انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71506 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - 23:48
واکنش به سلب میزبانی باشگاه‌های فوتبال ایران
گزارش

واکنش به سلب میزبانی باشگاه‌های فوتبال ایران

اشاره: ارسال نامه خبرساز دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره سلب میزبانی تیم‌های ایرانی در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا و حضور در کشور ثالث، هواداران پرشمار فوتبال ایران را در شوک فروبرد. تصمیمی درظاهر ورزشی، اما در باطن سیاسی که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت و آن‌گونه که کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته، «سقوط هواپیمای اوکراینی» باعث شده تا علاوه بر پرهیز تیم‌ها و داوران از سفر به ایران، شرکت‌های هواپیمایی نیز سفرهای خود به مقصد ایران را لغو کنند. هرچند مقامات ورزشی ایران ادعا کرده‌اند که حاضر نیستند به بهانه واهی عدم امنیت در ایران به این تصمیم تن بدهند، بااین‌حال روز گذشته AFC برای حل مناقشه پیشنهاد کرده تیم‌های ایرانی در ۳ بازی نخست خود میهمان باشند و برای 3 بازی دور برگشت، مجدداً درباره میزبانی ایران تصمیم‌گیری شود. اکنون نگاه‌ها به مسئولان ورزشی ایران است تا مشخص شود که درنهایت چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد. در همین راستا علی لاریجانی، رئیس مجلس با مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان دیدار کرد و ضمن تأکید بر لزوم رفتار بی‌طرفانه مجامع ورزشی جهانی با ایران گفت: «حقوق هواداران ورزش و فوتبال ایران نباید نادیده گرفته شود.» همچنین جمعی از نمایندگان مجلس هم در بیانیه‌ای از اقدام اخیر چهار باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حمایت کردند. گفتنی است تعدادی از ایرلاین‌های جهان که پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی پروازهای خود را به ایران لغو کرده بودند، با کاهش تنش میان تهران-واشنگتن، به تدریج در حال بازگشت به آسمان ایران هستند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد

ستاره صبح-

رئیس مجلس در دیدار وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این‌که ایران کشوری امن و مقتدر است و نباید حقوق هواداران ورزش و فوتبال در آن نادیده گرفته شود، گفت: «انتظار داریم رفتار مجامع بین‌المللی، جهانی و آسیایی نسبت به ورزش و فوتبال ایران بی‌طرفانه و مطابق منشورهای بین‌المللی باشد.»

دیدار لاریجانی و سلطانی فر
به گزارش ایسنا، علی لاریجانی رئیس مجلس در دیدار مسعود سلطانی فر با اشاره به مسائل اخیر مربوط به باشگاه‌های کشور از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: «تیم‌های محبوب و پرطرفدار ایرانی در آسیا و جهان  موردتوجه هستند و نام ایران در هرکجا برای آن مجموعه، اعتباری بزرگ است. مواضع درست باشگاه‌ها، فدراسیون و مدیران باشگاه‌های فوتبال ایران برای حفظ حقوق ورزش، جوانان و فوتبال کشور موردحمایت مجلس شورای اسلامی است و امیدوارم با تدابیر و اقدامات قانونی و با حفظ منافع ملی، مشکل  پیش‌آمده به‌سرعت حل شود. انتظار داریم رفتار مجامع بین‌المللی، جهانی و آسیایی نسبت به ورزش و فوتبال ایران بی‌طرفانه و مطابق منشورهای بین‌المللی باشد. ایران کشوری امن و مقتدر است و نباید حقوق هواداران ورزش و فوتبال در آن نادیده گرفته شود.»

تصمیم سیاسی AFC
بهروز نعمتی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، اعمال محرومیت تیم‌های باشگاهی ایران از میزبانی در جام قهرمانی آسیا از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا را سیاسی و در اثر اعمال‌نفوذ عربستان عنوان کرد و گفت: «اگر بحث ناامنی باشد همان قدری که عربستان امنیت ندارد ایران امن است. آن‌ها حادثه سقوط هواپیما را مستمسک قراردادند. اقدام مدیران ۴ باشگاه داخلی ازجمله استقلال و پرسپولیس، شهر خودرو و سپاهان در مورد انصراف شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا قابل‌تقدیر بود.» این عضو هیئت‌رئیسه مجلس خواستار پیگیری جدی از سوی وزیر ورزش و کمیته ملی المپیک شد و گفت که نباید به‌سادگی از کنار حق خود بگذریم.

بیانیه نمایندگان مجلس
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از اقدام اخیر چهار باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حمایت کردند. در این بیانیه آمده است: «ما نمایندگان مردم در خانه ملت اکنون منعکس‌کننده خواسته برحق ملتی هستیم که سیاسی‌کاری در قبال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه ورزش را برنتابیده و ضمن محکومیت این برخورد ناعادلانه و ناجوانمردانه خواستار پیگیری مستمر در قبال استیفای حق مردم ایران به‌ویژه ورزش دوستان عزیز هستیم و از تصمیمی که‌ مایه عزت و سربلندی کشور است استقبال و حمایت می‌کنیم و از وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و تمامی دست‌اندرکاران فوتبال کشور که تمام تلاش خود را جهت بازگشت این رأی ناعادلانه بالأخص در دوره گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و میزبانی تیم‌های ملی در مقدماتی جام جهانی با حفظ اقتدار و شأن ایرانی داشته باشند.» همچنین نطق میان دستور دو نماینده نیز در جلسه روز گذشته تحت‌الشعاع این موضوع قرار گرفت؛ قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر با انتقاد از این تصمیم گفت: «AFC اعتبارش را مدیون فوتبال ایران است.» زهرا سعیدی، نماینده مبارکه هم این تصمیم را سیاسی دانست و گفت: «از حق میزبانی تیم‌های ایرانی دفاع می‌کنیم.» احمد مرادی، نماینده هرمزگان نیز این تصمیم را «اهانت به ایران» دانست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.