انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چرایی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران ...
قرار گرفتن دوباره نام ایران در فهرست سیاه FATF !
افتتاح سه بزرگراه در تهران تا آخر سال
صعود قیمت ارز؛ نزول قیمت طلا
هزینه سنگین عدم تصویب لوایح FATF بر اقتصاد و زندگی مردم
آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس
اقتصاد ایران از دوران رکود خارج می‌شود
قیمت نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
یارانه ۷۲ هزارتومانی به سود یا به ضرر مردم؟
دلیل افزایش سوانح هوایی چیست؟
سیاست افزایش تولید و صرفه جویی
چین به انتشار واقعیت‌های ویروس مرگبار کرونا تن داد
روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد
رابطه گسترش ویروس کرونا با رکود اقتصادی جهان
درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد
تحریم ایران به خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF
ضرورت احیا تعاون در اقتصاد ایران
بازار نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
خروج از فهرست سیاه FATF نیاز به تصمیم سیاسی دارد
افت شدید، قیمت نفت
سازمان محیط‌زیست به وزیر نفت به دلیل تولید بنزین استاندارد لوح تقدیر داد
رونمایی از دکل حفاری نفت ۷۲ فتح
جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد
سایه ویروس کرونا بر روابط آمریکا و چین
چرائی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران و از به حساب آوردن عشایر و ...
کوچک‌شدن کیک اقتصاد
دروازه مرزهای کشورهای همسایه به‌جز امارات بر مسافران ایرانی ها بسته شد
بیشتر
کد خبر: 71412 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - 22:48
قیمت طلا به بالاترین حد خود در ۶سال اخیر رسید
جدایی دو قطب اقتصادی؛ چین و آمریکا

قیمت طلا به بالاترین حد خود در ۶سال اخیر رسید

اشاره: کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند تداوم تنش و اختلال در عرضه نفت از حوزه خلیج‌فارس که حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز است، حتی می‌تواند میزان عرضه را تا نصف نیز کاهش و قیمت‌ها را به‌صورت غیرمعقول تا ۱۵۰ دلار بالا ببرد. این در حالی است که دیروز قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۶۰۰دلار رسید که از سال۲۰۱۳ بی‌سابقه بوده است. در ادامه این گزارش روند طوفانی ایجاد شده در اقتصاد را در پی ایجاد تنش در خاورمیانه و مقابله اقتصادی چین با آمریکا می‌خوانید.

ستاره صبح-

افزایش قیمت طلا
به گزارش بلومبرگ، قیمت طلای جهانی، به دلیل تنش‌های ایجاد شده در منطقه خاورمیانه و شهادت ژنرال ایرانی به دست نیروهای آمریکایی، به‌سرعت در حال افزایش است. گفتنی است که در حال حاضر، قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۶۰۰ دلار رسیده که پیش‌ازاین، آخرین بار در سال ۲۰۱۳ مشاهده‌شده بود. یک کارشناس  بازار طلا دراین‌باره گفت: «در بحران‌های منطقه خاورمیانه، فلزات گران‌بها، حتی بیشتر از نفت تحت تأثیر قرار می‌گیرند. تاریخ نشان می‌دهد که همواره در شرایط این‌چنینی، سطح قیمت طلا به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند.»

جدایی چین و آمریکا
به نظر می‌رسد باوجود تظاهر آمریکا و چین به آغاز توافق، روابط این دو کشور درخطری جدی قرار دارد. اکونومیست نوشت: «بزرگ‌ترین جدایی کره زمین در حال انجام است.» گفتنی است که پس از سه سال جنگ تجاری تلخ میان آمریکا و چین، این دو کشور قرار است که در تاریخ 15 ژانویه، توافقنامه مرحله نخست را امضا کنند.
در ادامه، اکونومیست اشاره کرد که نباید فریب این پروسه را خورد؛ زیرا بیشتر تعرفه‌ها دست‌نخورده باقی‌مانده و برای اختلافات عمیق‌تر بعدی کنار گذاشته می‌شوند. همچنین، باید اشاره کرد که این توافقنامه، قادر به پنهان کردن مسئله درخطر بودن مهم‌ترین روابط جهان نیست. آمریکا و چین فکر می‌کردند که هر دو می‌توانند پیروز در این نبرد باشند؛ اما امروز، هرکدام از آن‌ها، چشم‌انداز جدیدی از موفقیت دارند که دیگری عقب می‌ماند. در تصویر ارائه‌شده، طرح جدید مجله اکونومیست، در خصوص جدایی دو قطب مهم جهان را مشاهده می‌کنید.

نصف شدن عرضه و سه برابر شدن قیمت نفت 
علی‌اصغر زرگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره ایجاد تنش در خاورمیانه و افزایش قیمت نفت اظهار داشت: «قیمت‌ها بیشتر از سوی بورس‌بازان و شرکت‌های درگیر حمل‌ونقل تغییر می‌کند، زمانی که فضای بین‌الملل ملتهب می‌شود هر اتفاقی ممکن است در بازار نفت بیفتد ازجمله اینکه عرضه کاهش یابد و قیمت‌ها بالا برود. تداوم تنش و اختلال در عرضه نفت از حوزه خلیج‌فارس که  حدود 20 میلیون بشکه در روز است، حتی می‌تواند میزان عرضه را تا نصف نیز کاهش و قیمت‌ها را به‌صورت غیرمعقول تا 150 دلار بالا ببرد.
این کارشناس اقتصاد سیاسی تصریح کرد: اگرچه اکنون دست‌ها روی ماشه است و تنش بالا رفته اما هرگونه اشتباه محاسباتی، ماجراجویی و لغزش ورود به یک جنگ فراگیر است، هرچند ایران همواره به دنبال کاهش تنش و اختلال در منطقه بوده است.وی بابیان اینکه هرگونه تنشی قیمت نفت را 5 تا 10 درصد افزایش می‌دهد، گفت: بورس بازان، ریسکی که نفت‌کش‌ها باید بپذیرند و همچنین مسئله انبارش نفت خام مهم‌ترین عامل در افزایش تقاضا و درنتیجه رشد قیمت است که این‌ها تماماً به موضوع ناامنی در منطقه برمی‌گردد. زرگر با اشاره به حضور آمریکا در منطقه به بهانه دفاع از هم‌پیمانان و باهدف تسلط بر بازار نفت خاطرنشان کرد: آمریکا همواره به هم‌پیمانان خود ازجمله عربستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اعلام کرده که در قبال امنیت و دفاع از آن‌ها تعهد دارد، به همین دلیل سعی کرده در این مناطق که ازقضا نفت‌خیز هم هستند پایگاه نظامی داشته و نیروی نظامی مستقر کند. ایالات‌متحده ضمن ارائه یک پرستیژ مدافع از خود برای اعراب منطقه، به‌عنوان ابرقدرتی که به دنبال حفظ اسرائیل در منطقه است، نیز خود را نمایانده است.وی یادآور شد: نباید فراموش کرد که آرامکو در واقع "عرب‌آمریکن‌کمپانی" است، بنابراین آمریکا در واقع برای حفظ منافع اقتصادی و منابع نفتی در عربستان پایگاه دارد و در سوریه و عراق رفت‌وآمد می‌کند و خود را برای این اقدامات محق می‌داند .این کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: آنچه واضح است اینکه فردی در آمریکا رئیس‌جمهور است که بیش از هر چیز به منافع اقتصادی اهمیت می‌دهد، او اکنون در معرض استیضاح است و همچنین به دنبال برنده شدن در انتخابات در مقابل دمکرات‌ها است بنابراین برای تأمین خوراک داخلی کشورش نیاز به ایجاد یک تنش فرامرزی داشت تا بر مسائل داخلی خود سرپوش بگذارد، بنابراین همواره به دنبال چالش با ایران بوده است.وی بیان کرد: قبلاً صاحب‌نظرانی مثل چامسکی نیز اعلام کرده بودند ترامپ برای اینکه جایگاه خود را در مقابل دموکرات‌ها ارتقا دهد تنش را در خاورمیانه بالا می‌برد اما گاهی محاسبات درست از کار نمی‌آید چون ممکن است به یک گوشمالی و یا اتفاقی سخت‌تر ازآنچه به اخراج نیروهای نظامی‌اش از عراق منجر شد، ختم شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.