انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71529 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۵ - 09:41
ارتباط با دنیا در علم اقتصاد یک اصل است
نگاه نئولیبرالی پوپولیستی نهادهای داخلی را تضعیف می‌کند

ارتباط با دنیا در علم اقتصاد یک اصل است

ستاره صبح-

دکتر بهرام سحابی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در مورد تأثیر ارتباط اقتصادی با فرامرز درروند رشد و توسعه کشور به ایلنا گفت: متأسفانه نگاه نئولیبرالی آن‌هم نه از نوع علمی بلکه از نگاه پوپولیستی، موجب شده تا اولاً نهادهای داخلی تضعیف شوند و ثانیاً بنیان‌های اقتصادی کشور رشد نکنند که نتیجه آن لطمه و آسیب به تولید کشور بوده است. ارتباط با خارج در علم اقتصاد یک اصل است چون ما‌ نمی‌توانیم تمام نیازهای خود را در داخل برطرف کنیم. اما اگر پتانسیل‌های داخلی تقویت نشود نگاه به بیرون باعث تضعیف اقتصاد می‌شود یعنی اگر پتانسیل داخل را بشناسیم و به نیروهای داخلی و سرمایه فیزیکی بها دهیم ارتباط با بیرون مشکلی ندارد. اما وقتی سرمایه‌های فیزیکی و انسانی به‌صورت مناسب بهره‌برداری‌ و باهم ترکیب نمی‌شوند، خودبه‌خود به خارج وابسته می‌شویم. اگر قرار باشد رشد اقتصادی داشته باشیم این به معنای تولید و توزیع مناسب است و یکی از مباحث مهم در توزیع، صادرات و واردات کالا است که هر دو به رشد اقتصادی کمک می‌کند. اما در حال حاضر دچار معضل تحریم هستیم و حتی صادرات هم داشته باشیم، نمی‌توانیم از پول آن بهره‌برداری کنیم.

هدر رفت سرمایه‌ها
این استاد اقتصاد بین‌الملل دانشگاه بابیان اینکه نباید همه مسائل را به بیرون منتسب کرد گفت: از گذشته نگاه ملی بر این تأکید دارد که باید اقتصاد داخلی تقویت شود، پتانسیل‌ها شناخته و از آنها بهره‌برداری مناسب صورت بگیرد. اما وقتی قوانین و عوامل مؤثر بر تولید داخلی در کنار هم استفاده نمی‌شوند خودبه‌خود نمی‌توان از آنها بهره‌برداری کرد. در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که سرمایه‌های فیزیکی ما دیگر کارایی ندارند و سرمایه‌های انسانی و اجتماعی روزبه‌روز از بین می‌روند. همه این‌ها عملاً دست‌به‌دست هم می‌دهند تا شعار مناسب نگاه به درون محقق نشود.

عدم رشد اقتصاد بسته
سحابی گفت: اقتصاد دو نوع باز و بسته دارد؛ اقتصاد باز به معنای ارتباط با بیرون است و بسته برعکس آن. تجربه نشان داده اقتصادهای بسته نمی‌توانند رشد اقتصادی مطلوب داشته باشند. چین، ترکیه و سایر کشورهایی که رشد اقتصادی داشته‌اند را ملاحظه کنید، رشد اقتصادی این کشورها اصولاً در سایه مبادلات بین‌المللی بوده و آن نیز خود در سایه اقتصاد سیاسی امکان‌پذیر است یعنی تعامل با دنیا.

نبود حمایت از تولید
وی با تأکید بر نقش تولید در اقتصاد کشور گفت: متأسفانه در کشور ما تولید در حاشیه قرارگرفته است چون واردات کشور مناسب و منطقی نیست. واردات یعنی برطرف کردن نیازهای اساسی تولید کشور، وگرنه واردات مصرفی کشور را دچار معضلی می‌کند که اواخر دوران پهلوی به آن مبتلا شده بود. در آن دوران دروازه‌های اقتصاد را باز کردند و همه نوع کالا وارد شد درحالی‌که حمایتی از تولید صورت نگرفت. برای نمونه در ارتباط با هدفمندسازی یارانه‌ها که قیمت‌ها افزایش یافت، مقرر شد تا درآمدهای حاصل از آن میان تولیدکنندگان توزیع شود تا نیازهای خود را برطرف کنند اما در عمل این‌گونه نشد و درآمدها بیشتر به سمت مصرف کالاهایی هدایت شد که آنها را تولید نمی‌کردیم و درنتیجه موجب افزایش واردات شد.

رشد اقتصادی و توسعه
این اقتصاددان بابیان اینکه سیاست‌های پولی و مالی اقتصاد باید در راستای حمایت از تولید باشد گفت: مثلاً اگر دولت کسری بودجه ایجاد می‌کند و این کسری صرفاً برای موارد مصرفی است که ربطی به بنیان‌های تولیدی ندارد، این کسری روزبه‌روز مضاعف می‌شود و کشور را به خارج وابسته می‌کند. برای تقویت تولید داخل نیاز به ماشین‌آلات و مواد اولیه اصلی است که بیشتر آنها باید از خارج تأمین شود تا بنیان‌های تولید تقویت شود اما این‌گونه نمی‌شود و این باعث تولید کالاها یا محصولات کم کیفیت مانند خودرو می‌شود، چون ما به سمت تولید ملی نرفتیم و این تولید وابسته است که عملاً نمی‌تواند رشد اقتصادی را نتیجه دهد. هرچند شاید رشد ظاهری حتی تا ۵ درصد هم وجود داشته باشد، اما رشدی که اساساً موجب توسعه نشود عملاً تأثیری نداشته و دوباره رو به افول می‌گذارد. متأسفانه نگاه نئولیبرالی آن‌هم نه از نوع علمی بلکه از نگاه پوپولیستی، موجب شده تا اولاً نهادهای داخلی تضعیف شوند و ثانیاً بنیان‌های اقتصادی کشور رشد نکنند که نتیجه آن لطمه و آسیب به تولید کشور بوده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.