انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71353 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۷ - 23:34

ستاره صبح-روز دوشنبه ۲ دی‌ماه، در دانشگاه شهید چمران جلسه‌ای تحت عنوان «کرسی آزاداندیشی با موضوع تحلیل عوامل و دلایل اعتراضات آبان ماه سال جاری از منظر روان‌شناختی، جامعه‌شناختی، اقتصادی و انتظامی» با حضور استادان جامعه‌شناسی، روانشناسی و اقتصاد و نیز معاون تحقیقات نیروی انتظامی خوزستان برگزار شد.
1-دراین میزگرد،دکتر یدالله زرگر عضو هیئت‌علمی گروه روان‌شناسی دانشگاه، تحلیل روان‌شناختی پدیده اعتراضات آبان ۹۸ را حول محور «دشواری در تنظیم هیجانات» عنوان کرد و گفت: مشکل دشواری در تنظیم هیجانات، می‌تواند به‌صورت فردی، خانوادگی و اجتماعی نمود داشته باشد که در همه حالات، خشونت و پرخاشگری از پیامدهای آن است. ایشان عوامل ایجاد دشواری در تنظیم هیجانات را «فردی و درونی» و «شرایط نامناسب و ناکافی محیط برای رفع هیجان» عنوان کرد و گفت: وقتی هیجانات منفیِ فردی یا جمعی تخلیه نشود و به دنبال آن کسب انرژی مثبت صورت نگیرد، دیر یا زود منجر به بروز انواع آسیب‌های روانی- اجتماعی ازجمله رفتارهای عصبی و خشونت‌آمیز خواهد شد که در گستره‌ی جمعی، اغتشاشات و اعتراضات مردمی را در پی دارد و هرچه این دشواری در تنظیم هیجانات بیشتر شود، اعتراضات از شکل نرم و شعار به‌صورت بروز خشونت نمود خواهد داشت. هر نوع عامل فشارزای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و غیره بخصوص در طولانی‌مدت که به‌طور مناسب تخلیه و کنترل نشود و موردتوجه قرار نگیرد، از سوی دیگر وقتی شرایط کافی برای کسب هیجان‌های مثبت همچون نشاط و آرامش نباشد باعث تراکم احساسات منفی می‌شود و می‌تواند عوارض بی‌شماری در پی داشته باشد ازجمله واکنش‌های انفجاری به مشکلات اقتصادی اجتماعی. نظریه دشواری در تنظیم هیجان فردی را می‌توان در کنار بی‌اعتمادی به مسئولین، ضعف اعتقادات مذهبی، ارزش‌های اخلاقی، هویت ملی و کم اعتبار شدن گروه‌های مرجع به «دشواری در تنظیم هیجان اجتماعی» تعمیم داد که در این صورت انواع واکنش‌های غیرقابل‌پیش‌بینی را انتظار داریم.

2-پس از پایان سخنان کارشناسان، در نوبت بیان نکات و پرسش حاضران در این خصوص مطرح کردم که ما در سیستممان، اعتراض را تعریف نکرده‌ایم و به رسمیت نشناخته‌ایم درصورتی‌که آنچه من در انگلیس شاهد بودم این بود که گاهی یک خانم در اعتراض به مدیریت یک دبستان، یک کاغذ را به دست گرفته بود و اعتراض خود را به رؤیت همه می‌رساند. این یعنی این‌که بنا نیست که هیچ عقده فروخفته‌ای در قلب‌ها و دل‌ها بنشیند. در آن سیستم، به‌اندازه کافی مجاری نمایش اعتراض وجود دارد و این است که در برخی کشورها کمتر اعتراض به خشونت کشیده می‌شود. اگر مجاری اعتراض را تعبیه نکنیم، عقده‌های فروخفته، جمع می‌شود، آنگاه‌که فرصتی برای عرضه‌ پیدا می‌کنند به‌صورت کاملاً ملتهبانه عرضه می‌شود.
3-امروز اگر به اقصی نقاط عالم نگاه کنیم.
الف- در جریان حوادث حمله امریکا و هم‌پیمانانش به عراق و افغانستان، شاهد تظاهرات‌های میلیونی توسط معترضین سازماندهی‌شده توسط گروه‌های غیردولتی بودیم.
ب- تظاهرات روز قدس را در همه کشورهای غربی بدون هیچ مشکلی برگزار می‌کنیم. هم به‌خوبی مجوز برگزاری تظاهرات داده می‌شود و هم پلیس، امنیت آن را برقرار می‌کند. خود نگارنده به‌اندازه کافی در تظاهرات مسلمین در دفاع از فلسطین در انگلیس در طول دوره تحصیل دکتری، شرکت کرده‌ام و مشاهده کرده‌ام چگونه امنیت معترضین توسط پلیس برقرار می‌شود.
ج- اعتراضات جلیقه زردها بیش از یک سال است در روزهای آخر هفته در خیابان‌های پاریس برقرار است و در این اعتراضات، کمتر از ده نفر کشته‌شده و طبق اخبار گفته‌شده، فقط دو نفر ناشی از برخورد پلیس و معترضین بوده است و مابقی ۷، ۸ نفر دیگر به تلفات ناشی از تصادفات حاصل راه‌بندهای این تظاهرات بوده است.
د- در هنگ‌کنگ، در طول قریب شش ماه اعتراضات فقط دو نفر کشته‌شده است درحالی‌که قریب شش هزار نفر بازداشت‌شده‌اند.
ه- اگر به سبک اعتراضات در لبنان نگاه کنیم، می‌بینیم که این اعتراضات با رقص و آواز برگزار می‌شود و علی‌رغم مشکلات اجتماعی و اقتصادی در جامعه لبنان، اما فرهنگ اعتراض نهادینه‌شده است.
4-متأسفانه در جریان حوادث آبان ۹۸ که هنوز آمار رسمی تلفات و مجروحین و بازداشت‌شدگان توسط منابع داخلی اعلام‌نشده است ولی آنچه می‌توان برداشت کرد این است که آمار کم نیست ، به‌علاوه متأسفانه شاهد تخریب اماکن عمومی از قبیل بانک‌ها و پمپ‌بنزین‌ها و فروشگاه‌ها بودیم. این بدان معناست که متأسفانه فرهنگ اعتراض کردن توسط معترضین و نیز فرهنگ برخورد با اعتراض توسط حکومت، نهادینه نشده است. در هر دو طرف شاهد افراط هستیم.
5- حال در خصوص گسترش فرهنگ درست اعتراض کردن و نیز فرهنگ مقابله درست با اعتراض لازم است.
الف- بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی اعتراض را به رسمیت بشناسیم و زمینه اجرای منطقی را فراهم کنیم.
ب-گروه‌های سیاسی و اجتماعی و نهادهای غیردولتی را برای برپایی اعتراضات به رسمیت بشناسیم و این گروه‌ها، مسئولیت آموزش اعتراضات مسالمت‌آمیز به شرکت‌کنندگان را بر عهده بگیرند.
ج- نیروهای انتظامی و امنیتی خود را حافظ امنیت همه شهروندان و حتی معترضین بدانند.
د- نیروی انتظامی لازم است راه‌های مقابله حداقلی را در برگیرد.
6- البته پیش از آن‌که در فکر باشیم که چگونه نارضایتی‌ها، توسط اعتراضات تخلیه شود لازم است سیاست‌گذاران، برای به حداقل رساندن نارضایتی‌ها و حداکثر رسانی رضایتمندی بیندیشند ،این مهم میسر نیست، جز این‌که همه آحاد جامعه احساس کنند که در همه امور مملکت به مشارکت گرفته می‌شوند. مجلس باید نماد واقعی ملت باشد و دولت و همه ارکان نظام، مهم‌ترین هدف حاکمیت را حداکثر سازی رفاه و رضایت مردم قرار داده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.