انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71519 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲ - 09:33
ردصلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت
احمد حکیمی‌پور، عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان تشریح کرد

ردصلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت

اشاره: احمد حکیمی پور، دبیرکل حزب اراده ملت ایران (حاما) و عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان است که سابقه نمایندگی زنجان در مجلس چهارم و همچنین عضویت در دوره‌های اول و چهارم شورای شهر تهران را در کارنامه خود دارد. وی که در انتخابات مجلس دهم و یازدهم ثبت‌نام کرده بود اما صلاحیت‌اش از سوی شورای نگهبان تأیید نشده، در گفت‌وگویی که با ایلنا داشته، ضمن انتقاد به رد صلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت شورای نگهبان با استفاده از ابزار «عدم التزام»، گفته است: « قاعده عدم التزام چگونه قابل‌تشخیص است؟» او همچنین به حضور اصولگرایان در انتخابات بدون داشتن دغدغه تأیید صلاحیت اشاره‌کرده و گفته که شهردار پیشین تهران باوجود داشتن پرونده املاک نجومی، تایید شده و با خیال راحت برای ورود به مجلس به کارهای تبلیغاتی خود می‌پردازد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

احمد حکیمی‌پور عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره رد صلاحیت‌ اصلاح‌طلبان توسط شورای نگهبان، گفت: بااینکه نمایندگانی که رد صلاحیت شده‌اند هنوز در مجلس حضور دارند و چند ماه هم تا پایان مجلس دهم باقی‌مانده است اما مصاحبه‌ آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان را دیدیم که گفت این نمایندگان به‌واسطه پرونده‌های مالی رد صلاحیت شده‌اند. این حرف ذهنیت خیلی بدی در جامعه نسبت به مجلس ایجاد کرد، به پرونده کسی که از موقعیت خود سوءاستفاده کرده، کارهای خلاف قانون انجام داده است و نسبت مجرمانه دارد باید در مجاری ذی‌ربط رسیدگی شده و نتیجه آن به مردم اعلام و شفاف‌سازی شود.

نمایندگان ردصلاحیت شده
دبیر کل حزب اراده ملت ایران افزود: با توجه به شناختی که از برخی نمایندگان رد صلاحیت شده ازجمله آقای مطهری وجود دارد، چنین نسبتی را نمی‌تواند به‌ آن‌ها داد، باید شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی شود و مردم را در جریان قرار دهند. از سویی مجلس هم باید به این مسئله ورود پیدا کند چراکه باید معلوم شود نمایندگانی که صلاحیت ندارند، بقیه عمر نمایندگی‌شان را می‌خواهند چه‌کاری انجام دهند؟ می‌خواهند قانون‌گذاری کنند؟

رایزنی با شورای نگهبان
حکیمی‌پور بابیان اینکه برداشت شورای نگهبان از قانون‌اساسی این است که نظارتش عام است و در همه مراحل شامل حال نمایندگان می‌شود، اما الان در موضوع رد صلاحیت‌ها ابهام ایجادشده است که چرا از نظارت خود استفاده نمی‌کند. اگر در کشور قانون اصل قرار بگیرد نیاز به رایزنی با شورای نگهبان نیست، ما می‌خواهیم کارها را بدون کوچک‌ترین اغماض و کمترین امتیاز به هر جناحی به‌صورت قانونی اجرا کنند و برای اجرای قانون باید ضوابطی را که همه قبول دارند، اجرا کرد. عدم التزام به جمهوری‌اسلامی که به افراد نسبت داده‌اند، چگونه قابل‌تشخیص بوده و شاخص‌های آن چگونه است؟ این را شفاف توضیح دهند و بگویند که آیا فرد ساختارشکنی کرده یا کسی کار خلاف قانونی انجام داده است، ما فقط می‌خواهیم قانون اجرا شود.

اجرای یکسان قانون
نماینده مجلس چهارم یادآور شد: اگر رایزنی برای اینکه قانون اجرا شود و همه در برابر قانون یکسان باشند خوب است، اصلاح‌طلبان چیزی فراتر از قانون نمی‌خواهند. آیا اجرای قانون نیازمند رایزنی است، گفت:‌ سؤال اینجاست که آیا قانون در کشور اجرا می‌شود؟ همه در برابر قانون یکسان هستند؟ این موضوع فراتر از مسئله انتخابات است،‌ آیا در شهرداری، قوه‌ قضاییه یا دیگر ارگان‌ها مردم این اطمینان را دارند که کار آن‌ها به‌صورت قانونی انجام شود؟‌ مشکل این است که برای اجرای قانون باید برویم افراد مختلف را ببینیم! اگر کشور قانون‌مند بود خنده‌دار است که برای اجرای قانون برویم رایزنی کنیم؛ مشکل اینجاست که مردم نمی‌توانند بدون داشتن لکنت زبان بدون نیاز به پارتی حقشان را بگیرند.

حضور قالیباف در انتخابات
عضو شورای چهارم شهر تهران درباره حضور قالیباف در انتخابات بدون داشتن دغدغه تأیید صلاحیت علیرغم اینکه درباره او و اطرافیانش شائبه‌هایی وجود دارد، گفت: یک مجموعه‌ای در کشور خیالشان راحت است و هیچ دغدغه‌ای برای عبور از فیلتر‌ها ندارند به‌طوری‌که از ماه‌ها قبل همه برنامه‌های خودشان را ریخته‌اند. در مسئله املاک نجومی کاملاً بیت‌المال آسیب دید و به آن تعدی شد، در کارشناسی، در نحوه و اولویت واگذاری و حتی افرادی که املاک به آن‌ها واگذارشده، تخلف شده است اما با خیال راحت به کارهای تبلیغاتی خود می‌پردازند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.