انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چرایی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران ...
قرار گرفتن دوباره نام ایران در فهرست سیاه FATF !
افتتاح سه بزرگراه در تهران تا آخر سال
صعود قیمت ارز؛ نزول قیمت طلا
هزینه سنگین عدم تصویب لوایح FATF بر اقتصاد و زندگی مردم
آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس
اقتصاد ایران از دوران رکود خارج می‌شود
قیمت نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
یارانه ۷۲ هزارتومانی به سود یا به ضرر مردم؟
دلیل افزایش سوانح هوایی چیست؟
سیاست افزایش تولید و صرفه جویی
چین به انتشار واقعیت‌های ویروس مرگبار کرونا تن داد
روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد
رابطه گسترش ویروس کرونا با رکود اقتصادی جهان
درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد
تحریم ایران به خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF
ضرورت احیا تعاون در اقتصاد ایران
بازار نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
خروج از فهرست سیاه FATF نیاز به تصمیم سیاسی دارد
افت شدید، قیمت نفت
سازمان محیط‌زیست به وزیر نفت به دلیل تولید بنزین استاندارد لوح تقدیر داد
رونمایی از دکل حفاری نفت ۷۲ فتح
جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد
سایه ویروس کرونا بر روابط آمریکا و چین
چرائی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران و از به حساب آوردن عشایر و ...
کوچک‌شدن کیک اقتصاد
بیشتر
کد خبر: 71396 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ - 09:49
گزارش

بازار در شوک ترور

اشاره: شواهد و قرائن نشان می دهد که در دهه های گذشته همواره قیمت طلا، ارز، خودرو، مستغلات و ... متاثر از مسائل سیاسی دچار نوسان شده‌ اند. به این معنا که وقتی فضا آرام بوده قیمت‌ها نیز ثابت مانده‌اند، اما وقتی تنش در داخل و خارج رخ می‌دهد قیمت ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره می‌گوید: شوک اتفاقات سیاسی و ترور سردار سلیمانی، باعث شد تا قیمت طلای جهانی ۲۶ دلار و قیمت طلا در ایران ۲۰ هزار تومان گران شود.

ستاره صبح-

 محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تحلیل وضعیت بازار طلا گفت: در پی اتفاق ناگوار ترور سردار سلیمانی، قیمت اونس جهانی طلا 26 دلار و درمجموع نسبت به هفته گذشته 74 دلار یعنی چیزی حدود 5 درصد افزایش یافت؛ همچنین قیمت نفت و دلار نیز با جهش همراه بود که درنتیجه این عوامل باعث شد شاهد رشد 20 هزارتومانی بهای طلا در بازار داخلی باشیم. طلا هفته گذشته باقیمت حدوداً 474 هزار تومان معامله می‌شد و در بازار دیروز به گرمی 496 هزار تومان رسید، حتی روز گذشته قیمت سکه تا 5 میلیون و 200 هزار تومان پیش رفت و صحبت از دلار 14200 تومانی بود اما با قرار گرفتن دلار در محدوده 13 هزار تومان و تعطیلی بازارهای جهانی، قیمت‌ها در بازار طلای تهران تا حدودی از نوسان افتاد.

شوک قیمت طلا و سکه
سکه تمام طرح امامی معاملات ابتدای دیروز را باقیمت چهار میلیون و 900 هزار تومان آغاز کرد و اکنون به چهار میلیون و 850 هزار تومان رسیده است. سکه بهار آزادی نیز با همان قیمت سکه امامی در بازار دادوستد می‌شود. بهای نیم‌سکه نیز به دو میلیون و 500، ربع‌سکه به یک‌میلیون و 530 و سکه یک گرمی به 930 هزار تومان رسید.

وضع بازار نفت
در نخستین ساعات اعلام خبر شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همراهانشان قیمت نفت بیش از سه درصد رشد کرد و به مرز ۷۰ دلار برای هر بشکه رسید. قیمت نفت خام برنت با ۳.۵ درصد دیروز به ۶۸.۶۰ دلار در هر بشکه رسید. تمام شرکت‌های نفتی جهان و سرمایه‌گذاران نفتی، در واهمه «انتقام سخت» ایران و تأثیرات جدی آن بر اقتصاد جهان هستند. خبرگزاری رویترز (خبرگزاری بین‌المللی اقتصادی) دراین‌باره نوشت: «تنش‌های ژئوپلیتیکی به جایگاه پیشران بازارهای جهان بازگشته‌اند. قیمت‌های نفت ۳ دلار به دلیل ترس از انتقام‌جویی ایران و اختلال در عرضه انرژی افزایش‌یافته‌اند.»

افزایش قیمت نفت خطرناک است
بر اساس گزارش رویترز، نفت خام برنت به بالاترین قیمت خود از میانه سپتامبر تاکنون رسیده است، در آن زمان نیز حمله به تأسیسات نفتی عربستان باعث افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح در ۳۰ سال اخیر شده بود. این اقدام به افزایشی بیش از ۱۴ درصد در ماه سپتامبر منجر شد و ۵ درصد از عرضه روزانه نفت جهان را با اختلال مواجه کرد. رویترز می‌نویسد: «دوره اوج قیمت‌ نفت در ماه سپتامبر کوتاه بود، چراکه ریاض به حمله به تأسیسات نفتی پاسخ نداد؛ اما اگر ایران به تهدید «انتقام شدید» عمل کند؛ حرکت افزایشی قیمت‌های بازار تندتر خواهد شد. هرگونه درگیری و افزایش قیمت نفت خطرناک است، چراکه شروع روند بهبود عملکرد اقتصاد جهانی را مختل می‌کند.»

گاردین: خطر واقعی 
برای اقتصاد جهان
گاردین درباره افزایش قیمت نفت در جهان ‌نوشت: «شرکت‌های نفتی که در بورس لندن حضور دارند، برای مقابله بازیان شدید سهام شرکت‌های نفتی در سایر نقاط جهان اقداماتی انجام دادند و برای شرکت‌هایی ازجمله بی‌پی و رویال داچ شل سود کسب کردند. به اعتقاد تحلیل‌گران، این شرکت‌ها سو بیشتری از قیمت‌های بالای نفت به دست می‌آورند.»بر اساس گزارش گاردین، اقتصاددانان اعلام کرده‌اند که قیمت‌های بالاتر نفت باعث افزایش مالیات‌ بر مصرف‌کنندگان نفت و تورم شدید برای تولیدکنندگان می‌شود. «یان شفردسون»، اقتصاددان، می‌گوید: «مصرف‌کنندگان نفت جهان روزانه ۱۰۰ میلیون بشکه نفت مصرف می‌کنند و هر ۵ دلار افزایش در قیمت نفت، معادل سالانه ۱۸۳ میلیارد دلار مالیات یا ۰.۱ درصد از کل اقتصاد جهانی است. اگر ایران اقدامی شدیدتر ازآنچه انتظار داریم انجام دهد، یک خطر واقعی برای اقتصاد جهان خواهد بود.»واشنگتن‌پست در آمریکا نیز یکی از خطرهای جدی انتقام ایران در بازار نفت جهان را مربوط به تنگه هرمز می‌داند و می‌نویسد: «یک نقطه آسیب‌پذیر بدیهی در بازار نفت، مربوط به تنگه هرمز در جنوب ایران می‌شود. حدود یک‌ششم از کل عرضه جهانی نفت از طریق این راه‌آبی است که بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مهم‌ترین دریچه نفتی جهان است. میزان نفتی که از این تنگه می‌گذرد و بیشتر آن به کشورهای چین، هند و ژاپن می‌رسد، دو برابر کل تولید نفت آمریکا است. بستن این تنگه، برای اقتصاد جهان تخریب‌کننده است. دیگر امکان ایران برای انتقام‌جویی نیز میدان‌های نفتی و تأسیسات نفت در عراق و عربستان سعودی هستند.»

کارگران آمریکایی در حال 
ترک عراق
به همین دلیل، کارگران نفتی آمریکا در حال ترک عراق هستند. بر اساس گزارش سی‌ان‌ان بیزانس، وزیر نفت عراق اعلام کرده است که تعدادی از کارگران آمریکایی در جنوب عراق، بعد از هشدار آمریکا به شهروندانش نسبت به افزایش تنش‌ها در عراق و منطقه در حال ترک این کشور هستند اما دیگر کارگران مناطق نفتی این کشور به کار معمول خود ادامه می‌دهند.

افزایش قیمت بیت کوین
به دنبال شهادت سردار سلیمانی به دست آمریکا، قیمت بیت کوین با جهشی ناگهانی، به مرز ۷۴۰۰ دلار رسید.پس از انتشار خبر حمله هوایی آمریکا به سردار سلیمانی و به شهادت رساندن وی، قیمت بیت کوین با 4.74 درصد افزایش، به حدود 7400 دلار رسید.به گفته فوربس، به نظر می‌رسد که به دنبال تنش‌های میان ایران و آمریکا، قیمت بیت کوین نیز روند صعودی را طی کند. از این لحاظ باید گفت که بیت کوین پناهگاهی امن را اختیار کرده است. فوربس نوشت: سلیمانی، پیکان نیزه ایران بود. هیچ‌کس نمی‌تواند منکر قدرت و نفوذ وی در ایران و سراسر منطقه باشد. وی که جانباز جنگ ایران و عراق در سال 1980 بود و مردم بسیاری در سراسر جهان در مورد او چیزی نشنیده بودند، در سال‌های اخیر به یک چهره باشکوه و اسطوره‌ای در ایران تبدیل شد. سردار سلیمانی با رهبری سپاه ایران، نقش عمده‌ای در منطقه ازجمله دفاع از سوریه، حفظ نفوذ ایران در عراق (برای جلوگیری از جنگ در دو کشور)، حمایت حماس و حزب‌الله در برابر اسرائیل ایفا کرد. ازجمله فعالیت‌های کمتر شناخته‌شده این فرمانده، پشتیبانی از یمن، افغانستان و پاکستان بود. از دست دادن سردار سلیمانی برای ایران به‌مثابه از دست دادن وزیر دفاع یا مشاور امنیت ملی بود.»

بورس قرمز شد
یک کارشناس بازار سرمایه بابیان اینکه هیجان کنونی حاکم در بازار موقتی است، گفت: تا دو روز آینده شاهد اصلاح شاخص بورس در بازار خواهیم بود و بعدازآن بازار دوباره وارد فاز تعادل می‌شود. مهدی طحانی به ریزش سنگین شاخص بورس در بازار امروز اشاره و بیان کرد: جدا از اتفاق رخ‌داده و شهادت سردار قاسم سلیمانی، از چند وقت گذشته با ورود شاخص بورس به کانال ۳۶۰ هزار واحد پیش‌بینی اصلاح انجام‌شده بود تا از این طریق قیمت‌ها به سمت تعادل پیش روند.وی با تأکید بر اینکه بهانه این اصلاح اتفاقی بود که بامداد روز گذشته به وقوع پیوست، افزود: شاخص بورس امروز حدود ۱۶ هزار واحد ریزش داشت و دوباره وارد کانال ۳۶۷ هزار واحد شد که به نظر می‌رسد بازار در معاملات روز آینده حدود هشت هزار واحد دیگر ریزش داشته باشد و سطح حمایتی ۳۶۰ هزار واحدی را در کوتاه‌مدت حفظ کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.