انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71533 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۵ - 09:49

ستاره صبح-

رمز ارزها که رئیس‌جمهوری به کشورهای اسلامی پیشنهاد استفاده از آنها را داده و مدیرعامل بانک ملی نیز از آماده بودن بسترهای راه‌اندازی آنها در کشور خبر می‌دهد، از کارا مدترین ابزارها برای مقابله با تحریم‌ها و کاهش سلطه دلار در مبادلات بین‌المللی به شمار می‌روند. قابل رصد نبودن ارزهای دیجیتال باعث شده است که استفاده از این نوع ارزهای مجازی در شرایطی مانند تحریم، کارساز باشد.
برخی کارشناسان پس از تشدید تحریم‌های آمریکا پیشنهاد داده‌اند که استفاده از این نوع ارزها برای مبادلات خارجی بیشتر موردتوجه قرار گیرد تا به این وسیله با تحریم‌ها مقابله شود. سازوکار و فناوری مورداستفاده در رمز ارزها و بلاک چین به‌گونه‌ای است که خارج از کنترل و نظارت بانک مرکزی آمریکا قرار داشته و تلاش‌های واشنگتن برای به حاشیه راندن و ممنوع کردن این ارزهای دیجیتال نیز تاکنون به نتیجه نرسیده است.مهم‌ترین نگرانی آمریکا از این بابت است که رشد استفاده از رمزها می‌تواند سلطه دلار به‌عنوان ارز مسلط در مبادلات جهانی را به چالش کشانده و به‌تبع آن اقتدار سیاسی آمریکا را زیر سؤال ببرد.

تعامل با دنیا
با توجه به اهمیت رمز ارزها برای مقابله با سلطه مالی آمریکا در اقتصاد جهانی، چندی پیش رئیس‌جمهور پیشنهاد استفاده کشورهای اسلامی از این رمز ارزها را مطرح کرد. «حسن روحانی» اواخر آذر امسال در اجلاس کشورهای اسلامی در مالزی، پیشنهاد استفاده از رمز ارزها برای تبادل مالی میان کشورهای اسلامی را مطرح کرد که مورد استقبال قرار گرفت. بر این اساس، «ماها تیر محمد» نخست‌وزیر مالزی موافقت خود را با طرح رئیس‌جمهوری ایران در اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ مبنی بر ایجاد تأسیس «بازار مشترک کشورهای اسلامی در حوزه اقتصاد دیجیتال» و همکاری و تبادل تجربیات در زمینه رمز ارزها اعلام کرد.

راه‌اندازی رمز ارز بومی
مدیرعامل بانک ملی در گفت‌وگو با ایرنا درباره ایجاد رمز ارز ملی برای مقابله با تحریم‌ها، اظهار داشت: اکنون برای صادرات و واردات، نیاز به جابجایی و انتقال پول از طریق شبکه بانکی است، اما زمانی که بلاک چین و رمز ارز مورداستفاده قرار گیرد، دیگر این مشکلات و دردسرها وجود نخواهد داشت و می‌توان بخشی از مشکلات دوران تحریم را از این طریق رفع کرد.«محمدرضا حسین زاده» درباره پیشنهاد رئیس‌جمهوری به کشورهای اسلامی برای راه‌اندازی رمز ارز مشترک و نقش آن در دور زدن تحریم گفت: برای همکاری با سایر کشورها نیاز به توافق دولت‌ها با یکدیگر است که اگر این توافق‌ها انجام شود، در داخل کشور محدودیت و مشکلی نداریم و با سرعت می‌توانیم آن را آغاز کنیم. در صورت راه‌اندازی این رمز ارزها به شکل توافق با سایر کشورها، به‌راحتی می‌توان تبادل مالی انجام داد.

رمز ارز ملی ققنوس
حسین زاده بابیان اینکه بسترهای لازم در کشور آماده است، اضافه کرد: در کشور ما دانش فنی خوبی وجود دارد و چهار بانک با مشارکت یکدیگر طرح رمز ارز ملی ققنوس را طراحی کرده‌اند. تقریباً همه کارها آماده‌شده، اما برای آغاز فعالیت آن نیاز به قوانین و دستورالعمل‌های لازم است که باید توسط بانک مرکزی صادر شود.حسین زاده درباره توسعه بانکداری الکترونیک و فناوری‌های جدید گفت: طرح «فینادات» برای حمایت از استارتاپ‌های موردنیاز شبکه بانکی اجراشده که از طریق آن در طرح‌های موردنیاز سرمایه‌گذاری می‌شود. همچنین قراردادهایی با صندوق نوآوری و شکوفایی امضاشده تا استارت‌هایی که نیاز به حمایت مالی دارند، موردحمایت قرار گیرند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.