انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
عدم همکاری با بازرسان
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
افزایش فـشاردیپلماتیک
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
بیشتر
کد خبر: 71287 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۶ - 09:41
پیامدهای پیروزی جانسون در انتخابات انگلیس برای ایران
دکتر سید جلال ساداتیان، سفیر پیشین ایران در انگلیس در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

پیامدهای پیروزی جانسون در انتخابات انگلیس برای ایران

اشاره: انتخابات سراسری پارلمانی بریتانیا روز پنج‌شنبه ۱۲ دسامبر (21 آذر) برگزار شد. این انتخابات زودهنگام، سومین انتخابات پارلمانی بریتانیا ظرف کمتر از پنج سال بود که به دنبال تداوم بن‌بست طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت» صورت گرفت. در مبارزات این انتخابات حزب «محافظه‌کار» به رهبری بوریس جانسون در رقابت با سایر احزاب ازجمله حزب «کارگر» به رهبری جرمی کوربین، بر طرح برگزیت تمرکز کرد و سرانجام توانست با کسب دست‌کم 364 کرسی پارلمان، اکثریت قاطع را به دست آورد. نتیجه‌ای که در طول چهار دهه پس از روی کار آمدن مارگارت تاچر بی‌سابقه بوده و رسانه‌های انگلیسی آن را «تاریخی» عنوان کردند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس وعده داده که انگلیس تا پایان ژانویه 2020 (11 بهمن) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. تصمیمی که سایه‌ای سنگین بر روابط مالی، بانکی و تجاری با اتحادیه اروپا می‌اندازد. ستاره صبح علت‌ها و پیامدهای رقم خوردن این نتیجه در انتخابات انگلیس را از سید جلال ساداتیان، نماینده پیشین مجلس و سفیر سابق ایران در انگلستان جویا شد. مشروح گفت‌وگوی مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار با ساداتیان را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

  به نظر شما پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون در انتخابات سراسری پارلمانی انگلیس، چه تغییراتی در سیاست‌های این کشور ایجاد خواهد کرد؟
بوریس جانسون به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار که رأی قاطع را در این انتخابات به دست آورده، می‌تواند بدون نیاز به ائتلاف با سایر احزاب، موضع اکثریت را در مجلس عوام داشته باشد و تصمیمات خود و حزبش را به‌راحتی به‌پیش ببرد. عمده‌ترین کاری که در حال حاضر پیش روی انگلستان قرار دارد، موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت است که قریب به چهار سال محل منازعه سیاسی در داخل بریتانیا بود. پس از آن‌که دیوید کامرون و ترزا می، دو نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که هر دو رهبران حزب محافظه‌کار بودند، قربانی منازعات سیاسی بر سر ماجرای برگزیت شدند، بالاخره بوریس جانسون توانست بر رقیبان سیاسی پیروز شود و احتمال می‌رود بر اساس وعده‌ای که در مبارزات انتخاباتی‌اش داده، تا پایان ماه آینده میلادی، یعنی ژانویه 2020 (اوایل بهمن) بریتانیا از اتحادیه اروپا رسماً خارج شود.

  آیا رقم خوردن چنین نتیجه‌ای در انتخابات انگلیس قابل پیش‌بینی بود؟
پیروزی جانسون در انتخابات پارلمانی انگلیس نیازمند تحلیل و تفسیر بیشتر است یا باید زمان بیشتری بگذرد تا بتوان در این رابطه قضاوت کرد. در روزهای گذشته شاهد بوده‌ایم که مقامات اروپایی، اتحادیه اروپا و سران آمریکا به جانسون تبریک گفته‌اند و در سوی مقابل، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر از شکستی که متحمل شد اظهار ناراحتی کرد و گفت که در انتخابات آتی دیگر رهبر این حزب نخواهد بود. اما موضوع برگزیت که به نظر می‌آمد اکثریت جامعه مخالف آن هستند و مطالعه روی افکار عمومی نشان می‌داد که حزب کارگر به‌عنوان حزب موافق رفراندوم مجدد، شانس بیشتری برای پیروزی دارد، با این نتیجه عملاً وارد فاز اجرایی خواهد شد.

  محافظه‌کاران و در رأس آنان بوریس جانسون با چه مشکلاتی  بر سر راه اجرای برگزیت ممکن است مواجه شوند؟
عدم وحدت ایالت‌ها یا کشورهای مشترک‌المنافع با دولت مرکزی بریتانیا، به‌علاوه مسائل و پیامدهای زیان‌بار اقتصادی جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا و مسائلی از این قبیل، ازجمله مشکلاتی هستند که جانسون پیش روی خود دارد. پادشاهی متحده بریتانیا از چهار کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده که هرکدام دارای دولت‌های محلی با حدود اختیارات مشخص هستند. اسکاتلند که پس از چند بار تلاش ناکام برای اعلام استقلال از بریتانیا، توانسته صاحب یک کرسی وزارت در کابینه دولت مرکزی شود، در طول دورانی که موضوع برگزیت موردبحث بود، دائماً علاقه‌مندی خود برای باقی ماندن در اتحادیه اروپا را مطرح کرد و از این طریق زمزمه جدایی را پیش کشید. باید دید آیا دولت مرکزی و بوریس جانسون خواهد توانست با عملکرد خود آنان را متقاعد به ماندن در اتحاد با بریتانیا کند یا خیر.

  مشکلات اقتصادی جدایی از اتحادیه اروپا برای بریتانیا چه خواهد بود؟
جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا برای هر دو طرف از جهت اقتصادی زیان‌آور خواهد بود. البته بریتانیا پشت‌گرم به روابط فرا آتلانتیکی با ایالات‌متحده آمریکا و جبران زیان‌ها از این طریق است. این‌که انتظارات از آمریکا چقدر در عمل می‌تواند زیان‌های احتمالی را جبران کند، باید منتظر ماند و دید. این زیان‌ها شامل چند بخش می‌شود؛ یکی موضوع نیروی انسانی است که بین بریتانیا و کشورهای مختلف اروپایی جابجا شده‌اند و مشغول کار هستند؛ دیگری موضوع سرمایه‌گذاری‌های مشترک است که نیاز به توافقات جدید دارد. موضوع دیگر، تعرفه‌های تجاری است که میان کشورهای اتحادیه بعضاً صفر بوده است و با جدایی از اتحادیه اروپا، وضع تعرفه‌ها وارد مجادلاتی خواهد شد. یکی دیگر از این موارد، ترددهای مرزی شهروندان اروپایی است که عمدتاً نیاز به ویزا نداشتند و ازاین‌پس مشخص نیست که چگونه عمل خواهد شد. این‌ها مسائل عدیده‌ای است که پیش روی بوریس جانسون خواهد بود و باید روشن شود که تعامل انگلیس با دیگر کشورهای اروپایی چگونه خواهد شد. از طرفی باید دید روابط تجاری با ایالات‌متحده که به‌اندازه یک اقیانوس با بریتانیا فاصله دارد، می‌تواند این مسائل را جبران کند یا خیر.

  وضعیت روابط روسیه به‌عنوان یکی از قدرت‌های جهانی با اتحادیه اروپا چه تغییری خواهد کرد؟
یکی از نکات استراتژیک مطرح‌شده در این روزها، زمزمه‌های حرکت روسیه و اتحادیه اروپا به سمت یک ائتلاف هم‌مرزی است تا بتوانند یک ساختار جدید برای نظام آینده جهان شکل دهند. با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که تضعیف این اتحادیه را به دنبال خواهد داشت، شکل اداره جهان تغییرات عمده‌ای خواهد داشت و ممکن است نوع جدیدی از روابط قدرت و تفکرات سیاسی در جهان شکل بگیرد. به هر ترتیب سال‌هاست که اعتراضات جدی به‌خصوص توسط کشورهای رشد یافته مثل هند، برزیل، کانادا، ژاپن، آلمان و... به نحوه روابط قدرت در جهان و ساختار سازمان ملل آغازشده و این کشورها که خود را صاحب حقوق می‌دانند، حرف‌های جدی در این زمینه دارند. بر همین اساس است که زمزمه‌هایی دال بر تشکیل یک بلوک قدرت جدید میان اروپا و روسیه، هم در موضوعات کلان و استراتژیک، هم در موضوعات خرد و روابط دوجانبه شنیده شده است.

  پیامدهای این نتیجه در انگلستان برای ایران چه خواهد بود؟
به نظر می‌رسد باید این موضوع را به‌صورت مشروط بررسی کرد. اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا مجدداً بتواند به‌عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شود و برای دومین بار راهی کاخ سفید شود، با وضعیتی که او اعلام کرده از بریتانیا حمایت کرده و با یکدیگر به‌سوی توسعه روابط اقتصادی حرکت خواهند کرد، جبهه‌گیری‌ها نسبت به ایران سخت‌گیرانه‌تر خواهد شد. به‌خصوص با در نظر گرفتن نفوذی که بریتانیا در مسائل دیپلماتیک بین‌المللی دارد، احتمالاً شرایط برای ایران قدری سخت‌تر خواهد شد. به‌خصوص که مواضع نزدیک ترامپ و جانسون می‌تواند قضایا را به سمت و سویی سوق بدهد که ایران را به خروج از برجام وادار کند. هرچند باید تحولات آینده بین‌المللی را با دقت مشاهده کرد، به‌خصوص که آمریکا به دنبال انجام میانجیگری‌های برخی کشورها، قدری از تلاش‌های جدی گذشته برای فشار به ایران فاصله گرفته است. در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که امارات تلاش‌هایی صورت داده است، عراقی‌ها پیام‌هایی را میان دو کشور ردوبدل کرده‌اند، نخست‌وزیر پاکستان رفت‌وآمدهایی به دو کشور داشت و به‌زودی ژاپن مجدداً در این مسیر تلاش خواهد کرد. این تلاش‌ها باعث شده آمریکا اندکی از رفتارهای تخاصمی سابق و پرتنش خود فاصله بگیرد و شاید با حضور بریتانیا تغییرات در این مسیر تداوم یابد.

  برخی منابع گفته‌اند که حتی بخش‌های قابل‌توجهی از قشر کارگر در انگلیس که اغلب طرفدار حزب «کارگر» بوده‌اند، در این انتخابات به حزب «محافظه‌کار» و تفکرات ناسیونالیستی بوریس جانسون رأی داده‌اند. به نظر شما علت این تصمیم دور از انتظار رأی‌دهندگان بریتانیایی چه بوده است؟
با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا موجی در سراسر جهان به‌سوی ملی‌گرایی و تفکرات ناسیونالیستی راه افتاده است. می‌توان گفت این تفکر، روند «جهانی‌سازی» را بیشتر از گذشته باب کرد. به این مفهوم که تا پیش از جنگ جهانی دوم و حتی قبل‌تر از آن، ایالات‌متحده امریکا به توصیه مونروئه، پنجمین رئیس‌جمهور این کشور که مخالف استعمار یا دخالت قدرت‌های اروپایی در کشورهای تازه استقلال‌یافته قاره آمریکا بود و بر این اساس نیازی به ارتباط با اروپایی‌ها نمی‌دید، تا سال‌ها ازلحاظ اقتصادی و فنی کشوری رشد یافته، ثروتمند و قوی بود. اما پس از جنگ جهانی دوم که به کشورهای مختلف لشکرکشی کرد و در تقابل با آلمان‌ها برآمد، ایالات‌متحده آمریکا وارد صحنه بین‌الملل شد و دایره مدار قدرت جهانی شد. در طول این سال‌ها آمریکا به‌عنوان یکی از قدرت‌های جهانی، سیاست‌های مختلفی پیش گرفت، اما بعد از آن‌که ترامپ رئیس‌جمهور شد، شعار America First (اول امریکا) را در اولویت سیاست‌های خود قرار داد. این شعار پوپولیستی که عامل پیروزی ترامپ بود، هنوز هم در جامعه آمریکا تأثیرگذار است. موج این تفکر اکنون به اروپا کشیده شده و بسیاری از کشورهای اروپا مانند ایتالیا، اسپانیا و... چهره‌های راست افراطی و ملی‌گرا بر سر کار آمده‌اند و احزاب آنان تقویت شده‌اند. در انتخابات پارلمانی انگلیس هم این موج خودش را ظاهر کرد و محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون، پیروزی قاطعی به دست آوردند که در چهار دهه بی‌سابقه بوده است. این موج ملی‌گرایی، توجه به مسائل داخلی و عدم همکاری با دیگران، که سیاست‌های واگرایی مانند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا را تشویق می‌کند، به شکلی فراگیر جامعه را دربرگرفت و حتی مناطق کارگرنشین را هم شامل شد؛ درنتیجه محافظه‌کاران توانستند به این نتیجه قاطع برسند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.