انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71523 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۴ - 23:36
 تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
گزارش

تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند

اشاره: هزاران تن روزگذشته به منطقه الجادریه در مرکز بغداد آمدند تا در تظاهراتی که مقتدی صدر فراخوان آن را برای بیرون کردن نیروهای آمریکایی از عراق داده بود، شرکت کنند. بغداد الیوم گزارش داد که هزاران تظاهرکننده با پوشیدن کفن و در دست گرفتن پرچم عراق، در این تظاهرات میلیونی شرکت کردند. تظاهرکنندگان شعارهایی در مخالفت با حضور آمریکا در خاک عراق سر دادند.

ستاره صبح-

موضع آیت‌الله سیستانی
آیت‌الله سیستانی در بیانیه مهمی بر لزوم احترام به حاکمیت عراق، استقلال تصمیمات سیاسی و وحدت آن تأکید کردند. مرجعیت عالی عراق در این بیانیه که از سوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد صافی قرائت شد، بر لزوم اجرای اصلاحات واقعی و تشکیل سریع دولت تأکید کرد. متن این بیانیه آمده است:«برادران و خواهران؛ اولا: مرجعیت دینی بر موضع ابتدایی و اصولی خود مبنی بر لزوم احترام به حاکمیت عراق، استقلال سیاسی آن و وحدت تمامیت ارضی و وحدت ملت آن و مخالفت قاطع با تعرض به اصول ملی آن از سوی هر طرفی و تحت هر بهانه‌ای تأکید می‌کند. شهروندان عراقی برای بیان جهت‌گیری‌های خود در این خصوص و مطالبه هر آنچه برای حفظ حاکمیت ملی به‌دوراز دیکته‌های خارجی ضروری می‌دانند  از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز- از حق کامل برخوردارند. دوم: مرجعیت دینی همچنین بر لزوم اجرای اصلاحات واقعی که مدت‌هاست مردم خواهان آن هستند و درراه تحقق آن فداکاری‌های بسیاری انجام داده‌اند، تأکید می‌کند و معتقد است که تعلل در این امر تنها به بیشتر شدن درد و رنج شهروندان و طولانی‌تر شدن بی‌ثباتی امنیتی و سیاسی در کشور منجر خواهد شد. سوم: تشکیل دولت جدید نسبت مدت مشخص‌شده در قانون اساسی به مدت طولانی به تأخیر افتاده است؛ بنابراین ضروری است که طرف‌های مختلف ذی‌ربط برای پایان دادن به این پرونده طبق مبانی از پیش‌گفته شده، همکاری کنند زیرا این موضوع گام مهمی در راستای راه‌حل بحران جاری محسوب می‌شود. مرجعیت دینی بار دیگر از همه گروه‌های عراقی می‌خواهد به حجم خطراتی که کشورشان را در این مرحله دشوار احاطه کرده، آگاه باشند و در مورد قضایای اصلی و چالش‌های سرنوشت سازی که با آن روبرو هستند، به توافق و اجماع نظر برسند و در همه آنها حافظ منافع عالی حال و آینده ملت عراق باشند. و الله ولی التوفیق.»
مقتدا صدر: دعوت به بستن 
پایگاه‌های آمریکایی
مقتدی صدر، رهبر جریان صدر جمعه در جریان تظاهرات میلیونی مردم عراق در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور، بسته شدن پایگاه‌های نظامیان آمریکایی در عراق و لغو کلیه توافقات امنیتی با آمریکایی‌ها را خواستار شد. صدر همچنین در این بیانیه توقف موقت مقاومت در برابر اشغالگری‌های آمریکا تا زمان اجرای خواسته‌های تظاهرات کنندگان از سوی این کشور را خواستار شد و از کشورها خواست در امور داخلی این کشور دخالت نکنند. بر اساس این گزارش، در این بیانیه که در جمع تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی در بغداد خوانده شد، آمده است: ما تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا از کشیده شدن عراق به جنگ دیگری با اشغالگری که روی عراق سایه افکنده، جلوگیری کنیم و به‌محض سیطره اشغالگران، نوبت به مفسدان رسید که ثروت‌های عراق را تباه کنند. عراق پر از گورهای دسته‌جمعی، بیماری و مکانی برای تروریسم و شبه‌نظامیان تبدیل‌شده و فقر و بیماری گسترش‌یافته و حاکمیتش از زمین و هوا نقض شده است و مرزهایش به میدانی برای درگیری‌های سیاسی و دخالت‌های خارجی و میدانی برای تسویه‌حساب با دشمنان تبدیل‌شده است. از همین رهگذر از تمام وسایل مسالمت‌آمیز، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این راستا استفاده خواهیم کرد. تحقق خواسته‌ها و هدف اصلی ما، برنامه‌ریزی برای خروج واقعی نیروهای اشغالگر از خاک کشور است و این موضوع تنها از طریق راه‌های زیر محقق می‌شود:
اولا: بستن همه پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق
دوم: بستن مقرها و دفاتر شرکت‌های امنیتی آمریکایی و پایان دادن به فعالیت‌های آنها در عراق.
سوم: بستن حریم هوایی عراق به روی هواپیماهای جنگی و اطلاعاتی اشغالگر
چهارم: لغو همه توافقنامه‌های امنیتی با اشغالگر.
پنجم: ترامپ نباید در تصمیمات و سخنرانی‌هایش درباره عراق با خودبرتربینی و قلدری رفتار کند وگرنه با او مقابله مثل خواهد شد.
ششم: هیچ‌یک از کشورهای همسایه نباید در تعامل ما با اشغالگر در صورت بقای آنها و مخالفت با خارج کردن نیروهایش، در امور ما دخالت کنند.
هفتم: اگر هر آنچه در بالا آمد، اجرا شود، تعامل ما با آمریکا به‌عنوان یک کشور غیر اشغالگر خواهد بود و در غیر این صورت دشمن عراق محسوب خواهد شد.

خروج آمریکا
سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد، آمریکا به دنبال اهداف دیگری در عراق است. جعفر الحسینی ضمن تأکید بر آمادگی نیروهای عراقی برای مقابله با آمریکا، خاطرنشان کرد که واشنگتن به دنبال اهداف دیگری در عراق است.الحسینی در ادامه افزود، عراقی‌ها امروز (جمعه) یک‌صدا مخالفتشان را با حضور اشغالگران آمریکایی اعلام کردند. زمانی که از حاکمیت و استقلال عراق سخن می‌گوییم، می‌بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی پایان اشغالگری اتفاق‌نظر دارد.الحسینی همچنین عنوان داشت: اگر نیروهای آمریکایی از عراق خارج نشوند، شیوه‌های آماده دیگری در میدان وجود دارد. نمی‌توان عراق را از استقلال در تصمیم‌گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن‌شده است که واشنگتن به دنبال اهداف دیگری در عراق است.

ترامپ گوش دهد
هم‌زمان، نصر الشمری، معاون دبیر کل جنبش النجباء خاطرنشان کرد، باید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به صدای ملت عراق گوش فرا دهد.
الشمری تصریح کرد، باید آمریکایی‌ها از عراق خارج شوند، در غیر این صورت با مقاومت عراقی‌ها مواجه خواهند شد و سرنوشت آنها مرگ خواهد بود. تظاهرات در عراق سیلی دیگری بر صورت آمریکا است.
در همین حال، علاء ربیعی، از نمایندگان ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر تصریح کرد، تظاهرات میلیونی که آغاز شد، پیامی به دونالد ترامپ برای مخالفت با حضور نیروهای وی در عراق و مداخله‌های او در امور عراق است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.