انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71436 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - 23:30
داغ سقـوط تازه شد
خبریک

داغ سقـوط تازه شد

اشاره: با ترور سردار سلیمانی و اقدام تلافی‌جویانه ایران در روز چهارشنبه گذشته، فضای کشور در شرایط جنگی قرار گرفت و یک هواپیمای اوکراینی به‌اشتباه از سوی سامانه موشکی سپاه مورد هدف قرار گرفت و در پی سقوط آن تمامی 176 سرنشین آن که 146 تن از آنها ایرانی بودند کشته شدند. این اتفاق بازتاب‌های بین‌المللی گسترده‌ای به دنبال داشت و از همان ساعات نخست حادثه آمریکا، کانادا، انگلیس و اوکراین انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند. در مقابل مقامات ایران ازجمله سخنگوی دولت این اتهامات را جنگ روانی و سناریوی دشمن و دروغ بزرگ عنوان کردند، اما پس از سه روز مشخص شد که هواپیما توسط سامانه موشکی سپاه به‌اشتباه هدف قرارگرفته است. انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مصلح موجی از نگرانی و واکنش را در پی داشت، به‌گونه‌ای که عصر روز گذشته اعتراضاتی در اطراف دانشگاه امیرکبیر، تهران و صنعتی شریف صورت گرفت. به گزارش ایسنا معترضان در شعارهایشان خواستار استعفا و برخورد با مقصران این «فاجعه ملی» شدند. در این ارتباط رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و نمایندگان مجلس واکنش نشان دادند که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-تیتر صفحه اول روز شنبه روزنامه‌های اصولگرا 
درباره علت سقوط هواپیمای 737 اوکراین:

 

کیهان: «سقوط بوئینگ 737 اوکراین دستاویز آمریکا برای فرار از تحقیر عین الاسد»
 جمهوری اسلامی: «جنگ روانی بی‌نتیجه آمریکا بر سر سقوط هواپیمای اوکراین»
جوان: «نجات «بوئینگ قاتل» با عملیات روانی قبل از جعبه سیاه»
 وطن امروز: «فرار ترامپ با بوئینگ»
 ابرار: «شایعه برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی هیچ منطقی ندارد» فرهیختگان: «سانسور تحقیر عین الاسد»
جام جم: «فرار آمریکا از عین الاسد با بوئینگ»

 

آرزوی مرگ کردم
سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوا و فضا سپاه در نشست خبری که پیرو اعلام ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: آماده‌باش به بالاترین سطح به همه سامانه‌ها اعلام‌شده بود. بعد از شنیدن این خبر در غرب کشور پس از اجرای عملیات نظامی علیه پایگاه‌های آمریکایی و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم. ما یک‌عمر خودمان را پیش‌مرگ مردم کردیم و امروز هم آبروی مان را باخدا معامله می‌کنیم و در شرایط سخت مقابل دوربین‌ها حاضر می‌شویم.حاجی‌زاده تأکید کرد: ارزیابی‌ها و بررسی‌های این حادثه توسط ستادهای بالاتر و قوه قضائیه انجام می‌شود و اطلاعات کامل می‌شود. ابتدا باید بگویم که ما گردنمان را از مو باریک‌تر است. همه مسئولیت‌های این کار را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی مسئولان بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم.

همه یگان‌ها آماده‌باش بودند
حاجی‌زاده در تشریح جزئیات این حادثه گفت: بیش از یک هفته شرایط منطقه و التهابات آن خیلی بیشتر از ابتدای انقلاب تاکنون بوده است و امکان درگیری بالابود و هیچ‌وقت چنین شرایطی را شاهد نبودیم. هم آمریکایی‌ها در آماده‌باش بودند و هم ما. آنان تهدید کرده بودند که ۵۲ نقطه از ما را می‌زنند و در همین راستا همه یگان‌های پدافندی و آفن دی آماده‌باش کامل بودند و طبیعتاً سامانه‌های مستقر در تهران ‌هم در همین شرایط به سر می‌برد. شب حادثه وضعیت آمادگی در شرایط جنگی قرارگرفته بود که بالاترین سطح آمادگی است. در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند تهران اضافه شدند.

مصاحبه شلیک‌کننده
سردار حاجی‌زاده بابیان این‌که اولین سامانه‌ای که در محدوده غرب تهران مستقر بود و در اطراف بید گنه این حادثه را رقم‌زده است اظهار کرد: در چندین مرحله این آماده‌باش به بالاترین سطح موجود به همه سامانه‌ها اعلام می‌شود و در مراحل مختلف چندین بار به سامانه‌های مختلف و ازجمله سامانه‌ای که درگیر این حادثه شده اعلام می‌شود که موشک‌های کروزی به سمت کشور شلیک‌شده است. دریکی دو مرحله دیگر تأکید می‌شود که بر اساس گزارش‌های واصله سامانه‌های پدافندی باید بالاترین سطح آمادگی را داشته باشند و به آن‌ها گفته‌شده که کروزها شلیک‌شده و در مسیر هستند. این سامانه‌ای که درگیر شده است و موشک را شلیک کرده که ما پیش‌بینی کردیم مصاحبه‌ای با خود اپراتور انجام‌شده و آن‌هم پخش خواهد شد، خود شلیک‌کننده اظهار کرده که ما چندین بار درخواست کردیم که فضای کشور از پروازها خالی شود و به اصطلاح کلیر شود و این درخواست‌ها انجام شد به ملاحظه برخی مسائل عزیزان ما این موضوع را دنبال نمی‌کنند.حاجی‌زاده افزود: پروازها در این شرایط ادامه پیدا می‌کند و در لحظه‌ای که این اتفاق رخ می‌دهد این سامانه در فاصله‌ای ۱۹ کیلومتری با یک هدفی که کروز تشخیص داده می‌شود و بر روی نقشه محل استقرار سامانه درگیر شونده با فرودگاه امام خمینی (ره) مشخص است.

شرایط جنگی
فرمانده هوافضای سپاه پاسداران با تشریح نقطه پرواز جایگاه فرودگاه و محل استقرار سامانه پدافندی بر روی نقشه تأکید کرد: این هواپیما از جایی که بلند می‌شود با توجه به اطلاعاتی که به اپراتور داده می‌شود و گفته می‌شود وضعیت جنگی است و موشک کروز شلیک‌شده است، شلیک‌کننده هواپیما را کروز تشخیص می‌دهد و موظف بوده است در چنین شرایطی تماس بگیرد و تاییدیه را بگیرد،‌ خبط اپراتور هم همین است، اما ظاهراً سیستم ارتباطی‌اش با اختلال روبه‌رو بوده و نمی‌تواند تماس بگیرد که شاید به دلیل شلوغ بودن شبکه یا سامانه‌های جنبی بوده است که درنهایت او ۱۰ ثانیه فرصت داشته است که تصمیم بگیرد. او در این شرایط این تصمیم بد را می‌گیرد و موشک را شلیک می‌کند و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد و سقوط می‌کند.وی در ادامه با اشاره به بیانیه صبح امروز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: آنانی که تا قبل از این بیانیه دفاع می‌کردند و می‌گفتند که این حادثه اصابت موشک نیست و تحت بررسی است اولاً عرض می‌کنم که آنان بر اساس دانسته‌های خودشان داشتند عمل می‌کردند.فرمانده هوافضای سپاه افزود: آنان از این حادثه خبر نداشتند؛ بنده وقتی مطلع شدم صبح روز چهارشنبه این خبر را بلافاصله به مسئولان اطلاع دادم. به من گفتند که هدفی را زدیم، ولی تقارن آن‌یک مقدار من را به شک انداخت. من غرب کشور بودم، ولی بلافاصله به سمت تهران آمدم. ولی بین راه با مسئولان تماس گرفتم و گفتم این اتفاق افتاده و من احتمال بالا می‌دهم که هواپیمای خودی را زدیم. تا برسم به تهران دیدم ستاد کل نیروهای مسلح به شکل معمول یک گروه بررسی حادثه تشکیل داده و این گروه و کسانی که در این قضیه دخیل بودند را قرنطینه کردند؛ یعنی ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم ما اطلاع‌رسانی را کرده بودیم، ولی لازم بود این بررسی صورت گیرد، این‌که خبر چگونه اطلاع‌رسانی شود برای این نبوده که کسی بخواهد کتمان کند، بلکه روال همین است که ستاد کل این را بررسی کند.

سازمان هواپیمایی مقصر نیست
حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: صبح جمعه همه اطلاعات جمع و مشخص شد که واقعه چه بوده است. چون بالاخره عده‌ای در این قضیه خبط و خطا داشتند و اتفاقاتی افتاده است و بعدازآن بود که خود ستاد کل اقدام به رسانه‌ای کردن کرد.حاجی‌زاده یادآور شد: اینکه سازمان هواپیمایی کشوری محکم اصابت موشک را رد می‌کردند، چون بر اساس دانسته‌های خود عمل می‌کردند و اعلام می‌کنم که هیچ گناهی ندارند، مقصر نیستند و هرچه تقصیر است بر عهده ماست. هم هواپیما در مسیر بوده و خطایی نداشته و هم هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهی همه درست عمل کردند. اگر خبط و خطایی بوده یکی از عناصر ما انجام داده و چون در نیروهای تحت امر ما است مسئولیت آن با ماست و باید جوابگو باشیم.وی بار دیگر با تأکید بر اینکه در بخش هوانوردی مشکلی متوجه آن‌ها نیست، تصریح کرد: از آن‌ها خواسته نشده است، هر مشکلی هست به نیروهای مسلح برمی‌گردد. این خبط و خطا و مشکلی که بوده در مجموعه نیروهای مسلح است و در بخش دولتی، کشوری و شرکت فرودگاه‌ها هیچ تقصیر و قصور و گناهی ندارند.من در غرب کشور عملیات ضربات موشکی را فرماندهی و کنترل می‌کردم حاجی‌زاده یا درآور شد: همان‌طور که آن شب من در غرب کشور عملیات ضربات موشکی را فرماندهی و کنترل می‌کردم، در این بخش هم عزیزان دیگری مسئول بودند و آن‌ها باید این کار را می‌کردند اما این زمینه فراهم شد که این فرد این خطای بزرگ را انجام دهد و متأسفانه این حادثه بزرگ رخ دهد.فرمانده نیروی هوافضا ادامه داد: ازآنجایی‌که هواپیما در یک ارتفاع کم مورد اصابت قرارگرفته است، توسط یک موشک کوتاه برد بوده است و این موشک چون مجاورتی عمل کرده است، این هواپیما فرصت کرده یک مسیری را برود و روی هوا متلاشی نشود و پس از برخورد با زمین متلاشی شد.

احتمال شلیک کروز
وی با اشاره به اینکه هواپیماهای جنگی زیادی در حال پرواز بودند و بمب‌افکن‌های بسیار زیادی در منطقه اضافه کرده بودند، گفت: ما احتمال شلیک کروز و ورود هواپیماها را داشتیم و خودمان را آماده درگیری همه‌جانبه کرده بودیم و متأسفانه در اینجا به‌واسطه تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد این اتفاق و فاجعه بزرگ رخ داد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.