انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
دو هفته در خانه بمانید
بیشتر
کد خبر: 71555 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۷ - 23:25
دفاع ازحقوق اساسی ملت
خبر

دفاع ازحقوق اساسی ملت

اشاره: رئیس‌جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی مسئول اجرای قانون است. اسلامیت و جمهوریت در دو بال نظام جمهوری اسلامی است. مطابق اصل 6 قانون اساسی تمام ارکان نظام از طریق آرای عمومی شکل می گیرند. «انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» حق مسلم هر ایرانی استن و کسی حق ندارد آن را محدود کند. اصل 99 قانون اساسی هم وظیف شورای نگهبان را نظارت بر انتخابات می داند نه دخالت در اجرای آن. با این وجود شورای نگهبان در جریان انتخابات مجلس چهارم با ارائه تفسیری از اصل 99 اعلام کرد در همه مراحل انتخابات می تواند دخالت کند. در همان زمان 41 نماینده مجلس سوم که برای مجلس چهارم کاندیدا شده بودند رد صلاحیت شدند. نظریه استصوابی در مجلس چهارم قانون شد. قانونی که نه حقوقدانان آن را پذیرفتند و نه کاندیداهای مجلس. استدلال این بود که که اگر قرار باشد نظارت به دخالت تسری پیدا کند لازم است مثل نام مجلس که ملی بود در سال 68 به اسلامی تغییر کرد برای این اصل هم باید همه پرسی انجام می شد که نشده است. قانونی که وجود دارد این است که از مراجع چهارگانه(دادستانی، نیروی انتظامی، ثبت الحوال و وزارت اطلاعات) باید استعلام صورت گیرد که چنانچه افراد مساله ای دارند به هیات اجرایی اعلام شود. اتفاقی که در ادوار گذشته مجلس افتاده این است که کاندیداهایی که صلاحیتشان در هیات های اجرایی تایید شده، اما در هیات های نظارت رد شده اند! رئیس‌جمهور دیروز در جمع استانداران و فرمانداران کشور سخنان تندی ایراد کرد و نسبت به نادیده گرفتن جمهوریت نظام هشدار داد. شگفت آن که صدا و سیما که باید سخنان رییس جمهور را مسققیم پخش کند از پخش آن خود داری کرد به گونه ای که سخنگوی دولت به این موضوع واکنش نشان داد. در ادامه جزییات هشدارهای رییس جمهور را می خوانید.

ستاره صبح-

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در همایش استانداران و فرمانداران کشور که در وزارت کشور برگزار شد سخنان مهمی درباره انتخابات، روابط خارجی و ... ایراد کرد و گفت: شرایط امروز ما با همیشه متفاوت است ما در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی هستیم. انتخابات اول که در فروردین سال ۵۸ شروع شد با همه‌پرسی و رفراندوم بودد؛ اما بعضی‌ها امروز از کلمه «رفراندوم» خوششان نمی‌آید، این در حالی است پایه انتخابات از رفراندوم و از همه‌پرسی شروع‌شده. نظام روی رفراندوم است و پایه اصلی آن رفراندوم است و ‌همه‌پرسی اول تعیین کرد که نظام ما جمهوری اسلامی است.

اهمیت همه‌پرسی
همه‌پرسی اول (سال 58) که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید، «اسلامیت» و «جمهوریت». بنابراین مردم به جمهوری اسلامی رأی دادند. ما همه باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم، یعنی پاسدار رضایت عامه و نظر و خواست مردم باشیم. ما به این رأی دادیم و نظام جمهوری اسلامی از دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ شروع و روز دوازدهم فروردین روز جمهوری اسلامی اعلام شد. یک‌پایه قانون اساسی ما همه‌پرسی است. قانون اساسی هم بعد از انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی هم با همه‌پرسی و رفراندوم قانون اساسی شد.

مشروعیت از قانون اساسی است
مشروعیت و پایه کار همه ما از قانون اساسی است و قانون اساسی و همه قوانین و مقررات مشروعیتشان از آرای مردم و رأی مردم است البته در چارچوب موازین اسلام که همه ما به آن چارچوب موازین اسلام متعهد و معتقد هستیم.

حاکمیت ملی
ایرانی‌ها از مشروطه با مسئله آرای مردم و انتخابات آشنا شدیم. آن‌همه فداکاری‌ها در مشروطه برای این بود که آرای مردم حاکم شود و حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی بود و اینکه کسی جز مردم بر سرنوشت خویش حاکم نشود.البته خداوند خالق ما هست و ما بر سرنوشت خودمان حاکم هستیم که آن‌هم امر خدا و دستور خداست. ما بر خود حاکمیت داریم و حاکمیت ملی را کسی نمی‌تواند نقض کند. البته انقلاب نهضت مشروطه از مسیر خود منحرف شد و استبدادگران مسلط شدند و انتخابات هم تشریفاتی شد. بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی روزی است که انتخابات تشریفات شود جای دیگری انتصاب فرمایند، بعد مردم پای صندوق بروند تشریفات انتخابات را انجام دهند. در رژیم گذشته در حوزه‌های انتخابیه نام‌نویسی می‌کردند ولی همه می‌دانستند که وکیل کیست و می‌گفتند به هر که می‌خواهید رأی بدهید، اما فلانی از تهران تعیین‌شده است. مردم می‌دانستند که حاکمیت هر کاری بخواهد انجام می‌دهد و به هرکه رأی بدهند، همان آقایی که مدنظر بود از صندوق درمی‌آمد. این خطر بزرگی بود که ملت ما را تهدید کرد. یک دلیل انقلاب این بود که مردم خودشان بر سرنوشت خود حاکم شوند و حاکمیت ملی یکی از اساس حرکت‌های مردم بود. در انقلاب اسلامی معلوم شد که این‌طور نیست که تهران تصمیم بگیرد بلکه مردم تصمیم گیر هستند پای صندوق می‌آیند و به آن‌کسی که می‌خواهند رأی می‌دهند. اگر بخواهیم پای صندوق برویم و رأی بدهیم می‌گویند بروید وارد یک فروشگاه شوید و جنسی را انتخاب کنید اگر یک جنس و یک مارک هم بیشتر نیست دیگر انتخاب لازم نیست. لازم نیست بزرگ خانواده برود فروشگاه. یک بچه همه می‌تواند پول بدهد بردارد بیاورد.
قدرت مردم
قدرت با حضور مردم است. ما چیزی نیستیم. تازه اگر کشوری بودیم که به یک ابرقدرت وصل بودیم اگر آن ابرقدرت روزی اخم می‌کرد و ما را رها می‌کرد. قدرتی که قدرت یک کشور، قدرت ملت است. چگونه دی‌ماه ۹۶ برابر یک گروه، ملت ما پیروز شد و به صحنه آمد. عده‌ای معترض یا غیر معترض بودند. دی‌ماه ۹۶ جزء روزهای تلخ تاریخ ماست و از روزهایی بود که ترامپ را پررو کرد و به آمریکا برابر ایران قدرت داد. اتفاقات ۹۶ بود که دشمنان ما را تشویق کرد عده‌ای باهدف دیگری آمدند و نمی‌فهمیدند چه می‌کنند. ما برابر این حوادث که پیش آمد، به کدام قدرت افتخار کردیم؟ این مردم بودند که آمدند. ۹۶ جواب دادند و ۹۸ هم دعوت کردیم بیایند جواب بدهند. آیا آن‌وقت تقسیم می‌کردیم که بگوییم این خیابان باید این جناح بیاید؟ آیا بیست و دوم بهمن همه ملت را دعوت می‌کنیم یا یک جناح خاص را دعوت می‌کنیم؟ اگر خدای‌ناکرده یک روز حمله دشمن به کشور صورت جناح خاص را دعوت می‌کنیم یا همه را؟ در دفاع مقدس آیا یک جناح خاص بود یا همه در میدان بودند؟ یادمان نرود روز مشکل همه باید باهم باشیم؛ بگذارید روز انتخابات همه باهم باشیم.

تبدیل کلمه جمهوری به جرم
در اجرای انتخابات مجری ناظر شده مجری و مجری شد لجستیک (تدارکات). نتیجه انتخابات برای همه مهم است. بیاییم پاسدار جمهوریت هم باشیم. کلمه «جمهوری» در قانون اساسی ماست. نگران هستم روزی کلمه جمهوری به جرم تبدیل شود. در قانون اساسی ما کلمه جمهوری، رئیس‌جمهوری، جمهوریت وجود دارد. ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم. امروز یک روز ساده در کشور ما نیست. دو سال است که کشور در شدیدترین و سخت‌ترین فشارهای اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی قرارگرفته‌ است. فشاری که امروز روی کشور ما است، از هر زمان دیگری بیشتر است. ما تحریم و مشکل داشته‌ایم، ولی مردم هیچ زمانی مثل امروز در فشار نبوده‌اند. کار ملت و کار شما که خادمان ملت هستید، کار وزیران، استانداران، فرمانداران و بخشداران و مدیران کل و کار کارگران، کارمندان و کشاورزان کار قابل‌ستایشی است و جای قدردانی دارد.در جلسه روسای سران سه قوه و سایر اعضا عنوان شد که در دو سال وضع اقتصادی کشور خوب شده است، یکی در سال ۹۳ و دیگری در سال ۹۵ که با سال‌های دیگر متفاوت است و به‌یک‌باره امید، نظر، حضور و نشاط مردم بالا رفته است.

ترور برجام
رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ در دنیا اول شد و معلوم است که چرا تروریست جهانی مانند کاخ سفید، صهیونیست‌ها و برخی از ارتجاع عرب که با آنها همراه هستند، تخریب را شروع کرده تصمیم گرفتند به سمت برجام تیراندازی کردند و آن را ترور کردند. برای آنکه یک سال پس از اجرایی شدن برجام و در سال ۹۵ کشور به بالاترین رشد اقتصادی خود رسید. همه شرکت‌ها به ایران آمدند و با سرمایه‌گذاری‌ها آغاز تحرک بزرگی شروع شد. گزارش استانداران نشان می‌دهد که در سال ۹۵ چه تعداد از طرح‌های باقیمانده به اجرا درآمد، بسیاری از معوقات مانده در گمرکات کشورهای مختلف به کشور بازگشت و سرمایه‌ها به کشور آمدند. پرسش این است که چرا اسرائیل و ترامپ تصمیم به ترور برجام گرفتند و چرا عربستان به آن‌ها کمک کرد؟ و اینکه برجام باعث رشد و حرکت ایران و افزایش جایگاه کشور در کل منطقه شد. در دیدار با یکی از مقامات منطقه در سال ۹۲ و پس از سفر نیویورک، به او گفتم شنیدم در منطقه دوستان شما شب تا صبح از ناراحتی نخوابیدند، او پاسخ داد که شب تا صبح نخوابیدن آن‌ها درست نیست، بلکه همه آنها مریض شدند و زندگی‌شان به هم خورد.
ترامپ می‌خواهد دور ایران دیوار بکشد
وقتی قدرت و حضور مردم در کنار اقتصاد و نشاط وجود دارد در منطقه هم موفقیت را به دست می‌آوریم که موجب می‌شود ترامپ اول برجام را و بعد سردار عزیز ما سردار سلیمانی را ترور کند. بعد هم رفاه و آسایش مردم و نیز وحدت و انسجام ملی ما را ترور ‌کند. همه این‌ها یک مسیر است ترامپ می‌خواهد به دنیا بگوید ایران یک جزیره تنها و منزوی است. او می‌خواهد دور ایران دیوار بکشد. و ما را از دنیا جدا کند. هر جا هر کس به ناروا و غلط ما را از دنیا، منطقه، دنیای اسلام و دوستانمان جدا کند باید فردا پیش مردم پاسخگو باشد و ما باید مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشیم. دولت قانون و مقرراتی را به‌عنوان لایحه تصویب و به مجلس داده و مجلس به‌عنوان نماینده ملت آن را تصویب کرده این لایحه بین زمین و آسمان مانده است. با این روند روابط ما با دنیا دچار مشکل ‌می‌شود، مگر می‌شود روابط بانکی ایران با دنیا قطع و به هم بریزد؟ چه کسی در این کشور تصمیم گیر است؟ دولت که به شکل لایحه و مجلس هم که تصویب کرده است رهبری هم به‌صراحت گفته‌اند که با لوایح دولت مشکلی ندارند. موضوع منافع ملی است و همه باید بایستیم و نباید اجازه دهیم ترامپ و تروریست‌های کاخ سفید موفق شوند، آن‌ها می‌خواهند رابطه ایران با بانک‌های جهان و رابطه مردم با نظام را ترور کنند.

اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی
جای تردید نیست که انتخابات به‌ویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی مهم است ولی از آن مهم‌تر اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی است. همه باید در انتخابات حضور پیدا کنند. نظام ما نظام تک‌حزبی نیست. ما نظام کمونیستی نیستیم. نظام شاه نیستیم. فقط حزب رستاخیز و کمونیست نداریم. ما تک‌حزبی نیستیم ما نظام چندحزبی هستیم. احزاب آزاد هستند به‌خصوص در دولت تدبیر و امید که دست‌وبالشان بازشده است و هرکس که خواسته آمده و مجوز گرفته و خانه احزاب فعال‌شده است. آن‌هایی که می‌خواهند اعتماد مردم را ترور کنند باید حواسمان جمع باشد. همه ما در یک شرایط حساسی قرارگرفته‌ایم. امروز روزی است که باید پای صندوق رأی برویم حتی اگر که گلایه داریم، ناراحتیم و مشکلاتی باشد و بگویید جایی دقیق عمل و اجرانشده است. با صندوق رأی قهر نکنیم، حتی اگر این‌که در تهران به‌جای ۳۰ نامزد ۲۰ تا ۱۵ نامزد باشد یا درجایی که ۶ نامزد دارد ۴ نامزد داشته باشید. در انتخابات روز دوم اسفند یک روز تاریخی و یوم‌الله است کاری نکنیم که صف‌ها خلوت باشد بگذاریم همه پای صندوق بیایند. من به‌عنوان رئیس‌جمهوری اقداماتی را انجام داده‌ام و نامه‌های لازم را نیز نوشته‌ام و مصلحت ندیدم این نامه‌ها را منتشر کنم؛ همه باید تلاش کنیم تا انتخاباتی رقابتی نقص ما هم‌اکنون در اینجا روی رقابت است و یک‌ذره کمتر یا بیشتر از آن‌که باید این مشکل را برطرف کنیم. امیدواریم این رقابت را درست کنیم و بگذاریم همه گروه‌ها بیایند، اینکه نمی‌شود نهادهای اصلی و قانونی چهارگانه (وزارت اطلاعات، دادستانی، نیروی انتظامی و ثبت‌احوال) بگویند این فرد صالح است یا خیر گزارش‌های درست دادند و یکی را فرستادند سر کوچه‌ای و معلوم نیست با چه کسی صحبت کرده و چه گفته است، بعد گزارشی نوشته است؛ مگر می‌شود با چنین روشی کشور را اداره کرد؟ اگر با رفتن به در منازل می‌خواهیم کار را درست کنیم، پس این دستگاه‌ها را تعطیل کنیم. وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دادستانی برای چه داریم؟ چرا افراد (برای تحقیق درباره نامزدها) در منزل مردم می‌روند و از چند همسایه سؤال می‌پرسند.وی با روایت خاطره‌ای از یکی ادوار انتخابات، بیان کرد: آقایی به من گفت، بنده در این دوره صد درصد تائید می‌شوم، از او پرسیدم چگونه؟ گفت: «من همه همسایه‌ها را دیده‌ام. قبلاً هم به یک بهانه‌ای به آنها کادو داده‌ام همه از من تعریف می‌کنند. آیا انتخاباتی که باید قبلاً برویم و به همسایه‌ها کادو بدهیم تا صلاحیتمان تائید شود، انتخابات است؟

نظام چند حزبی 
اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی مهمتر از انتخابات است، زمانی که فردی می‌خواهد در انتخابات بنا به دلایلی شرکت نکند؛ موضوع متفاوتی است اما وقتی فردی می‌گوید به انتخابات اعتمادی ندارد، حرف خطرناکی است. باید به مردم اعتماد بدهیم و به آنها بگویم که نظام ما نظامی تک حزبی و کمونیستی نیست. باید به مردم بگوییم که ما نظام شاه نیستیم و فقط حزب رستاخیر و کمونیست نداریم بلکه ما نظامی چند حزبی هستیم و احزاب آزاد هستند. در دولت تدبیر و امید دست افراد باز شده و هر کسی که خواسته مجوز تاسیس حزب گرفته و می‌گیرد و خانه احزاب فعال شده است. باید حواسمان به آنهایی که می‌خواهند اعتماد مردم را ترور کنند جمع باشد. امروز در شرایط بسیار حساسی قرار گرفتیم و نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و ان‌شاءالله ملت‌مان و انسجام وحدتمان  نمی‌گذارند چنین اتفاقی بیفتد.

معیار قانون است
رئیس‌جمهور گفت: نباید بگذاریم رقابت از حالت قانونی خارج شود. معیار همه قانون است. ما بالاتر از قانون که نداریم؛ همه بر مبنای قانون حرکت کنند. مردم رأی‌هایشان را به ما امانت‌داده‌اند و این را باید سالم به نفر بعدی تحویل دهیم؛ امروز یک مسئولیت مضاعف به‌عنوان امانت‌دار به شما داده‌ایم، رأی مردم و صندوق‌های آرا امانت هستند. به وزیر کشور در هر دوره‌ انتخابات تأکید کردم که انتخابات را الکترونیکی کنید، افغانستان‌ هم این کار را کرد، این‌که چیزی نیست؛ مردم رأی را روی کاغذ می‌نویسند، توی صندوق می‌اندازند، فردی آن رأی را می‌خواند و فرد دیگری آن را علامت می‌زند و البته معلوم نیست این فرد چه می‌خواند و آن‌یکی کجا را علامت می‌زند، هم اینکه علامت زدند در پایان نوبت به تجمیع آرا می‌شود که چه بساطی پیش می‌آید که باید همه آنجا مراقب باشیم.

رأی مردم کم‌وزیاد نمی‌شود
زمان تجمیع آراء مشکل پیدا می‌کنیم، چرا باید این کار را کنیم، رأی‌گیری را الکترونیکی کنیم بگذاریم مردم راحت و خیالشان آسوده شود، الآن هم شما باید تلاش کنید با دقت، تلاش، اقدام و تمام امکانات در اختیارتان، خیال مردم را آسوده کنید؛ وزارت کشور با نظارت و بازرسان که بالای صندوق تعیین می‌کند و با بازرسی‌هایی که می‌فرستند، مردم دلشان قرص باشد که رأی آنها کم‌وزیاد نمی‌شود.

رقابت انتخاباتی
شما که در جلسات خصوصی در اتاق فکرتان می‌گویید «مجلس بعدی برای ما است»، پس چرا غصه می‌خورید؟ اگر مطمئن هستید پس بگذارید رقابت انتخاباتی شکل بگیرد و مشارکت هم بالا رود و مجلس برای شما باشد نوش جانتان؛ ما با این موضوع مشکلی نداریم؛ بگذارید رقابت سالم باشد و تلاش کنیم مشارکت در انتخابات نیز افزایش پیدا کند.

جمهوریت و اسلامیت
مشارکت‌های انتخابات در دوره‌های قبل معمولاً میان ۵۰ تا ۷۰ درصد بوده است، البته در انتخابات ریاست جمهوری کمی بالاتر می‌رود، نگذاریم مشارکت حداقل آرا باشد؛ مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت انتخابات را یک وظیفه بدانیم؛ نشاط در مردم ایجاد کنیم تا ۲۲ بهمن خوب و ۲ اسفند (روز انتخابات) باشکوهی داشته باشیم و خداوند از ما راضی باشد و ان‌شاءالله از جمهوریت و اسلامیت به‌خوبی حراست و حفاظت کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.