انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71537 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۶ - 00:18
واکنش‌های گسترده به سوزاندن کتاب 
«طــب داخلـی هاریســون»
 توسط شخصیت‌های علمی و روحانی

واکنش‌های گسترده به سوزاندن کتاب «طــب داخلـی هاریســون» توسط شخصیت‌های علمی و روحانی

اشاره: آتش زدن یکی از قدیمی‌ترین کتب مأخذ پزشکی در دنیا توسط یک روحانی مدعی طب اسلامی واکنش‌های زیادی را از سوی شخصیت‌های علمی، روحانی و ... در پی داشت. نخستین واکنش از سوی یک مقام وزارت بهداشت در این ارتباط انجام گرفت. این در حالی است که توسعه پزشکی مدرن و تبدیل شدن ایران به یک‌قطب مهم پزشکی در خاورمیانه، اقبال مردم کشورهای منطقه برای درمان در ایران را به دنبال داشته و دارد، زیرا سالانه تعداد زیادی گردشگر سلامت جهت انجام جراحی‌های پیچیده به ایران سفر می‌کنند. در این شرایط آتش زدن کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» توسط فردی که مدعی طب اسلامی است در عمل زیر سؤال بردن دستاوردهای پزشکی کشورمان به شمار می‌رود.

ستاره صبح-ادعای درمان تمام دردها، حتی سرطان و ایدز با طب اسلامی و تلاش برای القای تمام شدن دوره طب شیمیایی و سوءاستفاده از باورهای عامیانه مردم، چند سالی است که از سوی چند تن از مدعیان طب اسلامی و روایی مطرح می‌شود؛ ادعایی که هرچند در بین صاحبان علم و فن خریداری ندارد، اما عوارض و تبعات جبران‌ناپذیری برای بسیاری از بیماران به دنبال داشته است؛ به طوری که به عنوان یکی از موارد خبرساز آن می‌توان به بیماری آیت‌الله هاشمی شاهرودی اشاره کرد که به اذعان پسرش «اعتماد به طب اسلامی و دکترای اسلامی منجر به ایجاد فاصله بین درمان و از کنترل خارج‌ شدن بیماری وی شد.»مشخص است که طب سنتی به عنوان یک شاخه علمی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و توصیه‌هایی درباره سبک زندگی و اصلاح آن دارد و به گفته مسئولان به عنوان مکمل طب نوین می‌تواند اثرگذار باشد، اما به اذعان مسئولان وزارت بهداشت موضوعی به نام «طب اسلامی» نداریم؛ به طوری که دکتر محمود خدادوست مدیرکل سابق دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، پیش از این با اشاره به انجام مطالعه‌ای در خصوص صحت ادعاهایی درباره «طب اسلامی» به ایسنا، گفت: کارگروه نظام سلامت در اسلام که مدتی است در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تشکیل‌شده، مدت سه سال روی موضوع طب ایرانی بررسی کارشناسی انجام داده است. ما برای تعیین تکلیف این موضوع به مراجع تقلید و حدیث شناسان پژوهشکده علوم قرآنی مراجعه کردیم. نتیجه تمام این بررسی‌ها این بود که ما موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.
در همین راستا آیت الله مکارم شیرازی نیز پیش از این در اظهارنظری بابیان اینکه سابقاً در جمعی اعلام کردم که چیزی به نام طب اسلامی نداریم، گفت: در قرآن و روایات دستوراتی وجود دارد، اما طب اسلامی گفته نمی‌شود، این طبی که امروز وجود دارد «طب سنتی» نام دارد.در هر حال ماجرای اخیر «کتاب سوزی» توسط یکی از مدعیان طب اسلامی در جمع هوادارانش، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت؛ در همین زمینه دکتر علیرضا رییسی معاون وزارت بهداشت نیز بابیان اینکه در مراسمی آئینی با فیلم و تصویر فردی به نام «تبریزیان» که پیروانش او را «آیت‌الله» می‌خوانند و تحت عنوان طب اسلامی، تجارتخانه‌ای برپا کرده است، کتاب «اصول طب هاریسون» که از کتب مرجع پزشکی است را به آتش می‌کشد، خواستار برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی با این مدعی طب اسلامی شد.علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه نیز با محکوم کردم اقدام به کتاب سوزی، در  پی این اقدام این‌گونه واکنش نشان داد: حوزه‌های علمیه و بزرگان آن تأکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشاریافته است ناروا می‌دانند و آشکار است که این‌گونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با شفقنا، درباره تبعات آتش زدن کتاب پزشکی هاریسون، توسط فردی که لباس روحانیت به تن دارد، اظهار کرد: اولاً من به عنوان یک روحانی شرمنده هستم و خجالت می‌کشم. آتش زدن این کتاب بسیار اقدام زشت و ناپسندی بود و من به عنوان یک روحانی از جامعه پزشکی عذرخواهی می‌کنم. نواب بابیان اینکه بر اساس تاریخ پرافتخار و پر تحمل تشیع، اقدام کتاب سوزی با عقلانیت تشیع سازگار نیست، تصریح کرد: در چه زمانی تشیع با کتاب سوزی همراه بوده است؟! در کدام دستور ائمه اطهار (ع) است که کتاب دیگران را بسوزانید؟! این دستور کیست که ما کتاب دیگران را بسوزانیم و این‌گونه اذهان مردم را نسبت به روحانیت جریحه‌دار کنیم؟! آقای تبریزیان با این کتاب سوزی شما چه اتفاقی افتاد؟ چه مشکلی حل شد به جز بدبینی به لباس روحانیت و  روحانیت و طب سنتی! اگر منطق دارید با فن و معالجه و طب جلو بیایید و اگر می‌توانید دیگران را از میدان بیرون کنیم چرا با روش‌های متوحشانه و بی‌اخلاقی این‌چنین اقدامی کردید؟
در همین راستا دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ایسنا می‌گوید: از طرف جامعه دانشگاهی و به خصوص دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این اقدام سخیف، جاهلانه و غیرمنطقی را که نمادی از ترویج جهالت مدرن، خرافه‌گری و سیاه نمایی چهره مشعشع فقه پویای تشیع است را قویاً تقبیح و محکوم می‌نماییم. بدیهی است چنین اقدامات نابخردانه‌ای که نشئت‌گرفته از جهل فردی که در بستری از خصلت جاه‌طلبانه بیمارگونه شکل‌گرفته است، به‌هیچ‌عنوان نمونه‌ای از نگاه مترقی اسلامی به ترویج دین و ارج گذاشتن به عالم و علم پروری نیست؛ درحالی‌که در آموزه‌های قرآنی ما جایگاهی بس رفیع برای عالمان ترسیم‌شده است، چنین رفتارهای ضد علمی، نمادی از قلوب مریض است که درمان‌ناپذیری آنها در قرآن هم مورد تأکید قرارگرفته است.
وی ادامه می‌دهد: در شرایطی که کشور در حال پیشرفت‌های سترگ علمی است و دانشمندان ایران‌زمین به خصوص جامعه نجیب و فرهیخته پزشکی شجاعانه و سرافرازانه قلل علمی را فتح می‌کنند و امروز شاهد پیشرفت‌های حیرت‌انگیز سترگ جامعه پرتلاش و خدوم پزشکی کشور هستیم و نگاه جهانی به پیشرفت‌ها و تحولات جهش گونه علمی و آکادمیک ایران معطوف شده است، چنین رفتارهایی جز آسیب و خسران برای منافع ملی کشور چیز دیگری به بار نخواهد  آورد. لازم به ذکر است که در بین جامعه پزشکی کتاب مأخذ «اصول طب داخلی هاریسون» که از قدیمی‌ترین مأخذهای پزشکی در حوزه طب داخلی است و مورداستفاده پرشمار دانشجویان پزشکی و دستیاران در سراسر  دنیا است، به عنوان یکی از منابع قابل‌اتکا، اصیل، جامع‌الاطراف و بهره‌مند از یافته‌های نوین علمی در مجامع علمی جهانی شناخته‌شده است. به آتش کشیدن چنین کتاب مأخذی که از یک جایگاه ممتاز معنوی در بین آحاد پزشکی جهان برخوردار است، ضربه مهلکی به مبانی دیپلماسی عمومی خواهد زد و می‌تواند چهره‌ای غیرواقعی از ایران در نزد دیگران ترسیم نماید. به دلیل اهمیت این اقدام جاهلانه در آسیب زدن به منافع عمومی ملی کشور، لازم است در اسرع وقت نهادهای امنیتی و قضایی و حقوقی کشور وارد عمل شده و با طراحی اقدامات تنبیهی و حقوقی مقتضی، جبران مافات نمایند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.