انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71346 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۷ - 09:47

ستاره صبح-هیئت تحریریه- از نگاه یک تارنمای چینی
*وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه ۲۶ دسامبر به خبرنگاران گفت:«ناوشکن موشک‌انداز مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده به نام شین شینگ به منطقه خواهد رفت و روز دوشنبه این هفته در این رزمایش شرکت می‌کند».
*در همین روز سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران نیز به خبرنگاران گفت: رزمایش ایران، چین و روسیه موسوم به «کمربند امنیت دریایی» روز جمعه ۲۷ دسامبر،‌ ۶ دی‌ماه، به مدت چهار روز در آب‌های شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار خواهد شد.
*این رزمایش باهدف حفظ امنیت خطوط کشتیرانی منطقه‌ای و دورنگه داشتن نیروهایی انجام می‌شود که امنیت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازند.
از روز جمعه 27 دسامبر رزمایش‌های مشترک ارتش ایران و روسیه و چین در دریای عمان و اقیانوس هند آغاز و تا 30 دسامبر 2019 ادامه خواهد یافت. موضوعی که رسانه‌های غربی به آن توجه زیادی کرده‌اند. اظهارات آن‌ها بیشتر بر تنش بین ایران و آمریکا، ایران و عربستان سعودی و همچنین بر روابط بین ایران، چین و روسیه متمرکز است که همگی از منظر ایالات‌متحده به‌عنوان رقیب شناخته می‌شوند. این رسانه‌ها زیاد فکر کرده‌اند.که مانورهای نظامی مشترک در دوره فعلی کاملاً متداول است. چین دارای تمرین‌های مشترک نظامی با روسیه، ایران، کشورهای خاورمیانه ازجمله عربستان سعودی و همچنین ایالات‌متحده بوده است. چین و ایالات‌متحده نیز به‌طور مشترک در رزمایش‌های چندجانبه شرکت کرده‌اند. پس نیازی به ایجاد هیاهو در مورد نیروهای چینی، روسی و ایرانی نیست که در تمرین‌ مشترک حضور دارند. این رزمایش باهدف حفظ امنیت خطوط کشتیرانی منطقه‌ای و دورنگه داشتن نیروهایی انجام می‌شود که امنیت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازند. همچنین نباید از این مانورها به معنای ژئوپلیتیکی آن تفسیر و تعبیر کرد. چین قصد ندارد درگیر مناقشات در خاورمیانه شود، چه رسد به اینکه بخواهد در منطقه از کشوری طرفداری کند. توسعه روابط دوستانه با همه کشورها فلسفه دیپلماتیک چین است. هیچ کشوری نباید از چین بخواهد رابطه همکاری انحصاری داشته باشد. چین همچنین هیچ کشوری را به استفاده از روابط خود با چین به‌عنوان کارت برنده در مقابله با یک کشور ثالث دیگر ترغیب نمی‌کند. بااین‌حال برخی از نیروهای افکار عمومی ساز و سازمان‌های مرتبط به افکار عمومی در غرب به این موضوع تمایل دارند که چین را در این زمینه مقصر جلوه دهند و این کشور را بخشی از توسعه‌طلبی اش ارزیابی کنند.چنین رفتاری ناشی از طبیعت دافعه آن‌ها در برابر قدرت‌های بزرگ غیر غربی است. مقامات دولتي كشورهاي ذی‌ربط آگاه هستند كه مناسب نيست كه چنين ذهنیتي را علناً نشان دهيم، بااین‌وجود می‌بینیم که نهادهاي سازنده افكار عمومي در این هیاهو نقش خود را ایفا می‌کنند. چین در مسیر رشد، به خاورمیانه می‌رسد، جایی که ایمنی خطوط کشتیرانی با امنیت انرژی آن کشور ارتباط پیدا می‌کند؛ بنابراین این‌یک انتخاب ضروری برای چین است که بتواند قدرت ملی خود را در منطقه به نمایش بگذارد. بااین‌حال، چین به دنبال هژمونی در خاورمیانه نیست ، بلکه به‌عنوان قدرتی عمل می‌کند که بتواند به‌طور سازنده از صلح آنجا حمایت نماید. چین از جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه استفاده نخواهد کرد و یا کشورهای منطقه را وادار به انتخاب سمت‌گیری خاصی نخواهد کرد. این مطابق با اصول دیپلماتیک چین است. به‌بیان‌دیگر اقدامات چین در منطقه به کاهش سوءتفاهم درباره این کشور کمک خواهد کرد. کشورهای خاورمیانه ازجمله ایران‌دوست چین هستند. هیچ کشور منطقه‌ای چین را برهم زننده منافع ژئوپلیتیکی خود نمی‌داند. این شیوه‌ای نیست که چین بخواهد بر اساس آن اندیشیده، یا عمل کند.غربی‌ها به‌ویژه آمریکایی‌ها نسبت به رابطه خوب چین، روسیه و ایران حساس هستند. آن‌ها باید این ذهنیت خود را تغییر و آن را در عمل ببینند. رزمایش‌های مشترک منطقی بوده و باعث بهبود دوستی‌ها بین سه کشور می‌شود. فقط آنهائیکه که دارای وجدان بیمار می‌باشند، احساس ناراحتی می‌کنند.

26 دسامبر 2019
تارنمای دولتی گلوبال تایمز
برگردان و اقتباس شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.