انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71512 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲ - 00:43
توسط دادگاه ویژه جرائم اقتصادی صورت گرفت

پرده‌برداری از فساد‌ نجومی

اشاره: بیست و سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و متهمان دیگر در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی موحد و با حضور نماینده دادستان، وکلای مدافع و متهمان دیروز برگزار شد. علی دیواندری و ۸ متهم دیگر به اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاه‌برداری و خیانت‌درامانت نسبت به وجوه بانک‌های ملت و پارسیان متهم هستند. مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت‌الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی، علی دیواندری و حسین ابوالحسنی از متهمان این پرونده هستند.حسن دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی این است که از یک سو مردم در جریان سواستفاده ها قرار می گیرند و از سوی دیگر محاکمه مفسدان هشداری است به مدیران، کارشناسان دستگاه‌های دولتی، بانکی و ... است.

ستاره صبح-

رد مال به بانک ملت و پارسیان
قاضی موحد در ابتدای جلسه اظهار کرد: دادگاه تاکنون قریب به ۶۰ ساعت وقت برده است که نیمی از آن به استماع دفاعیات آقای دیواندری و ده نفر از مطلعین اختصاص‌یافته است. به متهمان توصیه‌شده که در جریان دادرسی نسبت به رد مال اقدام کنند. تاکنون معادل ۹ میلیون دلار رد مال در خصوص بانک پارسیان صورت گرفته است و مهدی فلاحتیان معادل ۹ میلیون دلار اقدام کرده است. امروز این انتقال به‌صورت قطعی صورت گرفته است. مقدمات رد مال در حدود ۹۳ میلیون دلار به بانک ملت هم انجام‌شده است.
قاضی با اشاره به متواری بودن برخی از متهمان پرونده گفت: آقایان سعادتی و باختری و خانم سمانه حضرتی آشتیانی متواری هستند که وکیل و وکلای مدافع وی در دادگاه حضور دارند.

میلیون‌ها دلار پول در خارج از کشور
قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: دادگاه توانسته است در حال حاضر ۹ میلیون دلار از بدهی آقای فلاحتیان را وصول کند و شواهد نشان می‌دهد مابقی بدهی ۹۳ میلیون دلار در حال وصول است که این فقط مربوط به آقای فلاحتیان است. میلیون‌ها دلار پول در اختیار آقای سعادتی و دیواندری در خارج از کشور است و امیدواریم که مقید شوند تا اموال مردم را برگردانند. در پرونده آقای فلاحتیان ۳۸۸ میلیون درهم در بانک ملت بدون مصوبه اعتبار سنجی، وثیقه و اطلاع اعضای هیئت‌مدیره داریس و بانک ملت و نظامنامه فعالیت‌های تراستی به‌حساب آقای فلاحتیان واریزشده و سودهایی را نزول می‌گیرد که از دی‌ماه سال ۹۱ تا مردادماه سال ۹۲ ادامه داشته است. فلاحتیان اعلام کرده که بخشی از آن را برداشته است و بخشی را آقایان برداشتند که مانند موضوع بانک سرمایه است. از مردادماه سال ۹۲ آقایان شروع به مصوبه سازی می‌کنند و به‌اصطلاح خود تنفیذ می‌کنند غافل از اینکه این کار را باید موقع پول دادن انجام می‌دادند. پول دیواندری به بانک پارسیان منتقل می‌شود و در آنجا دوباره به آقای فلاحتیان ۱۱۰ میلیون درهم برای تسویه بدهی بانک ملت می‌دهد و ۱۱۶ میلیون درهم نیز از پول‌های بانک پارسیان در حساب آقای فلاحتیان بدون مصوبه، وثیقه و اطلاع اعضای هیئت‌مدیره بانک و مجوز شورای عالی امنیت ملی که باید اخذ می‌شده است جاسازی می‌کنند. دیواندری نامه‌ای به وزیر وقت نفت می‌زند و تقاضا می‌کند که با توجه به ورود بانک ملت به بازرگانی نفت به آن‌ها برای فروش نفت داده شود. باید توجه داشت که مدیرعامل بانک مجری مصوبات هیئت‌مدیره است و اساس‌نامه بانک تأکید دارد که مدیرعامل بانک باید مجری مصوبات هیئت‌مدیره باشد، اما احدی از اعضای هیئت‌مدیره بانک ملت و داریس از این موضوع خبر ندارند. وزرت نفت نیز موافقت می‌کند و از شهریور سال ۹۲ لغایت ۲۳ مهر ۹۲، چهار محموله نفتی از وزارت نفت تحویل می‌گیرد و آقایان سعادتی و دیواندری آن را برای فروش به فردی به نام رحمت‌الله باختری می‌دهند، آقایان نفت را به علت تحریم‌ها ارزان‌تر می‌خرند و وزارت نفت نیز در آن زمان از این موضوع استقبال می‌کرده است.

خریدار نفت عضو منافقین بوده است
نماینده دادستان گفت: پس‌ازاینکه محموله‌های نفتی می‌رود در تاریخ ۲۳.۷.۹۲ در شرکت هندلی پای آقای آرام را وسط می‌کشند و آرام مصوبه‌ای امضا می‌کند که در نفت کوره وارد شود، اما نفت مستقیماً دست باختری بوده است این‌ها نفت را دست چه کسی داده‌اند؟ باختری عضو شاخه نظامی مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) بوده است و در گزارش وزارت اطلاعات آمده که عضو گروهک نفاق بوده و با افراد رده‌بالای منافقین ارتباط داشته و در سال ۶۱ دستگیر می‌شود و به ۱۰ سال حبس محکوم می‌گردد، ولی در سال ۶۶ به دلیل همکاری در جهت معرفی سایر افراد گروهک مجاهدین آزاد می‌شود و در سال ۶۷ مجدداً به اتهام قاچاق خاویار دستگیر می‌شود، نفت مملکت را به چنین فردی داده‌اند.

فروش دکل‌های نفتی
قهرمانی افزود: متهم دیواندری که به بانک پارسیان می‌رود معلوم می‌شود که در دوره حضورش در بانک ملت، نفت را داده است باختری بخشی از مبالغ مربوط به فروش نفت را رد مال می‌کند و دو دکل مسکونی روی آب به ارزش ۵۴ میلیون دلار معرفی می‌کند که مبلغ واقعی آن ۱۹ میلیون دلار بوده است، در این خصوص گران نمایی صورت گرفته است این‌ها یک سود مربوط به تفاوت قیمت نفت در بازار آزاد را کسب می‌کنند و در بخش دیگری که سود برده‌اند نفت را به دلار به فروش رسانده‌اند و با نون کره جنوبی تسویه کرده‌اند.

خانه‌های پوندی
قهرمانی گفت: سعادتی در خانه ۷ میلیون پوندی در لندن نشسته و خانمش هم یک ملک ۲ میلیون پوندی خریداری کرده است. این افراد یک دلار را به ۱۲۶۰ نون تبدیل کرده‌اند و در قبال آن ۱۰۶۰ نون تسویه صورت گرفته است که به ازای هر دلار ۲۰۰ تومان سود کرده و جمعاً ۲۱ میلیون دلار تصاحب کرده‌اند.

سود فروش کشتی
در مورخ ۱۷.۱۲.۹۱ مختاری درخواست خرید کشتی را به سعادتی ارائه می‌دهد و سعادتی سه روز بعد یعنی ۲۰.۱۲.۹۱ نامه‌ای به رئیس هئیت مدیره داریس (آقای آرام) می‌زند و پیشنهاد خرید کشتی را می‌گوید و نظر او را جویا می‌شود، اما در همان تاریخ ۲۰ اسفند سعادتی دستور می‌دهد که قراردادی با پول‌های مردم منعقد گردد. دو کشتی به نام‌های کار من به مبلغ ۲۴ میلیون دلار و راسل به مبلغ ۱۴ میلیون دلار و نهایتا حدود ۴۰ میلیون دلار بدون وثیقه و اطلاع برداشته می‌شود و بنا بوده ۵۰ درصد بانک ملت و ۵۰ درصد مختاری شریک شوند که مختاری سهمش را به شرکت سمشیپ که برای سعادتی است انتقال می‌دهد.

تصاحب کشتی
نماینده دادستان بیان کرد: دیواندری به بانک پارسیان می‌رود و ۳۶ میلیون دلار بدون مصوبه و وثیقه و اعتبار سنجی به‌حساب سعادتی می‌ریزد که سهم بانک ملت را بخرد. سعادتی در بانک ملت سیاه نمایی می‌کند و می‌گوید که کشتی در هندوستان توقیف شده و بانک ملت را مجاب می‌کنند که سهمش را بفروشد و بانک ملت قبول می‌کند که این دو کشتی را ۲۹ میلیون دلار بدهد و ما به‌التفاوت ۳۶ میلیون دلار و ۲۹ میلیون دلار یعنی مبلغ ۷ میلیون دلار به جیب آقایان می‌رود. یک کشتی را می‌خرند و کشتی دیگر را مخفیانه تصاحب می‌کنند.

تولیدکننده فساد
دیواندری هر جا پا می‌گذاشته فساد به بار می‌آورده و بابک زنجانی سازی، شبنم نعمت زاده سازی و مجید سعادتی سازی کرده است. پس از مدتی بحث اخراج دیواندری از بانک پارسیان مطرح می‌شود و در دی‌ماه ۹۳ یک بازی جدید درست می‌کنند و به دنبال قربانی می‌گردند و آن شخص قربانی آقای دستغیب است. در بهمن ۹۳ با دستغیب مذاکره می‌کنند که به شما کشتی می‌دهیم و بعدازآن ضمانت‌نامه‌ای به شما می‌دهیم که بتوانید در زمینه انتقال گاز فعالیت کنید. درصورتی‌که قرارداد تسهیلات و درخواستی از جانب دستغیب وجود ندارد و بعدها شلوغ‌کاری می‌کنند که دستغیب عملیات مجرمانه انجام داده است، توضیح دهید که مگر دستغیب سندی ارائه داده است؟ دنبال چه چیزی هستید؟

ارتباط دیواندری با اکبر طبری
قهرمانی ادامه داد: متهم دیواندری با ارتباط سری که با اکبر طبری (معاون اجرایی صادق لاریجانی) داشته است جلسه‌ای را برگزار می‌کنند و طبری با بازپرس ما تماس می‌گیرد و بازپرس تحت‌فشار قرار می‌گیرد که این موارد در بررسی پرونده طبری بازگو خواهد شد. دیواندری در اظهاراتش گفته که باسعادتی کارنکرده‌ام حسب گزارشت ناجا سعادتی با دیواندری ارتباطات نزدیکی داشته است. مجید دلبندم بعد از خروج دیواندری از بانک پارسیان، مجید دلبرم می‌شود. سعادتی نامه‌ای می‌زند که ماهیانه ۵۲ هزار درهم بابت مشاوره به دیواندری پرداخت شود و دیواندری حساب یورویی در ترکیه را معرفی می‌کند که مبلغ ذکرشده در حال حاضر حدود ۱۷۰ یا ۱۸۰ میلیون تومان می‌شود که بابت مشاوره به دیواندری پرداخت‌شده است.نماینده دادستان در این بخش از جلسه دادگاه خطاب به متهم دیواندری عنوان کرد: چرا مجید سعادتی دلبندم پایبندم برای شما دلبری می‌کند و چرا آقای سعادتی می‌خواهد تا با شما قرارداد مشاوره امضا کند. آقای سعادتی در انگلیس هست و ارتباطات وسیع است و دفاعیات آقای دیواندری اسناد آقای سعادتی بود که در بسیاری از موارد جعلی بوده است اینکه این پول‌ها کجاست تا حدودی بو برده‌ایم آقای دستغیب درجایی اعلام کردند و کسان دیگر نیز اعلام کرده‌اند که آقای سعادتی و دیواندری بنا داشتند تا در خارج از کشور بانکی تأسیس کنند و قرائنی در این خصوص وجود دارد، اما آنچه که در این پرونده و پرونده‌هایی ازاین‌دست مهم است این است که آقایان از زایش پول استفاده می‌کنند. این افراد پول‌های مردم را بازی می‌دهند و از زایش‌های نامشروع پول‌ها استفاده می‌کنند.قاضی موحد در این بخش از جلسه دادگاه گفت: نامه آقای سعادتی به پیرو برای واریز ماهانه ۵۲ هزار درهم از اسفندماه سال ۹۳ بوده و ظاهراً قرارداد اجرانشده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.