انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
صندوق رای، صدای مردم است
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
آمار کشته‌شدگان حوادث آبان ماه اعلام می‌شود
فراخوان انتخاباتی
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
روزی برای انتخاب
بازگشت دوباره ایران به فهرست سیاه FATF
بیشتر
کد خبر: 71523 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۴ - 23:36
 تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
گزارش

تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند

اشاره: هزاران تن روزگذشته به منطقه الجادریه در مرکز بغداد آمدند تا در تظاهراتی که مقتدی صدر فراخوان آن را برای بیرون کردن نیروهای آمریکایی از عراق داده بود، شرکت کنند. بغداد الیوم گزارش داد که هزاران تظاهرکننده با پوشیدن کفن و در دست گرفتن پرچم عراق، در این تظاهرات میلیونی شرکت کردند. تظاهرکنندگان شعارهایی در مخالفت با حضور آمریکا در خاک عراق سر دادند.

ستاره صبح-

موضع آیت‌الله سیستانی
آیت‌الله سیستانی در بیانیه مهمی بر لزوم احترام به حاکمیت عراق، استقلال تصمیمات سیاسی و وحدت آن تأکید کردند. مرجعیت عالی عراق در این بیانیه که از سوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد صافی قرائت شد، بر لزوم اجرای اصلاحات واقعی و تشکیل سریع دولت تأکید کرد. متن این بیانیه آمده است:«برادران و خواهران؛ اولا: مرجعیت دینی بر موضع ابتدایی و اصولی خود مبنی بر لزوم احترام به حاکمیت عراق، استقلال سیاسی آن و وحدت تمامیت ارضی و وحدت ملت آن و مخالفت قاطع با تعرض به اصول ملی آن از سوی هر طرفی و تحت هر بهانه‌ای تأکید می‌کند. شهروندان عراقی برای بیان جهت‌گیری‌های خود در این خصوص و مطالبه هر آنچه برای حفظ حاکمیت ملی به‌دوراز دیکته‌های خارجی ضروری می‌دانند  از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز- از حق کامل برخوردارند. دوم: مرجعیت دینی همچنین بر لزوم اجرای اصلاحات واقعی که مدت‌هاست مردم خواهان آن هستند و درراه تحقق آن فداکاری‌های بسیاری انجام داده‌اند، تأکید می‌کند و معتقد است که تعلل در این امر تنها به بیشتر شدن درد و رنج شهروندان و طولانی‌تر شدن بی‌ثباتی امنیتی و سیاسی در کشور منجر خواهد شد. سوم: تشکیل دولت جدید نسبت مدت مشخص‌شده در قانون اساسی به مدت طولانی به تأخیر افتاده است؛ بنابراین ضروری است که طرف‌های مختلف ذی‌ربط برای پایان دادن به این پرونده طبق مبانی از پیش‌گفته شده، همکاری کنند زیرا این موضوع گام مهمی در راستای راه‌حل بحران جاری محسوب می‌شود. مرجعیت دینی بار دیگر از همه گروه‌های عراقی می‌خواهد به حجم خطراتی که کشورشان را در این مرحله دشوار احاطه کرده، آگاه باشند و در مورد قضایای اصلی و چالش‌های سرنوشت سازی که با آن روبرو هستند، به توافق و اجماع نظر برسند و در همه آنها حافظ منافع عالی حال و آینده ملت عراق باشند. و الله ولی التوفیق.»
مقتدا صدر: دعوت به بستن 
پایگاه‌های آمریکایی
مقتدی صدر، رهبر جریان صدر جمعه در جریان تظاهرات میلیونی مردم عراق در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور، بسته شدن پایگاه‌های نظامیان آمریکایی در عراق و لغو کلیه توافقات امنیتی با آمریکایی‌ها را خواستار شد. صدر همچنین در این بیانیه توقف موقت مقاومت در برابر اشغالگری‌های آمریکا تا زمان اجرای خواسته‌های تظاهرات کنندگان از سوی این کشور را خواستار شد و از کشورها خواست در امور داخلی این کشور دخالت نکنند. بر اساس این گزارش، در این بیانیه که در جمع تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی در بغداد خوانده شد، آمده است: ما تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا از کشیده شدن عراق به جنگ دیگری با اشغالگری که روی عراق سایه افکنده، جلوگیری کنیم و به‌محض سیطره اشغالگران، نوبت به مفسدان رسید که ثروت‌های عراق را تباه کنند. عراق پر از گورهای دسته‌جمعی، بیماری و مکانی برای تروریسم و شبه‌نظامیان تبدیل‌شده و فقر و بیماری گسترش‌یافته و حاکمیتش از زمین و هوا نقض شده است و مرزهایش به میدانی برای درگیری‌های سیاسی و دخالت‌های خارجی و میدانی برای تسویه‌حساب با دشمنان تبدیل‌شده است. از همین رهگذر از تمام وسایل مسالمت‌آمیز، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این راستا استفاده خواهیم کرد. تحقق خواسته‌ها و هدف اصلی ما، برنامه‌ریزی برای خروج واقعی نیروهای اشغالگر از خاک کشور است و این موضوع تنها از طریق راه‌های زیر محقق می‌شود:
اولا: بستن همه پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق
دوم: بستن مقرها و دفاتر شرکت‌های امنیتی آمریکایی و پایان دادن به فعالیت‌های آنها در عراق.
سوم: بستن حریم هوایی عراق به روی هواپیماهای جنگی و اطلاعاتی اشغالگر
چهارم: لغو همه توافقنامه‌های امنیتی با اشغالگر.
پنجم: ترامپ نباید در تصمیمات و سخنرانی‌هایش درباره عراق با خودبرتربینی و قلدری رفتار کند وگرنه با او مقابله مثل خواهد شد.
ششم: هیچ‌یک از کشورهای همسایه نباید در تعامل ما با اشغالگر در صورت بقای آنها و مخالفت با خارج کردن نیروهایش، در امور ما دخالت کنند.
هفتم: اگر هر آنچه در بالا آمد، اجرا شود، تعامل ما با آمریکا به‌عنوان یک کشور غیر اشغالگر خواهد بود و در غیر این صورت دشمن عراق محسوب خواهد شد.

خروج آمریکا
سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد، آمریکا به دنبال اهداف دیگری در عراق است. جعفر الحسینی ضمن تأکید بر آمادگی نیروهای عراقی برای مقابله با آمریکا، خاطرنشان کرد که واشنگتن به دنبال اهداف دیگری در عراق است.الحسینی در ادامه افزود، عراقی‌ها امروز (جمعه) یک‌صدا مخالفتشان را با حضور اشغالگران آمریکایی اعلام کردند. زمانی که از حاکمیت و استقلال عراق سخن می‌گوییم، می‌بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی پایان اشغالگری اتفاق‌نظر دارد.الحسینی همچنین عنوان داشت: اگر نیروهای آمریکایی از عراق خارج نشوند، شیوه‌های آماده دیگری در میدان وجود دارد. نمی‌توان عراق را از استقلال در تصمیم‌گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن‌شده است که واشنگتن به دنبال اهداف دیگری در عراق است.

ترامپ گوش دهد
هم‌زمان، نصر الشمری، معاون دبیر کل جنبش النجباء خاطرنشان کرد، باید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به صدای ملت عراق گوش فرا دهد.
الشمری تصریح کرد، باید آمریکایی‌ها از عراق خارج شوند، در غیر این صورت با مقاومت عراقی‌ها مواجه خواهند شد و سرنوشت آنها مرگ خواهد بود. تظاهرات در عراق سیلی دیگری بر صورت آمریکا است.
در همین حال، علاء ربیعی، از نمایندگان ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر تصریح کرد، تظاهرات میلیونی که آغاز شد، پیامی به دونالد ترامپ برای مخالفت با حضور نیروهای وی در عراق و مداخله‌های او در امور عراق است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.