انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71554 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۶ - 23:01
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
محسن غرویان تشریح کرد

آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس

اشاره: علم به دو گونه است. علم تجربی که به وجود آورنده علوم طبیعی، ریاضی و... است و علم نظری که در علوم انسانی متبلور می‌شود. علوم تجربی بر اساس قرائن، شواهد، آزمایش، عدد و رقم به اثبات می‌رسد. مانند علوم پزشکی، این علوم تغییر نمی‌کنند مگر آنکه خلاف آن علم درروند طبیعت به اثبات برسد. اما علوم انسانی برای روابط، دیدگاه و منش، مقررات، قوانین و در کل در راستای شناخت امور بشر است. انسان همواره در حال تغییر و تحول است، پس علوم انسانی اثبات پذیر نیست و شامل نظریات اندیشمندان است. کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» یک کتاب‌ دانشگاهی و منبع معتبر برای متخصصان داخلی در علم پزشکی بوده و هست که درباره عصب‌شناسی، بیماری‌های عفونی و طب داخلی نوشته‌شده است. هاریسون پرفروش‌ترین کتاب در زمینه پزشکی داخلی در جهان است و به شانزده زبان ازجمله فارسی ترجمه‌شده است. جای بسی شگفتی است که یک روحانی در شرایط بحرانی بین‌المللی ایران با به آتش کشیدن این کتاب معتبر جایگاه ایرانیان و روحانیت را زیر سؤال برده است! حجت‌الاسلام‌ محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه به این عمل واکنش نشان داد و گفت: «تلقی مردم جهان این است که اینان صلاحیت علم و دانش را هم رد می‌کنند.» اما پرسش اصلی این است که این افکار قرون‌وسطایی در چه مکان‌هایی و چگونه تولید می‌شوند؟ در ادامه گزیده‌ای از اظهارات وی را می‌خوانید.

ستاره صبح-

اینان با علم و دانش هم می‌جنگند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن غرویان، عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه درباره آتش زدن کتاب پزشکی «هاریسون» توسط فردی که لباس روحانیت به تن داشت گفت: «در جهان امروز همه درصدد منزوی کردن ملت و نظام ایران هستند و آتش زدن یک کتاب علمی هم دیدگاه جهانیان را به ما منفی‌تر کرد. این اقدام بهانه‌ای شد تا مخالفان در خارج بگویند که اینان با علم و دانش هم می‌جنگند و ملتی اهل خرافات هستند و با علم سازگاری ندارند. با توجه به جهات منفی این اقدام، جا دارد مراجع و حوزه‌ها حداقل از شأن روحانیت و مقام علمی خود دفاع و این حرکت را محکوم کنند.»

به نام دین تمام شد
محسن غرویان در گفت‌وگو با شفقنا به چند نکته درباره تبعات آتش زدن کتاب هاریسون توسط یک فرد روحانی اشاره کرد و گفت: «این عمل به دلیل اینکه بالباس روحانیت انجام‌شده به نام دین محسوب می‌شود و انعکاس جهانی آن این است که دین اسلام و مکتب تشیع با علم ناسازگار است و این مسئله صورت ناپسندی از دین را به نمایش گذاشت که کار اشتباهی بود.
رد صلاحیت دانش و علم
غرویان ادامه داد: نکته دیگر اینکه این اقدام درزمانی انجام شد که زمان رد صلاحیت‌هاست و کار ایشان هم نوعی رد صلاحیت از علم، دانش و دستاوردهای علمی بود. این اقدام صورت خوبی نداشت که در این زمان و فضا تلقی مردم و جهانیان این باشد که اینان صلاحیت علم و دانش را هم رد می‌کنند.

عمل قرون‌وسطایی
غرویان گفت: عمل آتش زدن کتاب، جهان و مردم را به یاد تفتیش عقاید و انگیزیسیون در دوران قرون‌وسطی اروپا می‌اندازد چون آنان هم با علم، دستاوردها و کتاب‌های علمی مخالفت کردند و یک حرکت قرون‌وسطایی تلقی می‌شود که اثر منفی دارد.این استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: نکته دیگر اینکه این نوع تفکرات متأسفانه در جامعه ما به شکل‌های مختلف بروز کرده و برخی از تریبون داران و معممین ما حرف‌هایی تحت عنوان مبارزه با غرب‌زدگی بیان می‌کنند، ولی مبارزه با علم می‌کنند و این هم صورت خوبی ندارد؛ غرب‌زدگی غیر از مبارزه با علم است.

ضربه به روحانیت
غرویان افزود: دستاوردهای علمی اکنون جهان را اداره می‌کند و بشر مدیون علم و دانش است حال اینکه ما ایرادات و اشکالاتی به علم تجربی و امثال اینان داریم به‌جای خود، ولی اینکه حرکتی انجام دهیم که دستاورد علمی از علوم را آتش بزنیم حرکت ناپسندی است و ضربه بزرگی به روحانیت، عنوان «آیت‌الله» و حوزه و دانش‌های حوزوی محسوب می‌شود.

غرور علمی
غرویان جنبه دیگری از انگیزه اقدام آتش زدن کتاب علمی را مورداشاره قرارداد و گفت: این اقدام کاشف از یک روحیه تبختر علمی است. به‌عبارت‌دیگر برخی از افراد هستند که خود را خدای علم و سیاست می‌دانند و همه نظرات مقابل را محکوم‌به بطلان می‌کنند. این حرکت هم نوعی تبختر علمی را نشان می‌دهد که کسی غیر از نظرات خود، همه نظرات دیگران را به آتش بکشد، این اقدام غرور علمی را نشان می‌دهد مثل صحنه‌های دیگر سیاسی و اجتماعی که افرادی خود را مرکز آن علم، دانش و فهم می‌دانند و همه را خارج از مرکز می‌دانند و محکوم‌به بطلان می‌کنند.

دیدگاه جهانیان به ما منفی شد
غرویان در پایان اظهار کرد: به نظرم این اقدام یک مصیبت بزرگی است که اکنون در جامعه گرفتار آن هستیم. در جهان امروز در حال حاضر همه درصدد منزوی کردن ملت و نظام ایران هستند و این حرکت هم دیدگاه جهانیان را به ما منفی‌تر کرد. این اقدام بهانه‌ای شد تا مخالفان ما در خارج بگویند که اینان با علم و دانش هم می‌جنگند و یک ملت اهل خرافات هستند و با علم سازگاری ندارند. با توجه به جهات منفی بسیاری که این اقدام دارد، به نظرم جا دارد مراجع و حوزه‌ها حداقل از شأن روحانیت و مقام علمی خود دفاع و این حرکت را محکوم کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.