انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
دو هفته در خانه بمانید
بیشتر
کد خبر: 71569 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 23:26
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
غلامحسین رجایی:

هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد

اشاره: رئیس بنیاد مستضعفان در یک برنامه تلویزیونی در هفته گذشته با اشاره به تبدیل کاخ مرمر به موزه گفته بود «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از دوران ریاست جمهوری در کاخ مرمر ساکن شده بود.» در واکنش به این اظهارات غلامعلی رجایی، مشاور هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با جماران سیره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شرح داد و گفت: «سؤال اینجاست که اگر بگوییم آقای فتاح در این رابطه اشتباه کرده، پس چرا اشتباه خود را جبران نمی‌کند؟ به نظرمی رسد برخی افراد نزدیک به طیف احمدی‌نژاد به دنبال انتقام‌جویی از آقای هاشمی هستند. زیرا هاشمی تنها کسی بود که توانست جریان انحرافی را از پیش پای نظام بردارد. لذا قاعدتاً باید تاوان این مسئله را حتی پس از مرگش هم بدهد.» در ادامه گزیده‌ای از واکنش‌ها به سخنان فتاح در این رابطه را می‌خوانید.

ستاره صبح-

مقامات و کاخ‌ها
محسن هاشمی، در پاسخ به انتقاد پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی دراین‌باره گفت: «در همه‌سال‌های پس‌ازآن، مقاماتی که مسئولیت‌های حکومتی داشته و دارند در کاخ‌های بازمانده از دوره پهلوی مستقر هستند. مثلاً محوطه ریاست‌جمهوری از قدیم معروف به ‌کاخ سفید بود که آقای ‌روحانی در آن مستقر است یا ‌کاخ شاهپور غلامرضا که ‌قوه قضائیه در آن مستقر است؛ جایی که آقای جهانگیری در آن مستقر و هیئت دولت تشکیل می‌دهد هم کاخ نخست‌وزیری بوده، پایین‌تر از آن ‌کاخ فرح است که ‌شورای نگهبان آنجاست.»
مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این رابطه درباره زمان ریاست مجمع گفت: «متأسفانه نوع بیان آقای فتاح طوری بود که انگار خانواده و نزدیکان آقای هاشمی در کاخ مرمر مستقر بودند و بنیاد مستضعفان آن را به‌زور از خانواده ایشان گرفته است.» غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با جماران دراین‌باره گفت: «آقای هاشمی جزو معدود شخصیت‌هایی است که همچنان میان ما هست. انگار اشخاصی که بعد از ایشان مسئولیت گرفتند در کشور حضور ندارند. متأسفانه به‌جای اینکه تفکر و مکتب هاشمی فرصتی در کشور باشد کماکان برای برخی‌ها یک خطر تلقی می‌شود.»

 چه کسانی در کاخ مرمر 
مستقر شدند؟
رجایی گفت: من از روایتی که آقای فتاح درباره کاخ مرمر و آقای هاشمی بازگو کرده تعجب می‌کنم و بااینکه از ایشان خواسته‌شده تا نظر خود را دراین‌باره اصلاح کند، اما چنین نشده است. در همین رابطه لازم است بدانیم که آقای هاشمی اولین نفری نبود که در کاخ مرمر مستقر شد. قبل از او آقایان صانعی و موسوی اردبیلی مستقر بودند و بعد از آنها نیز آقای یزدی در آنجا مستقر شد و این کاخ در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت. بعد از ریاست جمهوری آقای هاشمی، ازآنجاکه ایشان رئیس مجمع تشخیص شده بود دنبال محلی برای برگزاری جلسات آن بودند و ازاین‌رو، سه مکان را برای این جلسات مشخص کردند. ضمن اینکه مجمع تشخیص در دوره امام کوچک بود و تعداد اعضایش به 6 الی 7 نفر می‌رسید. اما با افزایش تعداد اعضا و تشکیل کمیسیون‌ها، آقای دکتر حبیبی با کمک دو تن از کارمندان مجمع به دنبال مکانی مناسب برای برگزاری جلسات مجمع بود که نهایتاً توانست سه جا را مشخص کند. یکی محل فعلی مجلس شورای اسلامی، دیگری کاخ مرمر و سوم ساختمانی در سعادت‌آباد بود.

حریم امنیتی شورای نگهبان
رجایی گفت: ساختمان مجلس شورای اسلامی و سعادت‌آباد به دلیل اینکه از رینگ حفاظتی و امنیتی بیرون بودند، انتخاب نشدند و گفته شد که جلسات باید درجایی برگزار شود که در رینگ امنیتی باشد. لذا ازآنجاکه در حوالی ساختمان کاخ مرمر قوه قضائیه، شورای نگهبان، ریاست جمهوری و رهبری بود، این مکان انتخاب شد.این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام ازآنجاکه جزو عالی‌ترین ارکان نظام است و سران سه قوه در آن شرکت می‌کنند نمی‌توانست جایی قرار گیرد که حریم امنیتی نداشته باشد و اعضا مجبور باشند برای این مسئله هزینه کنند. بنابراین جلسات را در محلی برگزار می‌کردند که حریم امنیتی آن حفظ‌شده باشد. پس از ریاست‌جمهوری آقای هاشمی به دلیل اینکه جلسات مجمع باید در محلی غیر از نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شد، این مسئله توسط دکتر حبیبی دنبال و درنهایت ساختمان کاخ مرمر برای برگزاری جلسات انتخاب شد.

بازسازی کاخ مرمر
رجایی اظهار داشت: آقای هاشمی همواره خواهان کاهش هزینه‌های وارده به‌نظام بود. این سیاست از ابتدای انقلاب دنبال شد که برای نمونه «شورای شهر تهران» به‌جایی منتقل شود که پیش‌تر مجلس بوده است. می‌بینیم این جابه‌جایی ابهامی برای کسی درست نکرد. اگر می‌خواستند برای مجمع تشخیص مصلحت نظام ساختمانی بسازند باید میلیاردها تومان هزینه می‌کردند. ضمن اینکه در محدوده حریم امنیتی هم نبود و باید برای حفظ امنیت آن هزینه‌های بالایی می‌شد. نکته دیگر اینکه آقای هاشمی با استقرار در کاخ مرمر به‌نوعی آنجا را نجات داد. زیرا مطابق اسناد موجود در میراث فرهنگی و خود مجمع، هزینه‌های بالایی شد برای اینکه ترمیم و بازسازی آن کاخ صورت گیرد و بیش‌ازپیش خراب نشود. اسناد این هزینه هنوز در مجمع تشخیص مصلحت موجود است.

کتاب‌های رئیس بعدی مجمع
وی گفت: متأسفانه نوع بیان آقای فتاح طوری بود که انگار خانواده و نزدیکان آقای هاشمی در کاخ مرمر مستقر بودند و بنیاد مستضعفان آن را به‌زور از خانواده ایشان گرفته است. درحالی‌که به‌شخصه شاهد بودم روز سوم بعد از درگذشت آقای هاشمی، خانواده ایشان آمدند و وسایل شخصی آقای هاشمی را داخل چند جعبه گذاشتند و با چشمانی گریان به منزل بردند. حتی کتاب‌هایی که به شخص آقای هاشمی هدیه شده بود را نبردند و من از فاطمه هاشمی شنیدم که می‌گفت «ما این‌ها را نمی‌بریم برای آنکه اتاق رئیس بعدی مجمع خالی از کتاب نباشد.» با خود گفتم این خانواده چقدر کرامت دارد که حتی فکر اتاق رئیس بعدی مجمع هم هستند.رجایی ادامه داد: خانواده هاشمی چه پیش از درگذشت ایشان چه پس‌ازآن با کاخ مرمر کاری نداشتند. زیرا آنجا محیط کار آقای هاشمی بود نه محل زندگی که بخواهند آن را به‌زور بگیرند. اینکه آنجا را به‌زور گرفتند نه ربطی به آقای هاشمی داشته و نه خانواده ایشان. متأسفانه بیان آقای فتاح طوری بود که انگار خانواده آقای هاشمی محل کار ایشان را تحویل نداده‌اند.

 انتقام‌جویی از آقای هاشمی
وی بابیان اینکه لحن آقای فتاح غیرمنصفانه بود، گفت: آقای فتاح باید می‌گفت که قبل آقای هاشمی دیگرانی به آن کاخ رفتند نه اینکه تنها نام ایشان را ببرد. آقای هاشمی تشریفات و تفاخری نسبت به این کاخ نداشت. اینکه عده‌ای بخواهند این مسئله را به روحیه اشرافی گری و کاخ‌نشینی ایشان ربط دهند، جای تأسف دارد. آقای هاشمی حتی موقع صرف غذا مانند همه روی زمین می‌نشست و چندان برایش فرقی نمی‌کرد کجا نشسته است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.