انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71550 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۶ - 22:51
سیاست افزایش تولید و صرفه جویی
از سوی وزیر نفت اعلام شد

سیاست افزایش تولید و صرفه جویی

اشاره: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دیروز پس از برگزاری نشست مشترک با روسا و استادان دانشگاه‌های طرف قرارداد طرح‌های میدان محور صنعت نفت از تعهد دانشگاه تهران برای افزایش ضریب بازیافت نفت میدان مشترک آزادگان، ثبت رکورد تازه تولید گاز در آینده نزدیک و برنامه‌ریزی برای تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان دولت خبر داد.اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها خبر خوش به حساب آید.

ستاره صبح-

سخاوتمندی برای دانشگاه‌ها 
جای دوری نمی‌رود
وزیر نفت گفت: «هدف از امضای این قراردادها با دانشگاه حل کردن مشکلات میدان‌های موضوع قرارداد و حرکت به سمت افزایش ضریب بازیافت آنان بوده است. این کار از سال ۹۳ کلید خورد و باوجود همه فراز و نشیب‌ها پیشرفت کرده است.وی با اشاره به فعال شدن بسیاری از استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این طرح‌ها عنوان کرد: «رئیس انستیتو نفت دانشگاه تهران در این نشست خبر خوبی دادند، مبنی بر اینکه تعهد می‌کنند ضریب بازیافت نفت لایه سروک که هم‌اکنون حدود ۵ تا ۶ درصد است، حداقل ۱۰ درصد افزایش یابد، یعنی معادل افزایش ۳.۵ میلیارد بشکه‌ای نفت قابل‌برداشت.»زنگنه گفت: «اگرچه با مشکلات مالی مواجهیم، اما معتقدم سخاوتمندی برای دانشگاه‌ها جای دوری نمی‌رود.»

پتروشیمی روی ریل توسعه
وزیر نفت در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد صنعت پتروشیمی گفت: «امیدواریم جهش دوم پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ به نتیجه برسد که با تحقق آن، تولید سالانه محصولات پتروشیمی به نزدیک ۱۰۰ میلیون تن و ارزش تولیدات به نزدیک ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد. طرح‌هایی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به نتیجه برسند در جهش سوم پتروشیمی قرار می‌گیرند. با تحقق جهش سوم تولید محصولات پتروشیمی از ۱۳۶ میلیون تن فراتر خواهد رفت و ارزش محصولات نیز به حدود ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد. همراه با آن باید تلاش کنیم کارها در پایین‌دستی نیز بهتر پیش برود که بخشی از این روند به بازار داخلی و بازار صادراتی مرتبط است.»
ثبت رکورد تولید گاز
زنگنه عنوان کرد: «در حوزه تولید گاز برنامه‌های خوبی داریم و به‌زودی رکورد تولید هزار میلیون مترمکعب گاز در روز را خواهیم شکست؛ الآن هم گاز زیادی تولید می‌شود، منتها مصرف بالاست.»به گفته وزیر نفت، هم‌اکنون روزانه بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و روزانه بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل شبکه سراسر می‌شود.زنگنه با اشاره به مصرف بالای گاز در کشور گفت: «گاز ادارات دولتی در صورت مصرف بی‌رویه قطع خواهد شد، اما طبیعتاً نمی‌توان گاز خانه‌ها را قطع کرد. در طراحی شبکه گاز، اولویت ما این است که بخش خانگی و عمومی دچار مشکل نشوند و صنایع کوچک و عمده و نیروگاه‌ها در اولویت‌های بعدی قرار دارند.»

کاهش صادرات برق
زنگنه درباره صادرات برق هشدار داد و گفت: «از دوستان وزارت نیرو خواهش کرده‌ایم در شرایط فعلی، نه‌تنها بر میزان صادرات برق اضافه نکنند، بلکه حتی آن را کاهش دهند، چون انصاف نیست به این منظور از گازوئیل استفاده شود.»

تخلف جایگاه‌های سوخت 
را گزارش دهید
زنگنه در پاسخ به سؤالی درباره تخلف جایگاه‌های سوخت گفت: «اگر با تخلفی مواجه شدید، حتماً به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منعکس کنید، زیرا علاوه بر جرم کیفری، شرکت پخش نیز شیوه‌هایی برای برخورد با جایگاه‌های متخلف دارد. ضمن اینکه مردم هم باید در سوخت‌گیری دقت کافی داشته باشند.»

تولید اولیه فاز ١١ تا پایان دولت
زنگنه در پاسخ به سؤالی درباره توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی عنوان کرد: پتروپارس در حال اصلاح جکت و تقویت محاسبات خود در این زمینه و برگزاری مناقصات و خرید کالاهای موردنیاز است. امیدواریم تا پایان دولت تولید اولیه‌ای از فاز ۱۱ داشته باشیم. برنامه یک میلیارد فوت‌مکعب است و البته بخشی از تجهیزات باید از خارج کشور تأمین شود.وی بابیان اینکه در حال حاضر برنامه‌ای برای احداث ایستگاه تقویت فشار گاز نیست، ادامه داد: هم‌اکنون در حال مطالعه هستیم و گزینه‌های مختلفی ازجمله فشار افزایی در دریا و فشار افزایی در خشکی در حال بررسی است و از نظرات مشاوران طرح در این بررسی‌ها استفاده خواهد شد.

توقف صادرات ال‌پی‌جی
وزیر نفت درباره برخی مشکلات موجود در تأمین ال‌پی‌جی نیز گفت: مشکل اصلی در این زمینه، افزایش مصارف خودروهاست، زیرا پس از افزایش قیمت بنزین، بسیاری از خودروها به دلیل کمتر بودن قیمت ال‌پی‌جی نسبت به بنزین به سمت استفاده از ال‌پی‌جی روی آوردند. به این منظور صادرات ال‌پی‌جی را متوقف کرده‌ایم، اما این مشکل با افزایش عرضه هم حل نخواهد شد، زیرا هرچه عرضه شود، مصرف می‌شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.