انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71447 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - 10:15
گزارش

در جلسه غیرعلنی مجلس درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی چه گذشت؟

اشاره: سقوط تلخ هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سامانه پدافندی سپاه که موجب جان باختن 176 نفر ازجمله 142 ایرانی شد، پای فرمانده سپاه را به مجلس باز کرد و سردار سلامی در جلسه غیرعلنی روز گذشته حضور یافت. در همین ارتباط علی لاریجانی از جزئیات این جلسه خبر داد و گفت: در این جلسه دلایل بروز این اتفاق مطرح شد و سردار سلامی توضیحاتی درباره آمادگی مقابله با اقدامات آمریکا و کیفیت عملی که انجام شد و به سقوط هواپیما منجر شد و اشکالاتی که بود، ارائه دادند. علیرضا رحیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس هم گفت که در جلسه غیرعلنی مجلس، سردار سلامی فرمانده سپاه تأکید کرد که مسئولیت پروازهای مسافربری با سپاه نیست و لذا سپاه مسئول توقف این پروازها نمی‌باشد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

یک عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت که در جلسه غیرعلنی سردار سلامی فرمانده سپاه تأکید داشت که مسئولیت پروازهای مسافربری با سپاه نیست و لذا سپاه مسئول توقف این پروازها نمی‌باشد. علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جلسه غیرعلنی روز یکشنبه برای بررسی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در پی شلیک موشک به این هواپیما و درگذشت ۱۷۶ سرنشین آن گفت: حضور سردار سلامی در جلسه غیرعلنی نشان‌دهنده اهتمام مجلس به این فاجعه اسفناک بود. انتظار نمایندگان این بود که بیشتر به سؤالات جواب داده شود اما فرصت طرح سؤالات محدود بود. نمایندگان به‌قیدقرعه در همان فرصت محدود به بیان توضیحاتی پرداختند که در بین آن‌ها اعضای فراکسیون امید نبود چون نام آن‌ها به‌قیدقرعه بیرون نیامده بود. لذا عمده صحبت نمایندگان هم پیرامون تشکر از زحمات سپاه و تأمین امنیت بود و کمتر فضای چالشی برای طرح سؤالات ایجاد شد.

عذرخواهی از مردم
رحیمی با اشاره به صحبت‌های سردار سلامی اظهار کرد: ایشان از مردم عذرخواهی کرد. قالب صحبت‌هایش در محور حساسیت آسمان ایران در زمان حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق و بعدازآن سقوط هواپیمای اوکراینی بود. حساسیتی که نمایندگان درک می‌کنند ولی بازهم ایشان جزئیات بیشتری از تهدیدهای آمریکا و ترامپ و آمادگی نیروهای مسلح ارائه کرد. این عضو هیئت‌رئیسه مجلس ادامه داد: سردار سلامی درباره اینکه چرا آن زمان پروازهای مسافربری متوقف نشده گفت که مسئولیت پروازهای مسافربری با سپاه نیست. لذا سپاه مسئولیتی برای توقف پروازهای مسافربری ندارد. این موضوع مهمی بود اما همچنان ابهامات و سؤالات زیادی در ذهن نمایندگان وجود دارد.

توضیحات سردار سلامی
رحیمی درباره اعلام این حادثه بعد از ۴۸ ساعت گفت: سردار سلامی همان توضیحات سردار جلالی را داد که ۴۸ ساعت مشغول بررسی دقیق حادثه بودند. چون شلیک صورت گرفته بر این اساس بوده که هدف‌شان کروز و نه هواپیما بوده است. وی در پایان درباره اینکه چرا قبل از بیانیه ستاد کل سازمان هواپیمایی با قاطعیت علت سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کرد، گفت: سردار سلامی توضیح داد که سازمان هواپیمایی کشور دستوری درباره نحوه موضع‌گیری نداده بودند و تمامی مواضع اعلام‌شده از سمت خودشان بوده چون آن‌ها اطلاعی از این اتفاق نداشتند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.