انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
آیا افزایش قیمت‌ها ترمز د‌ارد‌ یا خیر؟
دلایل افزایش قیمت مسکن
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
دلایل منفی شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی در سال 98
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
معرفی متخلفان ارزی به مردم
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
سقوط قیمت نفت و شاخص بورس؛ صعود طلا و ارز
تامین کسری بودجه با فروش اوراق بدهی، برای عبور از شرایط تحریم و کرونا
اقتصاد جهان پنج درصد کوچک می‌شود
شوک ارزی بی‌سابقه
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
دستگاه قضا تخلفات دو نماینده بازداشت شده را مشخص کند
فـروش اوراق به مردم
دیپلماسی جاده ابریشم
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
جزییات آغاز پرداخت تسهیلات کرونا از روز شنبه آینده
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
بیشتر
کد خبر: 71499 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - 10:08
استفاده از عملیات بازار باز؛ تنظیم نرخ بهره 
در اقتصادهای پیشرفته
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره نظام حکمرانی بدون نفت

استفاده از عملیات بازار باز؛ تنظیم نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته

ستاره صبح-

محمدقاسمی، سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: «اگر اتفاقات آبان و آذر رخ نمی‌داد، پیش‌بینی می‌شد در سال ۱۳۹۸ با در نظر نگرفتن بخش‌های اقتصادی (به‌جز نفت و خدمات) با رشد خارق‌العاده‌ای می‌توانستند به فعالیت ادامه دهند و شاهد رشد غیرنفتی نزدیک ۲.۵ درصد در سال ۹۸ بودیم. اکنون باید منتظر انتشار آمارهای سه‌ماهه سوم شد تا بر اساس آن تحلیل شود که حوادث آبان و آذرماه امسال چگونه بر رشد اقتصادی تأثیر گذاشت. با بازگشت تحریم‌ها در سال ۱۳۹۷ بخش‌های اقتصادی دچار شوک عجیبی شدند، اما در سال ۱۳۹۸ کم‌کم راه و چاه زندگی کردن و تولید کردن بدون درآمد نفتی را پیدا می‌کردند؛ البته این اوضاع تا قبل از حوادث آبان بود. در سه‌ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ با وضعیت نامعلومی مواجه بودیم و پیش‌بینی می‌شد که رشد سال ۱۳۹۸ حدود منفی ۹.۶ درصد باشد.»
وی با اشاره به رشد برخی بخش‌های اقتصادی در ۶ ماهه سال ۱۳۹۸ ادامه داد: آمار ۶ ماهه سال ۹۸ نشان می‌داد که رشد بخش‌های مسکن، صنعت و کشاورزی بر اساس داده‌هایی که به‌صورت رسمی قابل‌دسترس بود، بیشتر از پیش‌بینی‌ها شده بود. هیچ کشور و هیچ اقتصاددانی از تحریم حمایت نمی‌کند، اما از دهه ۵۰ به بعد همواره شاهد بودیم که اقتصاددانان و سیاستمداران در رابطه با نحوه اثرگذاری نفت بر ساختار اقتصاد ایران همواره منتقد بوده‌ و بیان می‌کرده‌اند باید به سمت بازآفرینی ساختار ایران حرکت کرد که نفت به‌عنوان یکی از بخش‌هایی که می‌تواند زنجیره‌های تولید در ایران تکمیل کند، بتواند در اقتصاد ایران هضم شود و زمینه اتصال درست اقتصاد ایران را به زنجیره ارزش‌آفرینی در اقتصاد ایران فراهم کند.

تکلیف نرخ سود بانکی روشن شد
سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: عملیات بازار باز یکی از ابزارهای مؤثر تنظیم نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته است، به این معنا که هرزمانی که نرخ سود بالا می‌رود، بانک مرکزی شروع به خرید اوراق و تزریق پول کرده و زمانی که نرخ بهره زیر حد مشخصی است، معکوس آن را عمل می‌کند.محمدقاسمی اظهار داشت: وابستگی به نفت منحصر به این نیست که چقدر درآمد نفت وارد بودجه می‌شود و این وابستگی کاهش یابد، بلکه باید به بازآفرینی ساختار اقتصاد ایران که در آن نفت یک تافته جدا بافته است، پرداخت. نفت باید به‌عنوان بخشی در نظر گرفته شود که زنجیره تولید در ایران را تکمیل کرده و در اقتصاد ایران هضم شود و زمینه اتصال درست اقتصاد ایران به زنجیره ارزش‌آفرینی در اقتصاد دنیا را فراهم کند.

برنامه‌های اقتصادی کشور در سال 99
* نوع محاسبات لایحه بودجه سال آینده نشانگر آن است که ما در سال ۹۹ با یک بودجه حدود ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم که در آن با حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی و حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و گمرکی مواجه هستیم که حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان نیز انتشار اوراق در آن صورت خواهد گرفت.
* پیش‌نویس لایحه بودجه از سوی سازمان برنامه‌وبودجه تدوین‌شده که با ارقام لایحه کنونی که در مجلس است، متفاوت است، اما دولت معمولاً سمت مصارف را در نظر گرفته و حداقل هزینه‌ها را محاسبه و پس‌ازآن ارقام منابع خود را تنظیم می‌کند.
* در سال ۹۹ قرار است ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی تخصیص داده شود اما آثار اقتصادی این بودجه سر جای خود باقی است و بخش عمده طرح‌های سرمایه‌گذاری دولت هزینه تمام‌شده‌ای فراتر از پیش‌بینی خواهند داشت و بخش عمده‌ای از آن عملاً صرف امورات جاری طرح‌ها خواهد شد که عملاً رشد را به دنبال نخواهد داشت.
* بعد از جنگ هیچ‌گاه کشور بودجه عملیاتی نداشته و مصوب بودجه با عملکرد متفاوت بوده است، ضمن اینکه در بخش مالیات نیز ارقام بعضاً رشدهای صوری دارد به‌نحوی‌که در آخرین لحظات تغییراتی در لایحه بودجه رخ‌داده و ۳۱ درصد رشد مالیات بر ارزش‌افزوده را شاهد هستیم.
*  باوجود انتقادات موجود به سازوکار دلار ۴۲۰۰ تومانی، کمیسیون تلفیق هنوز نتوانسته در این مورد تصمیم‌گیری داشته باشد.
* عملیات بازار باز یکی از ابزارهای مؤثر تنظیم نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته است، به این معنا که هرزمانی که نرخ سود بالا می‌رود، بانک مرکزی شروع به خرید اوراق و تزریق پول کرده و زمانی که نرخ بهره زیر حد مشخصی است، معکوس آن را عمل می‌کند.
* وزرای دولت تا پیش‌ازاین فقط وزرای تقسیم پول نفت بوده‌اند، ولی ازاین‌پس نظام حکمرانی بدون نفت حاکم خواهد شد که ویژگی متفاوتی دارد و با وعده‌ووعید نمی‌توان از مردم رای گرفت.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.