انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71521 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۴ - 23:33
نبود نامزد کافی
رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان ، دلیل عدم ارائه فهرست کامل در انتخابات را تشریح کرد

نبود نامزد کافی

اشاره: رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در حالی این روزها سوژه داغ رسانه‌ها و محافل سیاسی شده است، هرچندتعدادی از نمایندگان اصولگرای فعلی مجلس رد صلاحیت شده‌اند، اما رد صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های نظارت شورای نگهبان بیشتر شامل حال اصلاح‌طلبان شده است به گونه‌ای که در بسیاری از حوزه‌ها امکان رقابت وجود ندارد .موضوعی که اعتماد رای دهندگان به سازوکار انتخاباتی کشور را کاهش داده است. در همین ارتباط حسن رسولی، رئیس ستاد مرکزی انتخابات شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در گفتگو با ایرنا گفت: «جریان اصلاحات به طرز بی‌سابقه‌ای در تهران و سراسر کشور با نبود یا کمبود نامزد تأیید صلاحیت شده برای بستن فهرست انتخاباتی مواجه است.» وی همچنین بر اساس اعلام وزارت کشور گفت: «در ۱۵۸ کرسی اصلا رقابتی وجود ندارد و در بسیاری از استان‌ها فاقد یک نامزد اصلاح‌طلب هستیم.» گفتنی است که تعدادی از اصلاح طلبان توسط هیئت های اجرایی تائید شدند، اما هیئت نظارت صلاحیت آنان را برای نمایندگی مجلس رد کرده است. اتفاقی که می تواند از یک سو کاهش مشارکت را در پی داشته باشد و از سوی دیگر راه را برای تشکیل یک مجلس اصولگرا فراهم کند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

حسن رسولی ،رئیس ستاد انتخابات اصلاح طلبان می‌گوید: کمتر یک ماه دیگر تا برگزاری مهم‌ترین رویداد حوزه سیاست داخلی ایران یعنی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی‌مانده است. در ۴۱ سال گذشته، بارها و بارها در مقاطع مهم برای تشکیل و نوسازی نهادهای انتخاباتی به آرای عمومی مراجعه و در داخل و در بیرون از مرزهای ایران، حضور مردم در انتخابات شاخص سنجش مشروعیت و مقبولیت نظام بوده است. همه دلسوزان جمهوری اسلامی و ایران وظیفه‌دارند که به این مهم اهتمام ورزند و نرخ مشارکت در این انتخابات را به‌عنوان یک سنجه معتبر قابل‌اعتنا در حد متوسط  قبلی حفظ کنیم. در این مسیر، وظیفه‌ای بر عهده بخش اجرایی و نظارتی است . انتظاراتی متوجه احزاب و گروه‌های سیاسی و سایر مراجع مؤثر در شکلی دهی به افکار عمومی است، آنچه به مسئولان اجرایی مربوط می‌شود، فراهم کردن مقدمات برای اینکه این انتخابات در کمال آرامش، امنیت ، سلامت و به‌صورت کاملاً رقابتی برگزار شود.

نظارت در چارچوب قانون
رسولی ادامه داد: آنچه به بخش نظارتی و شورای نگهبان مربوط می‌شود عبارت از این است که در چارچوب قانون، ایفای نقش نظارتی را به‌گونه‌ای اعمال کند که باعث تشویق و ترغیب انتخاب‌کنندگان و انتخاب شوندگان به مشارکت باشد. احزاب و جریان‌های سیاسی در این راستا هرچقدر با حفظ اخلاق سیاسی و انتخاباتی اقدام به رقابت سالم و گسترده‌تر کنند به شادابی و گرمی انتخابات کمک می‌کند و برقراری رقابت میان احزاب و جریانات سیاسی امری کاملاً ضروری و لازم است. لازمه یک انتخابات پرشور و رقابتی وجود رقابت میان جریان‌ها و احزاب سیاسی است.

بستر نابرابر عبور از فیلتر
رئیس ستاد مرکزی انتخابات شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان به رقابت سیاسی میان دو جناح عمده سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا اشاره کرد و گفت: در عبور از فیلتر نظارتی، متأسفانه بستر برای این دو جریان به‌صورت مساوی فراهم نبوده و این فرایندی است که درگذشته به‌عنوان یک‌رویه درآمده است. طی روزهای آینده شورای نگهبان نظر نهایی خود را روی لیست‌ها و نامزدهای انتخاباتی اعلام می‌کند، درمجموع، جریان اصولگرا ضمن اینکه ریزش‌هایی داشته است اما در کلان، کمترین مشکل را در نامزد گزینی و معرفی داوطلب برای حوزه‌های انتخابیه دارای یک کرسی و حتی بیش از یک کرسی ندارد. جریان اصولگرا، نه‌تنها ازاین‌جهت با محدودیتی مواجه نیست بلکه کثرت ظرفیت‌ها الآن برای این جریان مشکل‌ساز شده و شاید اگر نتواند این جریان به یک لیست واحد در سراسر کشور برسد متأثر از فراوانی نامزدهای انتخاباتی و به‌نوعی رقابت درون جریانی است.

وضعیت جریان اصلاحات
رسولی درباره وضعیت جریان اصلاحات گفت: جریان اصلاحات به طرز بی‌سابقه‌ای هم در تهران و در سراسر کشور با نبود و یا کمبود نامزد تأیید صلاحیت شده برای بستن لیست انتخاباتی مواجه است به‌گونه‌ای که خود وزارت کشور اعلام کرده که از ۲۹۰ کرسی، در ۱۵۸ کرسی و حوزه اساساً رقابتی وجود ندارد و در بسیاری از استان‌ها ما حتی فاقد یک نامزد اصلاح‌طلب هستیم که بدنه جریان اصلاحات، برای رأی دادن به وی راغب باشد. رویکرد جریان اصلاحات شرکت در انتخابات است؛ جریان اصلاحات بر اساس رویکردی که پیشاپیش اعلام کرده یعنی حضور در انتخابات با حفظ هویت اصلاح‌طلبی، ستاد انتخاباتی خود را هم مستقر کرده  و در مسیر ایفای وظیفه ملی و سیاسی خود مصمم و استوار است اما همه مؤلفه‌های لازم برای تحقق این رویکرد مسئولانه در اختیار جریان فکری ما نیست. به‌طورکلی سه رویکرد نسبت به وضع موجود در مواجهه با انتخابات وجود دارد؛ جریان ضدانقلاب، تحریم و براندازی را دنبال می‌کند که پدیده جدیدی نیست و درگذشته هم بوده است. جریان راضی از وضع موجود از ورود احتمالی به یک میدان رقابت کم یا بی‌رقیب ابراز شادمانی می‌کند و رویکرد سوم رویکرد جریان اصلاحات است که میان این دو رویکرد قرار دارد و صندوق رأی و حضور در انتخابات را به‌عنوان «مدنی‌ترین» رفتار سیاسی سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.

امید  به تجدیدنظر
عضو شورای شهر تهران یادآور شد: هرچند فرصت ناکافی است اما امیدوارم در فرصت باقی‌مانده با تجدیدنظر شورای نگهبان، فضا به‌گونه‌ای آماده شود که بتوانیم با رویکرد اصلاح‌طلبانه در همه ۲۰۷ حوزه انتخابیه سراسر کشور دارای نامزد باشیم و از این طریق برای بسیج بدنه اصلاحات برای شرکت در انتخابات اقدام کنیم. اگر خدای‌ناکرده این شرایط فراهم نشود به‌احتمال بسیار ناگزیر خواهیم بود که فقط در حوزه‌هایی که دارای نامزد هستیم به نشاط سیاسی و انتخاباتی کمک کنیم و در حوزه‌هایی که فاقد نامزد تأییدشده هستیم طبیعتاً کاری از ما ساخته نیست و تکلیفی هم بر عهده خودمان متصور نیستیم. شخصاً امیدوارم و انتظار دارم که مسئولان ارشد کشور به‌ویژه بخش‌های مربوط به امنیت ملی در مواجهه با شرایط نامطلوب داخلی پس از حوادث اخیر و نیز در مواجهه با شرایط نه‌چندان مطلوب بین‌المللی به جمعه دوم اسفندماه به‌عنوان یک فرصت مناسب برای تقویت امنیت و منافع ملی نگاه کنند و برای بهسازی آرایش انتخاباتی به‌نحوی‌که امکان برگزاری انتخابات رقابتی برقرار شود مداخله کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.