انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: 71460 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - 23:24
دیپلماسی ژاپنی به‌صرف قهوه عربی
گزارش خبری تحلیلی از سفر آبه شینزو به عربستان

دیپلماسی ژاپنی به‌صرف قهوه عربی

اشاره: آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن سفر پنج‌روزه خود به خاورمیانه را با ورود به ریاض، پایتخت عربستان سعودی و دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور آغاز کرد. او در این سفر همچنین با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز یک جلسه مذاکرات رسمی داشت. آبه شینزو در ادامه سفر منطقه‌ای خود، قرار است علاوه بر عربستان، به امارات نیز سفر کند و در ادامه توقفی هم در عمان داشته باشد که به‌تازگی سلطان قابوس را از دست داده و شاهد روی کار آمدن پادشاه جدید بوده است. مطابق اعلام وزارت خارجه ژاپن، دیدار نخست‌وزیر این کشور با ولیعهد عربستان، بر سه محور اصلی یعنی تنش‌های به وجود آمده در منطقه، روابط دوجانبه ژاپن و عربستان و نیز میزبانی عربستان از نشست گروه ۲۰ استوار بوده است. محمد بن سلمان در دیدار خود با نخست‌وزیر ژاپن یک غافلگیری هم داشت و ضمن پذیرایی از او با قهوه عربی در یک خیمه و چادر بیابانی، یک عبای عربستانی هم به او هدیه کرد. گفتنی است آبه شینزو پیش‌تر در راستای کاهش تنش‌های منطقه‌ای، از رئیس‌جمهور ایران هم میزبانی و بر ضرورت این موضوع تأکید کرده بود. همچنین روز 23 خرداد، پس از 41 سال به ایران آمد و با رهبر انقلاب و رئیس جمهور در تهران دیدار کرد. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین شده، به بررسی متن و حاشیه‌های سفر آبه شینزو به عربستان می‌پردازد.

ستاره صبح-

وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد، دیدار نخست‌وزیر این کشور با ولیعهد عربستان بر سه محور اصلی یعنی تنش‌های به وجود آمده در منطقه، روابط دوجانبه ژاپن و عربستان و نیز میزبانی عربستان از نشست گروه ۲۰ استوار بود. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه العربیه، ماساتو اوتاکا، سخنگوی وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد، دیدار شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بر سه محور اصلی یعنی تنش‌های به وجود آمده در منطقه، روابط دوجانبه ژاپن و عربستان و نیز میزبانی عربستان از نشست گروه ۲۰ استوار بود.

صلح و ثبات در منطقه
اوتاکا با تأکید بر توافق توکیو و ریاض برای همکاری در زمینه حمایت از صلح و ثبات در منطقه، به نقل از آبه اظهار کرد: ژاپن تصمیم دارد با هدف جمع‌آوری اطلاعات آزادانه کشتی‌ را به آب‌های خلیج‌فارس بفرستد. سخنگوی وزارت خارجه ژاپن افزود: آبه در این دیدار برای بن سلمان تصمیم توکیو برای اعزام نیروهای دفاع از خود به منطقه جهت جمع‌آوری اطلاعات مربوط به امنیت و حفاظت از کشتی‌های ژاپنی را شرح داد. او بدون تعیین زمان دقیقی برای اعزام ناوشکن، تنها اعلام کرد، آماده‌سازی اعزام این ناوشکن هنوز در دست انجام است. به گفته اوتاکا، ولیعهد عربستان کاملاً از طرح ژاپن برای ورود به منطقه حمایت کرد.

پیامدهای تقابل نظامی
همچنین سخنگوی وزارت خارجه ژاپن به نقل از آبه با تأکید بر اینکه هرگونه تقابل نظامی در منطقه پیامدهایی در سطح جهانی و نه‌فقط منطقه خواهد داشت و باید از هرگونه افزایش تنش دوری کرد، گفت: ژاپن هم‌پیمان آمریکا بوده و یک ارتباط قدیمی با ایران دارد و به همین دلیل در کاهش تنش در منطقه نقش ایفا می‌کند. نخست‌وزیر ژاپن در ادامه همه طرف‌های مربوطه را به آغاز اقدامات دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها و خویشتن‌داری دعوت کرد.

همکاری ژاپن و عربستان
آبه درباره همکاری‌ها میان توکیو و ریاض نیز گفت: میزان سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور به بیش از ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد و دو کشور ۶۹ محور همکاری ازجمله تولید داخلی، توسعه منابع انسانی و افزایش ظرفیت آن‌ها، آموزش و فرهنگ دارند. آبه در این دیدار با اشاره به حمایت ژاپن از میزبانی نشست گروه ۲۰ از سوی عربستان، بر آمادگی توکیو برای کمک به ریاض در برگزاری موفق این نشست تأکید کرد.

دیدار با ملک سلمان
جلسه گفت‌وگوهای رسمی میان دو طرف برگزار شد که به بررسی موضوعات اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و فرهنگی و تبادل‌نظر درباره برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اختصاص داده شد. همچنین در این دیدار علاوه بر تنش‌های اخیر در منطقه، درباره راه‌های تأمین امنیت دریانوردی و پشتیبانی‌های نفتی گفت‌وگو شد. خبرگزاری رسمی عربستان نیز اعلام کرد سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز یک جلسه مذاکرات رسمی با آبه داشت و دو طرف به بررسی روابط دوجانبه توکیو-ریاض، همکاری‌ها در حوزه‌های گردشگری، امنیتی، هوش مصنوعی و انرژی تجدیدپذیر پرداختند.

سورپرایز ولیعهد
ولیعهد سعودی در اقدامی غافلگیرانه دیدار خود با نخست‌وزیر ژاپن را در یک خیمه و چادر بیابانی ترتیب داد و نخست‌وزیر ژاپن عبای عربستانی پوشید. به گزارش ایسنا، ولیعهد عربستان به شکل ویژه‌ای میزبان نخست‌وزیر ژاپن بود. درواقع محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در یک چادر سنتی که در استان العلا واقع در شمال غرب عربستان برپا شده بود، میزبان نخست‌وزیر ژاپن بود، به شکلی که به دلیل برودت هوا و بارش برف، نخست‌وزیر ژاپن یک عبای پشمی سنتی عربستان را بر تن کرد.

پذیرایی با قهوه عربی
بر اساس تصاویر و فیلم‌های منتشر شده، آبه و بن سلمان به همراه تعدادی از مسئولان دو کشور دیدار خود را در این چادر انجام دادند و بن سلمان در این دیدار از اقدامات دیپلماتیک ژاپن در منطقه تقدیر و رویکرد و ارزیابی‌های آبه از مسائل مختلف را تأیید کرد. این دیدار آرام با سرو قهوه عربستانی همراه بود. آبه به‌محض ورودش با استقبال گروه‌های مردمی که هنرهای مربوط به میراث مردمی عربستان را به نمایش گذاشتند، روبه‌رو شد. این رویداد در «بیت الشعر» برگزار شد و آبه از میراث و فرهنگ عربستان مطلع شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.