انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71335 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳ - 23:38
 انسداد یا گشایش اقتصادی؟
ستاره صبح پیوستن و عدم پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی(FATF) را بررسی می‌کند

انسداد یا گشایش اقتصادی؟

اشاره: پس از خروج ایالات‌متحده از برجام( 13 آبان 97) ایران در عمل وارد یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار شد و فروش نفت محدود و تبادل پول نیز مشکل شده است. به گفته مقامات اگر لوایح FATF تصویب نشود 80 میلیون ایرانی مشمول تحریم می‌شوند. این اتفاق یعنی خود تحریمی که نباید در تله آن بیفتیم. تازه ترین اظهار نظر از سوی عضو کمیسیون امنیت ملی و یک عضو مجمع تشخیص مصلحت درباره تصویب لوایح FATF را بازی در زمین آمریکا و انسداد اقتصادی دانسته اند. در مقابل محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور گفته نپیوستن به FATF هزینه سنگینی برای کشور دارد. در حالی اصولگرا ها با تصویب لوایح FATF مخالفت می کنند که تقریبا اکثر اقتصاددانان، فعالان سیاسی و مطبوعاتی تصویب این لوایح و پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی را کمک به ملت ایران به ویژه فرودستان می دانند.

ستاره صبح-

عضویت در FATF راه تنفس اقتصاد کشور را می‌بندد
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: درحالی‌که ما در تحریم نباشیم و ارتباط اقتصاد ما با دنیا در شرایط عادی قرار داشته باشد جمهوری اسلامی نگران نیست و نهایتاً از FATF و مشابه آن استقبال می‌کند و به آن می‌پیوندد و از آن حمایت می‌کند. زمانی که ما در تحریم به سر می‌بریم و تلاش می‌کنیم تحریم‌ها را دور بزنیم FATF می‌گوید تمام رفت‌وبرگشت کالا و پول ما باید در یک اتاق شیشه‌ای و مدنظر آنها باشد. لذا این اقدام باعث لو رفتن کانال‌های ما در اقتصاد و تجارتمان می‌شود؛ ما در صورت پیوستن به کنوانسیون‌های FATF این اطلاعات را دودستی تقدیم آنها می‌کنیم. پس درنتیجه این اقدام به ضرر مردم است. عضویت در FATF راه تنفس اقتصاد کشور را می‌بندد و از طرف دیگر تحریم‌ها هم همچنان پابرجاست و این اقدام باعث می‌شود حتی تحریم‌های جدید برعلیه ما وضع شود. مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم اظهار داشت:‌ اگر آقایان دولتی تعهد بدهند که با FATF کانال‌های ارتباطی اقتصاد ما لو نمی‌رود و بسته نمی‌شود و تصویب FATF در رفع تحریم‌ها مؤثر است کسی با این کار مخالفت نمی‌کند اما خود مسئولین دولتی می‌گویند ما چنین تضمینی نمی‌توانیم بدهیم؛ خب حالا که عضویت در FATF در رفع تحریم‌ها به ما کمکی نمی‌کند چه نیازی است که ما همان کانال‌هایی هم که در ارتباطات اقتصادی‌مان داریم و مشکلات داخلی کشور را از آن طریق حل می‌کنیم در اختیار آمریکا قرار دهیم و خودمان با دست خودمان اطلاعات را افشا کنیم. 

برخی خواسته پمپئو درباره FATF را پژواک می‌دهند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پمپئو می‌گوید FATF باید بدون تأخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند.سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشستی که شنبه یکم‌ دی جهت بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1399 با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با واکنش نسبت به برخی اظهارنظرهای غلط پیرامون مسئله FATF در داخل کشور گفت: دل‌خوش‌ها درحالی‌که فشار حداکثری بر مردم وارد می‌شود، با یک تسلیت و اشک تمساح دشمن سرخوش می‌شوند. پمپئو می‌گوید این دو لایحه باید بدون تأخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند.عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور با انتقاد از «تحریم هراسی» عده‌ای در داخل کشور، با استناد به سخنان برخی مسئولان دولت راجع به عدم وجود هرگونه تضمین رفع تحریم از سوی دشمنان، تصریح کرد: درحالی‌که طرف مقابل رسماً می‌گوید تصویب این دو لایحه را با پیش‌شرط نمی‌پذیرد، می‌گویند تصویب کنید و تضمینی هم نیست که چه به دست خواهد آمد؛ نتیجه تحریم هراسی تحریم‌های بیشتر شده است. معترف‌اند این روند زخمی را التیام نمی‌دهد اما می‌گویند اگر این دو لایحه را تصویب کنیم، برچسب نمی‌خوریم؛ التیام زخم‌های تحریم تدبیر می‌خواهد، نه امید واهی به برچسب نخوردن.وی با اشاره به برخی سخنان غلط درباره دو لایحه فتف، اظهار کرد: کسانیکه سوء تدبیر و سوء رفتارهایشان نارضایتی را به وجود آورده حالا در کمتر از دوماِ مدعی شده‌اند می‌خواهند ناتوانی خود در اجرا، و پیگیری مسائل و مطالبه حقوق ملت از طرف‌های غربی را با انجام تعهدات یک‌جانبه جبران کنند. به‌جای اینکه از طرف مقابل طلبکار باشند فشار را بر روی تصمیم گیران قانونی کشور اعمال می‌کنند.جلیلی اظهار داشت: دولتی که مدعی برداشتن تحریم‌ها بود، اعترافشان این است که در این دولت تحریم‌ها بی‌سابقه بوده و تاکنون چنین تحریمی بر کشور اعمال نشده بود. سیاست تحریم هراسی نتوانست مانع تحریم وزیر امور خارجه و تحریم داروی کشور شود. باید روشن شود روند انجام تعهدات یک‌جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد؟ و نقطه پایان انجام تعهدات یک‌جانبه و بی‌ثمر کجاست؟

امیدواریم باتدبیر رهبری گره لایحه FATF باز شود
غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رهبر انقلاب در خصوص پیوستن ایران به FATF اظهار داشت: «لایحه پیوستن ایران به پالرمو و CFT بعد از فراز و نشیب‌های فراوان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته و آنجا متوقف‌شده است. مجمع تشخیص مصلحت نظام هم زیر نظر رهبری است. با توجه به اینکه فرصت کمی باقی‌مانده، چون بحث منافع ملی در میان هست، راهی جز این نداریم که از رهبری استمداد بطلبیم، چون یکی از اختیارات رهبری در قانون اساسی این است که از بن‌بست‌ها جلوگیری کند.عضو فراکسیون امید مجلس گفت: «ما امیدواریم که باتدبیر رهبری دو لایحه به تصویب نهایی برسد. در این صورت، به‌قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و انسداد حساب‌های بانکی در خارج از کشور گرفتار نمی‌شویم و بیش از این متهم به پول‌شویی نمی‌شویم. ما الآن هم ازنظر جابه‌جایی پول در بانک‌ها دچار مشکل هستیم. ولی اگر در لیست سیاه FATF قرار بگیریم، این مسئله قفل می‌شود.وی با اشاره به نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب در خصوص پیوستن ایران به FATF، گفت: امیدواریم رهبری باتدبیری که به خرج می‌دهند و دلسوزی‌ای که به منافع ملی کشور دارند، عنایت ویژه‌ای داشته باشند و با دستور به مجمع تشخیص مصلحت نظام، این گره را باز کنند.نماینده مردم تهران افزود: «ما باید بپذیریم که نمی‌توانیم تافته جدا بافته از دنیا باشیم. این انتخاب نیست و عقلانیت می‌گوید که باید در تعامل مثبت با دنیا باشیم؛ و الزامات این تعامل مثبت را بپذیریم.»عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: یکی از الزامات روابط بین‌الملل پیوستن به FATF است. چون اگر ما در لیست سیاه FATF قرار بگیریم، کاملاً از روابط بانکی بین‌المللی حذف می‌شویم. ما دیر یا زود از تحریم ناجوانمردانه آمریکا نجات پیدا می‌کنیم. ولی اگر به FATF نپیوندیم، پول فروش نفتمان را چطور می‌توانیم جابه‌جا کنیم؟! در دنیای امروز روابط بانکی اهمیت دارد.وی افزود: به‌هرحال، ما امیدواریم که باتدبیر رهبری این دو لایحه به تصویب نهایی برسد. در این صورت، به‌قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و انسداد حساب‌های بانکی در خارج از کشور گرفتار نمی‌شویم و بیش از این متهم به پول‌شویی نمی‌شویم. ما الآن هم ازنظر جابه‌جایی پول در بانک‌ها دچار مشکل هستیم. ولی اگر در لیست سیاه FATF قرار بگیریم، این مسئله قفل می‌شود.حیدری تأکید کرد: من سخن کسانی که می‌گویند پیوستن به FATF مانع دور زدن تحریم‌ها می‌شود را واقعی نمی‌دانم. متأسفانه بعضی افراد این مسئله را صد در صد سیاسی کرده‌اند. انشاء الله بعضی افراد منافع جناحی خودشان را در اختراع تکنولوژی دور زدن تحریم نبینند. یکی از بسترهای چپاول‌های غارتگرانِ از اموال و دارایی‌های عمومی، در سایه همین تحریم‌ها و تکنولوژی دور زدن تحریم‌ها شکل‌گرفته است.وی در پایان گفت: امیدواریم رهبری باتدبیری که به خرج می‌دهند و دلسوزی‌ای که به منافع ملی کشور دارند، عنایت ویژه‌ای داشته باشند و با دستور به مجمع تشخیص مصلحت نظام این گره را باز کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.