انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71464 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - 23:12
مکانیسم ماشه فعال می‌شود
تصمیم سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام:

مکانیسم ماشه فعال می‌شود

اشاره: معاهده تاریخی با عنوان برجام روز 23 تیر 1394 میان شش قدرت جهانی و ایران به امضا رسید و از روز 26 دی همان سال شکل اجرایی به خود گرفت. البته برجام در داخل و خارج موافق و مخالف داشت تا اینکه ترامپ روز 18 اردیبهشت 98 به‌طور یک‌جانبه از معاهده‌ای که پشتوانه‌اش قطعنامه 2231 شورای امنیت بود خارج شد و از 13 آبان سال گذشته تحریم‌های یک‌جانبه و پی‌درپی علیه ایران وضع کرد. ایران به دلیل آنکه سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند در سالگرد خروج ترامپ از برجام؛ یعنی 18 اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که هر دو ماه یک‌بار تعهدات خودش را در قبال برجام کاهش خواهد داد. در روزهای گذشته ایران با برداشتن گام پنجم تمام محدودیت‌هایی که تعهد داده بود را برداشت و غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفت. معاهده برجام دو طرف داشت: یکی شش کشور (آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه) و طرف دیگر آن ایران بود. حال، روز گذشته سه کشور اروپایی اعلام کردند که مکانیسم ماشه را درباره ایران فعال می‌کنند. مکانیسم حل اختلاف پیش‌بینی‌شده در برجام این‌گونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکرشده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند. این کمیسیون، در چارچوب برجام و برای نظارت بر اجرای این توافق پیش‌بینی شده است. اگر ظرف ۳۵ روز، شکایت آن‌گونه که شاکی می‌خواهد حل نشود، شاکی می‌تواند موضوع حل‌نشده را به‌عنوان دلیلی برای توقف اجرای تعهدات برجام در نظر بگیرد و به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد که موضوع حل‌نشده، متضمن عدم اجرای چشمگیر است. پس‌ازآن، شورای امنیت ۳۰ روز وقت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم‌ها یا بازگرداندن آن‌ها قطعنامه صادر کند. اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند در این خصوص قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به‌طور اتوماتیک بازمی‌گردند. به این سازوکار، مکانیسم ماشه (Snapback) یا بازگشت سریع تحریم‌ها علیه ایران گفته می‌شود. نکته مهم این سازوکار این است که بازگشت تحریم‌ها، قابل وتو نیست؛ یعنی روسیه و چین که متحد ایران هستند نخواهند توانست با وتو جلوی بازگشت تحریم‌ها را بگیرند.

ستاره صبح-

 اقدامی کاملاً انفعالی و از موضع ضعف
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بیانیه سه کشور اروپایی مبنی بر آغاز فرآیند حل‌وفصل اختلافات در برجام توسط این سه کشور گفت: ابتدا این توضیح لازم است که اقدام سه کشور اروپایی یک اقدام کاملاً انفعالی و از موضع ضعف به شمار می‌رود.موسوی گفت واقعیت آن است که به دنبال اعلام خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور که بایستی وفق برجام لغو می‌شدند، برجام در یک وضعیت عدم توازن و ناپایدار قرار گرفت. درنتیجه جمهوری اسلامی ایران وفق بند 36 برجام با آغاز فرآیند حل‌وفصل اختلافات، مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع داد و این کمیسیون در جلساتی که برای رسیدگی به درخواست ایران برگزار شد، چه در سطح مدیران سیاسی و چه در سطح وزرا، با اجماع و تأکید همه طرف‌های برجام مبنی بر اینکه سبب اصلی وضعیت بغرنج کنونی، خروج غیرقانونی آمریکا از برجام است، راه‌حل‌هایی را برای جبران این وضعیت تصویب نمود. اما متأسفانه در مدت یک سال طرف‌های اروپایی برجام به‌رغم تعهداتی که هم در برجام داشتند و هم صراحتاً و به‌طور رسمی پس از خروج آمریکا از برجام در جلسات کمیسیون مشترک بر عهده گرفتند، نتوانستند اقدامی ملموس و جدی برای ایفای تعهدات خود صورت دهند و به همین سبب نیز، کشورمان از مقررات پیش‌بینی‌شده در بندهای 26 و 36 برجام استفاده کرده و اجرای بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را طی پنج گام با فواصل زمانی قابل‌ملاحظه متوقف نمود.

مکانیسمی برای چانه‌زنی سیاسی
کوروش احمدی، کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که در چند وقت اخیر مقامات اروپایی در رسانه‌ها و اغلب بدون ذکر نام تهدید به اجرای مکانیسم ماشه می‌کردند که با توجه به بیانیه سه کشور اکنون به نظر می‌رسد تصمیم گرفته‌اند که این موضوع را اجرایی کنند، گفت: آنها باید در وهله اول منتظر گزارش آژانس  در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اجرای گام پنجم می‌ماندند و سپس دراین‌ارتباط تصمیم می‌گرفتند.وی افزود: اروپایی‌ها می‌توانند بر اساس انگیزه‌های سیاسی به نحوی عمل کنند که اجرای این مکانیسم مثلاً یک سال طول بکشد یا به نتیجه‌ای نرسد از دیگر سو درصورتی‌که توافقی بین آنها و ایران صورت نگیرد می‌توانند به نحوی برنامه‌ریزی کنند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این موضوع به شورای امنیت برود و اطلاع داریم که در شورای امنیت پروسه بازگشت تحریم‌ها به‌صورت اتوماتیک خواهد بود و وتوی روسیه یا چین کارساز نخواهد بود.احمدی با بیان این‌که در جریان اجرای این موضوع چانه‌زنی‌های سیاسی نقش تأثیرگذاری دارد، خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها می‌خواهند با استفاده از این مکانیسم ایران را مجبور کنند که در گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود تجدیدنظر کند و در همین چارچوب باید منتظر ماند که آیا ایران حاضر به مذاکره با اروپایی‌ها در این زمینه خواهد بود یا نه؟ البته در این راستا نقش کشورهایی چون چین و روسیه به‌عنوان دیگر اعضای عضو کمیسیون مشترک برجام نیز مهم است که آنها در این فرآیند چه نظری داشته باشند و چه نقشی ایفا کنند.

غیرعقلانی بودن فعال‌سازی مکانیسم ماشه
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی مجلس در واکنش به فعال‌سازی مکانیسم ماشه گفت: اروپایی‌ها مکانیسمی را شروع کردند تا از اهرم فشار علیه ایران استفاده کنند و درنهایت ایران به برجام بازگردد. اروپایی‌ها باید این مکانیسم ماشه را علیه آمریکایی‌ها فعال می‌کردند، آنها از برجام خارج شدند و مفاد توافق را نادیده گرفتند و به‌نوعی اساس برجام را نادیده گرفتند. ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد و در واکنش به رفتار اروپایی‌ها طبق توافق تعهدات را کاهش داد.اروپایی‌ها نباید انتظار داشته باشند که ایران در مقابل خروج آمریکا از برجام و انفعال آنها سکوت کند و هیچ حق و خواسته‌ای را پیگیری نکند. فعال‌سازی مکانیسم ماشه اقدامی غیرعقلانی است؛ زیرا قطعاً موجب فروپاشی برجام می‌شود. روسیه و چین بسته به تعاملات خودشان با اروپایی‌ها در برابر این موضوع، موضع‌گیری خواهند کرد. به نظر می‌رسد که نمی‌توان به روس‌ها و چینی‌ها امیدوار بود. البته اروپایی‌ها مشکل حقوقی با ایران ندارند و این رفتارها ناشی از مشکلات سیاسی است. آنها عملاً مسیری را می‌روند که پیش از آن آمریکایی‌ها رفته‌اند.

اروپایی‌ها بهتر است به تعهدات خود عمل کنند
علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اروپا در مورد عدم اجرای تعهدات برجامی متهم ردیف دو است. بعد از خروج آمریکا از  برجام آمریکایی‌ها با فشار به کشور اروپایی مانع از انجام تعهدات این کشورها در ارتباط با توافق هسته‌ای هستند. این امر تخلف آشکار و نشان‌دهنده ضعف کشورهایی اروپایی و فشار پذیری آنها از آمریکا است. بنابراین آنها باید پاسخگوی جامعه بین‌المللی باشند؛ زیرا ایران به تعهدات خود در برجام پیوسته عمل نموده است.وی افزود: این مسیر مانند جاده دوطرفه است. به همین جهت جمهوری اسلامی ایران تصمیم به کاهش تعهدات گام‌به‌گام گرفت که کاملاً منطقی است. اروپایی‌ها اگر نگران هستند به‌جای استفاده از مکانیسم ماشه به تعهدات خود عمل کنند.

هماهنگی پنهان اروپا و ترامپ
جمشید عدالتیان، استاد دانشگاه در مورد فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در برجام (ماشه) گفت: وقتی این سه کشور در جلسه‌ای با ترامپ بودند، ترامپ گفته بود که با تدوین یک معاهده جدید می‌توان امتیازاتی از ایران گرفت که به نفع ما و شما باشد. درواقع یک هماهنگی پنهان و ناگفته‌ای بین این سه کشور و آقای ترامپ وجود داشت و به نظر می‌رسد به‌نوعی در این یک و نیم سال گذشته با ایران بازی کردند. آقای ترامپ بر اساس تئوری بازی توانست این موضوع را مدیریت کند یعنی یک سطح حداقلی و یک سطح حداکثری در نظر گرفت و به نظر می‌رسد اروپا نیز از این شرایط راضی باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.