انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71546 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۶ - 10:03
همه‌پرسی خیابانی برای اخراج امریکا از عراق
گزارش خبری تحلیلی از واکنش ها به تظاهرات میلیونی در بغداد

همه‌پرسی خیابانی برای اخراج امریکا از عراق

اشاره: چندی پیش پارلمان عراق با حضور بیش از ۱۷۰ نماینده مجلس نشستی فوق‌العاده برگزار کرد که در آن موضوع اخراج نیروهای نظامی خارجی از این کشور مورد بررسی و تصمیم قرار گرفت. بر این اساس دولت موظف شد که درخواست کمک خود از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را فسخ کرده، برای جلوگیری از استفاده آنها از حریم هوایی، زمینی و دریایی اقدام کند و از طریق وزیر خارجه فوراً از آمریکا به دلیل تجاوزات و نقض خطرناک امنیت و حاکمیت عراق به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت کند. این موضوع را می‌توان از مهمترین اتفاقات رخ داده در عراق طی چند سال گذشته دانست. در همین ارتباط مردم عراق روز جمعه در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در خاک کشورشان به کف خیابان ها آمدند و تظاهرات میلیونی برپا کردند؛ تظاهراتی که طنین آن روز گذشته به رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی کشیده شد. گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

کاربران عراقی از افراد عادی گرفته تا شخصیت های سیاسی و نخبه ها و فرهیختگان این کشور از تظاهرات روز جمعه به عنوان روز همه پرسی برای اخراج نظامیان آمریکا از خاک عراق یاد کرده اند. فالح الخزعلی نماینده پارلمان از استان بصره در توئیتی نوشته است که پارلمان، دولت و ملت عراق موضع آشکار خود را در مخالفت با حضور نظامی امریکا اعلام کرد. وی خاطر نشان کرد که تظاهرات میلیونی روز جمعه نوعی همه پرسی عمومی در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی بوده و بعد از این جایی برای آمریکایی ها در سرزمین عراق نیست. نعیم العبودی دیگر نماینده پارلمان نیز توئیتی نوشته است که تظاهرات میلیونی روز جمعه نقشه بزرگی را که برای عراق طراحی شده بود، با شکست مواجه کرد. وی به این نقشه طراحی شده برای عراق اشاره نکرده اما در توئیتی دیگر افزود که روز ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ (۴ بهمن ماه ۹۸) یک روز تاریخی در عراق است و پیام هایی که این تظاهرات داشته نشان داد که ملت عراق در بزنگاه های سرنوشت ساز و تاریخی، حضور فعال دارند.

واکنش نخبگان فرهنگی عراق
برخی از نخبگان فرهنگی عراق نیز با اشاره به تظاهرات روز جمعه و تصاویر شهدای مقاومت سرداران شهید قاسم سلیمانی و ابومهدیالمهندس در جای جای محل تظاهرات نوشته اند که تقاص خون شهیدان مقاومت از آمریکا سخت تر خواهد بود. عباس شمس الدین چهره فرهیخته و تاریخ شناس عراقی در توئیتی جالب توجه با اشاره به ارتباط تظاهرات روز جمعه با خون به ناحق ریخته شده شهدای مقاومت نوشت: شهید قاسم سلیمانی خطرناک تر از ژنرال قاسم سلیمانی زنده برای آمریکا شده است. احمد الذواق کاربر معروف عراقی نیز ابراز تعجب کرده است که چرا برخی علیه تظاهرات میلیونی مردم عراق در دفاع از حاکمیت ملی و اخراج نظامیان آمریکایی موضع منفی می گیرند. وی این سوال را مطرح کرده است که آیا تظاهرات روز جمعه علیه حضور نظامی آمریکا و بیگانگان با مطالبات اعتراض کنندگان در میدان تحریر تعارض دارد چرا برخی رضایت آمریکا را به قیمت از دست دادن حاکمیت ملی می خرند؟
واکنش کاربران عراقی
برخی کاربران با اشاره به تکاپوی شدید امریکا در طول یک هفته گذشته برای تحت الشعاع قرار دادن تظاهرات میلیونی دیروز جمعه نوشته اند، تظاهرات میلیونی مردم عراق، صدای عوامل تخریب گر آمریکا موسوم به باندهای جوکر را در نطفه خفه کرد. برخی از کاربران عراقی، توئیت های التماس شماری از همراهان با عوامل تخریب را در عراق منتشر کرده که در آن از مردم خواسته اند که میدان تحریر را خالی نکرده و همچنان در این مکان باقی بمانند. فلاح مشعل روزنامه نگار عراقی و مدافع اعتراضات خیابانی در این کشور تظاهرات میلیونی دیروز جمعه را به مفهوم پایان اعتراضات خیابانی در عراق دانسته است. برخی از آنهایی که به عنوان بوق های سفارتخانه آمریکا در عراق خوانده می شوند، کوشیده اند که از میلیونی بودن تظاهرات دیروز کاسته و آن را اندک بخوانند. با وجود اینها، کاربران عراقی به طرز گسترده ای دیروز ویدئوها و عکس های هوایی از جمعیت میلیونی دیروز منتشر کرده تا نشان دهند که در تظاهرات روز جمعه اقشار مختلف ملت عراق حضور داشته اند و جمعیت از مرز میلیون نفر عبور کرده است.

دستاوردهای تظاهرات میلیونی
نجاح محمد علی» کارشناس معروف عراقی نیز با انتشار ویدئویی هوایی از تظاهرات روز جمعه نوشت :  «خطاب به آنها که تظاهرات میلیونی دیروز را می خواهند کم جلو دهند.» در همین راستا نیز برخی کاربران عراقی، بازگشایی پل «الاحرار» و برخی از میادین و خیابان های نزدیک میدان تحریر که در طول ماه های گذشته به دلیل عوامل تخریبگر بسته مانده بود را از دستاوردهای تظاهرات میلیونی روز جمعه خوانده اند. این عده معتقدند که تظاهرات وسیع مردم عراق ضد آمریکا، عوامل تخریبگر آمریکا در عراق را ترسانده و همه آنها را به عقب نشینی واداشته امری که باعث آرامش عمومی در بغداد شده است. انتظار می رود که واکنش ها و همراهی ها با تظاهرات روز جمعه در شبکه های اجتماعی و رسانه ها همچنان ادامه یابد به ویژه اینکه این حادثه در صدر اخبار و گزارش های روزنامه های عراق قرار گرفته است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.