انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71425 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - 23:25
سایه شوک ترور بر بازار
گزارش

سایه شوک ترور بر بازار

اشاره: بازار ارز در حال خروج از شوک حمله تروریستی آمریکا با شیب ملایم است. قیمت ارز از روز شنبه افزایش یافت، اما به‌تدریج با درایت بانک مرکزی تحت کنترل درآمد و دوباره به تعادل رسید، اما وضعیت بورس همچنان کاهشی است و قیمت طلا در جهان طی 6 سال گذشته به بالاترین حد خود رسیده است. حاکم شدن شرایط شبه جنگی در خاورمیانه، منجر به افزایش قیمت طلا و کاهش معاملات بورس از کره تا نیویورک شده است. در ادامه روند افزایشی قیمت ارز ، طلا و روند کاهشی بورس را بررسی می‌کنیم.

ستاره صبح-

ثبات در بازار ارز
برخلاف التهاب‌های اولیه در بازار ارز، اکنون ثبات نسبی در بازار برقرارشده و دلالان بازار ارز از اعلام قیمت‌های بالا برای ارز خودداری می‌کنند، به‌طوری‌که نرخ دلار در بازار آزاد و غیررسمی، مقداری بالاتر از نرخ اعلام‌شده توسط صرافی‌های ‌بانکی است.بر این اساس، نرخ دلار در صرافی‌های بانکی سه‌شنبه با رشد ۵۰ تومانی نسبت به‌روز معاملاتی یکشنبه به ۱۳ هزار و ۳۸۰ تومان رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ اعلام‌شده توسط دلالان در بازار آزاد برای دلار بین ۱۳ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان است که به نظر برخی از فعالان این بازار، این نرخ‌ها به دلیل نگرانی از تشدید تنش‌هاست و پس از آرام شدن شرایط سیاسی، قیمت‌ها به‌سرعت کاهش خواهد یافت.رئیس‌کل بانک مرکزی دراین‌باره گفته است: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این مرحله از جنگ اقتصادی دشمن، از هیچ تلاشی برای خنثی‌سازی فشار حداکثری آن‌ها به مردم ایران، برای حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نیز سایر بازارها، فروگذار نخواهد کرد. همتی تأکید کرد: «بانک مرکزی همچون ماه‌های گذشته باقدرت، برای ناکام سازی افرادی که برای بی‌ثبات‌سازی بازارها تلاش می‌کنند، وارد عمل می‌شود.»دیروز ظهر نرخ خرید هر یورو ۱۴ هزار و ۸۸۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۴ هزار و ۹۸۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی یکشنبه در سامانه سنا ۱۵ هزار و ۴۲۱ تومان و هر دلار ۱۳ هزار و ۸۴۵ تومان بود. همچنین در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته هر حواله یورو ۱۲ هزار و ۷۹۰ تومان فروخته شد، اما برای خریدوفروش حواله دلار معامله‌ای ثبت‌نشده است.

سکه؛ ۵ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز به پنج میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید. رشد بهای دلار و اونس طلا باعث افزایش قیمت‌های طلا و انواع سکه در بازار شده است. نرخ اونس طلا نیز امروز به یک هزار و ۵۶۷ دلار افزایش یافت. بر این اساس، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران ظهر دیروز به بهای پنج میلیون و ۱۴۰ هزار تومان به فروش رسید که رشد ۱۸۵ هزارتومانی را نسبت به‌روز معاملاتی یکشنبه نشان می‌دهد. همچنین نیم‌سکه دو میلیون و ۵۸۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۵۰ هزار تومان دادوستد شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۵۰۷ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

روند کاهشی شاخص بورس
شاخص کل در بازار بورس دیروز ۶ هزار و ۶۷۲ واحد کاهش داشت که درنهایت این شاخص به رقم ۳۵۸ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. بر اساس معاملات روز گذشته بیش از ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲۷ هزار و ۴۰۱ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با سه هزار و ۵۵۱ واحد کاهش به ۱۰۹ هزار و ۶۰۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۲ هزار و ۳۷۱ واحد افت به ۷۳ هزار و ۱۹۵ واحد رسیدند. شاخص آزاد شناور نیز با ۹ هزار و ۷۰۲ واحد کاهش به رقم ۴۱۸ هزار و ۷۳۳ واحد رسید، شاخص بازار اول چهار هزار و ۵۵۱ واحد و شاخص بازار دوم ۱۶ هزار و ۴۹۸ واحد کاهش داشتند.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد مخابرات ایران (اخابر) با ۱۹۷ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با ۱۵۸ واحد، فولاد خراسان (فخاس) با ۸۶ واحد و گروه صنعتی پاکشو (پاکشو) با ۵۹ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.گروه مپنا (رمپنا) با ۲۸۴ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۲۵۲ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۲۴۹ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۲۲۱ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۲۰۵ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۱۹۷ واحد هم ازجمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۷۲۶ میلیون و ۷۵۷ هزار برگه سهم به ارزش ۲ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال دادوستد شد.

وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس ۱۱۲ واحد افت داشت و بر روی کانال چهار هزار ۶۳۰ واحد ثابت ماند. در این بازار دو میلیارد و ۵۶۹ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۱۲ هزار و ۵۶۹ میلیارد ریال دادوستد شد. امروز در بین تمامی نمادها، نماد سهامی سنگ‌آهن گهر زمین (کگهر) و افرانت بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.