انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
صندوق رای، صدای مردم است
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
فراخوان انتخاباتی
آمار کشته‌شدگان حوادث آبان ماه اعلام می‌شود
بیشتر
کد خبر: 71366 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۹ - 09:26
جـدال برسـر بودجـه
اختلاف شدید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در کمیسیون تلفیق

جـدال برسـر بودجـه

اشاره: براساس آیین‌نامه مجلس کلیات بودجه نخست در کمیسیون برنامه‌وبودجه تصویب می‌شود و سپس بحث و تصمیم‌گیری در کمیسیون تلفیق صورت می‌گیرد. بودجه سال 1399 به دلیل افزایش تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران و کاهش درآمدهای نفتی بودجه انقباضی است و در آن تلاش شده تا هزینه‌ها کاهش یابد. بااین‌وجود کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا همان‌گونه که دولت در سال جاری با کسری بودجه زیاد مواجه شده است در سال آینده نیز به دلیل کاهش درآمدها کسری بودجه نسبت به سال جاری بیشتر خواهد شد. کمیسیون تلفیق مجلس دارای 45 عضو است. شنیده‌ها حاکی از آن است که در این کمیسیون جدال سختی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان عضو این کمیسیون در جریان بوده به گونه‌ای که اصولگرایان تصمیمشان بر عدم تصویب بودجه بوده، اما اصلاح‌طلبان به دلیل اینکه عدم تصویب بودجه در کمیسیون تبعات منفی دارد و در صورت عدم تصویب قیمت ارز، سکه، خودرو و کالاها را افزایش می‌داد به حمایت از دولت آمدند و سرانجام در یک رأی‌گیری شانه‌به‌شانه کلیات بودجه سال 99 با 21 رأی موافق (رأی اصلاح‌طلبان) و 16 رأی مخالف به تصویب رسید. البته 7 عضو کمیسیون غایب بودند. نکته قابل‌تأمل در بودجه سال آینده این است که نمایندگان تلاش می‌کنند که قیمت بنزین را از دو نرخ به تک‌نرخی و به نفع فرودستان جامعه تغییر دهند.

ستاره صبح-

تغییر موضع مجلس
نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ از تصویب کلیات این لایحه در جلسه دیروز کمیسیون تلفیق خبر داد. نمایندگان مجلس که پیش‌ازاین مخالفت خود را با افزایش قیمت بنزین اعلام کرده بودند، با ارائه پیشنهادهایی به دنبال تک‌نرخی شدن قیمت بنزین در چارچوب لایحه بودجه سال آینده هستند. لایحه بودجه سال 1399 هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است و حدود یک ماه دیگر در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.
توضیحات زنگنه و نوبخت
علی‌اصغر یوسف نژاد نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «کمیسیون تلفیق بودجه سال ٩٩ در دو شیفت برگزار شد. در این جلسه آقای زنگنه راجع به نفت، میزان وابستگی، فروش، قیمت، تولید فرآورده‌های نفتی و هدفمندی توضیحاتی ارائه داد.»یوسف نژاد افزود: «آقای نوبخت هم درباره نقاط قوت، امتیازات، نحوه تنظیم، محورهای بودجه، غیرمتمرکز بودن آن، هدفمندی یارانه‌ها، درآمدها و مالیات توضیحاتی دادند و سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس هم گزارشی از نقاط قوت و ضعف بودجه، تحریم، شرایط بین‌المللی، تولید، اشتغال، معیشت و نرخ ارز را ارائه کرد.»
یوسف نژاد با اشاره به اظهارات ۴ نماینده مخالف و ۴ نماینده موافق درباره کلیات بودجه، گفت: «نمایندگان نظرات خود را مطرح کردند و آقای نوبخت نیز درباره سؤالات و ابهامات آنها توضیحاتی داد.»نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ افزود: «در ادامه کلیات لایحه بودجه به رأی گذاشته شد که نمایندگان با ٢١ رأی موافق از مجموع ٣٩ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.»
تک‌نرخی شدن قیمت بنزین
نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ از ارائه پیشنهاداتی به کمیسیون تلفیق برای تک‌نرخی شدن قیمت بنزین خبر داد. علی‌اصغر یوسف‌نژاد از رسیدن پیشنهاداتی از سوی نمایندگان به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 در رابطه با تک‌نرخی شدن و کاهش قیمت بنزین خبر داد و به خبرگزاری خانه ملت گفت: «این پیشنهادت تا چند روز دیگر هم‌زمان با بررسی تبصره مرتبط با هدفمندی یارانه‌ها موردبررسی قرار خواهند گرفت و در این خصوص رأی‌گیری می‌شود.»
نماینده مردم ساری گفت: «هنوز فضای کلی مجلس نسبت به موافقت یا مخالفت با تک‌نرخی و کاهش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال آینده مشخص نیست هرچند که پیشنهادت در این رابطه با دقت موردبحث و بررسی قرار خواهند گرفت.»

بنزین گردشگری
عضو فراکسیون گردشگری و صنایع‌دستی مجلس گفت: «سهمیه بنزین صنعت گردشگری کفاف فعالیت‌های این بخش را نمی‌دهد و در مجلس و کمیسیون تلفیق تلاش می‌کنیم سهمیه مناسبی برای صنعت گردشگری در نظر گرفته شود.»اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خانه ملت، در پاسخ به سؤالی درباره دغدغه مسئولان صنعت گردشگری در پی ناکافی بودن سهمیه بنزین در این بخش، گفت: «این دغدغه، دغدغه‌ی درستی است.» نماینده مردم رودسر و املش افزود: «زمانی که بنزین سهمیه‌بندی می‌شود، انجام سفرها کاهش پیدا می‌کند و آن‌هایی که در بخش گردشگری سرمایه‌گذاری کرده‌اند درآمدشان پایین می‌آید چراکه این موارد به‌مانند حلقه‌هایی به هم مرتبط بوده و به‌نوعی علت و معلول هم هستند.»

افزایش سهمیه بنزین
عباسی ادامه داد: «هم در مجلس و هم در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 تلاش می‌کنیم سهمیه مناسبی برای ایام نوروز و ایام تعطیلات تابستانه برای صنعت گردشگری در نظر گرفته شود. امیدواریم پیشنهاداتمان در این موارد مورد موافقت مجلس و دولت قرارگرفته و در مجلس به تصویب برسد. مسئولان حتماً باید به سهمیه بنزین صنعت گردشگری توجه جدی داشته باشند چراکه مقادیر تعیین‌شده سهمیه بنزین به گفته مسئولان این بخش کافی نیست.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.