انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71457 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - 23:21

ستاره صبح-

هر چه از پایان فعالیت قوی‌ترین سامانه بارشی سال جاری در سیستان و بلوچستان می‌گذرد عمق خسارات سیل بیش‌از پیش خود را نشان می‌دهد و ارسال کمکها و تلاش‌های امدادگران در کمک رسانی به سیل‌زدگان دو چندان شده است. حجم خسارات آن قدر زیاد است که هم اکنون بیش‌از سه هزار و ۵۰۰ نفر در حال امدادرسانی به سیلزدگان سیستان و بلوچستان هستند، اما مردم همچنان در محاصره سیل هستند.
به گفته احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان قطع محورهای ارتباطی ۵۰۰ روستا، بسته شدن ۲۶ محور ارتباطی فرعی، قطع برق ۱۳۰ روستا، از مدار خارج شدن شبکه توزیع آب آشامیدنی ۳۰۰ روستا در مناطق مرکزی و جنوبی، آسیب شدید به بخش کشاورزی از جمله باغات موز و مزارع در شهرستان‌های کنارک، چابهار و دلگان، قطع شبکه ارتباط تلفن در شهرستان‌های نیکشهر، فنوج، بخش‌هایی از دلگان، سرباز، کنارک، قصرقند و همچنین آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی در مناطق شهری و روستایی از جمله آسیب‌های وارد آمده به مناطق سیلزده این استان است.
بیش‌از یک شبانه روز از پایان یافتنن بارندگی‌­ها می گذرد اما حجم سیلاب سرگردان در مناطق سیل زده به قدری زیاد است که در برخی نقاط تنها از طریق هوایی می توان امداد رسانی کرد. این درحالی است که پیش بینی های هواشناسی حکایت از شروع فعالیت سامانه بارشی جدید در مناطق سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان دارد و آمادگی دو چندان نیروهای امدادی در کمک رسانی به سیل زدگان و ارسال کمکهای مردمی را می طلبد. همچنین تحمل بارش­های جدید همراه با سرمای هوا برای مردمی که خانه و کاشانه خود را از دست داده­ اند بسیار سخت است.
۶ پدیده مخرب جوی سیستان 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش از آغاز فعالیت سامانه بارشی انتظار وقوع حداقل ۶ پدیده مخرب جوی در استان می رفت که هر ۶ پدیده در مکان های مورد انتظار رخ داد. محسن حیدری در گفت و با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ریزش سنگین باران و رگبار، وقوع تندباد لحظه ای، بارش برف، مه گرفتگی، کاهش ۱۰ درجه ای دمای هوا و یخبندان شبانه از مهمترین پدیده هایی بودند که در سه روز اخیر سیستان و بلوچستان را درگیر کرد. وی با بیان اینکه حجم بارندگی‌ها در برخی ایستگاه ها به حدود ۲۰۰ میلی متر نیز رسیده است، افزود: بارش های فراگیر این سامانه تمام ۲۱ شهرستان استان را فرا گرفت اما شدت این بارش ها همان طور که انتظار می رفت در شهرستان های نیکشهر، فنوج، کنارک، چابهار، دلگان و به طور کلی نواحی مرکزی وجنوب استان بود.
وی ادامه داد: البته از سه ایستگاه بارانسنجی کوشه، سنیپ و تمندان در شهرستان خاش گزارش برف دریافت شده اما میزان این برف بین ۲ تا ۷ سانتی متر بوده است که به طور قطع میزان برف در دامنه تفتان بیش از این مقدار بوده است.

۴۰۰ روستای سیستان و بلوچستان 
در محاصره سیلاب قرار دارد
سیلاب در جنوب این استان ارتباط بیش‌از ۵۰۰ روستا را قطع کرده بود که با تلاش‌های صورت گرفته بخشی از ارتباط برقرار شده ولی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ روستا همچنان در محاصره سیل هستند.استاندار سیستان و بلوچستان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود ۲ سد بزرگ پیشین و زیردان در منطقه و سرریز شدن آنها در منطقه دشتیاری و باهوکلات روستاها در محاصره سیل قرار دارند.احمد علی موهبتی ادامه داد: بر اثر بارش باران و جاری شدن سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب در ثانیه از سطح سدهای زیردان و پیشین سرریز کرده است.استاندار سیستان و بلوچستان گفت: لطف خدا شامل حال ملت ایران شده و برف و باران سراسر کشور را فراگرفته درحالی‌که سال گذشته در چنین ایامی در این استان همه‌ی سدها بی‌آب بود و در قریب به ۲۰۰ روستا آبرسانی سیار انجام ‌می‌شد.وی افزود: امسال باران رحمت الهی در چندین نوبت سراسر سیستان و بلوچستان را فرا گرفته و طی ۴۸ ساعت گذشته بارندگی‌های بسیار خوبی در منطقه داشتیم که البته در شمال این استان کمتر و در جنوب در برخی مناطق به ۲۱۸ تا ۲۲۰ میلی‌متر رسیده که شرایط جاری شدن سیل در تمام مسیرها و رودخانه‌ها را فراهم کرده است.

سه هزار سیلزده 
مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: سه هزار و ۴۲۸ آسیب دیده سیل در قالب ۷۶۷ خانوار از ۲۱ تا ۲۳ دی در این استان توسط نیروهای هلال احمر امدادرسانی شدند.رسول راشکی اظهار داشت: ۹۸روستای سیستان و بلوچستان در این مدت دچار سیلاب و آبگرفتگی شد. هزار و ۱۴۴ نفر از آسیب دیدگان سیل اخیر سیستان و بلوچستان در ۲۵۲ دستگاه چادر اسکان اضطراری داده شدند.مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان توزیع ۵۰۹ تخته موکت، هزار و ۵۸ تخته پتو و ۲ هزار و ۹۶۱ کیلوگرم نایلون، بیش‌از هزار و ۱۰۰ قوطی کنسرو و ۱۳۰ بسته مواد غذایی ۷۲ ساعته از جمله اقلام توزیع شده بین سیل زدگان این استان بوده است.

ارسال بیش از ۱۱ هزار بسته غذایی 
معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز از ارسال ۱۱ هزار و ۲۰۰ بسته غذایی در ۷۲ ساعته برای سیل زدگان سیستان وبلوچستان خبر داد.
سعید متانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در شرایط اضطراری و به هنگام وقوع حوادث و سوانح، دو راهکار اصلی «توزیع عمومی غذا» و «توزیع بسته های غذایی آماده» برای مدیریت وضعیت تغذیه ای افراد در ساعات اولیه حوادث در دستورکار نیروهای امدادرسان قرار دارد.

۷۰ روستای سیل‌زده سیستان 
و بلوچستان برق ندارد
مدیر مرکز کنترل فوریت های برق سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیلاب شدید در جنوب این استان موجب تخریب شبکه و شکستن بیش از ۲۵۰ پایه و قطع برق حدود ۳۰۰ روستا شده بود که بیشتر آنها ترمیم شد و اکنون تنها ۷۰ روستا فاقد برق است.مریم بنده‌ای افزد: ۷۰ روستای یاد شده در مناطق نیکشهر، پلان، نگور، زرآباد، قصرقند، ایرانشهر، کنارک و دلگان برق ندارند که به محض بازگشایی راه‌های ارتباطی،عملیات برق دار کردن مجدد این روستاها نیز انجام خواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.