انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چرایی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران ...
قرار گرفتن دوباره نام ایران در فهرست سیاه FATF !
افتتاح سه بزرگراه در تهران تا آخر سال
صعود قیمت ارز؛ نزول قیمت طلا
هزینه سنگین عدم تصویب لوایح FATF بر اقتصاد و زندگی مردم
آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس
اقتصاد ایران از دوران رکود خارج می‌شود
قیمت نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
یارانه ۷۲ هزارتومانی به سود یا به ضرر مردم؟
دلیل افزایش سوانح هوایی چیست؟
سیاست افزایش تولید و صرفه جویی
چین به انتشار واقعیت‌های ویروس مرگبار کرونا تن داد
روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد
رابطه گسترش ویروس کرونا با رکود اقتصادی جهان
درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد
تحریم ایران به خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF
ضرورت احیا تعاون در اقتصاد ایران
بازار نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
خروج از فهرست سیاه FATF نیاز به تصمیم سیاسی دارد
افت شدید، قیمت نفت
سازمان محیط‌زیست به وزیر نفت به دلیل تولید بنزین استاندارد لوح تقدیر داد
رونمایی از دکل حفاری نفت ۷۲ فتح
جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد
سایه ویروس کرونا بر روابط آمریکا و چین
چرائی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران و از به حساب آوردن عشایر و ...
کوچک‌شدن کیک اقتصاد
دروازه مرزهای کشورهای همسایه به‌جز امارات بر مسافران ایرانی ها بسته شد
بیشتر
کد خبر: 71310 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۳۰ - 09:29
مقابله با فساد مالی در کشور با ابزار FATF
گزارش

مقابله با فساد مالی در کشور با ابزار FATF

اشاره: مقابله با فساد مالی از دغدغه‌ها و مطالبات این روزهای جامعه است که دستگاه‌های مسئول ازجمله قوه قضاییه نیز عزم جدی خود را برای مبارزه با آن نشان داده‌اند؛ در این مسیر، اجرای استانداردهای FATF با شفاف‌سازی روند مبادلات مالی و بانکی کشور می‌تواند راهگشا بوده و جلوی تخلفات و مفاسد اقتصادی را بگیرد. نگاهی به روند بررسی پرونده‌های مربوط به تخلفات بانکی نشان می‌دهد در صورت انضباط مالی بیشتر در نظام بانکی احتمال وقوع این تخلفات و مفاسد کاهش زیادی می‌یافت؛ بنابراین برای ریشه‌کن کردن فساد چاره‌ای جز سروسامان دادن به روند قوانین مالی کشور و اجرای سخت‌گیرانه‌تر مقررات مربوط به پول‌شویی و ... وجود ندارد. اجرای استانداردهای FATF علاوه بر ضرورت تعامل بین‌المللی، باعث کاهش فساد و جرایم مالی در داخل کشور نیز می‌شود. در ادامه مزایای اجرای قوانین مقابله باپولشویی در کشور و نظر یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس را می‌خوانید.

ستاره صبح-

مزایای اجرای قوانین مقابله باپولشویی
باوجوداینکه قوانین مقابله با پول‌شویی مدت‌هاست در ایران به تصویب رسیده‌اند، اما تاکنون به‌درستی اجرانشده‌اند که عوامل مختلفی در این تأخیر نقش دارند.1. از مهم‌ترین عوامل مؤثر در اجرا نشدن قوانین مربوط به پول‌شویی، فعالیت موسسه‌های مالی غیرمجاز بوده است. این موسسه‌های غیرمجاز در طول سال‌های فعالیت خود، حاضر به شفاف‌سازی ترازنامه‌های خود نبوده‌اند که البته نتیجه عملکرد آنها از خاطره‌ها نرفته است. بحران پولی نتیجه رشد قارچ گونه موسسه‌های مالی غیرمجاز و فرار آنها از شفافیت و اجرای قوانین مبارزه با پول‌شویی است. رئیس سازمان برنامه‌وبودجه چندی پیش درباره خسارت وارده شده توسط این موسسه‌ها، گفته است: موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند، زیرا دولت ناچار شد برای جبران تعهدات و خساراتی که وارد کردند این مبالغ را پرداخت کند.2. بانک‌ها و موسسه‌های دارای مجوز به دلیل فراهم نبودن برخی شرایط و هزینه‌‎بر بودن آنها بخش‌هایی از این قوانین را اجرا کرده‌اند که این موضوع نیز کاهش نظارت بانک مرکزی و نا ترازی در صورت‌های مالی آنها را به دنبال داشته است.3. آماده نبودن زیرساخت‌های فنی، عامل دیگر در اجرا نشدن کامل قوانین مقابله با پول‌شویی است، البته با تدوین دستورالعمل‌ها و ابلاغ بخشنامه‌ها، گام‌هایی برای تحقق آن برداشته‌شده است. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، اگر ایران استاندارهای لازم برای پیوستن به FATF را بپذیرد سیستم بانکی به‌طور خودکار، ناچار به تسریع در اجرای قوانین پول‌شویی خواهد شد.4. بانکی که نتواند این استاندارها را اجرایی کند به‌خودی‌خود از تبادلات مالی خارجی محروم می‌شود پس مشتریان خود را از دست می‌دهد، باعث می‌شود همه بانک‌ها به اجرای برنامه‌های مبارزه با پول‌شویی و شفافیت، شتاب بدهند که نتیجه آن، ارتقای سلامت مالی نظام مالی و کاهش فساد مالی در کشور است.

لباس سیاست به اقتصاد نپوشانیم
معصومه آقا پور علیشاهی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت:‌» اینکه عده‌ای عنوان می‌کنند با پیوستن به «FATF» نمی‌توانیم تحریم‌ها دور بزنیم بهانه است همین امروز هم این کار را به‌سختی انجام می‌دهیم.
معصومه آقا پور علیشاهی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره پیوستن ایران به «FATF» و تعیین تکلیف آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «FATF» یک پروتکل جهانی برای شفاف‌سازی تجارت بین‌الملل است که دارای چندین اصول و شاخص‌های متفاوت است.»
نماینده شبستر بابیان این‌که ایران درحال‌ حاضر با توجه به قوانینی که دارد در حال اجرایی چندین و چند مفاد این سازمان است، عنوان کرد: «امروز در کشورمان عملاً این شاخص‌ها را اجرایی می‌کنیم که به‌عنوان‌مثال می‌توان به شفاف‌سازی بین بانک‌ها اشاره کرد. ایران در حال حاضر ۳۲ مورد از شاخص‌های «FATF» را رعایت می‌کند.»

فرصت گریز از لیست سیاه
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «یک حداقل‌هایی برای پیوستن به «FATF» وجود دارد و هستند کشورهایی که با حداقل‌های ۱۲ یا ۱۳ شاخص به آن پیوستند. «FATF» یک برگه یا ضمانت‌نامه برای تجارت و روابط بین‌الملل است که تضمین می‌دهد افراد و کشورها با شخص یا کشوری بتوانند معامله و روابط بین‌بانکی داشته باشند. همان‌گونه که‌برگ هویت ما شناسنامه و کارت ملی است، هنگامی هم که «FATF» از سوی یک کشور پذیرفته می‌شود، یعنی این‌که تضمینی برای تجارت صادر می‌شود. در کل تقریباً تمامی کشورها پیوستن به «FATF» را پذیرفته‌اند و تنها ۲ الی ۳ کشور هستند که عضو نشدند. تاکنون «FATF» چندین بار به ما فرصت داده است که به آن بپیوندیم، اما ما هنوز تعیین تکلیف نکردیم. در حال حاضر حتی کشورهای همسایه ما مانند عراق، عربستان، لبنان، سوریه جز لیست «FATF» هستند و این آخرین فرصتی است که به ما داده‌شده و اگر در لیست سیاه قرار بگیریم شرایط و مراودات بانکی برای ما مشکل خواهد شد.»
پیامد عدم پذیرش «FATF»
آقا پور تأکید کرد: «نپیوستن ما به «FATF» یعنی این‌که ما یک گزارشی را مخابره می‌کنیم مبنی بر اینکه با شفاف‌سازی درزمینه تجاری مخالفیم. این امر برای ما دارای پیامدهایی است. در حال حاضر صادرات غیرنفتی و تجارت از اهمیت برخوردار است و همین روابط تجاری که داریم به حداقل‌ها می‌رسد.»
وی با اشاره به اینکه مرتباً اعلام می‌کنیم ما پایبند برجام هستیم، گفت: «اگر عضو «FATF» نشویم بهانه‌ای به دست دشمنان می‌دهیم و آنها می‌گویند چه طور شما بیان می‌کنید که دوست ما و خواهان روابط با هستید اما این پروتکل جهانی را نمی‌پذیرید. معتقدم در شرایط فعلی پیوستن به «FATF» جزء الزاماتی است که باید بپذیریم.

نفع مردم و کشور
آقا پور در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که چرا نگاه به پیوستن به «FATF» بیشتر از این‌که فنی باشد رنگ و بوی سیاسی گرفته است و مخالفان به‌جای بیان کردن ایرادات فنی یک نوع لجبازی سیاسی می‌کنند، گفت: «به بدنه اقتصاد نباید لباس سیاست بپوشانیم زیرا سیاست در نمودار لحظه‌به‌لحظه حرکت سینوسی با شتاب دارد و اقتصاد نمی‌تواند با آن منطبق شود. اگر ما بر تن اقتصاد لباسی کنیم که اندازه‌اش نیست مطمئن باشید که این بدن طاقت این‌همه تحولات را نخواهد داشت و به نقطه مرگ می‌رسد. در مناسبات اقتصادی سیاست می‌تواند نقشی داشته باشد اما نمی‌تواند کل اقتصاد را در بربگیرد. معتقدم تصمیم گیران در مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایط فعلی تصمیمی خواهند گرفت که به نفع مردم و کشور خواهد بود.»وی در خصوص این‌که برخی از مخالفان «FATF» عنوان می‌کنند پیوستن به این سازمان راه دور زدن تحریم‌ها را بر ما خواهد بست، گفت: «بیان کردن چنین مطالبی بهانه است در حال حاضر هم ما این کار به‌سختی انجام می‌دهیم درصورتی‌که پیوستن به «FATF» کمک می‌کند شرایط برای ما بهتر شود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.