انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71397 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - 00:01
گزارش خبری تحلیلی

تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران

اشاره: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیروز در حساب کاربری خود در توییتر به ایران توصیه کرد به آمریکا حمله نکند وگرنه با ضربه بی‌سابقه این کشور مواجه خواهد شد و نوشت: «اگر ایران هر یک از آمریکایی‌ها یا دارایی‌های آن را مورد هدف قرار دهد، ما ۵۲ نقطه در ایران را هدف قرار می‌دهیم. این اقدام به‌تلافی ۵۲ آمریکایی خواهد بود که سال‌ها پیش ایرانی‌ها گروگان گرفته بودند. ترامپ تهدید کرد که اماکنی را هدف قرار خواهد داد که ازنظر «فرهنگی» برای ایران اهمیت دارد و این کار را به‌سرعت و سخت انجام خواهد داد.» نوشته ترامپ به‌مثابه یک جنایت جنگی علیه بشریت است، او اکنون حدود یک سال و نیم است که ایران را زیر فشار اقتصادی گذاشته و با اعمال تحریم‌ها به گفته رئیس‌جمهور 200 میلیارد دلاری را که از فروش نفت به دست می‌آورد، ربوده و بازار را به نفع فروش نفت خود تغییر داد. این در شرایطی است که او ایران را که هنوز عزادار شهادت سردار خویش است بی‌شرمانه دوباره تهدید می‌کند که ایران حق ندارد به حقوق یک شهروند آمریکایی تعرض کند، درحالی‌که ترامپ باسیاست‌هایش تاکنون به حقوق 80 میلیون ایرانی تجاوز کرده است. اکنون این سؤال پیش می‌آید که چه کسی بیشتر از همه از تشنج در خاورمیانه و افزایش قیمت نفت سود می‌برد؟

ستاره صبح-

 واکنش ما یک پاسخ نظامی است
مشاور فرماندهی کل قوا گفت هرگز به دنبال جنگ نبوده، اما باهدف قرار دادن مقرهای نظامی آمریکا، به ترور سردار سلیمانی پاسخ می‌دهد.
حسین دهقان، مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروی مسلح در مصاحبه اختصاصی با شبکه «سی ان ان» هشدار داد که واکنش ایران به ترور سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران یک پاسخ نظامی «علیه اماکن نظامی» خواهد بود.
سردار دهقان که با یونیفورم نظامی در این مصاحبه حضور یافته بود، گفت: «رهبری ما رسماً اعلام کرد که ما هرگز به دنبال جنگ نبودیم و به دنبال جنگ نیستیم. این آمریکا بود که جنگ را آغاز کرد، بنابراین آنها باید واکنش‌های مناسب به اقداماتشان را بپذیرند. تنها چیزی که می‌تواند به این دوران جنگی پایان دهد، این است که آمریکایی‌ها همان ضربه‌ای را که وارد کردند، دریافت کنند، پس از آن نباید دنبال یک چرخه جدید باشند.» وی درباره پیام توییتری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران گفت:این پیام‌های توییتری، «مزخرف و مضحک (پوچ)» است. [ترامپ]، قوانین بین‌المللی را نمی‌داند، او حتی قطعنامه‌های سازمان ملل را نیز به رسمیت نمی‌شناسد، اساساً یک گانگستر و قمارباز واقعی است. او سیاستمدار نیست و هیچ ثبات روانی ندارد» سردار دهقان در ادامه ضمن انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «اگر ترامپ بخواهد قانون، منطق و عقلانیت را بر تصمیم خود تحمیل کند، باید بپذیرد که یک جنایتکار جنگی است و باید در محکمه مربوطه محاکمه شود.»این مقام نظامی ایرانی در پاسخ به سؤال سی‌ان‌ان در خصوص تحقق احتمالی تهدیدات توییتری ترامپ علیه ایران گفت: «قطعاً، کارکنان نظامی، مراکز سیاسی، پایگاه‌های نظامی و کشتی‌های آمریکایی در امان نخواهد بود و آنها در دسترس ما قرار دارد.»

سرافراز ایستاده‌ایم
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: در طول هزاران سال تاریخ، وحوشی آمده‌اند و به شهرها، بناها و کتابخانه‌های ما حمله کرده و رفته‌اند اما ما هنوز ایستاده‌ایم. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پیام تهدیدآمیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه کشورمان یک توئیت منتشر کرد. وی در پیام خود نوشت: «به‌عنوان یادآوری به کسانی که توهم آن رادارند که می‌توانند جرائم جنگی داعش را باهدف قرار دادن میراث فرهنگی‌مان تقلید کنند: «در طول هزاران سال تاریخ، وحوشی آمده و به شهرهای ما تاخت‌وتاز کرده، بناهای یادبود ما را ویران کرده و کتابخانه‌های ما را سوزانده‌اند. اکنون آنها کجا هستند؟ ما هنوز سر جای خود هستیم و سرافراز ایستاده‌ایم. ظریف در توئیتی دیگر تأکید کرد که حمله به مراکز فرهنگی جرائم جنگی محسوب می‌شود.»

 جنایت جنگی
معاون سیاسی وزیر امور خارجه سفیر سوئیس به‌عنوان حافظ منافع‌ آمریکا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار و به وی گفت که اظهارات خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا طبق قواعد و قوانین بین‌المللی مصداق بارز جنایت جنگی است. سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع دولت آمریکا توسط سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه احضار و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اظهارات تهدیدآمیز و ناقض قوانین و هنجارهای بنیادین بین‌المللی به وی ابلاغ شد.  اظهارات خصمانه، تهدیدآمیز و غیرهنجاری رئیس‌جمهور آمریکا قابل‌پذیرش نیست و در نقض کامل قوانین بین‌الملل قرار دارد.  وی با اشاره به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا به حمله مراکز فرهنگی گفت: چنین تهدیدی یادآور هجوم قوم مغول و یا اقدامات گروه‌های تروریستی و جنایتکار در تخریب اماکن فرهنگی و تاریخی است که طبق قواعد و قوانین بین‌المللی مصداق بارز «جنایت جنگی» محسوب می‌شود.  عراقچی گفت: جمهوری اسلامی ایران زیر بار تهدید یا ارعابی نخواهد رفت و قاطعانه آماده پاسخگویی به هر  تهدید یا اقدام علیه امنیت و تمامیت ارضی خود است. تاریخ نشان داده که ملت ایران هر تجاوز کننده‌ای را پشیمان می‌کند.  بر اساس خواست دولت و ملت ایران، جمهوری اسلامی علاوه بر تمامی اقدامات سیاسی و حقوقی، حق مسلم خود در واکنش به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را در زمان و مکانی که خود صلاح خواهد دانست محفوظ می‌داند.سفیر سوئیس اعلام کرد مراتب را در اسرع وقت به مقامات دولت امریکا منتقل خواهد کرد.

اعداد ۵ و ۲ به کجا تعلق خواهد داشت؟
فرمانده کل ارتش در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه در صورت هر اقدام از سوی ایران، آمریکا ۵۲ نقطه از ایران را هدف قرار می‌دهد، اظهار کرد: «در یک درگیری احتمالی در آینده که بعید می‌دانم جرت انجام این کار را داشته باشند، آنجا مشخص خواهد شد که این اعداد ۵ و ۲ به کجا تعلق خواهد داشت.امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی گفت: «آن‌ها برای حفظ وجهه خودشان در برابر این کار زشت و غیرقابل‌توجیه ازنظر افکار بین‌المللی، این‌گونه سخنان را مطرح می‌کنند. اقدام آنها در به شهادت رساندن سپهبد شهید سلیمانی یک اقدام زشت و غیرقابل‌قبول در دنیا است به همین دلیل این‌گونه سخنان را مطرح می‌کنند تا بتوانند این اقدام غیرانسانی را تحت‌الشعاع قرار دهند. در این چند روز حضور مردم از قشرهای مختلف و ابراز احساسات آن‌ها به‌گونه‌ای بود که انگار پاره تن خود را از دست دادند.»

ما از آنها به تعداد آیات قرآن سیبل داریم
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمله به ۵۲ نقطه ایران گفت: اگر آنها بخواهند ۵۲ نقطه ایران را بزنند ما به تعداد آیات قرآن مناطق آنها را خواهیم زد. اگر آنها مراکز فرهنگی ما را هدف قرار دهند ما نیز ناوها و پایگاه‌هایشان را می‌زنیم.
مجتبی ذوالنور گفت: «بی‌عقلی و بی‌شعوری ترامپ ممکن است او را وادار کنددست به هر کاری بزند. اما این‌طور نیست که دست جمهوری اسلامی بسته باشد. مطمئن باشید ما به آنها آسیب زیادی خواهیم زد. اگر آنها بخواهند ۵۲ نقطه ما را بزنند ما از آنها به تعداد آیات قرآن سیبل داریم و به تعداد ۱۲۴ هزار پیغمبر ، ۱۲۴هزار نفر از آنها را می‌زنیم و هدف قرار می‌دهیم. امروز عمده قوای آنها در منطقه زیر سیبل و آتش ما است. از ۳۶ پایگاهی که آمریکایی‌ها در منطقه دارند یعنی بحرین به‌عنوان نزدیک‌ترین پایگاه و جزیره دیه‌گو گارسیا در اقیانوس هند به‌عنوان دورترین پایگاه همه دربرد موشک‌های ما قرار دارند. آنها نمی‌توانند قوایشان را هم از منطقه خارج کنند.»
ذوالنور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که زمان بزن‌دررو تمام‌شده است، گفت: اگر آنها بزنند ما پاسخ قاطع‌تر و پشیمان کننده تری خواهیم داد و مقابله می‌کنیم. اگر آنها مراکز فرهنگی ما را بزنند ما پایگاه‌ها و ناوهایشان را می‌زنیم. یقیناً آتش خشم فرزندان ملت و پیروان حاج قاسم سلیمانی آتشی خواهد بود که آنها را در پشیمانی‌شان خواهد سوزاند.
وی در تحلیلی از رفتار ترامپ قبل و بعد از شهادت سردار سلیمانی گفت:‌ ترامپ می‌داند چه اقدامی انجام می‌دهد چون او به این کار برای دوری از استیضاح و انتخابات نیاز داشت. او روانشناسی مردم آمریکا را این‌طور تشخیص داد که اگر اوضاع بحرانی شود و آمریکا درتهدید قرار گیرد ممکن است آنها از برخورد با رئیس‌جمهورشان پشیمان شوند. لذا برای نجات خودش این کار را کرد. اما نمی‌داند که مردم آمریکا قول‌های ترامپ را یادشان نرفته که می‌گفت به جنگ‌های ویرانگر طولانی در منطقه پایان می‌دهد اگر ترامپ بخواهد وارد جنگ فرسایشی شود از پیش سازنده انتخابات تلقی می‌شود پس کاملاً مسیر را اشتباه گرفته و یقیناً پشیمان خواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.