انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چرایی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران ...
قرار گرفتن دوباره نام ایران در فهرست سیاه FATF !
افتتاح سه بزرگراه در تهران تا آخر سال
صعود قیمت ارز؛ نزول قیمت طلا
هزینه سنگین عدم تصویب لوایح FATF بر اقتصاد و زندگی مردم
آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس
اقتصاد ایران از دوران رکود خارج می‌شود
قیمت نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
یارانه ۷۲ هزارتومانی به سود یا به ضرر مردم؟
دلیل افزایش سوانح هوایی چیست؟
سیاست افزایش تولید و صرفه جویی
چین به انتشار واقعیت‌های ویروس مرگبار کرونا تن داد
روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد
رابطه گسترش ویروس کرونا با رکود اقتصادی جهان
درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد
تحریم ایران به خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF
ضرورت احیا تعاون در اقتصاد ایران
بازار نفت تحت تاثیر ویروس کرونا
خروج از فهرست سیاه FATF نیاز به تصمیم سیاسی دارد
افت شدید، قیمت نفت
سازمان محیط‌زیست به وزیر نفت به دلیل تولید بنزین استاندارد لوح تقدیر داد
رونمایی از دکل حفاری نفت ۷۲ فتح
جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد
سایه ویروس کرونا بر روابط آمریکا و چین
چرائی تشکیل «برنامه و بودجه» ، توسعه کشور ، تاسیس شعبه دانشگاه هاروارد در تهران و از به حساب آوردن عشایر و ...
کوچک‌شدن کیک اقتصاد
بیشتر
کد خبر: 71305 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۳۰ - 00:22

ستاره صبح-برای بسیاری این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان اقتصاد را سروسامان داد و به زبان ساده حالش را خوب و چرخ تولید را به حرکت درآورد.
اولین قدم دولت باید استراتژی ۱۰ ساله و یا ۲۰ ساله خود را به سمتی طراحی کند که هزینه‌هایش به اندازه درآمد مالیات شود؛ یعنی هزینه‌های دولت برابر با ۱۶۰ هزار میلیارد تومان مالیات پیش‌بینی‌شده در سال ۹۹ شود و یا در شرایط بد اقتصادی و با تصویب مجلس مالیات‌ها افزایش و به‌اندازه بودجه شود.
اصل ۵۱ قانون اساسی می گوید:
«هيچ نوع ماليات وضع نمي‌شود مگر به‌موجب ‌قانون»‌. موارد معافيت و بخشودگي و تخفيف مالياتي به‌موجب ‌قانون مشخص مي‌شود. چرا چنین شیوه‌ای پیشنهاد می‌شود برای اینکه بودجه دولت طی ۵۰ یا ۶۰ سال گذشته بر مبنای فروش نفت خام شکل‌گرفته که امری ناپایدار و نامعلوم است. امروزه نیز با تحریم‌های یک‌جانبه ترامپ، کل فروش نفت زیر سؤال رفته است. پس به‌طور خلاصه خرج دولت باید در یک استراتژی بلندمدت به‌اندازه مالیات شود. حال که این مهم به‌سرعت قابل‌دسترسی نیست، آیا می‌توان وضع اقتصاد را مطلوب کرد؟ شرط لازم اقتصاد مطلوب برابری بودجه دولت با مالیات است ولی شرط کافی و مهم دیگر افزایش تقاضا برای تحرک اقتصاد است.
تقاضا را با سه راهکار:
۱- افزایش درآمد خانوار برای افزایش تقاضا.
 ۲ - افزایش بودجه عمرانی دولت برای افزایش تقاضای دولت. ۳ - افزایش صادرات کشور.
لایحه بودجه سال ۹۹ می توان افزایش داد ۴۸۴ هزار میلیارد تومان است که سه برابررقم پیش‌بینی مالیات است،امکان افزایش بودجه عمرانی میسر نیست. برای افزایش صادرات، سیاست خارجی کشور برای روان‌سازی و بهبود صادرات غیرنفتی که موتور محرکه افزایش صادرات است باید فعال شود تا در جهت افزایش صادرات قدم بردارد. به نظر می‌رسد کشور با تنگناها که ناشی از تحریم و است مواجه است و چشم‌انداز روشنی برای سال آینده وجود ندارد. در شرایط حاضر تنها امر ممکن از سه بخش تحرک اقتصاد، فقط افزایش درآمد خانوار ممکن است. افزایش درآمد خانوارها از طریق افزایش دستمزد و یا بنگاه‌های اقتصادی میسر است. با توجه به وضعیت اعداد و ارقام بودجه دولت، این مهم نمی‌تواند بیش از شرایط فعلی امکان‌پذیر باشد و بنگاه‌های اقتصادی نیز توان و ظرفیتی بیش از وضعیت فعلی را ندارند.
پرسش این است که افزایش تقاضا و افزایش درآمد خانوار چگونه می‌تواند صورت گیرد؟ به نظر می‌رسد تنها پتانسیل باقی‌مانده اعطای اختیار کامل برای کنترل مصرف انرژی خانوار و صرفه‌جویی در این بخش از سوی خانوار و دریافت مستقیم منافع آن‌یکی از راه‌حل‌های مهم در شرایط فعلی باشد. مصرف انرژی در ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است که می‌توان از نیروهای جوان خواست تا برابر ضوابطی که دولت و مجلس تعیین می‌کنند تعدادی کارگزار آنلاین برای خریدوفروش انرژی از خانوار به وجود آورند. به هر خانوار یا هر فرد، سهمی از برق ،بنزین و گاز طبیعی داده شود. فرد انرژی خود را مصرف یا مازاد آن را به کارگزاران انرژی می‌فروشد. از این محل بدون اینکه فشاری به بودجه دولت و بنگاه‌های اقتصادی بیاید، درآمد خانوارها و یا فرد افزایش می‌یابد بدیهی است که افزایش درآمد را خانوار به چرخه اقتصاد خواهند آورد که باعث افزایش تقاضا و یا پس‌انداز شود که پس‌انداز امری مثبت است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.