انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71330 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۳ - 10:10
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
شهاب الدین بی مقدار ، نماینده تبریز:

در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم

اشاره: تحریم‌های آمریکا علیه ایران که حدود یک و نیم سال است که با خروج آمریکا از برجام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است. ایران در یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار دیگر نمی‌تواند نفت خود را بفروشد. اقتصاد خصوصی تنها با روزنه باقی‌مانده مانند ارتباط با شرکت‌های خارجی و دور زدن تحریم‌ها خریدوفروش می‌کنند، اما اگر FATF تصویب نشودبه گفته یک نماینده مجلس 80 میلیون ایرانی تحریم می‌شوند وبرای ایرانی ها مشکل ایجاد می‌شود، این یعنی خود تحریمی. علی ربیعی، سخنگوی دولت در کمال ناباوری دیروز گفت: «امیدی به تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت ندارم.» همچنین به گفته شهاب الدین بی مقدار تعدادی از نمایندگان مجلس قرار است نامه‌ای به رهبر انقلاب نسبت به تبعات نپذیرفتن FATF بنویسند. این در حالی است که دولت به دنبال شکستن تحریم‌هاست، اما به نظر می‌رسد مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دولت دهم به دنبال تصویب FATF بود، اکنون به دلیل سیاسی از تصویب این لوایح خودداری می کنند. گزارش پیشرو به این مسئله پرداخته است.

ستاره صبح-علی ربیعی: امیدی به تصویب FATF ندارم
علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز یک‌شنبه از خبرگزاری برنا بازدید کرد و با اشاره به اینکه مهلت ایران در FATF روبه پایان است و با عدم تصویب این لوایح، ایران به لیست سیاه می‌رود درباره عواقب نپیوستن ایران به لیست سیاه گفت: «دچار عدم فهم و عدم درک مشترک نسبت به منافع ایران هستیم. فارغ از اینکه منافع ملی را چه شاخص‌هایی دنبال می‌کند گاهی وقت‌ها بحث‌هایی می‌کنند که ریشه آن سیاسی است و نمی‌خواهند که بگویند، سیاسی است و شروع به بحث در مورد فن‌های موضوع، FATF می‌کنند. موضوع FATF در برخی موارد با تفکرهای سیاسی و رقابتی گره‌خورده است. این افراد در دولت قبل درباره مواد مخدر و مریدا را امضا و فراتر از مواردی که در پالرمو هست جلو رفتند. در مورد FATF افرادی که الآن مخالف هستند، نامه زدند و موارد آن موجود است. برخی موارد در این دولت حرام و برای دولت‌های دیگر مباح است. یکسری از این افراد خودشان دنبال FATF بودند. یک استدلال غلط دارند که می‌گویند آب که از سرگذشت چه یک وجب چه ده وجب! می‌گویند در شرایط تحریم آمریکا هستیم و پیوستن به FATF چه فرقی می‌کند؟ این اصلاً استدلال درستی نیست. ما پول به یک مربی فوتبال نمی‌توانستیم بدهیم! وقتی استراماچونی می‌خواست پول بگیرد وحشت داشت که به نام ایران پول دریافت کند. این یعنی چه؟ الآن آمریکا آدم‌ها یا شرکت‌ها را تحریم می‌کند ولی در صورت نپیوستن به FATF، حدود 80 میلیون جامعه ایرانی تحریم می‌شوند یعنی برای ساده‌ترین کار که مثلاً یک ایرانی بخواهد برای بچه‌اش پول بفرستد دچار مشکل می‌شویم. مخالفان با تفکر خود 80 میلیون ایرانی را در معرض تحریم می‌برند. این استراتژی آب چه یک وجب و چه ده وجب، استراتژی غلطی است. اگر کسی زیرآب دارد خفه می‌شود نمی‌گوید چرا در بالای استخر خفه شوم، بگذارید بروم و ته آب خفه شوم، نه این‌طور نیست بلکه تلاش می‌کند تا خود را نجات دهد. مگر روس‌ها که پذیرفتند، فعالیت‌های بین‌المللی ندارند یا چینی‌ها و حزب‌الله بخشی از دولت لبنان است، همگی FATF را اجرایی می‌کنند. امیدی ندارم که درباره FATF بتوانیم به نتیجه برسیم. شاید این دیدگاه وجود داشته باشد که ما مسکوت می‌گذاریم و تصویب نمی‌کنیم و در لیست‌ سیاه هم قرار نمی‌گیریم و یک مهلت دیگر می‌گیریم. هم‌چین بحث‌هایی مطرح می‌کنند اما اگر در لیست سیاه رفتیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر ایران بخواهد از لیست سیاه بیرون بیاید، باید اسرائیل رأی بدهد. تحریم یک جنگ بی‌صداست. جنگ علیه 80 میلیون ایرانی است. در تحریم باید زیست تحریمی را دنبال کنیم. تحریم یک ظلمی است علیه کشور و ملت، باید آن را بشکنیم منتهی تبلیغ می‌کنند که شکستن تحریم به این معناست که یک وادادگی ایجادشده است. چه وادادگی ایجادشده؟ یکی از گزاره‌ها این است که می‌گویند ارجاع شود به شورای عالی امنیت ملی. من نمی‌دانم چه سرنوشتی برای FATF در پیش است زیرا حرف‌های مختلف زده می‌شود.
شهاب‌الدین بی‌مقدار بابیان اینکه بنده به نمایندگی از گروهی از نمایندگان در حال تهیه‌ی نامه‌ای در خصوص FATF برای تقدیم به مقام معظم رهبری هستم،‌ اظهار داشت: «اکثر فعالان اقتصادی تأکیددارند که اگر ما به FATF نپیوندیم و در لیست سیاه قرار بگیریم اقتصاد کشور قفل می‌شود و شعبات بانک‌های ما در خارج از کشور بایکوت خواهند شد. به دنبال نپذیرفتن FATF ایرانیانی که در خارج از کشور کار می‌کنند و پاسپورت ایرانی دارند حساب‌هایشان بسته می‌شود. چندی پیش که بنده به قشم رفته بودم خیلی از فعالان اقتصادی به بنده گفتند که از بانک‌های دوبی، کویت و عمان به آن‌ها نامه نوشتند که باید حساب‌هایشان را در این بانک‌ها ببندند.»نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: «‌بنده شنیدم که وزارت خارجه روسیه نیز طی نامه‌ای به وزارت خارجه اعلام کرده که بدون پیوستن به FATF دیگر نمی‌تواند با ما همکاری کند و قطعاً صادرات و واردات ما با مشکل مواجه می‌شود.»این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: «در صورت نپذیرفتن FATF قیمت دلار افزایش‌یافته و بر روی همه کالاها اثر می‌گذارد و مشکلات عدیده‌ای در توسعه کشور ایجاد می‌شود. در نامه به مقام معظم رهبری به این مسائل اشاره‌شده است و بنده به‌عنوان یک کارشناس اقتصادی در داخل و بازار بین‌المللی وظیفه‌دارم این حرف‌ها را مطرح کنم. بنده از اعضای مجمع تشخیص مصلحت می‌خواهم با در نظر گرفتن منافع ملی در خصوص FATF تصمیم‌گیری کرده تا در آستانه انتخابات کشور دچار بحران نشویم.»بی‌مقدار با اشاره به نظر مخالفان FATF بیان کرد:‌ «عمدتاً این افراد بر این باورند که با پذیرش FATF حساب‌وکتاب کشور روشن می‌شود وعده‌ای می‌توانند سوءاستفاده کنند. اما امروز دنیا FATF را پذیرفتند. آیا چین و ژاپن که اقتصاد بزرگی از دنیا را در دست دارد این نگرانی را ندارد. بنده نگران هستم که مجدداً تصمیم‌گیری در این خصوص را بر دوش رهبری بیندازم. چرا منتخبان مقام معظم رهبری باید به‌گونه‌ای عمل کنند که درنهایت ایشان مجبور شوند به میدان بیایند و دستور پیوستن یا نپیوستن صادر کنند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.