انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71400 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - 00:07
پس‌لرزه‌ شرایط شبه جنگی بر بازارهای مالی
گزارش

پس‌لرزه‌ شرایط شبه جنگی بر بازارهای مالی

اشاره: تنش‌های سیاسی در داخل یا خارج همواره تأثیر منفی بر بازارها می‌گذارد. حمله امریکا به عراق که در جریان آن سردار سلیمانی و تعدادی از همراهانش به شهادت رسیدند فضای خاورمیانه را به دلیل تهدیدات میان امریکا و ایران انجام می‌شود به حالت شبه جنگ درآورده است. این شرایط باعث شده تا قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی و ایران روند صعودی به خود بگیرد. در سه روز گذشته قیمت دلار نیز روند افزایشی به خود گرفت. در این میان شاخص بورس تهران رکورد 14000 واحدی زد که تاکنون بی‌سابقه بوده است. این اتفاق نتیجه اقدامات جنگ طلبانه ایالات‌متحده علیه ایران است.

ستاره صبح-

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران گفت: شهادت سردار سلیمانی، بورس شرق آسیا تا غرب آ‌مریکا را تحت تأثیر قرارداد و شاهد افت شاخص بورس نیویورک و کره بودیم.هامونی با اشاره به تعطیلی بورس در روز دوشنبه درباره درخواست برخی از فعالان بازار سرمایه مبنی بر تعطیلی چندروزه بازار برای عبور از تنش‌ها گفت: «این موضوع در دستور جلسه فوق‌العاده شورای عالی بورس قرار گرفت، اما اعضا تصمیم گرفتند با توجه به روحیه شهید سردار سلیمانی که تعطیلی نمی‌شناخت و در ایام تعطیل هم در مأموریت‌ها مشغول به کار بود، بورس تعطیل نشود.»مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به آخرین وضعیت بازار سرمایه و میزان معاملات دیروز گفت: «یکشنبه مجموعاً پنج هزار و 200 میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله انجام شد که این عدد نشان می‌دهد معاملات روان بوده است. هم حقیقی‌ها و هم حقوقی‌ها دست به معامله زدند و حضور پررنگی در معاملات داشتند و بسیاری از شرکت‌ها هم با نماد سبزرنگ کار خود را پایان دادند.»هامونی با اشاره به شرکت‌هایی که امروز افزایش قیمت داشتند، گفت: شرکت‌های معدنی، پتروشیمی، ارتباطات، فولاد، پالایشی و مس از صنایع پیشرو بازار بودند و افزایش قیمت را تجربه کردند.
حرکت بازار به سمت تعادل
مدیرعامل فرابورس با تأکید بر اینکه روزهای آینده بازار رو به رشد و متعادلی را خواهیم داشت، گفت: مجموع معاملات روز شنبه و یکشنبه بیش از 9 هزار میلیارد تومان بود که این نشان می‌دهد بازار به سمت تعادل حرکت می‌کند. وی با تأکید بر اینکه شهادت سردار سلیمانی ابعاد بین‌المللی داشت، گفت: شهادت سردار سلیمانی، بورس شرق آسیا تا غرب آ‌مریکا را تحت تأثیر قرارداد و شاهد افت شاخص بورس نیویورک و کره بودیم.

عبور از شرایط هیجانی
هامونی درباره واکنش بورس نیویورک به شهادت سردار سلیمانی و تنش‌های اخیر در منطقه گفت: «روز گذشته بورس نیویورک تعطیل بود، اما همان روز جمعه تا 2 درصد بورس نیویورک را تحت تأثیر قرارداد و نیم درصد همه ارزش بورس نیویورک تحت تأثیر این اتفاق بود.»مدیرعامل فرابورس تأکید کرد: «با حضور حقیقی‌ها و حقوقی‌های بازار توانستیم از این شرایط هیجانی عبور کنیم.»
بورس امروز تعطیل است
بازار سرمایه امروز به دلیل تعطیلی استان تهران به‌منظور حضور اقشار مردم در مراسم تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی تعطیل است. با توجه به مراسم تشییع پیکر سردار شهیر قاسم سلیمانی، یاسر فلاح- مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار - به ایسنا گفت: بازار سرمایه روز آینده به دلیل حضور اقشار مردم برای حضور در مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی تعطیل است.وی در پاسخ به این سؤال که تعطیلی این بازار برای چه مدت خواهد بود، پاسخ داد: «بازار سرمایه فقط امروز تعطیل است و از روز سه‌شنبه مجدد به کار خود ادامه می‌دهد.»
ریزش شاخص رکورد زد
حمید میر معینی، کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه به‌هیچ‌وجه سرمایه‌ای باهدف نوسان گیری در این شرایط وارد بازار سرمایه نشود، گفت: در برخی از مواقع به دلایل ملاحظات سیاسی و حاکمیتی جلوی ریزش‌های به‌صورت کاذب گرفته می‌شود، این اقدام شاید در بازه سه‌هفته‌ای جواب دهد اما در بلندمدت تا زمانی که اصلاح موردنظر تحلیل گران انجام نشود و قیمت‌ها به جذابیت نرسند سرمایه جدید وارد بازار نمی‌شود.حمید میر معینی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در پی تنش‌های اخیر در منطقه اظهار داشت: روز گذشته میزان ریزش بازار سرمایه بیش از 16 هزار واحد معادل 4.3 درصد بود که رقم قابل‌توجهی برای ریزش در یک روز محسوب می‌شود و رکود ریزش شاخص در این مدت‌زمان شکسته شد اما این ریزش متناسب باارزش بازار بود.وی بابیان اینکه کسی وارد بازار سرمایه می‌شود باید بداند که این بازار سریع‌ترین واکنش را به اتفاقات نشان می‌دهد و باید این ریسک‌ها را هم بپذیرد، گفت: بازار سرمایه به همان اندازه‌ای که بازده‌های خارق‌العاده می‌دهد برخی مواقع هم ریسک کاهش ارزش قیمت‌ها هم در آن وجود دارد.این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه عامل مهمی که قیمت‌ها مبتنی بر آن ارزش‌گذاری می‌شوند بحث امنیت سرمایه‌گذاری و کسب ارتفاعاتی است، افزود: اگر ارتفاعاتی متصور نشود و سهام در معرض ریسک باشند این شرایط بر روی قیمت تأثیرگذار خواهد بود. به نظر می‌رسد با توجه به معادلات و اتفاقات جدید بازار نیاز به محاسبات جدید برای قیمت‌گذاری‌ها دارد و فاکتورهای جدید و تأثیرگذار در بازار باید لحاظ شوند و باید سطح ریسک در نظر گرفته‌شده، بالا برود.میر معینی با تأکید بر اینکه سهام‌داران به‌هیچ‌وجه به فکر نوسان گیری در این شرایط نباشند، اظهار داشت: اگر قرار است سرمایه جدید وارد بازار شود سرمایه‌داران باید دید 6 ماه تا یک سال و با نگاه میان‌مدت به بازار داشته باشند. اما در حال حاضر فروشنده در بازار زیاد است و سرمایه‌گذارانی که تحمل ریسک آنها پایین است به دنبال فرصتی هستند که سرمایه خود را از بازار سرمایه خارج کنند.این کارشناس بازار سرمایه گفت: پول هوشمند فرار است و به سمتی هدایت می‌شود که ریسک حداقلی را داشته باشد، بنابراین شاید سرمایه‌داران بازده آن‌چنانی کسب نکنند اما در این شرایط به دنبال حفظ ارزش دارایی‌ها هستند، بنابراین توصیه می‌شود افراد باهدف نوسان گیری وارد بازار نشوند.وی درباره خواسته عده‌ای مبنی بر تعطیلی چندروزه بازار سرمایه گفت: به‌هیچ‌وجه موافق تعطیلی بازار سرمایه برای چند روز باهدف عبور از تنش‌ها نیستم و آن را اختلال در مکانیسم بازار می‌بینم. باید هر چه زودتر قیمت‌ها اصلاح شوند و به سطح تعادل برسند در این صورت اثر اخبار التهابات بر بازار کمتر می‌شود.وی تأکید کرد: در برخی از مواقع به دلایل ملاحظات سیاسی و حاکمیتی جلوی ریزش‌های به‌صورت کاذب گرفته می‌شود، این اقدام شاید در بازه سه‌هفته‌ای جواب دهد اما در بلندمدت تا زمانی که اصلاح موردنظر تحلیل‌گران انجام نشود و قیمت‌ها به جذابیت نرسند سرمایه جدید وارد بازار نمی‌شود و مکانیسم عرضه و تقاضا ایجاد نخواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.