انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71562 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۷ - 23:40
معامـله قرن یا جایـزه قرن؟
گزارش تحلیلی از تأثیر طرح تازه ترامپ بر انتخابات اسرائیل

معامـله قرن یا جایـزه قرن؟

اشاره: سفر روز گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که به‌منظور رونمایی از طرح ترامپ در راستای آنچه به‌اصطلاح روند صلح بین دولت فلسطین و رژیم اسرائیل خوانده‌شده و به «معامله قرن» معروف است، در حالی صورت گرفت که سومین دور کمپین‌های انتخاباتی اسرائیل طی کمتر از یک سال با سخنرانی‌ها و تجمعات و پوسترهای معمول آغازشده‌اند. نتانیاهو که در دو انتخابات قبلی قافیه را باخته و حزبش نتوانسته اکثریت پارلمان را برای تشکیل دولت به دست بیاورد، این بار نگاهش به کاخ سفید است تا ببیند آیا رونمایی از معامله قرن می‌تواند پیروزی داخلی برای او رقم بزند یا خیر. روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به دعوت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در برهه حساس پیش از سومین انتخابات اسرائیل در یک سال اخیر و هم‌زمان با بررسی طرح مصونیت پارلمانی این نخست‌وزیر برای دیدار از کاخ سفید پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

سومین دور کمپین‌های انتخاباتی اسرائیل طی کمتر از یک سال با سخنرانی‌ها و تجمعات و پوسترهای معمول آغازشده‌اند و دونالد ترامپ روز پنجشنبه با اقدامی که به نظر می‌رسد به نفع بنیامین نتانیاهو صورت گرفت، وارد صحنه این کارزار انتخاباتی شد. به گزارش ایسنا، دعوت غافلگیرکننده دونالد ترامپ از بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب او برای بازدید از کاخ سفید طی روزهای آتی به‌منظور بررسی طرح صلح خاورمیانه ترامپ موسوم به معامله قرن سومین غافلگیری ترامپ در این سه انتخابات اسرائیل است. زمان‌بندی این سفر که برای روزی برنامه‌ریزی‌شده که نتانیاهو با روندی حیاتی برای درخواست مصونیت پارلمانی در پرونده فساد روبه‌رو می‌شود و مفاد این طرح که گفته‌شده به نفع اسرائیل تنظیم‌شده‌اند، به‌طور عمده مزایایی برای نتانیاهو و موانعی برای گانتس محسوب می‌شوند.

جایزه قرن
به قول روزنامه اسرائیلی هاآرتص، «معامله قرن» به «جایزه قرن» تبدیل‌شده است. نتانیاهو به‌محض اعلام این دعوت ترامپ از سوی مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، با اشتیاق آن را پذیرفت. پنس همچنین از نتانیاهو برای اقدام «سخاوتمندانه‌اش» در شرکت دادن گانتس در دیدار از کاخ سفید تقدیر کرد. ظاهراً این دعوت کمپین گانتس را در سکوتی دوروزه فروبرد و هیچ اظهارنظر علنی‌ در این خصوص از آن شنیده نشد. گانتس اما روز شنبه با نشان دادن تسلطی نسبی بر شرایط اظهار کرد، موافقت کرده است که روز دوشنبه (یک روز پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌شده در کاخ سفید) با ترامپ ملاقات کند و در روز سه‌شنبه و هم‌زمان با مذاکرات پارلمانی درباره طرح مصونیت نتانیاهو به اسرائیل بازگردد.

مداخله در انتخابات
گانتس اخیراً به ترامپ هشدار داد که گفتگو درباره طرح صلح خاورمیانه در میانه کمپین‌های انتخاباتی می‌تواند «مداخله زننده» در انتخابات اسرائیل قلمداد شود اما درصورتی‌که گانتس شرکت در چنین اقدامی را رد کند، به بر هم زدن طرحی متهم خواهد شد که انتظار می‌رود در درگیری چند ۱۰ ساله با فلسطینی‌ها، به‌شدت به نفع طرف اسرائیلی باشد. او همچنین با رد کردن این دعوت فرصت دست دادن با ترامپ که در میان رأی‌دهندگان اسرائیلی بسیار محبوب است را نیز به رقیب خود واگذار خواهد کرد. به گفته دیپلمات‌هایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود و از مفاد این برنامه اطلاع دارند، این طرح به اسرائیل اجازه می‌دهد که شهرک‌های بزرگ یهودی‌نشین در کرانه باختری اشغالی را به مالکیت خود درآورد و نظارت امنیتی بر شرق این منطقه مورد مناقشه را نیز در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد و در همین حال به فلسطینیان خودمختاری سیاسی گسترده‌تر و راهی احتمالی برای استقلال اعطا می‌کند. گزارش‌شده است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به این نشست کاخ سفید دعوت نشده است.
تقویت جایگاه بی‌بی
دو اقدام پیشین ترامپ در آستانه انتخابات اسرائیل که شامل استقبال از حاکمیت آن بر بلندی‌های جولان و بازارگرمی برای یک پیمان دفاعی میان آمریکا و اسرائیل می‌شد، دست‌کم به دلیل مصادف شدن با برهه حساس انتخابات، به‌طور عمده به‌عنوان اقداماتی در راستای تقویت جایگاه نتانیاهو دیده شدند. این نخست‌وزیر کمپین‌های انتخاباتی خود را به‌طور عمده بر توانایی‌اش برای سوق دادن بیش‌ازپیش ترامپ به سمت چارچوب حزب لیکود متمرکز کرده است؛ از انتقال سفارت آمریکا به قدس تا دست کشیدن از تناقض ذاتی شهرک‌های یهودی‌نشین با قوانین بین‌المللی. نتانیاهو نتوانست در هیچ‌یک از انتخابات پیشین، ائتلافی حاکم تشکیل دهد و شایعاتی مبنی بر محقق شدن طرح صلح ترامپ پیش از سومین انتخابات اسرائیل مطرح‌شده است. گزارش‌شده است که این طرح ماه‌ها است که آماده‌شده و دولت آمریکا تاکنون در انتظار تشکیل دولت اسرائیل بوده است.

همه برای یکی
ترامپ حالا در نظر دارد که روز سه‌شنبه نشست کوچکی درباره این طرح تشکیل دهد؛ یعنی درست در همان روزی که پارلمان اسرائیل موسوم به کنست قصد دارد درخواست نتانیاهو را برای مصونیت قضایی در پرونده‌های ارتشاء، اختلاس و نقض عهد بررسی کند. نتانیاهو که نخستین نخست‌وزیر اسرائیلی است که در زمان نخست‌وزیری علیهش اعلام‌جرم شده است، اخیراً از چیزی که آن را پرونده «شکار موهومات» دانسته، درخواست مصونیت رسمی کرده است اما متحدان او در حزب لیکود پیش از آنکه رأی پارلمان فعلی اسرائیل در خصوص مصونیت او مشخص شود، با خروج از نشست‌های کمیته و تلاش برای مداخله درروند دادگاه، اقدامات بیهوده‌ای برای توقف روند قضایی علیه او انجام داده‌اند. حزب آبی و سفید گانتس که سرسختانه خواستار رأی‌گیری در خصوص مصونیت قضایی نتانیاهو شده، حالا با دعوت ترامپ ناچار شده است که تأخیر در این رأی‌گیری را بررسی کند. رهبران احزاب اسرائیل اما گفته‌اند، قصد دارند بررسی این مسئله را طبق برنامه انجام دهند. یکی از مشاوران گانتس به روزنامه اسرائیلی معاریو گفت: در این‌که حامیان نتانیاهو که روابط نزدیکی با کاخ سفید دارند، این رویداد را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که به نفع نتانیاهو باشد، شکی نیست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.