انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71339 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۴ - 10:26
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
گزارش

واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه

اشاره: بامداد جمعه 24 آبان با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قیمت بنزین دونرخی شد. این تصمیم باعث شد تا گروه‌هایی از مردم عمدتاً در استان تهران، البرز، کرمانشاه، خوزستان و ... دست به اعتراض زدند وعده‌ای از معترضان به مراکز دولتی حمله کردند و بسیاری از بانک‌ها و فروشگاه‌ها غارت یا تخریب شد. در جریان این اعتراضات که از روز 25 تا 27 آبان جریان داشت تعدادی از معترضان و نیروهای امنیتی جانشان را از دست دادند. آمار دقیق کشته‌شده‌ها قرار است به‌صورت رسمی اعلام شود، اما تأخیر در اعلام تعداد کشته‌ها باعث شده تا سازمان عفو بین‌الملل و به‌تازگی خبرگزاری رویترز مدعی کشته شدن حدود 300 تا 1500 نفر در ناآرامی‌های آبان ماه شدند. انتشار گزارش رویترز واکنش‌هایی را در پی داشت که آنها را مرور می‌کنیم.

ستاره صبح-

واکنش شورای عالی امنیت ملی 
تسنیم نوشت: ادعای خبرگزاری انگلیسی رویترز در خصوص تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان ماه در ایران، از سوی رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تکذیب شد.
علیرضا ظریفیان یگانه، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دراین‌باره ضمن تکذیب این ادعا گفت: این نحو از خبر نوشتن و ادعا کردن اساساً کار خاصی ندارد؛ کافی است بر اساس یک برنامه از پیش تعیین‌شده عملیات روانی، یک سری ادعاها کنار هم چیده شود و وقتی هم از این رسانه درخواست منبع یا سند شود، شمارا به موجودات نامرئی ارجاع می‌دهد که هیچ امکانی برای صحت‌سنجی آن وجود ندارد. لذا ادعای خبرگزاری رویترز نه از باب امنیتی و اطلاعاتی، بلکه حتی از جنبه‌ی خبری هم بی‌ارزش و لطمه‌ی شدیدی به اعتبار از پیش مخدوش این خبرگزاری است. حالا که رویترز نمی‌خواسته منبع یا سند یا حتی یک قرینه‌ی کوچک ارائه کند، چرا به ۱۵۰۰ نفر کفایت کرده؟ می‌تواند بگوید ۲۰ هزار نفر کشته‌اند، اما این خبرسازی‌های جعلی اعتباری ندارد. همان‌طور که در دستور رهبر معظم انقلاب آمده بود موضوع رسیدگی و دلجویی از خانواده‌های کشته‌شدگان اخیر در سه گروه ادامه دارد و پس از جمع‌بندی کامل این مسئله اطلاع‌رسانی‌ها راجع به آن صورت خواهد گرفت. یک تیم مسئول در زمینه رسیدگی به آسیب‌دیدگان حوادث اخیر از مدت‌ها پیش تشکیل‌شده و وظیفه دارد که تمام آسیب‌دیدگان را جزءبه‌جزء بررسی کند تا مشخص شود که آن فرد در چه وضعیتی آسیب‌دیده است.

ضرورت اعلام آمار و اطلاعات دقیق درباره اتفاقات آبان ماه
باشگاه خبرنگاران به نقل از یک منبع آگاه ادعای تشکیل جلسه با حضور رهبر انقلاب و اعضای دولت را رد کرد. به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان «برخلاف ادعای بنگاه خبری رویترز، هیچ جلسه‌ی مشترکی میان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور و اعضای کابینه دولت در روز «۲۶ آبان-۱۷ نوامبر» و حتی پس‌ازآن در مورد آشوب‌ها تشکیل نشده است. 
به گزارش فرارو، رویترز مدعی شده که آمار کشته‌شدگان حوادث آبان ماه در ایران حدود ۱۵۰۰ نفر است. بر اساس این گزارش دست‌کم ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همین‌طور تعدادی از نیرو‌های امنیتی و پلیس در میان کشته‌شدگان هستند.این خبرگزاری مدعی شده که آمار و اطلاعات خود را از منابع مطلع در درون حکومت دریافت کرده است. البته توضیحی درباره هویت این منابع و جایگاه دقیق آن‌ها نداده است. رویترز مدعی شده روز ۲۶ آبان جلسه‌ای با حضور رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور و برخی اعضای کابینه درباره مقابله به اعتراضات تشکیل‌شده است.ادعا‌های رویترز در حالی منتشرشده که ایران تاکنون آمار رسمی از آسیب دیدگان حوادث آبان ماه اعلام نکرده است. از طرف دیگر برخی کشور‌ها و نهاد‌های خارجی در خلأ آمار رسمی ادعا‌های دیگری مطرح کرده‌اند. برایان هوا نماینده آمریکا در امور ایران مدعی ۱۰۰۰ کشته‌شده و عفو بین‌الملل نیز کشته شدن ۳۰۴ نفر را تائید کرده است.به گزارش میزان روز دوشنبه دوم دی، رویترز گزارشی کذب در مورد آمار اغتشاشات آبان ماه در برخی از شهر‌های ایران منتشر کرد و مدعی کشته‌شده ۱۵۰۰ نفر در این اغتشاشات شد. در گزارش رویترز به چهار منبع مجهول‌الهویه استناد شده بود! درحالی‌که در مرامنامه رویترز تأکید شده که اخبار منابع بی‌نام غیر معتبر است؛ بااین‌حال رویکرد ضد ایرانی رویترز، دست‌اندرکاران این رسانه را به زیر پا گذاشتن پروتکل حرفه‌ای خود واداشته است. دروغ بزرگ ابتدا از زبان سرکرده گروهک تروریستی منافقین پیرامون تعداد کشته‌شدگان اغتشاشات آبان خارج شد، این بار از سوی رویترز منتشر شد تا مانور و هجمه‌های خبری و سیاسی روی آن صورت گیرد و پازل جنگ روانی علیه ایران و تهدید امنیت روانی مردم ایران تکمیل شود. اما پرسش اساسی این است که چرا پس از گذشت یک ماه هنوز نهادهای کشور آماری از کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان نداده‌اند تا از سو استفاده خبرگزاری‌های خارجی جلوگیری کند.   
منابع آگاه به خبرگزاری میزان خبر دادند؛ منبع خبر رویترز مریم رجوی بوده است. خبرگزاری انگلیسی رویترز به‌عنوان یکی از بازوهای تبلیغاتی رژیم آمریکا علیه ایران شناخته می‌شود؛ این خبرگزاری سابقه زیادی در خبرسازی و دروغ‌پردازی علیه کشورمان دارد.

اتاق فکر غیر رسانه‌ای و ضد امنیتی
بر مبنای نوع خبرنویسی و ارجاع منبع رواج یافته در رویترز، خبرنگار ما نیز به نقل از ۶ منبع خود در رویترز مطلع شده است که گزارش کذب اخیر رویترز در مورد کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اغتشاشات اخیر ایران در یک اتاق فکر غیر رسانه‌ای و ضد امنیتی تدوین‌شده است. اتاق فکری متشکل از عناصر «ام‌آی‌سیکس»، «سازمان سیا»، «سرکرده گروهک تروریستی منافقین» و برخی دیگر از عناصر معاند ضد ایرانی.طبق گزارش خبرنگار ما به نقل از منابعش در رویترز، دستور کار این اتاق فکر آن بوده است که چون دروغ بزرگ کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اغتشاشات اخیر ایران که اولین بار توسط مریم رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین مطرح شد، موردتوجه محافل سیاسی و رسانه‌ای دنیا قرار نگرفت، این بار این دروغ بزرگ بر روی خروجی یک خبرگزاری شناخته‌شده به اسم رویترز قرار گیرد تا مانور و هجمه‌های خبری و سیاسی روی آن صورت گیرد و پازل جنگ روانی علیه ایران و تهدید امنیت روانی مردم ایران تکمیل شود.این منابع آگاه تائید کرده‌اند که منبع خبر دوم دی رویترز پیرامون آمار کشته‌شدگان اغتشاشات آبان، مریم رجوی بوده است. 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.