انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71286 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۶ - 09:13
واکنش دو نماینده مجلس به اظهارات سردار عزیزجعفری
گزارش

واکنش دو نماینده مجلس به اظهارات سردار عزیزجعفری

اشاره: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که روز 2 اسفند 1398 برگزار خواهد شد، گمانه‌زنی‌ها درباره تکرار یا تغییر مشی شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات را بالا برده است. درحالی‌که عملکرد شورای نگهبان در این زمینه تاکنون محل اعتراض کاندیداهای نمایندگی مجلس و همچنین بسیاری از تحلیلگران سیاسی بوده و هست، بااین‌وجود عده‌ای مثل سردار عزیز جعفری نظارت شورای نگهبان را ناکافی می‌دانند و می‌خواهند با تعیین تکلیف برای شورای نگهبان، فرایند تأیید صلاحیت‌ها را سخت‌تر کنند. هفته گذشته سردار عزیز جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران در برنامه «جهان‌آرا» شبکه افق، با اظهار تأسف از عملکرد گذشته شورای نگهبان، گفته بود: «متأسفانه شورای نگهبان، مبانی فکری کاندیداها را چندان بررسی نمی‌کند. مبانی فکری کاندیداها باید با مبانی نظام تطبیق داشته باشد. شورای نگهبان باید با دقت نگاه و روی مبانی فکری افراد برای تأیید صلاحیت تمرکز کند.» در واکنش به این اظهارات، علی مطهری و الیاس حضرتی، دو نماینده تهران واکنش نشان دادند و با نوشتن نامه‌هایی سرگشاده خطاب به جعفری، بر عدم‌مداخله نیروهای نظامی در امور سیاسی (بر اساس نظر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی) و همچنین در نظر گرفتن سرمایه اجتماعی مردم در آستانه انتخابات تأکید کردند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

هفته گذشته سردار عزیز جعفری فرمانده سابق سپاه، در برنامه جهان‌آرای شبکه افق، با اظهار تأسف از عملکرد گذشته شورای نگهبان، اعلام کرد: «متأسفانه شورای نگهبان، مبانی فکری کاندیداها را چندان بررسی نمی‌کند. مبانی فکری کاندیداها باید با مبانی نظام تطبیق داشته باشد. اگر کسی در این مبانی اشکال داشته باشد، سنجش آن، وظیفه سنگین شورای نگهبان است که فکر نمی‌کنم شورای نگهبان با این دقت نگاه و روی مبانی فکری افراد برای تأیید صلاحیت تمرکز کنند.» به گزارش ایرنا پلاس، وی در ادامه با بیان اینکه «در کشورهای مهد دموکراسی هم باید نگاه فرد با نگاه حکومت بخواند»، افزوده است: «آقایانی که اینجا روی کار می‌آیند، ابایی ندارند که بگویند دیدگاه ما با رهبری اختلاف دارد. خوب اگر دیدگاهت اختلاف دارد برای چه آمدی؟»

واکنش علی مطهری
نماینده مردم تهران در مجلس، در واکنش به اظهارات اخیر سردار جعفری گفت که اگر کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد، همین مسئله برای ورود به مجلس کافی است و نیازی به تفتیش عقاید نیست. به گزارش ایسنا، در نامه علی مطهری خطاب به فرمانده سابق سپاه آمده است: «در اظهارنظر خود در سیمای جمهوری اسلامی فرموده‌اید (نقل به مضمون) شورای نگهبان باید برای تأیید صلاحیت افراد روی مبانی فکری آن‌ها تمرکز کند که آیا منطبق با مبانی فکری رهبری هست یا نه. اولاً ورود نظامی‌ها به عالم سیاست ممنوع است، هم عقلاً و هم مطابق توصیه‌های مکرر امام خمینی(ره). ثانیاً این نظر شما با نظر مقام رهبری نیز مغایر است زیرا ایشان تاکنون چند بار گفته‌اند ممکن است کسی در موضوعی نظرش مخالف نظر من باشد، باید بتواند حرفش را بزند. یا در دیدار دانشجویان فرمودند چه کسی گفته از من انتقاد نکنید، از من انتقاد کنید. ثالثاً این نظر جنابعالی با سیره رسول اکرم و ائمه اطهار خصوصاً علی (ع) در دوره زمامداری‌شان منافات دارد. حضرت امیر می‌فرمود: از من در آشکار و پنهان انتقاد کنید، و در برخورد با بزرگ‌ترین دشمن خود (خوارج) تا زمانی که آن‌ها دست به سلاح نبردند آزادی بیان آن‌ها را محدود نکرد.»

احترام به آزادی‌ها
مطهری در ادامه نامه خود به عزیز جعفری نوشته است: «مجلس مظهر و نمونه کوچکی از ملت است و باید همه دیدگاه‌ها در آن حضور داشته باشند. سرایت دادن نوع رابطه نظامیان با ولی‌فقیه به‌عنوان فرمانده کل قوا به مجلس و نمایندگان، یک خطای بزرگ است. اینکه مبانی فکری دو نفر در همه حوزه‌ها عین هم باشد، کمتر رخ می‌دهد. رهبر انقلاب هم‌چنین انتظاری ندارند. پس کاسه داغ‌تر از آش نشویم. از نظر مبانی فکری همین‌که کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد کافی است برای اینکه بتواند وارد مجلس شود و نیازی به تفتیش عقاید قرون وسطی در اروپا که عکس‌العمل آن تمدن پراشکال غرب بود، نیست. حفظ نظام از راه احترام به آزادی‌ها بهتر انجام می‌شود. در پایان به شما توصیه می‌کنم کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید آیت‌الله مطهری را که برای شما ارسال می‌کنم مطالعه فرمایید.»

نامه سرگشاده الیاس حضرتی
نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به اظهارات فرمانده سابق سپاه در یک برنامه تلویزیونی، نامه‌ای سرگشاده خطاب به وی را منتشر کرد. به گزارش ایلنا، در نامه الیاس حضرتی به فرمانده سابق سپاه، محمدعلی جعفری آمده است: «سخن حق تلخ است اما چاره‌ای ندارم که بگویم متأسفانه نگاه و نظر شما خریداران صاحب قدرتی دارد که حرف و امضایشان نافذ است و می‌توانند مانع از حضور بسیاری از دلسوزان و مصلحان در عرصه‌های تصمیم‌سازی و تقنینی و اجرایی شوند. به‌کرات و در انتخابات‌های متعدد صلاحیت صدها تن از فرزندان مردم که در انقلاب تربیت شدند و در زمره دست‌پرورده‌های نظام اسلامی به‌حساب می‌آیند از سوی شورای نگهبان تأیید نشد و فرصت خدمت و انتخاب شدن از ایشان سلب شد. اگر نیک نگاه کنید در این میان دایره انتخاب مردم روز بروز تنگ‌تر شده و مجال مشارکت حداکثری آن‌ها از بین رفته است.»

نظارت استصوابی و مجلس ضعیف
حضرتی در ادامه نامه خود نوشته است: «تعبیر و تفسیر دبیر و بعضی از اعضاء شورای نگهبان از نظارت استصوابی عملاً باعث شده تا بهترین و شاخص‌ترین چهره‌های سیاسی و بسیاری از چهره‌های توانمند و خوش‌فکر که اتفاقاً سابقه سیاسی و انقلابی و ایثارگری و خدمت صادقانه دارند رد صلاحیت شوند و از دایره خدمت به کشور بیرون بمانند. هرچه گذشت نظارت استصوابی هم سخت‌تر و سفت‌تر شد و عملاً به حذف تدریجی نیروهای انقلاب و وفاداران به‌نظام انجامید. بی‌جهت نیست که هرچه جلوتر آمده‌ایم مجلسمان هم ضعیف‌تر و ناکارآمدتر شده است. عجیب آنکه این نظارت استصوابی ازنظر شما کافی نیست هنوز هم باید دایره انتخاب را تنگ‌تر کرد و با شیوه‌های تفتیش عقاید جلوی حضور این تعداد اندک صدای ملایم و نسبتاً مخالف را هم گرفت. شیوه شما و بعضی از اعضاء محترم شورای نگهبان عملاً باعث جذب حداقلی و دفع حداکثری شده و می‌شود و نزدیک است که زنگ خطرها به صدا دربیاید و ما را نسبت به وضعیت فعلی و آینده مردم‌سالاری دینی نگران کند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.