انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71417 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - 22:56
دست‌بسته ترامپ برای جنگ و تحریم، از داخل و خارج
گزارش خبری تحلیلی از واکنش‌های جهانی به تهدیدهای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا

دست‌بسته ترامپ برای جنگ و تحریم، از داخل و خارج

اشاره: پیامدهای حمله تروریستی بامداد جمعه 13 دی آمریکا به بغداد که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، همچنان ادامه دارد. روز یکشنبه نمایندگان پارلمان عراق با تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای موسوم به «توافق‌نامه استراتژیک امنیتی»، دولت را موظف کردند که به حضور تمامی نیروهای خارجی در خاک این کشور پایان دهد. در همین ارتباط عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد که مقام‌های کشورش در حال کار بر روی اجرای قطعنامه اخیر پارلمان هستند. موضوعی که دونالد ترامپ به آن واکنش نشان داد و ضمن تهدید به اعمال تحریم‌های سنگین علیه عراق در صورت اجرایی شدن این تصمیم، گفت که کشورش در صورتی عراق را ترک می‌کند که تمام هزینه‌های احداث پایگاه‌‌های هوایی در آنجا پرداخته شود. فضا در داخل ایالات‌متحده هم علیه ترامپ متشنج است و علاوه بر واکنش منفی بسیاری از چهره‌های سرشناس سیاسی، فرهنگی و هنری علیه تهدیدهای ترامپ به شروع جنگ علیه ایران، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده که این مجلس به‌زودی به قطعنامه کاهش اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری این کشور رأی می‌دهد. چین و آلمان مخالفت خود را با اعمال تحریم علیه عراق و اقدام نظامی تازه آمریکا اعلام کردند؛ انگلیس هم گفته قصد تحریم عراق را ندارد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

پس از آن‌که روز یک‌شنبه پارلمان عراق حکم به خروج نیروهای خارجی و آمریکایی از خاک این کشور داد، عادل عبدالمهدی در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد که مقام‌های بغداد در حال حاضر بر روی اجرای قطعنامه اخیر پارلمان عراق برای اخراج نظامیان خارجی از این کشور کار می‌کنند.

کار برای خروج نظامیان
دفتر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای درخصوص گفت‌وگویش با ژان ایولودریان وزیر امور خارجه فرانسه عنوان کرد: «نخست‌وزیر عراق در این گفت‌وگوی تلفنی گفت مقام‌های عراقی مربوطه در وزارتخانه‌های مختلف دولت، در حال آماده‌سازی سندی درخصوص تشریح گام‌های قانونی و فرایندی لازم برای اجرای قطعنامه مربوط به خارج شدن نظامیان خارجی هستند.» به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این بیانیه آمده است: «لودریان با ابلاغ پیام امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از خواسته او برای اعطای زمان بیشتر به‌منظور بحث درباره آینده حضور سربازان خارجی در عراق به‌نحوی‌که به حاکمیت عراق نیز احترام گذاشته شود، صحبت کرد.»

تهدید ترامپ به عراق
رئیس‌جمهوری آمریکا، عراق را به اعمال تحریم‌های شدید تهدید کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور، دونالد ترامپ تهدید کرد که اگر نیروهای نظامی آمریکایی مجبور به ترک عراق شوند، این کشور را تحریم خواهد کرد و همچنین گفت که عراق باید پول هزینه‌های انجام‌شده در ساخت پایگاه‌ هوایی آمریکا در عراق را پرداخت کند. او به خبرنگاران همراهش در هواپیمای ریاست‌جمهوری تأکید کرد: «ما پایگاه هوایی با هزینه‌ هنگفت و به‌طور استثنایی در آنجا داریم، ما از مدت‌ها پیش یعنی قبل از آمدن من میلیاردها دلار برای احداث آن خرج کردیم و عراق را ترک نمی‌کنیم مگر اینکه پول ما را بدهند.» رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: «اگر عراق می‌خواهد نیروهای آمریکایی بروند، آن دوستانه نخواهد بود، ما تحریم‌هایی را بر آن‌ها اعمال می‌کنیم که هرگز مثل آن را شاهد نبوده‌اند، تحریم‌های ایران در مقایسه با این تحریم‌ها چیز ناچیزی خواهد بود.»

کاهش اختیارات جنگی
نانسی پلوسی روز دوشنبه گفت، مجلس نمایندگان به قطعنامه کاهش اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری این کشور رأی می‌دهد. پیش‌تر یک پایگاه اینترنتی آمریکایی از برنامه دموکرات‌های کنگره برای تصویب قطعنامه الزام دونالد ترامپ به دور نگه‌داشتن سربازان آمریکایی از عملیات‌ خصومت‌آمیز علیه ایران تا زمانی که کنگره به آن مجوز نداده، خبر داده بود. به گزارش پایگاه هیل، دموکرات‌ها می‌توانند سنا را ملزم به رأی‌گیری بر سر چنین قطعنامه‌ای در صورت مطرح‌شدنش کنند، زیرا «قطعنامه مربوط به اختیارات جنگی یک قطعنامه ممتاز محسوب می‌شود.» اما دموکرات‌ها بعید است که بتوانند اکثریت لازم را برای غلبه بر هرگونه وتوی رئیس‌جمهوری به دست بیاورند چراکه جمهوری‌خواهان ظاهراً پیرامون حمایت از رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از دستور او به عملیاتی که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، متحد هستند.

وضعیت بی‌بازگشت
در این رابطه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته تأکید کرد، مجلس نمایندگان به قطعنامه کاهش تحرکات نظامی دونالد ترامپ در قبال ایران رأی خواهد داد. وی تصریح کرد: «این طرح شبیه طرح سناتور تیم کین در مجلس نمایندگان آمریکاست و آن تأکید مجددی بر مسؤولیت نظارت قاطعانه دیرباز کنگره خواهد بود.» این مقام آمریکایی در بیانیه‌ای اظهار کرد: «آمریکا و جهان نمی‌توانند رسیدن تنش به حد وضعیتی بی‌بازگشت را تحمل کنند.» دیک دوربین، یک دموکرات ارشد سنای آمریکا هم گفت: «مجلس سنا نباید به این رئیس‌جمهوری اجازه رفتن به سمت یک جنگ دیگر در خاورمیانه بدون کسب مجوز از کنگره را بدهد. قانون اساسی آمریکا صراحتاً گفته که تنها کنگره می‌تواند اعلان‌جنگ کند.» گفتنی است دو قانون‌گذار دموکرات روز یکشنبه گفته بودند طرحی را به کنگره ارائه می‌دهند که موجب بازداشتن ترامپ از هدایت یک‌جانبه این کشور به جنگ با ایران خواهد شد.

واکنش چین، آلمان و انگلیس
وزارت خارجه چین با صدور بیانیه‌ای کوتاه، نسبت به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال «تحریم‌های شدید» علیه عراق واکنش نشان داد. وزارت خارجه چین در این بیانیه مخالفت خود را تهدید عراق به اعمال تحریم از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد. در این بیانیه آمده است، چین با استفاده ناعادلانه از تهدید تحریم‌ها مخالف است و تضمین صلح و ثبات در منطقه خلیج‌فارس یک مسئله کاملاً حیاتی برای تمام جهان است. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در سخنانی نسبت به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال «تحریم‌های شدید» علیه عراق واکنش نشان داد و گفت: «تهدیدات ترامپ علیه عراق بی‌فایده است.» ماس در ادامه خاطرنشان کرد: «ترامپ باید عراق را با استدلال متقاعد کند نه تهدید.» همچنین سخنگوی دولت انگلیس در سخنانی گفت که کشورش قصد تحریم عراق را ندارد. این مقام انگلیسی در ادامه افزود: «بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس امروز (دوشنبه) با وزیران ارشد دیدار می‌کند تا با آن‌ها درباره مسائل خاورمیانه صحبت کند.» وی در ادامه از بغداد خواست که امکان تداوم فعالیت حیاتی ائتلاف بین‌المللی به‌اصطلاح «ضد داعش» را فراهم کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.