انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اصـولگرایان دسـت‌پـر اصلاح‌طلبان دست‌خالی!
اصل 99 قانون اساسی اصل 113 را به حاشیه رانده است
کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟
چرا فشار انتخابات باید از دوش شورای نگهبان برداشته شود؟
مطلوب، محدود یا بدون انتخاب
وظیفه شورای نگهبان بر اساس اصل 99 قانون اساسی «نظارت» است، نه دخالت
ردصلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت
هر جا نامزد اصلاح‌طلب داشته باشیم، لیست می‌دهیم
سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!
نبود نامزد کافی
رهبری مشکــلات انتخابات را به مجمع تشخیص ارجاع کنند
مجلسی که ترکیبش از پیش مشخص است!
آدرس غلط دادن کیهان از جمهوریت!
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
مردم به مقاومت رای می دهند نه به مذاکره
چند دستگی در میان اصولگراها
رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب، مؤمن و متعهد مانع رقابت عادلانه است
حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان
ممنوعیت ورود پول کثیف
شورای نگهبان خلاف قانون اساسی عمل می‌کند
نظارت ملت یا نظارت بر ملت؟
رسیدگی به وجود واسطه‌ها در تائید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس یک پرونده مهم انتخاباتی است
رد صلاحیت‌ها و مهندسـی انتخابات؟
ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر همه پرسی باشد
حرف رئیس‌جمهور که فقط در 44 حوزه انتخابیه رقابت وجود ندارد دقیق نیست
شکست ارایه لیست واحد
نظام انتخاباتی و قوانین باعث نارضایتی هر دو طرف شده است
چرا رقابت در انتخابات مجلس یازدهم کم رنگ است؟
چرا التزام عملی قابل‌سنجش و تشخیص نیست؟
رفتار مسئولانه رأی دهندگان
شورای نگهبان به نظارت استصوابی پایبند نیست و در اجرا دخالت می‌کند
ترکیب مجلس یازدهم نیاز به پیش‌بینی ندارد
تحلیل فضای انتخاباتی چراغ خاموش اصلاح‌طلبان چلچراغ روشن اصولگرایان
تعیین سرنوشت با صندوق رأی
بیشتر
کد خبر: 71561 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۷ - 23:39
سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!
گزارش خبری تحلیلی

سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!

اشاره: انتخابات به‌عنوان تنها راه اعمال اراده ملی و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود، درصورتی‌که منطبق با قانون اساسی برگزار شود تضمین‌کننده رشد و توسعه کشور و تأمین‌کننده آمال و آرزوهای مردم خواهد بود؛ اما آنچه این روزها شاهدش بوده‌ایم، قرار گرفتن نام چهره‌های خوش‌نام، پاک دست، دانا و باتجربه در سطح ملی است که پشت سد بلند رد صلاحیت‌ها در دو مرحله هیئت‌های اجرایی و نظارت شورای نگهبان مانده‌اند. رهبر انقلاب اخیراً در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفتند: «مردم با شوق‌وذوق باید در انتخابات شرکت کنند. مراقبت کنید که مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته‌ خودش را که عبارت است از کم‌رنگ کردن و بی‌رونق کردن انتخابات تحقّق ببخشد.» اما رویه‌ای که شورای نگهبان در پیش‌گرفته، نشانی از ایجاد شوق‌وذوق در مردم ندارد؛ به‌گونه‌ای که رئیس ستاد انتخابات کشور که فردی بی‌طرف است، در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد گفته است: «سه‌چهارم از مجموع 208 حوزه انتخابیه کشور، برای ایجاد رقابت به تجدیدنظر نیاز دارد تا رقابت واقعی شکل بگیرد.» این سخن بدان معناست که در سه‌چهارم از شهرهای کل کشور، اساساً رقابتی وجود ندارد و نتیجه انتخابات از پیش تعیین‌شده است. آیا در چنین شرایطی می‌توان رونق گرفتن صحنه انتخابات را انتظار داشت؟ گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور صبح دوشنبه در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام این ستاد برای  برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از دهم اردیبهشت که ستاد انتخابات تشکیل شد، از روند انتخابات آسیب‌شناسی انجام شد و بر اساس آن  برنامه آموزشی تدوین شد و  3 هزار نفر از فرمانداران، معاونین فرمانداران، بخشداران و سایر افراد ذی‌ربط اجرای انتخابات  آموزش دیدند. برای 320 هزار از اعضای شعب هم‌دوره آموزشی برگزار می‌شود. اطلس امنیت ستاد انتخابات تدوین و تأمین اعتبارات صورت گرفته و ۵۸ هزار دستگاه احراز هویت وارد شد و در حال آماده‌سازی است. در این دوره به‌جز یک فرآیند یعنی  اخذ رأی و صندوق الکترونیکی، همه مراحل به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

تجدیدنظر در رقابت
عرف همچنین تصریح کرد: هیئت‌های اجرایی بر اساس آخرین اصلاح قانون انتخابات در تاریخ سوم خرداد 95 تشکیل شد و برای اولین بار هیئت‌های اجرایی با ترکیب جدیدی تشکیل شد. 1123 هیئت اجرایی تشکیل شد و خروجی این هیبت‌های اجرایی، ۱۳۸۴۹ نفر تائید صلاحیت بود که ۸.۸ درصد تائید نشدند. تمام تعرفه‌ها چاپ و به استان‌ها منتقل‌شده است. دستگاه احراز هویت هم به استان‌ها فرستاده خواهد شد. پیش‌بینی اولیه ۵۵ هزار شعبه در سراسر کشور است که حدود ۳ هزار شعبه اضافه‌شده است.  در این دوره آمایش شعب انجام‌شده تا شاهد تراکم در مرحله آخر رأی نباشیم و تا ساعت ۲۴ روز انتخابات رأی‌گیری از تمام شرکت‌کنندگان انجام شود. سه‌چهارم از  208 حوزه‌های ما برای ایجاد رقابت به تجدیدنظر نیاز دارد که امیدوارم این تجدیدنظر انجام شود تا بتوانیم انتخاباتی با رقابت قابل قبولی انجام شود.

سخنان وزیر کشور
وزیر کشور گفت: در فرصت باقیمانده اعلام نتایج شورای نگهبان برای اعلام صلاحیت‌ها امیدواریم فضا آماده رقابت‌های منطقی، قانونی و اصولی شود. به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: همیشه سعی کرده‌ایم در دولت تدبیر و امید با رعایت کامل قانون و نه با برداشت‌ها و تفاسیر شخصی، حزبی و گروهی؛ انتخابات را در فضایی امن و سالم و با مشارکت بالا برگزار کنیم. ما در شرایطی قرار گرفتیم که اقتضای این فضا این است که با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هم وحدت و انسجام داخلی و هم حمایت از نظام را رقم بزنیم و هم‌دست رد به دشمنان که به دنبال تشدید اختلافات داخلی هستند، بزنیم. در فرصت باقی‌مانده برای اعلام نتایج از طرف شورای نگهبان برای صلاحیت‌ها امیدواریم فضای امن و سالم داشته باشیم و فضا بیش‌ازپیش آماده رقابت‌های منطقی، قانونی و اصولی شود و همه مردم بتوانند احساس این را داشته باشند که داوطلبان موردعلاقه خود را در فهرست‌ها بیابند. امیدوارم همه باهم در کنار هم بتوانیم این مرحله مهم از سرنوشت انقلاب و مردم را که با انتخابات می‌تواند رقم بالای تجلی حضور مردم در حمایت از انقلاب را داشته باشد، به‌خوبی طی کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.