انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71488 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - 23:47
مذاکرات بغداد و واشنگتن برای بازنگری روابط
سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق خبر داد

مذاکرات بغداد و واشنگتن برای بازنگری روابط

اشاره: پس از آن‌که پارلمان عراق در پی شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه و کاروان همراه او در بغداد، درباره اخراج نیروهای آمریکا از عراق تصمیماتی اتخاذ کرد، دولت عراق هم ضمن اعلام حمایت از نمایندگان پارلمان تأکید کرده بود: «منظور از خروج نیروهای خارجی تنها نظامیان آمریکا نیست، بلکه منظور تمامی نیروهای خارجی حاضر در عراق هستند.» در همین ارتباط روز گذشته وزیر امور خارجه عراق در دیدار با همتای اردنی خود عنوان کرد: «اجازه نمی دهیم عراق به میدان درگیری میان ایران و آمریکا تبدیل شود.» وی همچنین به این دو کشور توصیه کرد بر سر میز مذاکره نشسته و مشکلات خود را حل کنند. همچنین به‌تازگی اعلام شده که روسای جمهور آمریکا و عراق در نشست اقتصادی داووس درباره اخراج نیروهای آمریکایی از عراق دیدار و صحبت خواهند کرد. حال سخنگوی عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از مذاکرات بین بغداد و واشنگتن جهت بازنگری در روابط امنیتی بین دو کشور خبر داده است. اکنون باید منتظر ماند و دید آیا تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور عملی خواهد شد یا خیر. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

سخنگوی عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از وجود مذاکرات بین بغداد و واشنگتن جهت بازنگری در روابط امنیتی بین دو کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، سرتیپ عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم تأکید کرد: دولت عراق درباره روابط امنیتی در حال مذاکره با آمریکاست و عراق ملاحظات و طرح‌هایی در این زمینه دارد. وی خاطرنشان کرد: عراق تلاش خواهد کرد همه‌چیز متناسب با حاکمیت این کشور باشد و مذاکرات هنوز پایان نیافته است.

آینده آمریکایی‌ها در عراق
پیش‌تر یک منبع دولتی عراقی به آر تی گفته بود، دو دولت عراق و آمریکا درباره آینده نیروهای آمریکایی در این کشور تماس‌هایی برقرار کرده‌اند و تمایل مشترک دو طرف به این است که مذاکرات شروع شوند برای ماه‌ها یا یک سال ادامه یابند. این منبع افزوده بود، یکی از طرح‌های موجود این است که ائتلاف ناتو در عراق حضور داشته و حضور نیروهای آمریکایی در قالب این ائتلاف باشد. عبدالکریم خلف همچنین گفت: عقب‌نشینی آمریکا از عراق شامل کل خاک کشور ازجمله اقلیم کردستان است. اظهارات بارزانی تند بود، او گفت که تصمیمی که پارلمان گرفته تصمیم خوبی نیست و کردها و سنی‌ها در آن شرکت ندارند. علاوه بر این سابقه بدی است و از سوی شیعیان بدون مشورت با کردها و سنی‌ها اتخاذ شده است. این اقدام بسیار مهمی بود که بدون توافق اتخاذ شد و درنتیجه نقض قانون اساسی است.

یک تصمیم حاکمیتی
سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: حضور نیروهای آمریکایی بنا به یادداشتی است که به سازمان ملل و شورای امنیت ارجاع داده شد و در آن درخواست تشکیل ائتلافی برای کمک به نیروهای عراقی در مقابله با داعش داده شده و با این مسئله موافقت شده است. بعد از پیروزی بر داعش، عراق درخواست‌هایی را برای خروج این نیروها ارائه کرد. ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه سابق عراق در یادداشتی خواهان پایان فعالیت ائتلاف شد و تأکید کرد که عراق هیچ‌گونه تعهد مالی و سیاسی نداده است. خلف گفت: تصمیم اخراج نیروهای خارجی یک تصمیم حاکمیتی است و شامل تمامی خاک عراق ازجمله اقلیم کردستان می‌شود چراکه بخشی از عراق است همان‌طور که اقلیم کردستان هیچ مشکلی دراین‌باره ندارد.

موضع رئیس اقلیم کردستان
نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اخیراً گفت: سؤال اولی که باید به بررسی آن بپردازیم این است که چرا نیروهای آمریکایی اینجا هستند؟ آن‌ها بنا به درخواست دولت عراق و با مشورت شورای امنیت اینجا هستند. سؤال دوم این است که آیا اوضاع کنونی در عراق عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف را توجیه می‌کند؟ ما نگران هستیم چراکه جواب این سؤالات نه است. تمامی اطلاعات نشان می‌دهند که داعش نیروهای خود را گردهم آورده و حملاتی را به اهداف عراقی انجام می‌دهد. رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه‌اش با المانیتور تأکید کرد که این اقدام «سابقه بدی» است. به این معنا که تمامی سوابق قبل از این تصمیم جزو سطح ائتلاف‌ها و روابط است.

هشدار وزیر خارجه
وزیر امور خارجه عراق از هشدار شدید کشورش به ایران و آمریکا سخن به میان آورد و تاکید کرد که باید به این کشور در مبارزه با تروریسم کمک شود و هر گونه تنشی باعث قدرت گرفتن تروریست ها می شود. به گزارش شفقنا به نقل از الجزیره،محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق در نشست خبری با همتای اردنی خود گفت: عراق به میدانی برای نبرد و تسویه حساب برای کشورهای دیگر تبدیل نخواهد شد. ما خواستار آرامش و آتش بس در منطقه هستیم و باید گفت که الان وضعیت عراق خوب نیست. هم به ایران و هم به آمریکا تاکید کرده ایم که عراق میدان نبرد آزمایی و جنگ برای آنها نخواهد بود. وزیر امور خارجه عراق ادامه داد: به آمریکا و ایران اعلام کردیم که حل اختلاف بین آنها تنها از طریق گفت و گو و میز مذاکرات است. تاکید کردیم که باید هم در سطح منطقه و هم در سطح بین الملل به حاکمیت عراق احترام گذاشته شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.