزاری محفلی با نام جشن را بی‌مسما می‌کند؛ اما به‌هرروی بار امانت آرای آکادمی انجمن یک‌سو و مهم‌تر از آن ایفای رسالت صنفی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای صیانت از مرزهای فرهنگی و کیفی تولیدات سینمای ایران در شرایطی که سینمایمان در هجمه سرمایه‌بازی‌ها به سه اصل مراقبت، رونق و ارتقاء نیازمند است، ما را بر آن داشت تا ضمن همدردی و هم‌آوایی با مردم عزیز، نجیب و شریف کشورمان بر این نکته صحه بگذاریم که شرط بقاء و ماندگاری سینمای ایران در سیر تاریخی خود که به امروز ما می‌نگرد، حفظ‌ و تقویت ارتباط تنگاتنگ با مردم و درک دغدغه‌ها، آلام و آرزوی آن‌هاست. در آستانه رونمایی از تولیدات سینمایی جدید شادی و بهروزی و ایام به کام برای مردم و سینما آرزومندم.
در  ادامه آیین سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران از علیرضا زرین‌دست برای نیم‌قرن تلاش در سینما  تقدیر شد. وی در سخنانی کوتاه گفت: سینما تاریخی دارد و این تاریخ پشت صحنه‌ای نیز دارد که همان تأثیرگذاران بر جامعه هستند؛ امیدوارم برای همه شما تأثیرگذاری اهمیت داشته باشد و بتوانید بر این تاریک مؤثر باشید. در ادامه کلیپی از فیلم‌ نامزدهای سیزدهمین  شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران پخش شد و برگزیدگان هر بخش معرفی شدند.

بهترین خلاقیت و استعداد
دیپلم افتخار تندیس بهترین خلاقیت و استعداد به سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص» رسید.تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان برای فیلم « مسخره باز» به همایون غنی زاده اهدا شد. غنی زاده بعد از دریافت جایزه خود ضمن تقدیر از سینماگران برای خوش آمدگویی خودشان اظهار داشت: هر هنرمندی نیاز به نقد دارد؛ هنر و نقد رابطه عجیبی باهم دارند، زیرا هنرمند چنان مسخ هنر خود می‌شود که معایب اثر خود را نمی‌بیند و تنها منتقد می‌تواند آن را فروبریزد. منتقد به‌دوراز تحقیر کردن، چشم هنرمند را باز و ذهنش را آگاه نگه می‌دارد و این رابطه را منتقد با سیاست‌مدار و قدرت نیز دارد. منتقد امروز مردم هستند، اما قوی‌ترین شاخه درخت هر جامعه‌ای هنرمند است؛ چه چیزی هنرمندان را وادار به سکوت می‌کند و چرا این حجم از اخم متوجه مسعود کیمیایی و رخشان بنی اعتماد می‌شود.
بهترین دستاورد فنی
تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم «سرخ‌پوست» اهدا شد.
تندیس بهترین دستاورد فنی به جواد مطوری برای جلوه‌های بصری فیلم «مسخره باز» اهدا شد.
تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه‌های ویژه فیلم «غلامرضا تختی» اهدا شد.

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل
تندیس بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به علی نصیریان برای فیلم «مسخره باز» اهدا شد. نصیریان پس از دریافت جایزه‌اش گفت: این جایزه ارزشمند است به این دلیل که در صنف و حرفه منتقدان و نویسندگان انجمن مهمی است.

بهترین موسیقی متن
دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن به مسعود سخاوت دوست برای فیلم « شبی که ماه کامل شد» اهدا شد .تندیس بهترین موسیقی متن این بخش نیز به کریستوف رضاعی برای فیلم « ناگهان درخت» اهدا شد.

بهترین تدوین
جایزه بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد. سعید روستایی در نبود بهرام دهقانی جایزه را دریافت کرد.

بهترین فیلم‌برداری
جایزه بهترین فیلم‌برداری به هومن بهمنش برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد.  بهمنش بعد از دریافت تندیس خود گفت: خیلی خوشحالم که این دو فیلم در کنار هم مورد تأیید مهم‌ترین تحلیلگران سینما قرارگرفته است. این جایزه را به برادر کوچکم مهیار بهمنش که تولدش است تقدیم می‌کنم.

تجلیل از عباس یاری
در ادامه مراسم تجلیل از عباس یاری با کلیپی در همین باره انجام شد. در کلیپ داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، خسرو دهقان، فاطمه معتمدآریا و… درباره او صحبت کردند. از علی عباسی، هوشنگ گلمکانی دعوت شد تا برای تجلیل از عباس یاری به صحنه بیایند. عباسی درباره عباس یاری گفت: در این دو دهه اخیر و در دوران دل‌تنگی و ورشکستگی روحی که بر من قالب بود عباس نقش بسیار مهمی در زندگی من داشت. او بافاصله زیاد از نفر بعدی، کسی است که به انسان روحیه می‌دهد. گلمکانی نیز بیان کرد: اگر عباس یاری نبود مجله فیلمی وجود نداشت؛ یعنی اگر عباس یاری نبود شاید سرنوشت من هم عوض می‌شد و سر از جای دیگری درمی‌آوردم. نقش عباس در زندگی من بسیار پررنگ بوده است. بسیار خوشحالم که چهل‌وچهار سال است باهم رفیق و همکار هستیم. سپس از عباس یاری دعوت شد تا برای دریافت تندیس خود روی صحنه بیاید. یاری در سخنانی گفت: بعد از واژه‌های سرشار از عشق که به اغراق درباره من گفته شد ایستادن در اینجا کار بسیار سختی است. واقعیت را بخواهید وقتی به من اطلاع دادند خیلی کلنجار رفتم و دوست داشتم در صندلی بنشینم و دوستانم را تشویق کنم، اما نپذیرفتند. خوشحالم که نپذیرفتند چون این تقدیر هم‌زمان‌شده با تجلیل از دو تن از بزرگان سینما یعنی جناب زرین‌دست و آقای اکبر عبدی. وی ادامه داد: کلنگ انجمن نویسندگان و منتقدان در اتاق من زده شد و مثل خیلی از کلنگ زدن‌های دیگر این کشور فکر کردیم به نتیجه‌ای نمی‌رسد، اما ما راه را ادامه دادیم. در ادامه یاری از بزرگانی چون بیضایی نیز یاد کرد و از حاضران درخواست کرد تا برای بهرام بیضایی و به افتخار او دست بزنند.

جایزه خلاقیت در بازیگری
سپس از ایمان امیدواری و علی علایی دعوت شد تا برای اهدای جایزه خلاقیت در بازیگری روی صحنه بیایند. علایی گفت: بار اول این جایزه به حمید فرخ نژاد اهدا شد. چند سال بعد این اتفاق برای فرهاد اصلانی افتاد. امسال نیز این اتفاق برای بازیگری افتاد که کسی نسبت به خلاقیت و توانایی او شبهه ندارد.جایزه خلاقیت در بازیگری به دلیل بازی در فیلم‌های «سرخ‌پوست» و «متری شیش و نیم» به نوید محمدزاده اهدا شد.محمدزاده پس از دریافت جایزه‌اش گفت: چندمین بار است که در این جشن به من لطف داشتید و این قدم‌های من را مطمئن‌تر می‌کند. امیدوارم باز بتوانم در سال‌های آینده روسفید بیرون بیایم. وی ادامه داد: سعید روستایی باز به من اعتماد کن، زیرا سعی می‌کنم باز به خاطر آن بالا بیایم و جایزه بگیرم. نیما جاویدی هنوز از خودم شرمم می‌آید که بعد از دریافت جایزه در خانه سینما فراموش کردم و یادی از تو نکردم و از تو خیلی ممنونم به خاطر این نقشی که به من سپردی.

بهترین بازیگر زن نقش مکمل
تندیس بهترین بازیگر زن نقش مکمل به فرشته صدرعرفایی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. صدر عرفایی اظهار داشت: خوشحالم که از جامعه دغدغه‌مند این جایزه را دریافت می‌کنم و تشکر می‌کنم که با درک بالایی که از جامعه و حال عمومی دارید نام این برنامه را به شب منتقدین تغییر دادید و کلمه جشن را حذف کردید. در این شرایط و فجایعی که رخ‌داده جشن و جشنواره غریب می‌آید و امیدوارم پاینده باشید و در شادی یکدیگر را ببینیم.

بهترین بازیگر مرد
 تندیس بهترین بازیگر مرد به حامد بهداد برای بازی در فیلم « قصر شیرین» اهدا شد.

بهترین بازیگر زن 
تندیس بهترین بازیگر زن  به الناز شاکر دوست برای بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. شاکردوست خاطرنشان کرد: این جایزه قدرتمندترین جایزه است و افتخار می‌کنم که اینجا هستم و برای رسیدن به این نقطه جنگیده‌ام. خودم را مدیون خیلی‌ها می‌دانم و خدا فرصت دوباره زندگی کردن را بابت نعمت حضورم در سینما به من داد. من معتقدم به واسطه سینما می‌توان آدم بهتری شد. از نرگس آبیار به خاطر تک‌تک بخش‌های فیلم «شبی که ماه کامل شد» سپاسگزارم. منتقدان بهترین دوستان من در عرصه سینما بوده‌اند و ایراداتم را به من گفته‌اند.در ادامه مراسم شب منتقدان، برای بزرگداشت اکبر عبدی، ایرج طهماسب در کنار او حضور پیدا کرد. طهماسب بابیان اینکه در مورد هنرمند بزرگ حرف زدن افتخار است خاطرنشان کرد: در تاریخ قبل و بعد از انقلاب هنرمندی با این حجم از تنوع نداریم. خواهش می‌کنم از جاهایی که سلول بنیادین را نگهداری می‌کنند سلول بنیادین عبدی را نگه‌دارند برای آینده!عبدی پس از دریافت جایزه بزرگداشت خود، گفت: اخیراً شنیده‌ام چند تا از همکاران گفته‌اند دیگر تلویزیون نمی‌رویم. تلویزیون خانه ماست و کسی با خانه‌اش قهر نمی‌کند. امیدوارم هیچ‌وقت اتفاق جنگی نیفتد حتی در آمریکا هم جنگ نباشد، زیرا ما مانند ترامپ بی‌شعور نیستیم.

بهترین فیلم‌نامه 
دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه به محسن قرائی و محمد داودی برای فیلم «قصر شیرین» و تندیس  بهترین فیلم‌نامه به نیما جاویدی برای فیلم «سرخ‌پوست» تعلق گرفت. جاویدی ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه تلخ هواپیمای اوکراین تصریح کرد: از محمدزاده برای صحبت‌هایش تشکر می‌کنم و می‌خواهم بگویم بهترین توپ تیم ما را تو گل کردی. این اولین فرصت برای من است که می‌توانم از عوامل فیلم تشکر کنم که حال خوب به من دادند تا بتوانم به مخاطبان منتقل کنم.  این جایزه بار مسئولیت می‌آورد و امیدوارم در کارهای بعدی جواب این اعتماد را بدهم.

بهترین کارگردانی
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به نرگس آبیار  برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» تعلق گرفت. آبیار اظهار داشت: در این شرایط که به سر می‌بریم احتیاج به همدلی برای وطن داریم تا بتوانیم نگاه انتقادی خود را نشان دهیم، زیرا اگر وطن نباشد فایده‌ای برای ساخت آثار وجود ندارد چون جایی برای دیده شدن آن نیست.جایزه ویژه این بخش نیز به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» رسید. وی خاطرنشان کرد: در این دوره نباید کارکنیم برای عادی جلوه دادن شرایط بلکه باید کارکنیم تا این دوران و وضعیت را در تاریخ ثبت کنیم.تندیس بهترین کارگردانی نیز به نیما جاویدی برای فیلم «سرخ‌پوست»  اهدا شد.

بهترین فیلم
تندیس بهترین فیلم به مجید مطلبی برای تهیه‌کنندگی فیلم «سرخ‌پوست» اهدا شد. مطلبی نیز برای دریافت تندیس درخواست کرد عوامل فیلم بر روی صحنه قرار بگیرند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.