انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
از NPT خارج می شویم
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71313 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱ - 02:20
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
در جریان سفر روحانی به توکیو صورت گرفت

تلاش برای شکستن تحریم‌ها

اشاره: فشار آمریکا بر روی ایران مثل یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است که با سفر رئیس‌جمهور به ژاپن از شدت این جنگ کاسته نشده است . روحانی در سه سخنرانی جداگانه خود در ژاپن اعلام کرد که حاضر است در راستای منافع ملی با آمریکا گفت و گو کند به شرط اینکه آمریکا تحریم های اعمال شده علیه ایران را کاهش دهد. به جز یک دیدار خصوصی که بین رئیس‌جمهور و نخست وزیر ژاپن صورت گرفت و شرح گفت و گوها رسانه ای نشد، وی پس از دیدار با نخست وزیر ژاپن در حساب توییتری خود نوشت: «در راستای منافع ملی خود از مذاکره و توافق، روی‌گردان نیستیم.» وی در آخرین سخنان خود در ژاپن در جمع مدیران ژاپنی گفت: «ما دراین‌باره که با آمریکا بتوانیم راجع به مسائل مختلف بحث کنیم مشکلی نداریم در صورتی که آنها باید از مسیر خطای خود برگردند.» پس از سفر مهم روحانی به ژاپن اکنون توپ در زمین آمریکاست که آیا حاضر است تحریم های اعمال شده علیه ایران را کاهش دهد یا خیر؟ آنچه که در سفر روحانی به ژاپن و می تواند مهم باشد این است که رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن اعلام کردند که هریک طرحی برای شکستن تحریم ها دارند و این می تواند نقطه مثبت سفر باشد.گزارش پیش رو به این موضوع می پردازد.

ستاره صبح-

بازگشت به توافق برجام
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز شنبه و پیش از ترک توکیو در نشستی با مدیران ارشد ژاپنی گفت: «ما در طول این چند سال با آقای نخست‌وزیر آبه شینزو ۱۲ بار ملاقات کردیم، نشانه این است که این اراده در دو دولت وجود دارد. فکر می‌کنم هیچ مانعی امروز در روابط دو کشور وجود ندارد، مگر تحریم غیرقانونی آمریکا. شما مطلع هستید که آمریکا برخلاف مقررات بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را تحریم کرده است. آمریکا بر کشورهای دیگر فشار می‌آورد که بین قانون و مقررات و اراده دولت آمریکا یکی را انتخاب کنند. درحالی‌که قطعنامه ۲۲۳۱ از کشورها خواسته روابط اقتصادی و تجاری معمولی خود را با ایران معمول دارند. اگر در اختلافاتی که بین ما و آمریکا وجود دارد، موردی باشد که کسی تردید کند، آمریکا یا ایران مقصر است، حداقل در این مورد اخیر تحریم، ‌کسی نباید تردید داشته باشد. یعنی ما یک توافق ۷ جانبه داشتیم و همه ما به این توافق متعهد بودیم و بدون دلیل آمریکا از این توافق خارج شد.»

آمریکا از مسیر اشتباه بازگردد
روحانی افزود: «بعدها نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولیعهد عربستان اعلام کردند که ما به آقای ترامپ فشار آوردیم تا از توافق هسته‌ای خارج شود و این‌یکی از رسوایی‌های تاریخی است که کشوری به خاطر منافع کشور دیگر مقررات بین‌المللی را زیر پا بگذارد. به اعتقاد ما توافق هسته‌ای به نفع همه ملت‌ها و دولت‌هاست. برای حل مسئله نیز راهی وجود ندارد به‌جز اینکه آمریکا از مسیر اشتباه و خطایی که انتخاب کرده، بازگردد.»

تعهد به امنیت منطقه‌ و آبراه‌ها
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «اگر ببینیم که از این توافق نتیجه‌ای عاید ما نمی‌شود و صرفاً ناچاریم بعضی از تعهداتمان را اجرا کنیم، به‌طور طبیعی تصمیم بعدی ما ممکن است ادامه این تعهد نباشد. معتقدیم، صلح، امنیت، ثبات و رفتار انسانی متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز به نفع کشورهای دنیا خواهد بود. ما در یک جایگاه مهم جغرافیایی قرار گرفتیم و کاملاً به امنیت منطقه‌ و آبراه‌ها متعهد هستیم.»

حل مشکلات با گفت‌وگو
روحانی تصریح کرد: «از جنگ نفرت داریم و علاقه‌مندیم اگر مشکلی با کشوری داریم از طریق گفت‌وگو آن را حل‌وفصل کنیم. دنبال سلاح‌های کشتارجمعی ازجمله سلاح هسته‌ای هم نبوده و نخواهیم بود و شما می‌دانید هم شما قربانی سلاح جمعی بودید و هم ما. شما قربانی سلاح هسته‌ای بودید و ما قربانی سلاح شیمیایی.»رئیس‌جمهوری یادآور شد: «متأسفانه فشار آمریکا بر ایران و کشورهای دیگر یک واقعیت تلخ است که امروز با آن روبرو هستیم. مهم این است که در این شرایط سخت بازهم راهی را پیدا کنیم که باهم تجارت و مراوده داشته باشیم و به نفع دو ملت گام برداریم. علیرغم فشار یک سال و نیم گذشته آمریکا بر ما توانستیم به اقتصادمان ثبات ببخشیم. بعد از یک تلاطم اقتصادی از ۵ ماه پیش روند حرکت اقتصادی ما در مسیر صحیح و ثبات قرارگرفته است.»

آمریکایی‌ها ناچارند راه بی‌خاصیت تحریم را رها کنند
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «ما مطمئن هستیم این تحریم غیرقانونی نمی‌تواند بلندمدت ادامه پیدا کند و آمریکایی‌ها ناچارند روزی این راه بدون خاصیت و پر از ضرر را رها کنند. ما در زمینه این‌که با آمریکا بتوانیم راجع به مسائلمان بحث کنیم مشکلی نداریم جز اینکه آنها باید از مسیر خطایی که در این‌یک سال و نیم رفتند، برگردند. ما نباید خطاکار و کسی که قانون را زیر پا گذاشته، تشویق کنیم و به او جایزه بدهیم اما درعین‌حال نیز نباید راه را ببندیم که اگر خطاکار به‌اشتباه خود پی ببرد و بخواهد اشتباه خود را جبران کند راه به رویش بسته باشد. همه ما باید برای زندگی امن‌تر، بهتر و راحت‌تر و روابط دوستانه‌تر تلاش کنیم. آیا به نظر شما کاری که آمریکا انتخاب کرده حتی برای مواد موردنیاز مردم، مواد غذایی، دارویی و پزشکی مردم هم مشکل ایجاد کرده این کشور راه درستی را انتخاب کرده است؟ آمریکا می‌گوید ما راجع به مواد غذایی و دارویی مشکلی برای ایران ایجاد نکردیم اما شما به‌خوبی می‌دانید وقتی سیستم بانکی را دچار مشکل کردند همه این تحرکات اقتصادی با مشکل مواجه می‌شود.»

توسعه رابطه با ژاپن
وی گفت: «ما در منطقه خودمان آنچه راجع به آمریکا دیدیم راهبردهایشان خطا بوده و همواره فکر و طراحی‌شان با اشتباه محاسباتی توأم بوده است. در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و هم در فلسطین همه‌جا دچار خطا شده‌اند ازجمله راجع به ایران.»رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: «من فکر می‌کنم سفر آقای آبه شینزو به تهران در سال جاری در نو دهمین سال روابط سیاسی دو کشور نشان از اراده ژاپن و همچنین سفر من‌بعد از ۱۹ سال به ژاپن برای توسعه رابطه بوده است.»

پول‌های مسدود شده ما 
در ژاپن آزاد شود
رئیس‌جمهوری ادامه داد: امیدوارم شما و همچنین دولت ژاپن تلاش ‌کنید برای اینکه ما روابط بهتری داشته باشیم و ازجمله پول‌های ما که در بانک ژاپن مسدود شده، آزاد شود و ما در این شرایط بتوانیم از این پول‌ها استفاده کنیم. این ارز به فروش نفت ماقبل از تحریم آمریکا مربوط می‌شود بنابراین، این حق طبیعی ماست که این پول به ما برگردانده شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.