انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71381 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ - 00:02
تحریم‌ها ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد کشور را کاهش داده است
رئیس جمهور در جریان افتتاح خط مترو کرج- هشتگرد :

تحریم‌ها ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد کشور را کاهش داده است

اشاره: پس از گروگان‌گیری 52 دیپلمات آمریکا در سال 1358 توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، دو اتفاق مهم برای کشور افتاد. یکی قطع یکجانبه دیپلماتیک با ایران توسط آمریکا بود و دیگری اینکه هنوز یک سال از پیروزی انقلاب نگذشته بود، وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل گروگان‌گیری ایران را تحریم کرد. هرچند این تحریم‌ها وجود داشت، اما دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی و اصلاحات رابطه نسبتاً خوب با اتحادیه اروپا، ژاپن، چین و ... داشتند و این دولت‌ها قادر بودند نفت خود را کم‌وبیش بفروشند و ارز آن را نیز به کشور منتقل کنند، اما اقدامات مجالس اصولگرا و همچنین دولت نهم اصولگرا زمینه را برای تصویب قطع‌نامه 1929 فراهم کرد. این قطعنامه اقتصاد ایران را هدف قرار داده بود. پس از صدور این قطعنامه از سال 1390 تا 1392 تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران وضع شد که این تحریم‌ها موردحمایت روسیه و چین هم بود. رأی‌دهندگان ایرانی با درک شرایط در 24 خرداد 1392 به حسن روحانی که شعار تعامل با غرب ازجمله ایالات‌متحده را می‌داد رأی دادند. دولت یازدهم موفق شد معاهده برجام را در روز 23 تیر 1394 با شش قدرت جهانی به امضا برساند و این معاهده از روز 26 دی همان سال اجرا شد و در سال‌های 95 و 96 میلیاردها دلار پول وارد خزانه دولت شد. بااین‌وجود تندروها همواره مخالف برجام بوده و هستند. شرایط به‌گونه‌ای از هر دو سو پیش رفت تا اینکه ترامپ رئیس‌جمهور شد و روز 18 اردیبهشت 1397 از برجام خارج و از روز 13 آبان همان سال تحریم‌های شدید علیه ایران وضع کرد. هرچند عده‌ای می‌گویند این تحریم‌ها بی‌اثر بوده آما روز گذشته رئیس‌جمهور از خسارت سنگین تحریم‌ها پرده برداشت و گفت: «خسارت تحریم‌ها 200 میلیارد دلار برای ایران بوده است.» پرسش این است که چرا این‌قدر هزینه تحریم‌ها بالا بوده و چرا تاکنون مسئله تحریم‌ها که به زندگی مردم لطمه میزند کاهش نیافته و رو به افزایش است؟

ستاره صبح-

تحریم چه کرده است؟
رئیس‌جمهور دیروز قطار برقی گل شهر کرج - شهر جدید هشتگرد را افتتاح کرد. پروژه خط ریلی گلشهرکرج - شهر جدید هشتگرد به طول ۲۶ کیلومتر در ادامه خط پنج صادقیه تهران احداث‌شده که جابه‌جایی روزانه 400 هزار نفر مسافر بین تهران، کرج، شهر جدید هشتگرد و ... را ممکن کرده است. طول زمان سفر از هشتگرد تا صادقیه حدود ۴۰ دقیقه است. برای اجرای این پروژه اعتباری بالغ‌بر 1000 میلیارد تومان هزینه شده است. ایستگاه شهر جدید هشتگرد به مساحت ۲۲ هزار مترمربع آماده خدمات‌رسانی به مسافران است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «اگر در سال ۹۷ و ۹۸ تحریم نبودیم ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم. در این شرایط عده‌ای می‌گویند تحریم چه کرده است و باید مدیریت تحریم را قوی کنیم!»

خسارت تحریم
روحانی درباره توسعه خطوط ریلی کشور گفت: «در ۹۰ سال گذشته تا ابتدای دولت یازدهم ۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر ریل درست‌شده است، اما دولت یازدهم و دوازدهم طول ریل کشور را به ۱۴ هزار کیلومتر رسانده است و بیش از هزار کیلومتر دیگر ریل تا پایان دولت دوازدهم ایجاد می‌شود یعنی در طول ۸ سال ۵۰ درصد کل ریل کشور ایجاد می‌شود.»وی بابیان این‌که این دستاوردها در شرایط تحریم به‌دست‌آمده است خاطرنشان کرد: اگر جنگ اقتصادی نداشتیم از سال ۹۵ تا امروز ۲۰۰ میلیارد دلار منبع اضافه وارد کشور می‌شد اگر در سال ۹۷ و ۹۸ تحریم نبودیم ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد اضافه داشتیم. این در حالی است که عده‌ای می‌گویند تحریم چه کرده است؟ آنها می‌گویند که باید مدیریت تحریم را قوی کنیم، اما آیا ما باید بازوهای خود را قوی کنیم؟ وقتی آب و غذا نیست فرد هر چه قوی هم باشد درخطر می‌افتد. بااین‌حال کشور بدون ۲۰۰ میلیارد دلار به‌سختی اداره می‌شود که شرایط مردم مشکل است.

تعطیلی مدارس با آلودگی هوا
روحانی درباره آلودگی هوا گفت: «ایران در زمینه آلودگی هوا رتبه ۱۶ یا ۱۷ دنیا را داشت. ما با شاخص آلودگی هوای ۲۰۰ مدارس را تعطیل می‌کنیم، اما هند با شاخص ۳۰۰ و چین با شاخص ۳۶۰ مدارس خود را تعطیل نمی‌کنند، زیرا اگر قرار باشد این کار را بکنند مجبورند ۶ ماه در سال مدارس را تعطیل کنند.»

کاهش آلایندگی
رئیس‌جمهور افزود: «دولت یازدهم و دوازدهم آلایندگی گازوئیل را از چند هزار به ۵۰ و ۱۰ رسانده است. آلودگی پالایشگاه تبریز زیر ۱۰ PPM است، ۷۵ درصد بنزین مصرفی یورو ۴ و یورو ۵ است درحالی‌که در دولت قبل آلوده‌ترین بنزین یعنی بنزین پتروشیمی در اختیار مردم بود. احیای دریاچه ارومیه برای نجات جان 15 میلیون ایرانی، تأمین بنزین و گازوئیل یورو ۴ و یورو ۵ از مهم‌ترین اقدامات دولت برای احیای محیط‌زیست بوده است.»

توسعه حمل‌ونقل ریلی
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: «این‌که امروز متروی گل شهر به طول 25.8 کیلومتر به شهر جدید هشتگرد متصل می‌شود و 60 درصد این کار و 85 درصد اعتبار لازم برای اجرای این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم و توسط این دولت تخصیص‌یافته است. پیش از افتتاح راه‌آهن شهر هشتگرد ساکنان این منطقه روزانه حدود 17 هزار تومان هزینه بابت رفت‌وآمد پرداخت می‌کردند و ساعات زیادی هم درراه بودند اما امروز وسیله‌ای مطمئن، راحت و سالم در اختیار مردم این منطقه قرارگرفته که ساکنان آن می‌توانند با 1200 تومان به‌جای 17 هزار تومان به تهران بروند و به‌جای 2 الی 3 ساعت یک ساعت برای طی کردن مسیر درراه باشند و از وقت خود استفاده کنند. 400 هزار نفر از جمعیت هشتگرد و شهرهای اطراف آن می‌توانند از قطار هشتگرد استفاده کنند.

خودکفایی
روحانی گفت: امروز دولت یازدهم و دوازدهم کشور را در ساخت ریل خودکفا کرد و اصفهان این ریل را تأمین می‌کند و دیگر نیاز نداریم تا انگلیس ریل موردنیاز ما را بسازد. امروز در ساخت واگن مسافربری 90 درصد روی پای خودمان ایستادیم و بر اساس گفته وزیر راه در ساخت واگن باری 100 درصد روی پای خود ایستاده‌ایم. امروز 100 درصد کار ساخت مترو و حفر تونل را مهندسان ایرانی انجام می‌دهند. راه‌آهن، ریل و مترو به‌عنوان یکی از راه‌های صحیح در حمل مسافر و بار و همچنین سلامت مردم و هوای سالم و اقتصاد کشور است.

اهمیت رأی مردم
روحانی گفت: «دولت و رئیس‌جمهور کسی نیستند و اگر جایگاهی دارند به خاطر رأی مردم است؛ رئیس‌جمهور یکی از 83 میلیون نفر از جمعیت کشور است؛ اگر او جایگاهی دارد و در دنیا مورداحترام قرار می‌گیرد و می‌تواند در برابر آمریکا قدرتمندانه حرف بزند و در برابر فشار اروپا قدرتمندانه بایستند و با صدای بلند با آنها صحبت کنند و در برابرشان تواضع نکند بلکه باکمال شجاعتی که از آن لیاقت ملت ایران است با آنها صبحت کنند به خاطر رأی مردم است. دلم می‌خواهد روزی مذاکرات دولت با دنیا منتشر شود و همه به بنید که ما با چه لحنی با دنیا حرف زدیم و دستاوردهایمان چگونه بوده است.»روحانی با تأکید بر این‌که مردم ما راه درستی را انتخاب کردند گفت: «حکومت از آن مردم و آرای آنها است آنچه که امروز اهمیت دارد امیدواری به آینده است و هرکس که به این امید لطمه‌ای وارد کند، به ملت ایران، کشور و انقلاب خیانت کرده است.»

افزایش 15 درصدی حقوق
رئیس‌جمهور با اشاره به تصمیمات دولت برای رقم بودجه عمرانی سال آینده و میزان افزایش حقوق کارمندان در سال 99 گفت: «ما برای سال آینده علیرغم همه فشارها 70 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بودجه عمرانی‌ تعیین کردیم و پیش‌بینی کرده‌ایم که برای سال آینده حقوق کارکنان را 15 درصد افزایش دهیم. من در ماه‌های اخیر به هر استانی که سفر کردم 15 الی 20 هزار میلیارد تومان طرح توسط دولت افتتاح‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.