انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71410 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - 22:46
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
گزارش

واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران

اشاره: توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی پس از 23 ماه مذاکره نفس‌گیر بین ایران و این شش قدرت بویژه ایالات متحده روز 23 تیر 94 حاصل شد و از روز 26 دی ماه همان سال به مرحله اجرا درآمد. این توافق قطعنامه 2331 شورای امنیت را باخود دارد. با این حال ترامپ روز 18 اردیبهشت 97 از این معاهده بین المللی خارج شد. ایران یک سال پس از خروج امریکا از برجام به دلیل اینکه 3 کشور اروپایی یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان از ترس آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل نکردند تصمیم گرفت که هر دوماه یکبار از تعهدات خود در قبال برجام بکاهد. تاکنون 4 مرحله انجام شده بود و مرحله پنج نیز از بامداد یکشنبه آغاز شد. بدین ترتیب ایران به غنی سازی 20 درصد که قبل از برجام انجام می داد، برگشت. در این ارتباط سه کشور اروپایی گروه موسوم به "E3" در بیانیه مشترکی با طرح ادعای واهی «انجام اقدامات خشونت‌آمیز توسط ایران» خواستار پرهیز از آن‌ها شده و خواستار رعایت مفاد گنجانده‌شده در توافق هسته‌ای سال 2015 باشد. از سوی دیگر رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به وقوع جنگ در منطقه خاورمیانه هشدار داد. پاپ فرانسیس خواستار گفت‌وگو و تعامل طرفین درگیری (ایران و آمریکا) شد. وی بدون نام بردن مستقیم از ایران گفت: «اکنون شاهد زبانه کشیدن شعله‌های آتش تنش هستیم که ممکن است به جهان سرایت کند؛ من از همه طرف‌ها درخواست می‌کنم این آتش را با گفت‌وگو و خویشتن‌داری خاموش کنند و سایه دشمنی‌ها و خصومت را از میان بردارند. جنگ تنها باعث ویرانی و مرگ می‌شود.» این در حالی است که ایران در بیانیه روز یکشنبه اعلام کرد: «در صورت اقدام مؤثر اعضای برجام در چارچوب تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای، گام پنجم و نهایی برگشت‌پذیر خواهد بود.» در ادامه بیانیه سه کشور اروپایی و تحلیلی درباره پیامدهای خروج ایران از برجام را می‌خوانید.

ستاره صبح-

مبارزه با داعش
به گزارش رویترز، سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کردند که بر اهمیت کاستن از تنش‌ها در عراق و ایران و عزم خود برای مبارزه با داعش تأکید می‌کنند. در این بیانیه آمده: «ما بر تعهد خودمان در ادامه مبارزه با گروه داعش که یک اولویت است تأکید می‌کنیم. این ضروری است که ما ائتلاف مربوط به آن را حفظ کنیم. از مقام‌های عراق می‌خواهیم به روند تأمین پشتیبانی لازم از این ائتلاف ادامه دهند. ما آماده ادامه مذاکرات با همه طرف‌ها به‌منظور مشارکت در کاستن از تنش‌ها و برقراری مجدد ثبات در منطقه هستیم.» شنبه‌شب ایران اعلام کرد که محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه برای خود قائل نیستیم. شکست تلاش‌های دو بازیگر خاورمیانه‌ای که از ابتدای مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۶ قدرت جهانی، حجم عظیمی از تبلیغات و انواع کارشکنی‌ها را علیه این مذاکرات به راه‌اندازی، سبب شد تا رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها پس از توافق برجام فاز تازه‌ و درعین‌حال متفاوت را برگزینند. بخش قابل‌توجهی از توان و ظرفیت اسرائیل پس از برجام به اثبات غیر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت و نخست‌وزیر افراطی صهیونیست‌ها کوشید از میز خطابه‌هایی چون مجمع عمومی سازمان ملل، ایران و توافق هسته‌ای را زمینه‌ساز بروز ناامنی در منطقه و جهان قلمداد کند. علاوه بر اینکه صهیونیست‌ها در عرصه‌های منطقه‌ای چون تحولات سوریه کوشیدند تا تهران را به چالش کشیده و فعالیت‌های دفاعی موشکی ایران را به‌عنوان یکی از وجوه تهدیدهایی کشورمان معرفی کنند. در سوی دیگر، سعودی‌ها وارد فاز تنازعی سیاسی و دیپلماتیک با تهران شدند به‌طوری‌که بسیاری از ناظران مناسبات ریاض با تهران را به‌ویژه از دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز در راستای پیشبرد جنگی نیابتی تفسیر می‌کنند.

عطش ریاض در هسته‌ای شدن
اما آنچه تفاوتی چشمگیر رابین سعودی‌ها و صهیونیست‌ها در تنازع با جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کرد تلاش ریاض برای تبدیل‌شدن به قدرتی هسته‌ای در خاورمیانه بود؛ درحالی‌که صهیونیست‌ها دهه‌ها پیش با راه‌اندازی زرادخانه‌های هسته‌ای توانسته بودند وارد جمع دارندگان تسلیحات اتمی شوند.روی خوش دولت دونالد ترامپ به سعودی‌ها که آشکارا به خاطر قراردادهای چندصدمیلیارد دلاری فروش سلاح بود، سران ریاض را امیدوار ساخت تا بتوانند با خرید فناوری‌های جدید هسته‌ای خود را در جایگاه قدرتی اتمی در منطقه ببینند. در همین پیوند بود که شماری از رسانه‌های غربی از تلاش سعودی‌ها برای دورزن پروتکل‌های هسته‌ای آمریکا جهت دریافت فناوری‌های جدید اتمی خبر داده و عطش سران ریاض برای هسته‌ای شدن را نمودار ساختند.اواسط شهریورماه امسال بود که بسیاری از رسانه‌های جهان با انعکاس سخنان «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه که به ممنوعیت‌های اعمالی از سوی دارندگان تسلیحات علیه این کشور انتقاد کرده بود، این سخنان را نشانه تمایل و حتی حرکت آنکارا به سمت دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی خواندند.

واکنش ایران
در این میان، بی تعهدی کشورهای اروپایی عضو برجام در عمل به تعهدات مبتنی بر توافق هسته‌ای به‌عنوان اصلی‌ترین عامل فرساینده این توافق پس از خروج آمریکا، موجب شد تا جمهوری اسلامی ایران ناگزیر اما بر مبنای بندهای برجام از سطح تعهدات خود به‌صورت پلکانی بکاهد. در آخرین مرحله، بعدازظهر دیروز دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست. البته این به معنای پایان همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیست و بیانیه تصریح می‌دارد در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود هست.

دو اقدام اروپا
در برابر این اقدامِ جمهوری اسلامی، کشورهای اروپایی خصوصاً سه دولت عضو برجام یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان ۲ گزینه اصلی را پیش رو می‌بینند. برخی از احتمال حرکت این سه کشور به سمت راه‌اندازی مکانیسم ماشه یا به عبارتی بازگشت تحریم‌ها و اقدامات تنبیهی در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سخن به میان می‌آورند که این وضعیت اوج بی‌مسئولیتی و غیرقابل‌اعتماد بودن اروپایی‌ها را به تصویر کشیده و نشان می‌دهد که این دولت‌ها به‌رغم مواضع اعلانی و تأکید بر استقلال‌عمل خود، تا چه حد در برابر واشنگتن ضعف و کرنش‌پذیری دارند. در این صورت، وجهه و منزلت اروپا در سطح بین‌المللی و در پیشگاه حقوق و هنجارهای جهانی در سیاه‌چاله ناشی از فروپاشی برجام بلعیده خواهد شد.پیامد دیگر این روند، نسبتی از ثمربخشی تلاش ۱+۴ برای رجوع ایران به تعهدات برجامی است. در این وضعیت نیز این پرسش خواهد بود که به‌رغم این بازگشت آیا شرایط به وضعیت پیش از برجام بازخواهد گشت؟توافق هسته‌ای به اعتراف بسیاری از مقامات کشورها و سازمان‌های جهانی و صاحبنظران بین‌المللی، در این سال‌ها همچون حلقه‌ای محکم در زنجیره عوامل بازدارنده از ایجاد بحران‌های منطقه‌ای عمل کرده است. این در حالی است که فروریختن آجرهای این بنای دیپلماتیک پیامی از ناامنی و فروپاشی معادلات سیاسی، نظامی و امنیتی به سطح خاورمیانه و جهان صادر کرده و می‌تواند دورنمایی نزدیک از یک خاورمیانه هسته‌ای و در حال انفجار را در مجاورت اروپای بی‌دفاع به تصویر درآورد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.