انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
بیشتر
کد خبر: 71325 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲ - 23:01
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم  ...
نقطه‌نظر دکتر سریع القلم استاد علوم سیاسی درباره سیاست و اقتصاد در ایران

نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...

اشاره: محمود سریع القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی این دانشگاه درباره «تحولات بین‌المللی و آینده ایران» نقطه‌نظرهای خودش را بیان کرد و راهکاری برای مسائل و مشکلات کنونی اقتصاد ایران ارائه داد؛ راهکاری که هم در برابر تحریم‌ها و هم برای مقابله با فساد می‌تواند مفید باشد. دولت ترامپ سه روز چند نفر در ترکیه را تحریم کرد، اما اردوغان آمریکا را تهدید کرد که اگر تحریم ادامه پیدا کند چند بانک آمریکایی در ترکیه بسته خواهند شد. به‌این‌ترتیب ترامپ تحریم‌ها را پس گرفت. ما ایرانی‌ها تحریم می‌شویم چون ارتباط جهانی نداریم. اگر ارتباط جهانی داشتیم و با بانک‌های جهانی، شرکت‌ها و ... همکاری می‌کردیم به‌راحتی تحریم نمی‌شدیم. اگر از من بپرسند با فساد در ایران چه‌کار کنیم می‌گویم هرچقدر ایران با دنیا بیشتر کار کند، فساد در ایران کمتر می‌شود. لزومی ندارد که سالی چند کنفرانس برگزار کنیم و در آن چند نفر کارشناس و مسئول درباره علل فساد، تاریخ فساد و روش‌های مبارزه با فساد سخن بگویند و در آخر همه یک کیف هدیه بگیرند و بروند. اگر قرار است فساد و اختلاس در ایران از بین برود، باید سیستم بانکی ایران جهانی و شفاف شود. در این صورت اگر یک نفر یک دلار جابجا کند مشخص می‌شود چه ساعتی و از کجا به کجا آن منتقل کرده است. اگر جهانی شویم آنگاه خواهید دید که فساد از میان خواهد رفت. وقتی یک کشور با دنیا ارتباط ندارد در داخل آن هر اتفاقی می‌افتد. در ادامه بخش نخست سخنان این استاد دانشگاه، برگرفته از جماران را می‌خوانید.

ستاره صبح-

 محمود سریع القلم در رابطه با «تحولات بین‌المللی و آینده ایران» گفت: من بیوگرافی افراد مختلف اعم از هنرمند، سیاستمدار، کارآفرین، مخترع و کسانی که فعال اجتماعی بودند را خوانده‌ام، نکته قابل‌استخراج این است که موفقیت افراد درصحنه‌های مختلف زندگی بسیار تحت تأثیر تمرکز آن‌هاست. افراد موفق کسانی هستند که تمرکز دارند. اگر انسان بخواهد ذهن خود را در 30 نقطه پخش کند نمی‌تواند پاسخ مطلوب بگیرد. این‌یک اصل بشری است و ربطی به شرق و غرب و ویژگی‌های خاص جوامع ندارد. این تمرکز است که انسان را به موفقیت می‌رساند.نایب‌رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک خاورمیانه ادامه داد: اگر بیماری پیش یک پزشک برود و بگوید که چرا من سرگیجه دارم و پزشک بگوید: من بررسی کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که سرگیجه شما 242 دلیل دارد، بیمار می‌گوید: شما دلیل یک را به من بگویید که همه دلیل‌های دیگر تابع آن باشند.
 
گفتمان مشترک
سریع القلم می‌گوید: از زمانی که مدرنیسم در جهان رسم شده، همه ما دنبال روشی بوده‌ایم که این کشور را بسازیم، ولی در اینکه مسئله یک ما چیست و یا روش اول ما کدام است، موفق نبوده‌ایم. الآن هم اگر از طیف افرادی دانشگاهی، فعال مدنی و روزنامه‌نگار بپرسید، هرکس دایره خاص خودش را دارد. درحالی‌که اگر از نماینده حزب کمونیست چین، کارآفرین چینی، یک شهروند در خیابان‌های چین بپرسید مسئله یک چین چیست؟ به شما می‌گوید برتری فناوری و افزایش روزانه ثروت ملی. ما همه در عرصه‌های متداخل تلاش می‌کنیم که این دو را گسترش دهیم.

«دانش»، بزرگ‌ترین مشکل ایران
عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: با این مقدمه می‌خواهم بگویم که من به‌عنوان کسی که در این رشته کارکرده‌ام و بیشتر توجه خودم را روی مسائل بین‌المللی گذاشته‌ام، بزرگ‌ترین مشکل ایران را «دانش» می‌دانم. طی 30 سال گذشته چقدر ما سعی و خطا کرده‌ایم و چقدر تئوری‌های مختلف را تست کرده‌ایم و چقدر فراز و نشیب داشته‌ایم تا به اینجا برسیم و همچنان هم در حال تست کردن هستیم. درحالی‌که مسائل جهانی هستند و راه‌حل‌ها هم جهانی هستند؛ یعنی اگر ما با دنیا کار کنیم، راحت به بسیاری از راه‌حل‌ها می‌رسیم.وی افزود: در دنیا می‌گویند که اگر شما می‌خواهید با آلودگی هوا برخورد کنید، یکی از الزاماتی که روی سیاست‌گذار و مجری هست این است که آن شهر را بین‌المللی کند؛ یعنی اگر در شهر تهران 250 هزار نفر خارجی زندگی می‌کردند، ما آلودگی هوا نداشتیم. چون در آن صورت تهران باید شهری بین‌المللی مطابق استانداردها می‌بود که آنگاه آبرو برای کشور به‌حساب می‌آمد. صدها نویسنده، خبرنگار، کارآفرین، متخصص هوش مصنوعی و غیره اینجا کار می‌کردند و در تصمیم‌گیری‌های ما اثر می‌گذاشت. راه‌حل‌ها جهانی هستند؛ فقط کافی است که ما با این جهان تعامل و تبادل داشته باشیم.

«تئوری مازلو» مهم‌ترین تئوری شکل‌دهنده عصر جدید و دنیای جدید است
سریع القلم اظهار گفت: از زمانی که دانشجو بودم و بیش از 30 سال است که در این دانشگاه مشغول هستم، تئوری‌های زیادی خوانده‌ام. من یک‌بار کتاب‌ها را مرور و بررسی کردم و دیدم که ما از اول شروع دانشگاه تابه‌حال چیزی حدود چهار هزار تئوری در روابط بین‌الملل و اقتصاد سیاسی بین‌الملل داریم. اگر شما از من بپرسید کدام تئوری مهم‌ترین تئوری شکل‌دهنده عصر جدید و دنیای جدید است، من به «تئوری مازلو» اعتقاددارم. این تئوری ظاهر ساده‌ای دارد ولی باطنش مهم است؛ یعنی می‌گوید در حکمرانی جدید حاکمیت‌ها و مردم و کسانی که کار علمی و تحقیقاتی می‌کنند، باید کاری کنند که اول نیازهای بنیانی عامه مردم تأمین شود؛ یعنی حل‌وفصل مسئله مسکن جزو اولویت‌های یک کشور می‌شود.یکی از مسائل اساسی مصر این است که 60 درصد نیاز غذایی خودش را وارد می‌کند. این موضوع الآن به‌عنوان یک تهدید امنیت ملی مطرح است. کشورهایی مثل فرانسه، آمریکا، کانادا و چین نهایت تلاششان را کرده‌اند که نه‌تنها مواد غذایی خودشان را داشته باشند، بلکه بتوانند صادر کنند.

 ریشه آشوب‌های 18 کشور بی‌عدالتی اجتماعی است
نایب‌رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک خاورمیانه یادآور شد: در 40 سال گذشته تولید ناخالص داخلی جهان با یک شیب نسبتاً بالا در حال افزایش بوده است؛ اما هرچقدر GDP افزایش پیداکرده منحنی عدالت اجتماعی در دنیا رو به پایین بوده است. در حال حاضر در 19 کشور دنیا آشوب هست و به‌جز هنگ‌کنگ، تمام آشوب‌های دنیا ریشه در بی‌عدالتی اجتماعی دارد؛ از فرانسه گرفته تا شیلی و کشورهایی مثل مجارستان، لهستان و بعضی از کشورهای آسیایی.سریع القلم بابیان اینکه در آمریکا نزدیک به 70 درصد ثروت کشور دست 10 درصد جامعه است، افزود: برای یونان این رقم نزدیک به 38 درصد و جمهوری برای اسلواکی حدود 32 درصد است. این نشان می‌دهد که جهانی‌شدن افزایش ثروت و تمرکز ثروت انجام می‌دهد. در جوامعی که این درصد بالاتر است، مشکل عدالت بیشتر است. شما در خود آمریکا هم می‌بینید که الآن تمام مناظره‌های جناح‌های چپ و راست آمریکا حول عدالت اجتماعی است. درحالی‌که در چهار دهه اخیر طبقه متوسط در اروپا و آمریکا 20 درصد کمتر شده و در هند و چین 400 میلیون نفر به طبقه متوسط اضافه‌شده است. این نشان‌دهنده بنیانی است که ما در مباحث دموکراسی هم مطرح می‌کنیم که بنیان اجتماعی دموکراسی داشتن یک طبقه متوسط است. دموکراسی آینده بهتری را برای چین می‌تواند رقم بزند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.