انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
صندوق رای، صدای مردم است
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
فراخوان انتخاباتی
آمار کشته‌شدگان حوادث آبان ماه اعلام می‌شود
بیشتر
کد خبر: 71491 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - 23:57
مردم از پنهان‌کاری، نبود شفافیت و تبعیض عصبانی هستند
دلیل اعتراض و عصبانیت مردم چیست؟

مردم از پنهان‌کاری، نبود شفافیت و تبعیض عصبانی هستند

اشاره: اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس‌جمهور که به دلیل پیشینه نمایندگی مجلس، استانداری، وزارت و همچنین 6 سال معاون اول رئیس‌جمهور بودن در دیدارهای خصوصی و عمومی که دارد نقطه‌نظرهایش را صریح و بی‌پرده باهدف اصلاح امور بیان می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید تازه‌ترین هشدارهای او در رابطه با مسائل اقتصادی و سیاسی است.

ستاره صبح-

اسحاق جهانگیری روز گذشته در آیین تجلیل از شوراهای برتر آموزش‌وپرورش که در سالن همایش‌های مرکز صداوسیما برگزار شد، گفت: دی‌ماه امسال خیلی دی‌ماه سختی بود. دی‌ماه پر دلهره و اضطراب و پر از خبرهای غیرمنتظره که شنیدیم و داغ‌های بزرگی که دیدیم.معاون اول رئیس‌جمهور گفت: یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌هایی که در داستان هواپیما خوردیم این بود که چند روز مبهم نگه داشتیم. مردم بعدازآن عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعاً مهم‌ترین کاری است که باید انجام بگیرد.جهانگیری ادامه داد: چه حادثه کرمان که جمعی از هم‌وطنان در مراسم تشییع باشکوه جان خود را از دست دادند و چه هواپیمای مسافربری اوکراینی که جمع زیادی از ایرانیان و مسافران خارجی و خصوصاً جمعی از نخبگان علمی که در آن هواپیما بودند، افتخارآفرینان میدان دانش که تک‌تک آنها جزو افتخارات علمی کشور محسوب می‌شدند، حوادث دردناکی بود.

نباید پنهان‌کاری کرد
جهانگیری افزود: بلافاصله بعد از حمله موشکی ایران گفتند این‌که چیزی نبود. گفته بودند که خیلی کارها می‌کنند چند تا موشک زدند که اصلاً معلوم نیست کجا خورده است. کسی زخمی و کشته نشده است. طوری حرف می‌زنند که انگار ما شهوت این را داشتیم که بزنیم صد تا آدم را بکشیم. به‌هرحال بعد از جنگ جهانی دوم کسی به آمریکایی‌ها نگاه چپ نکرده بود. آمریکایی‌ها اگر کسی بخواهد از کنار پادگانشان رد شود، در همان عراق باید از کیلومترها رد می‌شد. ایران رسماً اعلام کرد و پادگان آنها را موشک‌باران کرد. الآن دارند کم‌کم تلفات را اعلام می‌کنند. چراکه نمی‌توانند خیلی مسائل در فضای جامعه را مخفی کنند البته کسی در این دنیا نمی‌تواند مسائل را مخفی کند. هرکس در هر مسئله‌ای پنهان‌کاری کرد ضرر کرد و بعد مجبور شد به دلیل مسائل فضا بیاید رو کند که طوری دیگر مردم در موردش قضاوت کردند. ما خودمان یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌ای که در داستان هواپیما خوردیم بیش از سقوط هواپیما و کشته شدند ۱۷۶ نفر انسان محترمی که در این هواپیما بودند همین بود که چند روز مبهم نگه داشتیم که چرا این اتفاق افتاده است. مردم بعدازآن عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعاً مهم‌ترین کاری است که باید انجام بگیرد.

 دو شوک تورمی
جهانگیری در ادامه به شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: ما با مردم باید روراست باشیم. وضعیت معصیت مردم دشوار است. زندگی مردم دشوار شده است. ما در دو مقطع ۲ شوک تورمی داشتیم یکی در سال ۹۰ یکی هم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ یعنی در یک دهه ۲ شوک تورمی پشت‌هم دیگر که قدرت خرید مردم را به‌شدت کاهش می‌دهد که این واقعیتی است که پیش روی ما است.

رشوه آمریکا به کشتی‌ها
وی افزود: آمریکایی‌ها هم ایستادند و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و بدترین تحریم‌ها در تاریخ بین‌الملل علیه کشور ما در حال اعمال است. این سابقه از تحریم‌ها و این‌طور پیگیری اعمال تحریم‌ها جزو دوران خیلی خاص است که این‌طور آمریکا کشتی را دنبال کند که کجا می‌رود و نفت ایران است با کاپیتان کشتی تماس بگیرد اگر در این بندر تخلیه نکنی جای دیگر بروی چقدر جایزه می‌دهیم. دولت بزرگی مثل آمریکا حاضر شود به کاپیتان یک کشتی باج و رشوه دهد که نفت کشور دیگر را به‌جایی که گفته نبرد و جایی که من می‌گویم ببر.

ارتباط اقتصادی با دنیا
جهانگیری اضافه کرد: گاهی اوقات وقتی گفته می‌شود اقتصاد باید با دنیا ارتباط داشته باشد بعضی‌ها فکر می‌کنند این حرف غیرانقلابی است درحالی‌که این حرف عین انقلاب است. اقتصاد به‌عنوان یک مجموعه یک محیط درونی خود اقتصاد دارد و همین سازوکارهایی است که همه می‌گویند و نقدهایی هم در این زمینه وجود دارد که فضای کسب‌وکار باید درست شود. بخش خصوصی باید فعال شود.

مشکل اصلی در احساس تبعیض است
جهانگیری با اشاره به حوادث آبان ماه و برخی اعتراضات در کشور افزود: بیشترین مشکلات و مسائل در حوادث آبان ماه مربوط به یکی از شهرهای کشور بود که اتفاقاً پس از انقلاب اسلامی بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در آن صورت گرفته است. برخلاف تصور برخی که فکر می‌کنند اعتراضات ریشه در فقر و بیکاری دارد، معضل اصلی در احساس تبعیض در میان مردم بوده است.

دارایی‌های مولد
جهانگیری با اشاره به برنامه مولدسازی دارایی‌های دولت که در بودجه سال ۹۹ کل کشور دیده‌شده، خاطرنشان کرد: دولت ایران جزو ثروتمندترین دولت‌های دنیاست چراکه منابع طبیعی، نفت و گاز، بنادر و فرودگاه‌ها همه در اختیار دولت قرار دارد و وزارتخانه‌ها نیز زمین‌ها و اراضی متعددی را در اختیاردارند که همه این‌ها دارایی‌های راکد هستند که باید مطابق با برنامه‌ریزی بودجه سال ۹۹ این دارایی‌های راکد به دارایی مولد تبدیل شوند و برای سال ۹۹ از همین محل ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت در نظر گرفته‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.