انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
دلایل افزایش قیمت مسکن
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
شوک ارزی بی‌سابقه
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
معرفی متخلفان ارزی به مردم
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تدوین استراتژی اقتصاد در شرایط کرونا
ضرورت«قرنطینه کامل» کشورها
پشت‌صحنه افزایش 26درصدی «شاخص فلاکت» در سال98 چیست؟
سـرپا ایسـتاده‌ایـم و تسلیم نخواهیم ‌شد
طرح خانه‌های خالی زیر تیغ مالیات سنگین
مقررات برگشت ارزهای صادراتی
چشم‌انداز 20 ساله صنعت نفت
بیشتر
کد خبر: 71526 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۴ - 23:41

ستاره صبح-کمیسیون تلفیق مجلس به تبصره‌ای رأی داده که خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان و بالاتر، سالانه یک‌هزارم تا چهارهزارم ارزش ملک خود را باید مالیات پرداخت کنند. پیش‌بینی‌شده که از این محل سالیانه ۵۰۰ میلیارد تومان به درآمد دولت افزوده می‌شود. به نظر می‌رسد روی این طرح کارشناسی دقیقی انجام‌نشده است؛ یعنی اگر کسی مثلاً منزلش ۸ میلیارد تومان و ویلای شمال یا دماوند یا کرج و ...اش ۶ میلیارد تومان و خودروی‌ شخصی‌اش حدود ۱ میلیارد تومان باشد، بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق نباید مالیاتی بدهد. یا کسی که خانه ویلایی‌اش با ده‌ها درخت و فضای سبز که حاضر نشده به دست بسازوبفروش‌ها بسپارد، حال باید مالیات دهد. قبل از اینکه وارد اصل ایده شوم، دو نکته ضروری را یادآور می‌شوم:
1-این مالیات جدید از کسانی گرفته می‌شود که به نظر می‌رسد از هوش اقتصادی و توانمندی مناسبی برخوردار بوده‌اند که توانسته‌اند، چنین دارایی را فراهم کنند. بدیهی است هر چه منابع بیشتری دست این افراد باشد، بهره‌وری بهتری را از نظام دولتی ارائه خواهند داد.
2-دولت از این تبصره قانونی می‌خواهد ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کند. بهتر است دولت قبل از هر اقدامی برای اخذ مالیات جدید، به همین میزان 500 میلیارد تومان از هزینه‌های خود کم کند و سالانهبا همین عنوان به اطلاع مردم برساند. با این شیوه دولت موظف می‌شود با هر درآمد جدید از مالیات، از هزینه‌های خود نیز کم کند. بزرگ‌ترین مشکل کلان‌شهرها که با آلودگی هوا دست‌وپنجه نرم می‌کنند که تنفس شهروندان را به خطر، ناشی از بی‌پولی و عدم وجود درآمدهای پایدار در کلان‌شهرهاست که متأسفانه شهرداری‌ها به‌سوی شهر فروشی و عوارض ساخت‌وساز رفته‌اند. فرض کنید در نقطه‌ای از کلان‌شهرهاست پلی، زیرگذری، اتوبانی و امکان جدیدی احداث می‌شود، آیا همه اهالی کلان‌شهرها از این امکان جدید استفاده می‌کنند یا خیر؟ طبیعی است که پاسخ منفی است؛ زیرا بعضی زیاد و برخی کم‌بهره می‌برند و شاید کسانی باشند که اصلاً از آن استفاده نکنند. در سیستم فعلی کلان‌شهرها، به وجود آوردن امکان جدید رایگان است و پیمانکاری که این امکان را فراهم کرده، بعد از پایان پروژه طلبکار دولت و یا شهرداری و مدتی بعد از اتمام پروژه، بیکار خواهد ماند. حال اصول مدیریت برای اشتغال و کارآفرینی و درعین‌حال عدالت چه می‌گوید؟ فرض کنید پروژه ساخت یک دوربرگردان یا پل، یا اتوبان، یا هر امکانی در درون شهر و یا بیرون شهر باشد. ابتدا دولت و یا شهرداری باید مطالعه دقیقی نسبت به پروژه انجام دهد تا ماهانه و یا سالانه از آن‌ها استفاده شود و سپس به مناقصه بگذارد که این پروژه را چه کسانی آماده سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری و اخذ عوارض برای بازگشت سرمایه می‌کنند با این روش بسیاری از پروژه‌های غیراقتصادی اجرا نمی‌شوند و با این روش توان مالی دولت و یا شهرداری‌ها مستهلک نمی‌شوند و پس از پایان کار چندین پیمانکار بیکار و طلبکار روی دست دولت و شهرداری‌ها باقی نمی‌ماند. بابیان این مقدمه و برای اجرای عدالت، به نظر می‌رسد مجلس دو تبصره زیر را تعریف و از دولت و شهرداری‌ها بخواهد پیشنهاد خود را حداکثر تا پایان فروردین ۹۹ به مجلس ارائه تا نسبت به تصویب آن در بودجه ۹۹ اقدام کنند.1-به‌منظور اجرای عدالت، به‌ویژه کسانی که فضای سبز خود را جهت آپارتمان‌سازی ویران نکرده‌اند پیشنهادی برای درآمد پایدار شهرداری‌ها و مالیات بر دارایی ازجمله آپارتمان، خودرو و ویلاهای مختلف ارائه تا در پایان سال درآمدی برای دولت و شهرداری‌ها محقق شود و گزارشی از کاهش هزینه‌ها به‌صورت رسمی منتشر کنند.2-کلیه پروژهای دولتی و شهری باید به‌گونه‌ای مطالعه‌ شود تا سرمایه‌گذار برای مدتی از عوارض آن بهره‌برداری و پس آن به دولت و شهرداری واگذار شود تا زمینه درآمدی پایدار برای دولت و شهرداری‌ها فراهم شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.