انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزئیات شکل‌گیری مجلس اصولگرای یازدهم
اصـولگرایان دسـت‌پـر اصلاح‌طلبان دست‌خالی!
اصل 99 قانون اساسی اصل 113 را به حاشیه رانده است
کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟
چرا فشار انتخابات باید از دوش شورای نگهبان برداشته شود؟
وظیفه شورای نگهبان بر اساس اصل 99 قانون اساسی «نظارت» است، نه دخالت
مطلوب، محدود یا بدون انتخاب
رفتار مسئولانه رأی دهندگان
اصولگراترین مجلس پس از انقلاب
هر جا نامزد اصلاح‌طلب داشته باشیم، لیست می‌دهیم
سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!
چرا رقابت در انتخابات مجلس یازدهم کم رنگ است؟
رهبری مشکــلات انتخابات را به مجمع تشخیص ارجاع کنند
مجلسی که ترکیبش از پیش مشخص است!
حرف رئیس‌جمهور که فقط در 44 حوزه انتخابیه رقابت وجود ندارد دقیق نیست
چند دستگی در میان اصولگراها
آدرس غلط دادن کیهان از جمهوریت!
مردم به مقاومت رای می دهند نه به مذاکره
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب، مؤمن و متعهد مانع رقابت عادلانه است
هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات
شکست ارایه لیست واحد
ممنوعیت ورود پول کثیف
شورای نگهبان خلاف قانون اساسی عمل می‌کند
نظارت ملت یا نظارت بر ملت؟
رسیدگی به وجود واسطه‌ها در تائید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس یک پرونده مهم انتخاباتی است
انتخابات مجلس ؛ وزن اصولگرایان در کلان‌شهرها
غیبت چهره‌های شاخص، مانع مشارکت گسترده مردم
میزان مشارکت 11 دوره در آیینه آمار
ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر همه پرسی باشد
نظام انتخاباتی و قوانین باعث نارضایتی هر دو طرف شده است
اشکالات «قانون انتخابات» چیست؟
ترکیب مجلس یازدهم نیاز به پیش‌بینی ندارد
نقش ردصلاحیت ها در کاهش مشارکت مردم در انتصابات مجلس یازدهم
تعیین سرنوشت با صندوق رأی
شورای نگهبان به نظارت استصوابی پایبند نیست و در اجرا دخالت می‌کند
تحلیل فضای انتخاباتی چراغ خاموش اصلاح‌طلبان چلچراغ روشن اصولگرایان
بیشتر
کد خبر: 71482 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - 23:27
تأییـد یا محاکمـه؟
گزارش ستاره صبح از سرنوشت نمایندگان ردصلاحیت‌شده مجلس دهم

تأییـد یا محاکمـه؟

اشاره: احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه خواستار پیگرد قضایی نمایندگانی شد که توسط شورای نگهبان به دلایل انحراف مالی و سوءاستفاده از جایگاه رد صلاحیت شده‌اند. وی همچنین طی نامه دیگری از شورای نگهبان به‌منظور اهتمام و جدیت در بررسی اسناد و مدارک تخلفات مالی برخی از نمایندگان و رد صلاحیت آنان حمایت و قدردانی نمود. گفتنی است سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان روز گذشته گفت: پرونده‌هایی از نمایندگان به دادگاه ارسال و اعلام شده که این تخلفات جزء وظایف نمایندگی تشخیص داده نشده است به همین دلیل آن‌ها هم محاکمه نمایندگان متخلف را شروع کردند. گفتنی است که 290 نماینده حاضر در مجلس دهم همگی از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده‌اند و بسیاری از چهره های پاکدست انقلابی ردصلاحیت شده‌اند. پرسش این است که چرا نمایندگانی که وارد مجالس اول تا سوم شدند که در آن زمان نظارت استصوابی وجود نداشت، تخلف مالی درباره آنان گزارش نشده است. این روند در مجالس چهارم تا ششم هم ادامه یافت، اما تخلفات از زمانی روند صعودی گرفت که با سختگیری، اصلاح طلبان ردصلاحیت شدند و مجالس اصولگرای هفتم تا دهم تشکیل شد. حال دستگاه نظارت باید به افکار عمومی درباره این موضوع پاسخگو باشد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

سایت خبری الف گزارش داد: دکتر احمد توکلی رئیس هیئت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی خواستار پیگرد قضایی نمایندگانی شد که توسط شورای نگهبان به دلایل انحراف مالی و سوءاستفاده از جایگاه رد صلاحیت شده‌اند.

نامه به رئیسی
در نامه توکلی به رئیس قوه قضاییه آمده است: «چنانچه مستحضرید نزدیک به ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن‌ها انحرافات مالی و سوءاستفاده از جایگاه نمایندگی است رد صلاحیت شده‌اند. کوتاه کردن دست خائنان از بیت‌المال و جلوگیری از ورود آن‌ها به خانه ملت اقدام قابل‌تقدیر و امیدبخش شورای محترم نگهبان است؛ اما این خیانت‌ها به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دیگر نباید اجازه داد نمایندگان رد صلاحیت شده بعد از دوره نمایندگی به حال خود رها شوند یا در مسئولیت‌های دیگری به بیت‌المال نزدیک گردند. نظر به مسئولیت و رویکرد عدالت‌طلبانه جدید قوه قضائیه دیده‌بان شفافیت و عدالت درخواست می‌کند به دادستانی کل کشور مأموریت دهید تا نمایندگان رد صلاحیت شده در هر سطح و در هر لباس و جناح پیگرد قضایی شوند. دیده‌بان شفافیت و عدالت آمادگی دارد مدارک لازم را برای نمایندگانی که به دلایل اقتصادی رد صلاحیت شده و چند نماینده دیگر که هنوز رد صلاحیت نشده‌اند در اختیار دادستانی محترم قرار دهد.»
نامه به شورای نگهبان
در نامه توکلی به اعضای شورای نگهبان قانون اساسی آمده است: «بدین‌وسیله از اهتمام و جدیت شما در بررسی اسناد و مدارک تخلفات مالی برخی از نمایندگان خیانت‌کار به بیت‌المال قدردانی و از رد صلاحیت این دسته از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قویاً حمایت می‌کنیم. پایداری شما بر موضوع‌ها و جلوگیری از ورود همه نمایندگان آلوده‌شده و ایستادگی پرصلابت در برابر فشارهای منتقدین، خواست عمومی و مورد تائید مردم فداکار و نجیب ایران است. همین‌جا به رئیس محترم مجلس و صاحب‌منصبان دیگری که تلاش دارند با فشار بر شورای محترم نگهبان برخی از مفسدان بی‌صلاحیت تائید شوند هشدار می‌دهیم که مبادا مصداق حدیث رسول اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم شوند که فرمودند بدترین مردمان کسی است که آخرت خویش را به دنیای خود بفروشد و بدتر از او کسی است که آخرتش را به دنیای دیگران می‌فروشد.»

محاکمه نمایندگان متخلف
محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤالی مبنی بر روند بررسی پرونده‌ نمایندگان متخلف در قوه قضائیه اظهار داشت:  پرونده‌هایی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان رسیده که شاکی داشته است اعم از شاکی حقیقی یا حقوقی. بحث این بوده که آیا این جزو وظایف نمایندگی بوده است یا خیر. پرونده‌هایی هم از نمایندگان داشتیم که به دادگاه ارسال کردیم- یعنی دادگاه از ما خواسته- و براساس آن اعلام کردیم که این مورد جزو وظایف نمایندگی تشخیص داده نشده است که آن‌ها هم محاکمه را شروع کردند. براساس همین موضوع و با توجه به اینکه ما عملکرد یک نماینده را خلاف وظایف نمایندگی تشخیص دهیم، دیگر ادامه روال و بررسی قضایی آن برعهده قوه قضائیه بوده و حکم را قاضی صادر خواهد کرد که محکوم می‌شود یا خیر و اگر محکوم می‌شود، به چه شکل و به چه میزان حدی مجازات شود. وقتی شورای نگهبان اعلام می‌کند که فلان نماینده را به دلیل مسائل اقتصادی ردصلاحیت کردند یعنی مدارکی دراختیار داشتند که محکمه‌پسند است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.