انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
آیا گشایش درراه است؟
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
سیاست واشنگتن تهدید است
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
الیوت آبرامز افراطی که جایگزین برایان هوک شد، کیست؟
تأثیر سیاست از «درون» و «برون» بر اقتصاد و زندگی مردم
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
خشونت و نابرابری ساختاری در آمریکا
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
اختلاف‌نظر کارشناسی درباره گشایش اقتصادی وجود دارد
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
واکنش‌ها به سخنان رئیس بنیاد مستضعفان
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
اسرائیل با سلاح جدید خود بیروت را ویران کرد
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
پیش نویس قطعنامه آمریکا، توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
آقای فتاح اول شفافیت، بعد بازپس‌گیری اموال بنیاد که در دست افراد حقیقی یا حقوقی هستند
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
خریداران دوره جدید املاک طاغوطیان چه کسانی هستند؟
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
بیشتر
کد خبر: 71313 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱ - 02:20
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
در جریان سفر روحانی به توکیو صورت گرفت

تلاش برای شکستن تحریم‌ها

اشاره: فشار آمریکا بر روی ایران مثل یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است که با سفر رئیس‌جمهور به ژاپن از شدت این جنگ کاسته نشده است . روحانی در سه سخنرانی جداگانه خود در ژاپن اعلام کرد که حاضر است در راستای منافع ملی با آمریکا گفت و گو کند به شرط اینکه آمریکا تحریم های اعمال شده علیه ایران را کاهش دهد. به جز یک دیدار خصوصی که بین رئیس‌جمهور و نخست وزیر ژاپن صورت گرفت و شرح گفت و گوها رسانه ای نشد، وی پس از دیدار با نخست وزیر ژاپن در حساب توییتری خود نوشت: «در راستای منافع ملی خود از مذاکره و توافق، روی‌گردان نیستیم.» وی در آخرین سخنان خود در ژاپن در جمع مدیران ژاپنی گفت: «ما دراین‌باره که با آمریکا بتوانیم راجع به مسائل مختلف بحث کنیم مشکلی نداریم در صورتی که آنها باید از مسیر خطای خود برگردند.» پس از سفر مهم روحانی به ژاپن اکنون توپ در زمین آمریکاست که آیا حاضر است تحریم های اعمال شده علیه ایران را کاهش دهد یا خیر؟ آنچه که در سفر روحانی به ژاپن و می تواند مهم باشد این است که رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن اعلام کردند که هریک طرحی برای شکستن تحریم ها دارند و این می تواند نقطه مثبت سفر باشد.گزارش پیش رو به این موضوع می پردازد.

ستاره صبح-

بازگشت به توافق برجام
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز شنبه و پیش از ترک توکیو در نشستی با مدیران ارشد ژاپنی گفت: «ما در طول این چند سال با آقای نخست‌وزیر آبه شینزو ۱۲ بار ملاقات کردیم، نشانه این است که این اراده در دو دولت وجود دارد. فکر می‌کنم هیچ مانعی امروز در روابط دو کشور وجود ندارد، مگر تحریم غیرقانونی آمریکا. شما مطلع هستید که آمریکا برخلاف مقررات بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را تحریم کرده است. آمریکا بر کشورهای دیگر فشار می‌آورد که بین قانون و مقررات و اراده دولت آمریکا یکی را انتخاب کنند. درحالی‌که قطعنامه ۲۲۳۱ از کشورها خواسته روابط اقتصادی و تجاری معمولی خود را با ایران معمول دارند. اگر در اختلافاتی که بین ما و آمریکا وجود دارد، موردی باشد که کسی تردید کند، آمریکا یا ایران مقصر است، حداقل در این مورد اخیر تحریم، ‌کسی نباید تردید داشته باشد. یعنی ما یک توافق ۷ جانبه داشتیم و همه ما به این توافق متعهد بودیم و بدون دلیل آمریکا از این توافق خارج شد.»

آمریکا از مسیر اشتباه بازگردد
روحانی افزود: «بعدها نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولیعهد عربستان اعلام کردند که ما به آقای ترامپ فشار آوردیم تا از توافق هسته‌ای خارج شود و این‌یکی از رسوایی‌های تاریخی است که کشوری به خاطر منافع کشور دیگر مقررات بین‌المللی را زیر پا بگذارد. به اعتقاد ما توافق هسته‌ای به نفع همه ملت‌ها و دولت‌هاست. برای حل مسئله نیز راهی وجود ندارد به‌جز اینکه آمریکا از مسیر اشتباه و خطایی که انتخاب کرده، بازگردد.»

تعهد به امنیت منطقه‌ و آبراه‌ها
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «اگر ببینیم که از این توافق نتیجه‌ای عاید ما نمی‌شود و صرفاً ناچاریم بعضی از تعهداتمان را اجرا کنیم، به‌طور طبیعی تصمیم بعدی ما ممکن است ادامه این تعهد نباشد. معتقدیم، صلح، امنیت، ثبات و رفتار انسانی متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز به نفع کشورهای دنیا خواهد بود. ما در یک جایگاه مهم جغرافیایی قرار گرفتیم و کاملاً به امنیت منطقه‌ و آبراه‌ها متعهد هستیم.»

حل مشکلات با گفت‌وگو
روحانی تصریح کرد: «از جنگ نفرت داریم و علاقه‌مندیم اگر مشکلی با کشوری داریم از طریق گفت‌وگو آن را حل‌وفصل کنیم. دنبال سلاح‌های کشتارجمعی ازجمله سلاح هسته‌ای هم نبوده و نخواهیم بود و شما می‌دانید هم شما قربانی سلاح جمعی بودید و هم ما. شما قربانی سلاح هسته‌ای بودید و ما قربانی سلاح شیمیایی.»رئیس‌جمهوری یادآور شد: «متأسفانه فشار آمریکا بر ایران و کشورهای دیگر یک واقعیت تلخ است که امروز با آن روبرو هستیم. مهم این است که در این شرایط سخت بازهم راهی را پیدا کنیم که باهم تجارت و مراوده داشته باشیم و به نفع دو ملت گام برداریم. علیرغم فشار یک سال و نیم گذشته آمریکا بر ما توانستیم به اقتصادمان ثبات ببخشیم. بعد از یک تلاطم اقتصادی از ۵ ماه پیش روند حرکت اقتصادی ما در مسیر صحیح و ثبات قرارگرفته است.»

آمریکایی‌ها ناچارند راه بی‌خاصیت تحریم را رها کنند
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «ما مطمئن هستیم این تحریم غیرقانونی نمی‌تواند بلندمدت ادامه پیدا کند و آمریکایی‌ها ناچارند روزی این راه بدون خاصیت و پر از ضرر را رها کنند. ما در زمینه این‌که با آمریکا بتوانیم راجع به مسائلمان بحث کنیم مشکلی نداریم جز اینکه آنها باید از مسیر خطایی که در این‌یک سال و نیم رفتند، برگردند. ما نباید خطاکار و کسی که قانون را زیر پا گذاشته، تشویق کنیم و به او جایزه بدهیم اما درعین‌حال نیز نباید راه را ببندیم که اگر خطاکار به‌اشتباه خود پی ببرد و بخواهد اشتباه خود را جبران کند راه به رویش بسته باشد. همه ما باید برای زندگی امن‌تر، بهتر و راحت‌تر و روابط دوستانه‌تر تلاش کنیم. آیا به نظر شما کاری که آمریکا انتخاب کرده حتی برای مواد موردنیاز مردم، مواد غذایی، دارویی و پزشکی مردم هم مشکل ایجاد کرده این کشور راه درستی را انتخاب کرده است؟ آمریکا می‌گوید ما راجع به مواد غذایی و دارویی مشکلی برای ایران ایجاد نکردیم اما شما به‌خوبی می‌دانید وقتی سیستم بانکی را دچار مشکل کردند همه این تحرکات اقتصادی با مشکل مواجه می‌شود.»

توسعه رابطه با ژاپن
وی گفت: «ما در منطقه خودمان آنچه راجع به آمریکا دیدیم راهبردهایشان خطا بوده و همواره فکر و طراحی‌شان با اشتباه محاسباتی توأم بوده است. در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و هم در فلسطین همه‌جا دچار خطا شده‌اند ازجمله راجع به ایران.»رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: «من فکر می‌کنم سفر آقای آبه شینزو به تهران در سال جاری در نو دهمین سال روابط سیاسی دو کشور نشان از اراده ژاپن و همچنین سفر من‌بعد از ۱۹ سال به ژاپن برای توسعه رابطه بوده است.»

پول‌های مسدود شده ما 
در ژاپن آزاد شود
رئیس‌جمهوری ادامه داد: امیدوارم شما و همچنین دولت ژاپن تلاش ‌کنید برای اینکه ما روابط بهتری داشته باشیم و ازجمله پول‌های ما که در بانک ژاپن مسدود شده، آزاد شود و ما در این شرایط بتوانیم از این پول‌ها استفاده کنیم. این ارز به فروش نفت ماقبل از تحریم آمریکا مربوط می‌شود بنابراین، این حق طبیعی ماست که این پول به ما برگردانده شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.