انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71507 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - 23:50
اوکراین‎گیت امروز کلید می‌خورد
گزارش خبری تحلیلی از استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا

اوکراین‎گیت امروز کلید می‌خورد

اشاره: روند استیضاح دونالد ترامپ پس از افشای اسنادی کلید خورد که ظن تلاش ترامپ برای تحت‌فشار قرار دادن زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از طریق جلوگیری از ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین را برای انجام تحقیقات علیه جو بایدن تقویت می‌کردند. مجلس نمایندگان که اکثریت کرسی‌های آن را دموکرات‌ها در اختیار دارند ۲۵ دی با تصویب قطعنامه‌ای موارد استیضاح ترامپ را برای رسیدگی نهایی به مجلس سنا ارائه کرد. «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در مسیر تحقیقات کنگره درباره موضوع کمک‌های نظامی به اوکراین» دو اتهام و محور استیضاح هستند. اکنون در جریان رسوایی اوکراین گیت و استیضاح دونالد ترامپ که قرار است از امروز ساعت 13 به وقت واشنگتن کلید می خورد، دموکرات‌های مجلس نمایندگان اسناد تازه‌ای منتشر کرده‌اند که در صورت اثبات، می‌تواند کار دفاع از دونالد ترامپ توسط اکثریت سناتورهای جمهوری‌خواه را تا حدی دشوار کند. گزارش پیش رو که برگرفته از دویچه‌وله فارسی است، به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

هم‌زمان با ارائه موارد استیضاح رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به مجلس سنا، نمایندگان دموکرات کنگره شواهد جدیدی ارائه کرده‌اند که می‌تواند کار دفاع از دونالد ترامپ توسط اکثریت سناتورهای جمهوری‌خواه را تا حدی دشوار کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه نمایندگان دموکرات روز جمعه ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) متن پیام‌هایی از لو پارناس، بازرگان اوکراینی‌تبار آمریکایی را منتشر کرده‌اند که با رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، روابط خصوصی و تجارتی نزدیکی داشته است.

تأیید اتهامات ترامپ
مطابق اسناد منتشرشده، لو پارناس با یکی از مشاوران دیوید نینس، نماینده جمهوری‌خواه و عضو کمیسیون امنیتی و اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در ارتباط و مراوده نزدیک بوده است. پیام‌های واتس‌آپی پارناس و این مشاور مربوط به ماه‌های فوریه تا مه سال ۲۰۱۹ هستند و ظاهراً اتهام ترامپ مبنی بر تلاش برای تحت‌فشار قرار دادن رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی برای انجام تحقیقات علیه جو بایدن، رقیب احتمالی او از حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امسال را تائید می‌کنند.

بازرگان اوکراینی‌تبار علیه ترامپ
پارناس یک روز پس از ارائه موارد استیضاح به مجلس سنا مدعی شد که دونالد ترامپ «دقیقاً» در جریان تمام تحولات مربوط به اوکراین قرار داشته است. رئیس‌جمهوری آمریکا ادعای پارناس را رد کرد و منکر آشنایی و ارتباط با او شد. بازرگان اوکراینی‌تبار در واکنش به این سخنان در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی ترامپ را دروغ‌گو خواند و مدعی شد: «ما باهم دوست نیستیم اما او دقیقاً می‌دانسته که ما چه کسانی هستیم.» روزنامه واشنگتن‌تایمز ۲۴ دی‌ماه به نقل از آدام شیف، جری نادلر، کارولین مالونی و الیوت انگل رؤسای چهار کمیته مجلس نمایندگان که بر استیضاح ترامپ نظارت دارند گزارش داد که آن‌ها اسناد جدیدی از پارناس دریافت کرده‌اند. این چهار نماینده دموکرات گفته‌اند این اسناد شامل یادداشت، ایمیل و متن مکالمات تلفنی است و همراه با اسنادی که اخیراً مطابق «قانون آزادی اطلاع‌رسانی» منتشرشده شواهد بیشتری از تلاش ترامپ برای تحت‌فشار قرار دادن زلنسکی در یک گفت‌وگوی تلفنی و مخفی کردن مدارک مربوط به این تلاش را آشکار می‌کند.

فرایند استیضاح
روند استیضاح دونالد ترامپ به‌طور رسمی روز پنج‌شنبه توسط مجلس نمایندگان که اکثریت کرسی‌های آن را دموکرات‌ها در اختیار دارند، با ارائه موارد استیضاح و ادای سوگند سناتورهای مسئول رسیدگی به این پرونده آغاز شد و پرسش و پاسخ در مورد اتهامات ترامپ از روز سه‌شنبه شروع می‌شود. استیضاح و برکناری ترامپ نیاز به رأی دوسوم سناتورهای مجلس سنا دارد که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است. بر این پایه احتمال برکناری ترامپ بسیار اندک ارزیابی می‌شود. رئیس‌جمهوری آمریکا طرح استیضاح خود را کودتا و افتضاح خوانده و ادعا می‌کند که این کار به بهانه یک «گفت‌وگوی تلفنی بی‌عیب و نقص» انجام می‌شود. 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.