انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71474 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - 23:39
واکنش‌ها به توییت کدخدایی علیه سخنان رئیس‌جمهور پیرامون ردصلاحیت‌ها
گزارش تحلیلی

واکنش‌ها به توییت کدخدایی علیه سخنان رئیس‌جمهور پیرامون ردصلاحیت‌ها

اشاره: پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم مشخص شد که نام بسیاری از چهره‌های سرشناس سیاسی، ازجمله بیش از 90 نفر از نمایندگان مجلس فعلی در زمره رد صلاحیت شدگان قرارگرفته است. این موضوع واکنش رئیس‌جمهور را در پی داشت و روحانی روز چهارشنبه در بخشی از سخنان خود در هیئت دولت خطاب به دست‌اندرکاران انتخابات گفت: «مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعاً ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است.» عباسعلی کدخدایی هم در واکنش به این سخنان در توییتر خود نوشت: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس‌جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف‌بار است. البته نمی‌دانستیم عدم‌تأیید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است!» توییت سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور، باعث واکنش‌های مخالف زیادی از سوی دفتر رئیس‌جمهور، وزیر کشور و چندین فعال سیاسی و رسانه‌ای شد. گفتنی است علی صالح آبادی، مدیرمسئول روزنامه ستاره صبح نیز که صلاحیتش توسط هیئت اجرایی شهرستان مشهد تایید شد، اما هیئت نظارت استان خراسان رضوی وی را ردصلاحیت کرد، در سرمقاله امروز ستاره صبح نوشت: «باید به مردم اعتماد کرد تا خودشان تشخیص دهند چه کسانی برای ورود به مجلس صاحب صلاحیت و چه کسانی فاقد آن هستند؛ زیرا به گفته بنیانگذار جمهوری اسلامی، مردم نیاز به قیّم ندارند.» ستاره صبح در این گزارش به‌مرور این واکنش‌ها پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

وزیر کشور در نامه‌ای به عباسعلی کدخدایی نوشت: انتظار می‌رود شورای نگهبان و شخص جنابعالی به‌عنوان فرد مؤثر و فعال در خصوص انتخابات، صحبت‌های دلسوزانه و مشفقانه و قانونی رئیس‌جمهور را با نظر حسن و وسع در چارچوب قانون در انتخابات پیش رو تلقی نموده و در فرصت باقی‌مانده قانونی بررسی شکایات، امکان حضور و رقابت و مشارکت بیشتر را فراهم آورید.

واکنش رحمانی فضلی
در متن نامه رحمانی‌فضلی خطاب به عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان، سخنگو و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان آمده است: «توییت جنابعالی در خصوص صحبت‌های رئیس‌جمهور محترم در جلسه هیئت دولت را مشاهده کردم، ادبیات و واژه‌های به‌کاررفته در این متن در شأن رئیس‌جمهور قانونی و منتخب مردم و جنابعالی به‌عنوان یک حقوقدان باتجربه نیست. لذا بر خود لازم می‌دانم نکات زیر را متذکر شوم. با توجه به حضورم در جلسه دولت؛ فضای حاکم بر صحبت‌های ریاست محترم جمهور انقلابی، دلسوزانه و از سر خیرخواهی در جهت تقویت وحدت، انسجام، همگرایی و همدلی ایجادشده پس از شهادت سردار اسلام سپهبد سلیمانی بود. در این راستا با شمردن عواملی که می‌تواند خدشه به این وحدت وارد نماید، از موضوع انتخابات به‌عنوان یک امر مهم و سرنوشت‌ساز نام بردند؛ در بیان موضوع نیز از واژه‌هایی چون «خواهش می‌کنم»، «دقت شود» و ... استفاده نمودند، لذا در بیان نه قصد جنجال و حاشیه‌سازی داشتند و نه اقدام ضد ملی!»

انتقاد دفتر رئیس‌جمهوری
روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان، این سخنان را واکنشی شتاب‌زده عنوان و تأکید کرد: دعوت رئیس‌جمهوری،  زمینه‌سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی باشکوه بوده است. به گزارش ایرنا، در این اطلاعیه آمده است: «رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت در سخنان مهمی ازجمله بر ضرورت تقویت وحدت و انسجام ملی در برابر توطئه‌های دشمنان و تبلور این وحدت و انسجام ملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، تأکید کردند و خواستار بالابردن تحمل و مدارای برگزارکنندگان انتخابات و به‌تبع آن، فراهم کردن حضور نمایندگان همه سلایق و افکار تعریف‌شده در چارچوب نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی باهدف تقویت وحدت و انسجام ملی شدند. متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان درواکنشی کاملاً شتاب‌زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد و با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس‌جمهور را که زمینه‌سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی باشکوه بوده، ضد ملی خوانده و با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس‌جمهور اعلام موضع کرده است. امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفاً بازگوکننده نظرات شخصی وی و نه نظر و دیدگاه رسمی نهاد مقدس شورای نگهبان باشد.»
واکنش شخصیت‌های سیاسی
محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس که نام او هم در فهرست رد صلاحیت شدگان قرارگرفته، با نقل توییت کدخدایی در توییتر خود درباره آن نوشته است: «یعنی آن ۱۰ هزار نفری که رد صلاحیت شده‌اند از خویشاوندان آقای روحانی بوده‌اند؟» یاسر هاشمی، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری برنا در این زمینه گفت: «صحبت‌های روحانی در مورد عملکرد شورای نگهبان درست بود چراکه رئیس‌جمهور منتخب مردم است و شورای نگهبان به‌جای موضع‌گیری باید به صحبت‌های روحانی توجه می‌کرد.» آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتر خود نوشت: «جنجالی ندارد آقای کدخدایی؛ کسی اصراری ندارد. بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای یک جریان سیاسی رد صلاحیت شده‌اند. با این رویه‌ای که در پیش گرفته‌اید از حالا نتیجه انتخابات و ترکیب مجلس آینده روشن است. مبارکتان باشد.»

بازتاب بین رسانه‌ها و فعالان
روزنامه جمهوری اسلامی در این زمینه نوشت: «از عباسعلی کدخدائی نقل‌شده که انتقاد رئیس‌جمهور به ردصلاحیت‌های فله‌ای داوطلبان نمایندگی مجلس توسط هیئت‌های نظارت شورای نگهبان را «پیشگامی در پروژه ضدملی» نامیده است. اگر او این سخن را گفته باشد، باید گفت اول باید آداب سخن گفتن درباره انتقاد را بیاموزد سپس سخنگوی شورای نگهبان شود.» فرید مدرسی، فعال رسانه‌ای در چند توییت، سخنان کدخدایی را موردنقد قرار داده است: «ریش و قیچی دست شورای نگهبان است اما چرا این‌قدر سخنگو مضطرب است؟ توییت‌هایش عجولانی و خارج از ادبِ حکمرانی. نگرانم برای آقای کدخدایی که چگونه می‌خواهد سخنگو باشد در انتخابات آتی. ما جنجالی نداریم اما نام انتخاباتی که پیش از برگزاری بتوان نتیجه‌اش را حدس زد، چیست؟ نهاد شورای نگهبان به‌جای عذرخواهی از توییت عجولانه سخنگو، علیه رئیس‌جمهور بیانیه صادر کرد؛ درحالی‌که بیشتر توئیت آقای کدخدایی مورد استقبال مخالفان قرار گرفت و خلاف وحدت بود؛ تا سخن رئیس‌جمهور.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.