انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
دو هفته در خانه بمانید
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
بیشتر
کد خبر: 71504 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - 23:42
 از NPT  خارج می شویم
هشدار ظریف در جلسه علنی مجلس به اروپا

از NPT خارج می شویم

ستاره صبح-

روز گذشته در جلسه علنی مجلس وزیر امور خارجه کشورمان به سوالات نمایندگان پاسخ داد و نمایندگان از پاسخ ها قانع شدند.

توان نظامی
مجتبی ذوالنور در جریان سوال از وزیر خارجه درباره اظهاراتش راجع به توان موشکی و اینسیتکس، بابیان اینکه توان نظامی و دفاعی کشور را پشتوانه مذاکره عنوان کرد و گفت: طرح بعضی از مطالب برای تضعیف توان دفاعی در جریان مذاکرات پالس‌هایی را به دشمن می‌دهد.

پاسخ وزیر
محمدجواد ظریف در پاسخ به این سؤال گفت: همه دفاع بنده از شعارهای جمهوری اسلامی را در هند، آستانه و دوحه شنیده‌اند بنده مسئولیت دفاع از سیاست‌های جمهوری اسلامی را بر عهده‌دارم و هیچ‌گاه کار خود را سخت نمی‌کنم. صحبت‌های بنده در خصوص بحث موشکی و پول‌شویی بزرگنمایی شده و آنچه بنده گفتم درست منتشر نشد.پس از این توضیحات ظریف، نماینده قم از پاسخ‌های وزیر خارجه درباره اظهاراتش درباره توان موشکی و اینستکس قانع شد.

سیاست مداخله‌جویانه آمریکا
نماینده مردم کاشان در مجلس ضمن بیان سؤال خود از وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام‌شده از سوی این وزارتخانه برای مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا، تأکید کرد که با توجه به سیاست مداخله‌جویانه آمریکا برای ضربه به‌نظام جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه باید اقدامات مقتدرانه‌تری انجام دهد.

ظریف: ما برجام را بُردیم
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال گفت: وزارت خارجه اقدامات متعددی در برابر دخالت‌های آمریکایی‌ها در سال ۱۳۹۶ انجام داد مهم‌ترین آن خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل است. آمریکایی‌ها به‌عنوان عضو دائم شورای امنیت تصمیم گرفته بودند که با سوء‌استفاده از مکانیزه شورا موضوع اغتشاشات و ناآرامی‌های سال ۱۳۹۶ را به شورای امنیت ببرند. ایران چنان عمل کرد که آن جلسه تبدیل شد به جلسه‌ای برای محاکمه ایالات‌متحده شد.ظریف در ادامه صحبت‌هایش بابیان این‌که ما در برجام بردیم و اروپایی‌ها نبردند، اظهار کرد: وزارت خارجه در موضوع مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات، آن را محکوم کرد.نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌ وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام‌شده از سوی این وزارتخانه برای مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه دشمنان قانع شدند.وی با طرح این پرسش که وزارت امور خارجه چه اقدامی در مقابل فعال کردن مکانیسم ماشه توسط اروپایی‌ها انجام داد، گفت: البته از مکانیسم ماشه نترسید چون تأثیری نخواهد داشت.مجلس از پاسخ‌های ظریف به سوال‌ نماینده خمینی‌شهر درباره پول‌شویی نیز قانع شد.
احتمال خروج از NPT
وزیر امور خارجه با اشاره به تصمیم اخیر اروپایی‌ها در ارتباط با برجام، گفت: گام‌های کاهش تعهدات تمام‌شده اما اگر اروپایی‌ها به رفتار بلا وجه خود ادامه دهند یا پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستند، از NPT خارج خواهیم شد.محمدجواد ظریف در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح برنامه وزارت امور خارجه در مقابله با تصمیم اخیر کشورهای اروپایی‌ برجام مبنی بر پیگیری سازوکار حل اختلاف، گفت: گفت: وزارت امور خارجه از مسیر حقوقی موضوع را دنبال می‌کند. ایران بحث روش حل اختلاف را به‌صورت رسمی اردیبهشت‌ماه سال 1397 بعد از خروج آمریکا از برجام آغاز کرد. سه نامه در 10 می سال 2018، 26 اوت سال 2018 و نوامبر سال 2018 نیز به خانم موترینی نوشته شد و در آن رسماً اعلام شد که ایران روش حل‌وفصل اختلافات را شروع کرده است.

مکانیزه حل اختلافات برجام
وزیر امور خارجه افزود: در نامه‌ای که در نوامبر 2018 به خانم موترینی نوشته شد، تأکید کردیم که ایران مکانیزه حل‌وفصل اختلافات را شروع کرده و به پایان رساندیم لذا ناگزیریم که برنامه کاهش تعهدات برجام را اجرایی کنیم. جمهوری اسلامی ایران پس از نامه مذکور 7 ماه به اتحادیه اروپا فرصت داد و در اردیبهشت‌ماه سال 1398 (می سال 2019) کاهش تعهدات برجام را آغاز کرد که تقریباً دو ماه پس‌ازآن، آثار عملی داشت.

اظهارات اروپایی‌ها درباره برجام
وزیر خارجه گفت: اظهارات اروپایی‌ها هیچ‌وجه قانونی ندارد لذا ما از بلا وجه بودن اقدام اروپایی‌ها استفاده می‌کنیم. اگر اروپایی‌ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس‌جمهور در همان اردیبهشت 1397، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود.وزیر امور خارجه بابیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: درصورتی‌که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند. در نامه رئیس‌جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود.

اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی است
ظریف در پاسخ به این سؤال که وزارت امور خارجه چه اقدامی در ارتباط با لغو میزبانی تیم‌های فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده است، گفت: جلسه یک ساعت و 40 دقیقه‌ای با حضور همه مدیران و معاونان وزارت امور خارجه و دستیاران منطقه‌ای، وزیر ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک برگزار شد و روش‌های مختلف برای بررسی و مقابله با این موضوع مطرح شد. ایران امن‌ترین کشور منطقه است دراین‌ارتباط اقداماتی تدارک دیدم، زیرا مشخص است که بازی غیرورزشی شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.