انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71288 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۶ - 09:43
مرگ 3447 نفر براثرآلودگی هوا
رئیس قوه قضائیه خواستار پاسخگویی سازمان محیط‌زیست و شهرداری‌ تهران در مورد خسارت آلودگی هوا شد

مرگ 3447 نفر براثرآلودگی هوا

اشاره: بودجه سال 99 صد میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار در نظر گرفته است. 14 نهاد در کشور مسئول مقابله با آلودگی هوا هستند و همگی در این رابطه بودجه هنگفتی را دریافت می کنند، اما حاصل کار این نهادها تا کنون موثر نبوده و تنها وزش باد یا باران مردم را از خفگی نجات داده است. این در حالی است که اقدامی در جهت ساخت خودرو های استاندارد، فیلتر گذاری خودروهای عمومی، ایجاد سیستم حمل و نقل عمومی برقی یا گازی و... صورت نمی گیرد و هرسال تعدادی از مردم بر اثر آلودگی هوا مریض یا می میرند. به گزارش ایلنا روز گذشته رئیس قوه قضائیه خواستار پاسخگویی سازمان محیط‌زیست و شهرداری‌ در مورد آلودگی هوا شد و گفت: «دستگاه‌های نظارتی باید پیگیر حق مردم در برخورداری از هوای سالم باشند.»

ستاره صبح-

آلودگی هوا به روایت آمار
محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران اعلام کرد: وضعیت کیفی هوای تهران در وضعیت ناسالم است. دیروز ۲۵ آذرماه میانگین شاخص آلودگی هوا ۱۵۷ و در وضعیت ناسالم  بود. شاخص لحظه‌ای آلودگی هوای تهران دیروز عدد ۱۶۰ گزارش شده است. بر این اساس از ابتدای سال تا دیروز ۲۵ آذر ماه ۹۸ در شهر تهران ۲۵ روز پاک، ۱۹۲ روز قابل قبول، ۵۱روز ناسالم برای گروه های حساس و ۳ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشته‌ایم در حالی که طی مدت مشابه در سال  ۹۷ شاهد ۱۵ روز پاک، ۲۱۶ روز قابل قبول و ۳۹ روز ناسالم برای گروه های حساس بودیم و روز ناسالم برای همه گروه‌ها نداشتیم. بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ۱۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای همه گروه‌هاست. کیفیت هوای پایتخت در ایستگاه‌های شریف(منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱، پیروزی (منطقه ۱۳)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۲۰، شهرداری منطقه ۲۱،شهرداری منطقه ۲۲ ناسالم برای همه گروه‌هاست یعنی بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ قرار دارد.  کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، پونک،گلبرگ (منطقه ۸)، اتوبان محلاتی (منطقه ۱۴)، مسعودیه (منطقه ۱۵) ناسالم برای گروه‌های حساس است یعنی بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار دارد. در این شرایط به مبتلایان به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان توصیه می‌شود که فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.رئیس قوه قضائیه با تأکید بر پیگیری موضوع هوای سالم و حق مردم در برخورداری از هوای سالم گفت: «سازمان محیط‌زیست و شهرداری‌ها باید پاسخگو باشند.سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در جلسه شورای عالی قوه قضائیه اظهار داشت: «دستگاه‌های نظارتی ازجمله دادستانی‌ها باید پیگیر حق مردم در برخورداری از هوای سالم باشند.  یکی از حقوق مهم برای مردم حق زیستن در یک محیط سالم با هوای سالم است. در این چند روز که مسئله هوای ناسالم پیش‌آمده، پیگیری جدی مسئولان مربوطه را می‌طلبد. سخن از ضرورت پاسخگویی مسئولان است. هرکس در هر بخشی مسئولیت دارد باید نسبت به وضعیت هوای ناسالم پاسخگو باشد و فقط هم مسئله هوا نیست.

خسارت مرگ براثر آلودگی هوا 
بر اساس نتایج مطالعه «کمی ‌سازی اثرات آلودگی هوای شهر تهران بر سلامت در سال‌ ۱۳۹۷» که توسط مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط‌زیست دانشگاه علوم پزشکی صوت پذیرفته، مشخص شد در سال ۱۳۹۷ حدود سه هزار و 447 مورد مرگ نتیجه آلودگی هوا در شهر تهران بوده است. همچنین خسارات اقتصادی ناشی از موارد مرگ براثر استنشاق ذرات ریز کمتر از 2.5 میکرون (PM۲.۵) در شهر تهران در سال ۱۳۹۷ بر اساس رویکرد ارزش آماری زندگی حدود ۱.۳ میلیارد دلار برآورد شده که این میزان خسارات نشان‌دهنده اثر قابل‌توجه آلودگی هوابر سلامت و اقتصاد ساکنان شهر تهران است.

خطرات آلودگی هوا
عباس مهمان‌دوست، متخصص داخلی و استاد دانشگاه علوم پزشکی دراین‌باره به ایرنا گفت: «آلودگی هوا می‌تواند شرایط ریه و تنفس ازجمله آسم، آلرژی و بیماری انسدادی مزمن ریوی و شرایط قلبی مانند آریتمی، حمله قلبی، نارسایی قلبی و فشارخون بالا را تحت تأثیر قرار دهد و خطر سکته مغزی را افزایش دهد.»

کودکان در معرض خطر
مهمان‌دوست بابیان اینکه واکنش بدن به آلودگی هوا به نوع و میزان آلاینده‌ها بستگی دارد، گفت: «خستگی، سردرد یا سرگیجه، سرفه و عطسه، خس‌خس سینه یا مشکل در تنفس، افزایش مخاط در بینی یا گلو، خشکی یا تحریک چشم و بینی، گلو و پوست از علائم تنفس در هوای آلوده بوده و افراد مبتلابه بیماری قلبی یا ریوی ممکن است علائم مکرر و شدیدی را تجربه کنند. نوزادان و کودکان بیش از سایر افراد در معرض بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا قرار دارند، زیرا ریه‌های آنها هنوز در حال تکامل است و آلودگی هوا می‌تواند در این فرایند بیولوژیکی اختلال ایجاد کند زیرا بدن آنها کمتر قادر به سم‌زدایی و دفع سموم موجود در آلودگی بوده، مغز آنها هنوز در حال تکامل است و ترکیبات موجود در آلودگی هوا می‌توانند بر رشد شناختی کودکان تأثیر منفی بگذارند و آنها نسبت به بزرگ‌سالان هوای بیشتر به نسبت هر واحد وزن بدن استنشاق می‌کنند. نوزادان متولدشده توسط زنانی که در دوران بارداری خود در معرض آلودگی هوا قرارگرفته‌اند، بیشتر احتمال دارد که به‌صورت نارس یا با وزن کم متولد شوند.»
توصیه پزشکی 
این پزشک توصیه کرد: هنگامی‌که هوا بد است، در فضای بسته مانند مرکز خرید پیاده‌روی کنید یا در سالن ورزشی ورزش کنید یا از دستگاه ورزش در فضاهای داخلی استفاده شود. از منابع انرژی کمتری در خانه خود استفاده شود، تولید برق و دیگر منابع انرژی باعث ایجاد آلودگی هوا می‌شود و با کاهش مصرف انرژی می‌توانید به بهبود کیفیت هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مصرف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه کمک کنید.»

تغذیه سالم 
سید ضیا مظهری متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ایرنا گفت: تغذیه سالم تأثیر زیان‌آور آلودگی هوابر سلامتی را کاهش می‌دهد. استرس یکی از اصلی‌ترین مکانیسم‌هایی است که توسط آن آلاینده‌های هوابر سلامت تنفسی و قلب و عروق تأثیر می‌گذارد، برخی مواد مغذی مانند ویتامین‌های گروه بی، ویتامین سی، ویتامین ای(E)، ویتامین دی و «امگا ۳» دارای اثرات محافظتی در برابر آسیب‌های ناشی از ذرات معلق هوا هستند. افزایش مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی ضدالتهابی، استرس اکسیداتیو ناشی از آلودگی هوا و التهاب در بیماری‌های قلبی - عروقی، آسم و بیماری‌های التهابی مزمن را کاهش می‌دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.